Bosnalijek

montypython
Posts: 4096
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ma novog spiska će svakako biti. Ili bolje rečeno biće novih privatizacija. Ne znam uopšte što su izllazili s ovim sad u tehničkom mandatu a i tako ti spiskovi šta će se privatizirati iz prethodnih godina nisu vrijedili ni papira na kojem su napisani, odnosno imali su vrijednost otprilike kao i petogodišnji planovi elektroprivrede o tome šta će napraviti, gdje je struja vec trebala da se prodaje a oni jos traze dozvole i mjere nulto stanje ptica i šišmiša.
Ja ovaj spisak jedva da sam i pogledao, gubljenje vremena, Ali znam, stranci će ih jako pritisnuti čim se formira kakava takva Vlada, da prodaju bar manjinske pakete kad je već Novalić rekao da neće ići EP i Telecom, onda sam siguran da će ići Bosnalijek, FDS, Sarajevo osiguranje, Energoinvest, to minimalno.
Da je država pravi domaćin kako rekoh, kao što nije, trebali su već davno kad već nemaju nikakvu vlast ni korist/dividendu od svojih 19 %, kupiti dio od Libijaca i još dokupiti na tržištu bar 25-30 % po ovim sad cijenama (naravno da bi raslo možda od sadašnjih 10 do možda i 18-20 KM po dionici ali u prosjeku bi vjerovatno bilo recimo 15) a onda bi većinski paket mogli birati kome će prodati po 25 , stajali bi kupci u redu. Ovako veliki igrači koji bi možda rado kupili Bosnalijek boje se pravne nesigurnosti jer neće da u svoju imovinu za svoje pare, ulaze sa pajserom i to mjesecima. Ovo što sam rekao naravno se neće dogoditi, zato jer je sve i napravljeno da se i ne dogodi. Bar ne dok Nikšić ima ikakvu vlast. Što uopšte ne znači da mislim da će Novalić biti pošten i/ili stručan, to ćemo tek vidjeti.
slavuj
Posts: 1994
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ne mogu da se u ovom ćasu sjetim originala one Galileove:"Ipak se kreće!"
Svi će doći na red,kad tad!
panzer
Posts: 12494
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Meni je tu veći cirkus berza i njeni vlasnici.
Glavni u nadzornom odboru im se povlači po sudovima a dobro je poznato šta se radi ali ni predstavnik iz Borse Istanbul kao najveći dioničar a ni Raiffeisen banka ni Hypo banka kao veći dioničari uopšte ne reaguju. Kakva im je onda svrha suvlasništva u tom cirkusu.
slavuj
Posts: 1994
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Prvi u Bošnjaka bi rekao:Neka se dokaže.
I naravno učinio bi sve da se ništa nikome nikada ne dokaže!
No ipak si u pravu.Ovi koje si spomenuo trebali bi biti pametniji.A to zaista nije teško,i u tome je glavni problem!
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Simptomatično (znakovito :D ) je da se o ovoj temi jako mali ili nimalo ne oglašava Dnevni avaz (čitaj : Radončić Fahrudin).
A mogao bi da "mezi" glavnog kadrovika u mrskoj mu SDA (A.S.), u vezi mnogih mutnih radnji na SASE.
Zbog Zije i sopstvene uloge nekada u nečemu ?
montypython
Posts: 4096
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

proleter wrote:Simptomatično (znakovito :D ) je da se o ovoj temi jako mali ili nimalo ne oglašava Dnevni avaz (čitaj : Radončić Fahrudin).
A mogao bi da "mezi" glavnog kadrovika u mrskoj mu SDA (A.S.), u vezi mnogih mutnih radnji na SASE.
Zbog Zije i sopstvene uloge nekada u nečemu ?
Zašto se Daily ABA3 slabo oglašava glede Blekića? Evo samo dio nečijeg davnog (mislim da je godina 2009) posta (vjerovatno prenešenog iz Slobodne Bosne ili nečeg sličnog) još sa portala Moj Novac. Izvinjavam se što je malo predugo ali vrijedi se podsjetiti. Čak sam izostavio dijelove vezane za kriminal u Bosnalijeku i FDSu.
Primjećujete li da je danas sve maltene isto, ustvari gore, a da su, iako je sve ovo lijepo bilo i u medijima prije 6 godina, svi likovi manje više na istim mjestima ili na mjestima gdje je ovdje najavljeno da će biti. Toliko o pravnoj državi tužilaštvu, sudstvu i sl. :

"Prema podacima Komisije za vrijednosne papire, najveći vlasnici Eurohausa su: Avaz d.o.o. Sarajevo (20 posto), Zijad Blekić iz Sarajeva (15 posto) i Boiša Šotra iz Podgorice (15 posto)... U Nadzornom odboru su Adnan Terzić (predsjednik) te članovi Kasim Mujan i Bajro Šaban.

Jedan od suvlasnika Vranice je i crnogorska firma Absolute, iza koje stoji Veselin Vesko Barović, koji je u poslovnim i kumskim vezama sa Đukanovićem, ali i u poslovnim relacijama sa Zijadom Blekićem! Nakon privatizacije oni su većinski vlasnici imovine Vranice u okviru koje su 33 nekretnine vrijedne blizu 100 miliona KM. Naravno, po oprobanom receptu Radončićevih i Blekićevih crnogorskih poslovnih partnera, cilj kupovine Vranice nije bio nastavak i razvoj poslovanja ovog nekadašnjeg građevinskog giganta, već njeno gašenje koje bi omogućilo prodaju skupocjenih nekretnina u vlasništvu Vranice. Barovića, jednog od najbližih prijatelja Radončićevog prijatelja Mila Đukanovića, protiv kojeg se u Italiji vodi postupak zbog sumnje da je učestvovao u međunarodnom švercu cigareta, u posao s Vranicom uvukao je Zijad Blekić. Naime, Barović, Blekić i Boiša Šotra u oktobru 2007. godine osnovali su zajedničko preduzeće Fleš, koje je postalo suvlasnikom Solane Bajo Sekulić u Ulcinju. Barović je vlasnik, ili suvlasnik najmanje dvanaest crnogorskih kompanija kojima upravlja preko svojih poduzeća Fin Invest i Euro Invest. Barović kontrolira tvornicu mineralne vode Bjelasica Rada, Solanu iz Ulcinja i hotelske kompanije Fjord, Mimoza i Izbor. Vlasnik je 25 posto dionica Rudnika ugljena Pljevlja i Broadbrand Montengero koja je nedavno pod sumnjivim okolnostima dobila koncesiju za bežični internet. Član je Uprave Elektroprivrede i osnivač tvrtki Blue Laguna Resort, Komers i Monte Sky.

Novcem Federacije protiv blokade Radončića Radnici Vranice najavljivali su blokadu Radončićevog tornja kojeg su upravo oni izgradili jer je Avaz u vrijeme njihovog štrajka branio Zijada Blekića, poslovnog partnera Fahrudina Radončića, koga radnici smatraju za jednog od najodgovornijih za propast Vranice. Slobodna Bosna je objavila da je prije početka izgradnje Radončićevog tornja menadžment Vranice dogovorio fiksnu cijenu za izvođenje građevinskih radova, a u međuvremenu cijene građevinskog materijala i usluga porasle su i do 70 posto, što je išlo na štetu Vranice zbog čega sad radnici traže da Finansijska policija utvrdi stvarnu cijenu radova koji su izvedeni na Radončićevom tornju i uporede te cijene s onim što piše u ugovoru kao i onim što je plaćeno Vranici. Ovih dana je još jedan zahtjev stigao na adresu Finansijske policije. Naime, prema našim informacijama Udruženje dioničara, akcionara i udjeličara u BiH traži da se provjeri ko je i kako dao pozajmicu Vranici, odnosno kako je tuzlanska Remontmontaža prebacila sredstva. U Remontmontaži je FDS vlasnik 13,74 posto, a Eurohaus 3,28. U Nadzornom odboru su Zijad Blekić (predsjednik), zatim Tarik Kurbegović i Omar Kokanović (uposlenici Eurohausa).

Upravni odbor Vranice na čijem čelu je Aziz Šunje, a članovi Zijad Blekić, Edin Dizdar, Adnan Bunjo i Ševkija Obralić su donijeli odluku po kojoj su kod Fima banke založili zemljište Vranice kako bi dobili 3,45 miliona eura. Navodno su od tih sredstava kupili nekretnine mostarskog preduzeća Nerfil, a onda su nekretnine ovog preduzeća prodali i podijelili novac. Nakon toga donose odluku da nekretnine Vranice iskoriste kao pokriće za preuzimanje Unioninvest izgradnje, a sve to urađeno je preko Eurohausa. Veoma bitan faktor u ovim novčanim transakcijama je i firma Nova Capital iza koje stoje Muris Čičić, profesor Ekonomskog fakulteta, Blekić, Radončić, Šunje...

Na portalu 24 sata objavljeno je da crnogorski premijer Milo Đukanović svoje poslove u BiH vodi preko Veska Barovića koji u Sarajevu već duže djeluje preko Fahrudina Radončića, odnosno s ljudima koji pokušavaju ovladati Komisijom za vrijednosne papire i glavnim informacijama sa Sarajevske berze. Navode i da je Barović dioničar u Vranici i Šipadu te da s Radončićem, za račun Đukanovića i Miškovića, navodno pokušavaju preuzeti Vranicu i Šipad i to prvenstveno zbog zemljišta i lokacija koje imaju ove dvije kompanije. U informaciji se dalje navodi da kroz infrastrukturu Komisije za vrijednosne papire, odnosno preko Hasana Ćelama (predsjednik), koga je svojevremeno postavio Adnan Terzić i preko Sarajevske berze (Muris Čičić je svojevremeno bio predsjednik Nadzornog odbora berze, a na tom mjestu je danas Zijad Blekić) isti posjeduju informacije o pojedinačnim firmama i drže pod kontrolom brokerske kuće i sve važnije berzanske transakcije. Dalje se kaže da su za nove članove Komisije federalne vlasti nedavno predložile Murisa Čičića, Ekrema Čaglja, direktora Investicijskog fonda Bosfin, i Tarika Kurbegovića. Prema pravilima Komisije, član ne može biti osoba koja obavlja bilo koju funkciju uz naknadu u preduzeću, niti može biti član upravnih i nadzornih odbora. Jedino što može je da se bavi istraživačkim i predavačkim radom.

Ukoliko bi prošli u Komisiju, ovi članovi bi se morali odreći svojih sadašnjih funkcija jer bi u suprotnom njihovo imenovanje značilo kontrolu vlastitog poslovanja, jer je jedan od zadataka Komisije kontrola rada berze i investicionih fondova.

Kroz postavljanje Čičića i Kurbegovića u Komisiji, zaštitio bi se Blekić kao predsjednik NO-a berze, a time i ono što se radi u FDS-u koji je jedan od glavnih izvora finansiranja ove grupe. Dani su u prošlom broju objavili pismo nezadovoljnih dioničara koji smatraju da je Skupština FDS-a na kojoj je izabran novi NO bila namještena, a njihovi glasovi pokradeni zbog čega je Udruženje dioničara akcionara i udjeličara podnijelo tužbu Općinskom sudu u Sarajevu, a uputili su i dopis Komisiji za vrijednosne papire navodeći da je Murat Muhamed Ramadanović, novoizabrani član NO-a FDS-a "u sukobu interesa jer je zaposlen u Vijeću ministara". Udruženje navodi odluku Vijeća ministara prema kojoj je Ramadanović kao šef Odsjeka za ekonomsku diplomaciju Ministarstva vanjskih poslova BiH "izabran za člana Trgovinske komisije s Republikom Indonezijom".

U informaciji portala 24 sata stoji i da se protiv svih predloženih članova vodi krivični postupak ili je već završen: Čičić, bivši dekan Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, presudom Općinskog suda u Sarajevu, novčano je kažnjen zbog kriminalnih radnji na fakultetu, Kurbegović već ima zabranu rukovođenja društvima koja se bave vrijednosnim papirima, a Čagalj je, također, predmet nekoliko krivičnih postupaka. Čagalj je svojevremeno bio član Nadzornog odbora Granita iz Jablanice, preduzeća koje je, nakon loše privatizacije, uništeno, o čemu je Finansijska policija Federacije BiH vodila istragu što je rezultiralo s nekoliko pokrenutih sudskih postupaka. U tekstu se zaključuje da "ukoliko Muris Čičić bude na poziciji zajedno s Tarikom Kurbegovićem, ekipa Barović-Radončić, odnosno Mišković-Đukanović, imat će potpunu kontrolu nad Komisijom za vrijednosne papire. To znači da će skupštine svih firmi, spajanja, pripajanja, tenderi, kontrole brokerskih kuća, problemi na skupštinama (kao što je, npr., bio slučaj s Telecomom), informacije o bilansama i planovima biti u rukama Veska Barovića, Fahrudina Radončića, Miroslava Miškovića i Mila Đukanovića." Ukoliko u Komisiju prođu Čičić, Čagalj i Kurbegović, uz već izabrani NO berze na čijem je čelu Blekić, berza će postati igranka za 15-tak ljudi dok će svi ostali biti na gubitku. No, kako takve berze izbjegavaju svi ozbiljni investitori, može se desiti da Blekić, Radončić i kompanija i sebi počnu smanjivati korist. Jedan finansijski ekspert s kojim smo razgovarali kaže: "Tržište kapitala u BiH je došlo u ruke ljudi od zla oca od gore matere. Tržištem kapitala dominiraju nekedašnji šverceri certifikatima. Nema od te berze ništa, ona tako ne može funkcionirati. Došli su divlji i istjerali pitome. Međutim, teorijski je moguće da pitomi istupe iz te berze i formiraju sebi novu. Divlji su svakako u manjini i oni bi tu bili donji."





Kriminal na berzi



Bez kazni


Iako radi već godinama, Sarajevska berza nikad nije istraživala transakcije koje se odvijaju niti provjeravala kako se dešava da neke dionice preko noći za deset i više puta izgube ili dobiju na vrijednosti. Samim tim berza nikad nije ni sankcionirala ovakvo nešto. Komisija za vrijednosne papire provjera uglavnom konkretne slučajeve o čemu je dosad podneseno desetine izvještaja nadležnim policijskim upravama i tužilaštvima, no, primjera radi, navedimo da dosad u Federaciji BiH nema niti jedne presuđene osobe za krađu dionica, a o štimanju cijena dionica, što je po tvrdnjama upućenih česta pojava, da se i ne govori.





Džafer Alibegović, član komisije za vrijednosne papire



Zašto je sporan izbor NO-a Sarajevske berze na čijem čelu je Zijad Blekić



Nakon što je Skupština Sarajevske berze, koju čine predstavnici brokerskih kuća, izabrala novi Nadzorni odbor, poslala je Komisiji za vrijednosne papire zahtjev za upis NO-a, što je i učinjeno. Međutim, na sjednici Komisije, održanoj prije otprilike mjesec dana, protiv ove odluke se pobunio njen član Džafer Alibegović koji je bio na odmoru kad je u Komisiji odlučeno da se upiše novi NO berze.

Džafer Alibegović za Dane kaže: "Zakon o tržištu vrijednosnih papira jasan je kad je u pitanju članstvo u Nadzornom odboru i on kaže da Nadzorni odbor čine predsjednik i četiri člana. Od pet članova jedan mora biti kod emitenta čije su dionice na kotaciji, jedan mora biti kod emitenta čije su dionice na slobodnom tržištu i ostala tri člana su uposlenici društva za upravljanje fondovima. Izričito članovi Nadzornog odbora ne mogu biti zaposlenik berze, Registra vrijednosnih papira i niko ko je zaposlen u državnim organima, niti neko ko je vlasnik više od pet posto vrijednosnih papira člana berze (brokerske kuće) ili s njima povezanim licima. No, nije to jedino, interesantan je i Statut berze koji ponavlja sve odredbe Zakona i dodaje da članovi ne mogu biti direktor ili članovi uprave drugih dioničkih društava, niti krivično kažnjavana lica. Među kriterijima su i oni koji kažu da član mora imati pozitivnu reputaciju, mora biti visoko obrazovan i mora imati najmanje pet godina iskustva u radu s finansijama. Međutim, Komisija je dobila zahtjev za upis Nadzornog odbora i na sjednici na kojoj ja nisam bio donesena je odluka o upisu. Kad sam na sljedećoj sjednici pročitao tu odluku - Komisija je donijela odluku smatrajući da su službe berze provjerile sve kandidate i utvrdile da li ispunjavaju uslove - predložio sam, a ostali članovi Komisije su me podržali, da se berzi pošalje zahtjev o očitovanju svih kandidata."

Dani saznaju da su novoizabrani članovi NO-a iz Fabrike duhana Sarajevo, Sarajevo-osiguranja i jedna gospođa iz društva za upravljanje fondovima, a navodno su sporni Zijad Blekić, suvlasnik brokerske kuće Eurohaus i Džemaludin Peljto, direktor brokerske kuće Palisaen.

Alibegović o ovome kaže: "Ne znam jesu li Blekić i Peljto suvlasnici tih brokerskih kuća, čekamo odgovor od berze. Mi nismo vodili postupak i po mom mišljenju smo ih prebrzo upisali, trebalo je prije tražiti očitovanje o članovima." Na pitanje da li se u međuvremenu može desiti da berza promijeni Statut koji je trenutno jedini na putu Blekiću da ostane na funkciji predsjednika Nadzornog odbora berze, Alibegović odgovara potvrdno ponavljajući da oni čekaju zvanični odgovor berze.






Tarik Kurbegović, kandidat za člana komisije za vrijednosne papire



Kontrolor sam sebi?!



Tarik Kurbegović je bio direktor i vlasnik brokerske kuće ICM Capital d.o.o. i na berzi je nastupao samostalno do 2007. godine. Nakon što Komisija za vrijednosne papire 2007. zatvara Balkan Broker Group iz Tuzle, koja se pojavljivala kao filijala ICM-a, a onda i sam ICM izgubi dozvolu za rad na 90 dana (iako je prema prvim izvještajima traženo da to bude zastalno, Komisija se odlučila na kompromisno rješenje), Kurbegović prelazi u grupaciju oko Zijada Blekića i Eurohausa. U to vrijeme Blekić postavlja Kurbegovića za finansijskog direktora Vranice, a navodno mu je glavni zadatak bio da završi posao oko preuzimanja Unioninvest izgradnje objekata i akvizicije tog društva u Vradis investicije d.o.o. Upravo je Vranica sa svojim nekretninama poslužila za pokriće Unioninvest izgradnje objekata i pravljenje Vradis investicija. Po završetku akvizicije Kurbegović napušta mjesto finansijskog direktora u Vranici i postaje član Nadzornog odbora Remontmontaže zajedno sa Zijadom Blekićem.

Nakon završenih poslova oko Remontmontaže, Vranice, Unionivest izgradnje objekata i Vradisa, Kurbegović trenutno figurira kao jedan od dva kandidata Radončićeve grupacije za člana Komisije za vrijednosne papire. No, upravo Komisija za vrijednosne papire je donosila rješenja o obustavi dozvola ICM-u: 12. 4. 2007. Rješenje o obustavi brokerske dozvole društvu ICM na period od 90 dana, Rješenje o ukidanju dozvola brokerima Mirsadu Škaljiću i Edini Salketić te Rješenje o ukidanju saglasnosti za imenovanje direktora društva, zatim je Komisija 24.10.2008. donijela Rješenje o obustavljanju dozvole društvu ICM za obavljanje brokerskih poslova na period od 90 dana i 24. 2. 2009. doneseno je Rješenje o prestanku važenja dozvole izdate društvu ICM za obavljanje brokerskih poslova u prometu vrijednosnih papira na tržištu vrijednosnih papira u FBiH na zahtjev društva.

Ukoliko bi Kurbegović bio imenovan, to bi značilo kontrolu vlastitog poslovanja.






Povezane firme



Blekić, Mujan, Čičić



Firme Nova Capital, Bosnainspekt i Modna konfekcija povezane su kroz vlasničku strukturu. Naime, u Modnoj konfekciji Zijad Blekić ima 6,2 posto vlasništva, Kasim Mujan 3,5, Nova Capital 28,46, Bosnainspekt 9,99 posto, Mensur Šunje 6,2. Istovremeno, dioničari u Bosnainspektu su Pak Centar 5,6 (Kasim Mujan ima 2,1 u Pak centru, a Nova Capital 49,38) te Kasim Mujan 7,3 i Muris Čičić 39,79 posto. U Nova Capitalu su vlasnici dionica Tvornica cementa Kakanj 0,044, Hercegovina Auto Mostar 0,46, Pak centar 49,35 i Modna konfekcija 28,46 posto.

Zijad Blekić je predsjednik Nadzornog odbora Sarajevske berze i vlasnik Eurohausa 15 posto. Pored toga, Blekić je i predsjednik NO-a Remontmontaže u kojoj Eurohaus ima 3,2 posto dionica, a FDS u ovoj firmi ima 13,74 posto vlasničkog udjela. Osim ovoga, Blekić ima i dionice u Automehanici (0,66), Croatia-remontu Čapljina 0,80, Hercegovina-niskogradnji (11,28) - u ovoj firmi Dinko Slezak ima većinsko vlasništvo od 43,04 posto i Rudnicima boksita u Jajcu 1,3 posto. "
panzer
Posts: 12494
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Svi se valjaju po "blatu" Bosnalijeka:

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... osnalijeku
montypython
Posts: 4096
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

I neka se valjaju. Mada je ovo samo vrh ledenog brijega. Organi su trebali istraživati kad se događalo, naočigled, i kad su se maltene svjedoci nudili a ne dvije godine kasnije. Kao da će neko samo za njih ostaviti dokumentovan svoj kriminal. Uostalom dešava se i sad pogledajte samo Enker, da ne spominjem cijene Elektrogrupe. Smiješno mi je ako će sa starim Bosnalijekom sve završiti sa putnim troškovima juniora. Ipak kreće se što kaže slavuj, eppur si mueve, oni koji to i sada rade moraće dobro odvagati isplati li se. Nadam se da predstoji veliko čišćenje, ovo bi mogle biti neke naznake. Priznanje V Selimbegović za istraživačko novinarstvo. Sama je uradila na ovome više nego kompletan tzv javni servis sa par hiljada zaposlenih.
Ne znam je li to autosugestija ali imam utisak da se neke cijene već pomalo oslobađaju.
Post Reply