Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

brzi
Posts: 2414
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by brzi »

ummet wrote:Nemam namjernu da vrijeđam. Ali ne znam kako drugačije da nazovem čovjeka koji pokušava zaraditi kod šibicara. A to ove naše lokalne berze/burze sigurno jesu. Ljudi misle da će se dividendom obogatiti, a zaboravljaju na Inflaciju, pljačku, lažiranje finansijskih izvještaja i ostale fenomene koji su u ovom regionu praxa. Berza a pogovovo SASE ili BLSE, uopšte ne mogu imati takav epitet, jer su dnevni prometi oko 50.000 KM. Po kojoj god cijeni je neko kupovao zlato, bolje je prošao nego na dionicama (osim ako si baš naletio na 1800). Moj stav je da je budućnost ulaganja u smislu očuvanja vrijednosti štednje zlato. Investicije su za insajdere i velike ribe.
Postavljaš stvari potpuno pogrešno.
Razvoj društva, civilizacije se zasnivao i zasniva na stvaranju nove vrijednosti a ne na špekulaciji. Ne dopadaju ti se špekulanti na našoj berzi a i sam kupuješ zlato špekulišući da će mu vrijednost rasti.
Kažeš : " Ljudi misle da će se dividendom obogatiti, a zaboravljaju na Inflaciju". To je upravo tvoj problem sa cijenom zlata a ne sa dionicama.
Ako pogledaš finansijski izvještaj onda ćeš naći stavke, amortizacija i zadržana dobit. Dakle gubitak vrijednosti imovine se pokriva kroz amortizaciju.
Ako pogledaš finansijski izvještaj BH telekoma vidjet ćeš da je kapital rastao sa 634 na 1100 miliona. :D
Na kraju krajeva berza je "samo" mjesto gdje se obavlja trgovina i mene berza i ne zanima. Ja sam moje dionice kupio i sad ih nedam.
Ljudi koji su prije mnogo godina kupili dionice sad nekih velikih kompanija i držali ih decenijama ne špekulišući sad su milioneri. :D
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Zlato ne kupujem zato što špekulišem da će rasti cijena, nego zato što sam u to ubijeđen. Novac se stvara bez pokrića, i historijski gledano to je uvijek završavalo (hiper) inflacijom. Druga stvar, potražnja za fizičkim zlatom je na rekordnom nivou historijski. Trenutna situacija je takva da se svi zadužuju (države i korporacije u Evropi i svijetu) i tako prave pretjeranu likvidnost, koja utiče na cijene dionica, nekretnina i manje više svega što se "cijeni" u parama (pa i zlata). Sada kada treba da nastupi deflacija (po normalnom logičnom shvatanju), upumpava se još više novaca, da bi se sistem održao (radna mjesta itd itd). To MORA prouzrokovati hiper inflaciju gdje će zlato biti itekako korisno. Što se tiče bilance. Kapital BHT-a (i drugih firmi) je rastao ali "virtuelno". To što oni kupe stolice i stolove za neke pare, ne znači da to zaista toliko i vrijedi. Isto kao npr. baznu stanicu, koja za 3 godine izgubi preko 60% vrijednosti, jer izlazi novi telekomunikacijski standard 4G, 5G itd. Isto kao što sada ljudi cijene auto npr 13.000KM a da mu izvadiš 9.000 KM u kešu odmah bi uzeo. A da ne govorim da bi mogao doći novi operater (ne daj Bože Deutche Telecom) gdje bi se dionica istopila. Ovdje se svi nadaju da će njihove dionice otkupiti neka SUPER firma iz Njemačke za minimalno 3x veću cijenu od trenutne. Možda i hoće, ali to su igre u kojima jedino može zaraditi neki Insajder ili neko posredujući u transakciji. Mali ulagač (sa do 10.000KM) može samo dobiti "po prstima". Nek je tebi sretno sa tvojim dionicama, al ja vjerujem da ćeš se opeći.
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Zlato skače gore - dole po 20 USD. Skrećem pažnju svima na forumu da se zaštite prije finansijskog armagedona koji dolazi. Zadnja kriza je bila 2007, a svakih 8 godina dolazi nova kriza. Jel se šta situacija popravila ? Nije, dugovi država su sve veći, kamate na štednju sve manje. Zato, ako pameti imate, kupite nešto plemenitih metala.
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Pozdrav svima, možda sam ovo trebao na FOREX staviti, ali nema veze...
Ne znam jeste li pratili danas skok FRANC-a koji je uzrokovan ukidanjem fixnog kursa u odnosu na Euro. Švicarci hoće da se odvoje od Eura jer uskoro kreće printanje para u ECB stilu. Ja mislim da će vrlo uskoro (do Aprila) biti povratak investitora u zlato. Danas zlato skočilo 20$, evo sad 23$. Da se to desilo prije 5 godina, ovo bi bilo na naslovnici Charle Hebdo-a! Kompletna tržišta kapitala su totalna namještaljka. Pa tako i ova naša jadna SASE. Kako nema investitora (jer nema para i sigurnosti) berza i firme na njoj su prepuštene na milost i nemilost novopečenim tajkunima i njihovim slugama. Čitam ovo što pišete za Bosnalijek i ostale firme, i jednostavno ne mogu da vjerujem da se nadate da će neke pravde biti. Žali Bože sekiracije. Tajkuni koriste situaciju i za male pare uzimaju firme koje još imaju "soka" u sebi. Ko može da stane na put jednom Blekiću, ili nekom drugom "igraču" koji u šaci drži političare, medije itd. Znači za "sitnu ribu" jednostavno nema mjesta.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by panzer »

To je ovo ?:
Evropska centralna banka u srijedu pripremila je finansijska tržišta za skori program kupovine državnih obveznica, a predsjednik Mario Draghi rekao je da banka ima nekoliko opcija na raspolaganju da se suprotstavi riziku od deflacije.

Dan nakon što je član Izvršnog odbora ECB-a Benoit Coeur rekao da će Upravno vijeće ECB-a biti u poziciji da objavi takav program na svom prvom sastanku ove godine naredne sedmice, Draghi je podigao ulog još više.

"Svi članovi Upravnog vijeća ECB-a opredijili su se da ispunimo naš mandat", rekao je za nedjeljnik Die Zeit, upitan o svojim planovima za pokretanje kontroverznog programa kupovine državnih obveznica poznat kao kvantitativno popuštanje ili "QE" ,

Mandat centralne banke je zadržati inflaciju ispod 2 posto, ali ona je pala na negativnih 0,2 posto u decembru podižući strah da eurozona može pasti u ciklus štetne deflacije a pad cijena dovesti do gubitka posla i manje proizvodnje.

"Naravno da postoje razlike o tome kako to možemo učiniti. Ali to ne izgleda kao imamo beskrajano puno mogućnosti", rekao je on.

Komentari su dali gorivo spekulacijama da će Upravno vijeće ECB-a objaviti planove za program nekog oblika QE na svojoj sjednici 22. januara

Ali postoje kritičari takvog programa u Evropi, posebno Bundesbank ili njemačka centralna banka, koja vjeruje da će QE smanjiti pritisak na vlade za reforme njihovih ekonomija i da će štampanje novca umjeriti na otplate dugova.

Ccentralne banke kvantitatinim ublažavanjem stvaraju novac kupovinom državnih obveznica, troškovi zaduživanja vlada će pasti, ali cilj je da sredstva pronađu svoj put natrag u privredu kroz investicije i potrošnju.

Upravo u utorak, Član izvršnog odbora ECB je Coeur rekao je da je rasprava o QE programu "veoma daleko otišla".

Grupa euro-skeptika u Njemačkoj tužila je ECB pred sudom zbog ranijeg programa kupovine obveznica nazvan OMT, tvrdeći da je takva mjera prekoračila mandat centralne banke.
U februaru 2014. godine, njemački najviši sud, Ustavni sud, izrazio je sumnju u OMT program i vratio predmet Evropskom sudu pravde.

Ali, ECJ-ov advokat General Cruz Villalon je utvrdio u srijedu da je OMT program "u principu" u skladu sa evropskim ugovorima.

ECB je preko Twittera, saopćio u srijedu da je "uzeo u obzir" Villalonovo mišljenje i da je OMT program i dalje "spreman i na raspolaganju."

Analitičari kažu da je ECJ-ovo mišljenje dalo vjetar Draghiju i pristalicama QE.
"Da je ECJ presudio protiv OMT-a, Draghi bi naišao na značajnu opoziciju protiv QE budući da su dva programa vrlo slična", rekao je Craig Erlam iz Alpari-ja u Londonu.

"Ovim su prepreke uklonjene s puta, Draghi je slobodan da objavi program kupovine obveznica bez straha od reakcije", rekao je on

Mene interesuje koliko jak dolar može uticati na cijenu zlata.
Doduše treba računati i na ruske kupovine fizičkih zaliha zlata jer su one ograničene a takve kupovine isto mogu podignuti cijenu "papirnatom" zlatu.
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Trgovina fizičkim zlatom je koliko sam čuo na historijskom vrhuncu (moguće da griješim, ali čini mi se da je ovo istinito). Rusija, Kina i Indija su glavni kupci. Kao što jedan Ekonomski stručnjak reče: "Na sceni je prijenos pravog bogatstva sa zapada na istok". Deflacija koja se dešava u EU utiče negativno na odnos dug/BDP. Znači učiniti će se sve da se spriječi deflacija, a s'obzirom da sada imamo kamatu 0,05%. Što znači da štediše gube novac prilikom štednje. Postoje 2 moguća puta, kuda će se krenuti. 1. Dizanje kamatnih stopa - ovo će "poskupiti" kredite i ekonomije država će masovno ući u recesiju (opet), što će investitore opet uputiti na zlato (ali i obveznice zbog boljeg prinosa, međutim ovo će biti dugoročno neodrživo). 2. Printanje para za kupovinu obveznica - ovo će uzrokovati smanjenje kamata i povoljnije kredite, ALI, uzrokovati će inflaciju jer će se povećati ukupna količina novca na tržištu, i zlato će opet porasti. Upravo ovi trenutni rekordi na burzama u svijetu su posljedica štampanja novca i ulaganja u dionice, obveznice i druge vrijednosne papire. Upravo je ispuhivanje cijene nafte posljedica što je FED zaustavio program kupovine obveznica. Pa je automatski nestalo "investitora" (špekulativnih) u "crno zlato", i imamo danas ovo što imamo.

A sada da dam svoje mišljenje na pitanje "koliko jak dolar može uticati na cijenu zlata?" Po mom mišljenju termin "jak dolar" je totalno promašen pojam. Američka ekonomija je u totalnom kaosu. Sve manje ljudi radi (učešće radno sposobnog stanovništva) a i produktivnost je u padu. Pošto dolar (a i ostale valute) više nisu vezane nizašta osim za ekonomski "output" koji kreiraju, termin "jak dolar" bi bio sinonim za "jaku ekonomiju". A koliko je jaka US ekonomija. Pa dug je 18 TRILIONA dolara. Ako se kamate povećaju na recimo 5%, samo za otplatu kamata će otići 900 Miliona $ godišnje, a to je čini mi se 1/3 od ukupnog prihoda koji US prikupi.

Znači, trenutno na burzama običan mali investitor (sitna riba), nema šta da traži. Osim ako nisi Blekićev zet ili kum ili ratni drug. Treba "zamrznuti" kapital i čekati bolja vremena, a to je najbolje uraditi tako što će se investirati u prave vrijednosti kao što su Zlato i Srebro.

Pa zar nije nelogično da 2008 bude cijeli svijet pred slomom, a sada je navodno sve Ok. A dugovi duplo veći? Nešto tu smrdi, i to opasno smrdi. Historija govori da se periodično događaju "Bibilijski" potopi na tržištima. Dali je ovo pred nama jedan od njih - vidjet ćemo.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by panzer »

Poznato je da od onog štampanja dolara iz 2009. ta valuta nije ono što je bila ali je i dalje takva kakva jeste. Nije gubila tržišnu vrijednost, ma šta to predstavljalo tako da se i ovo nominalo "jak" može uzeti u obzir.
Drugo je pitanje koliko će trajati, a opet činjenica je da će zlato ostati krajnje utočište za ulaganje.
Ipak kad pogledam ovaj grafikon, sve me podsjeća na negativni trend:

Image


Gledajući zadnjih 35 godina vidi se da je cijena zlata manje više pratila cijenu nafte:
Image

Ipak ovo sa kupovinom fizičkog zlata treba držati na oku jer je poprilično primjetno da se neke ravnoteže mijenjaju.
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Ovaj zadnji grafikon ti "zlata vrijedi". Trend zlata jeste negaitvan (2013g), ali i trendovi se okreću. Ako pogledaš otprilike početak - kraj 2008 imaš pad kao i ovaj u 2013 g. Ali nakon pada došao je nevjerojatan rast. Ako je istina ovo što govorim, onda 2015 ili 2016 treba da bude godina tog rasta. Ja svakako mislim da će nafta porasti i "popratiti" zlato. Ali ne iz razloga ponude i potražnje, nego čisto iz razloga količine novca i politike centralnih banaka (a što je i razlog povećanja cijene zlata). Sve u svemu, svi su previše zaduženi i jednostavno će se morati stisnuti kaiš 4-5-10 godina. A druga stvar, ako opet jedan od većih igrača kao što je "Lehman Brothers" "padne" (Grčka, Španija, Rusija, Kina itd), desiti će se (opet) lančana reakcija. Tada će sve osim "novca" eksplodirati. Ja fokus bacam na dug koji svuda u svijetu samo raste i raste, pa i do iznosa koji definitivno neće nikad biti vraćeni (Grčka, USA, Engleska). Ako kamata poraste, to je katastrofa, jer neće se moć ni kamata vraćati. Ako nastave zaduživati se i štampati novac, to je onda katastrofa, jer će doći do hiper inflacije. U svakom slučaju sam mišljenja da je ova "kreditna" ekonomija na historijskoj prekratnici.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by montypython »

ummet wrote:Trgovina fizičkim zlatom je koliko sam čuo na historijskom vrhuncu (moguće da griješim, ali čini mi se da je ovo istinito). Rusija, Kina i Indija su glavni kupci. Kao što jedan Ekonomski stručnjak reče: "Na sceni je prijenos pravog bogatstva sa zapada na istok". Deflacija koja se dešava u EU utiče negativno na odnos dug/BDP. Znači učiniti će se sve da se spriječi deflacija, a s'obzirom da sada imamo kamatu 0,05%. Što znači da štediše gube novac prilikom štednje. Postoje 2 moguća puta, kuda će se krenuti. 1. Dizanje kamatnih stopa - ovo će "poskupiti" kredite i ekonomije država će masovno ući u recesiju (opet), što će investitore opet uputiti na zlato (ali i obveznice zbog boljeg prinosa, međutim ovo će biti dugoročno neodrživo). 2. Printanje para za kupovinu obveznica - ovo će uzrokovati smanjenje kamata i povoljnije kredite, ALI, uzrokovati će inflaciju jer će se povećati ukupna količina novca na tržištu, i zlato će opet porasti. Upravo ovi trenutni rekordi na burzama u svijetu su posljedica štampanja novca i ulaganja u dionice, obveznice i druge vrijednosne papire. Upravo je ispuhivanje cijene nafte posljedica što je FED zaustavio program kupovine obveznica. Pa je automatski nestalo "investitora" (špekulativnih) u "crno zlato", i imamo danas ovo što imamo.

A sada da dam svoje mišljenje na pitanje "koliko jak dolar može uticati na cijenu zlata?" Po mom mišljenju termin "jak dolar" je totalno promašen pojam. Američka ekonomija je u totalnom kaosu. Sve manje ljudi radi (učešće radno sposobnog stanovništva) a i produktivnost je u padu. Pošto dolar (a i ostale valute) više nisu vezane nizašta osim za ekonomski "output" koji kreiraju, termin "jak dolar" bi bio sinonim za "jaku ekonomiju". A koliko je jaka US ekonomija. Pa dug je 18 TRILIONA dolara. Ako se kamate povećaju na recimo 5%, samo za otplatu kamata će otići 900 Miliona $ godišnje, a to je čini mi se 1/3 od ukupnog prihoda koji US prikupi.

Znači, trenutno na burzama običan mali investitor (sitna riba), nema šta da traži. Osim ako nisi Blekićev zet ili kum ili ratni drug. Treba "zamrznuti" kapital i čekati bolja vremena, a to je najbolje uraditi tako što će se investirati u prave vrijednosti kao što su Zlato i Srebro.

Pa zar nije nelogično da 2008 bude cijeli svijet pred slomom, a sada je navodno sve Ok. A dugovi duplo veći? Nešto tu smrdi, i to opasno smrdi. Historija govori da se periodično događaju "Bibilijski" potopi na tržištima. Dali je ovo pred nama jedan od njih - vidjet ćemo.
Mogu se složiti sa dosta iznesenih stavova što se tiče stanja u svijetu, odnosima valuta, prezaduženosti US i labilnosti kursa, vidi se to i po ovome sa frankom od danas. Naravno da se slažem i sa ovim dijelom o šibicarima koji su kod nas zavladali na berzi i tome da je stanje na berzi nikakvo jer zbog navedenog vlada strah i nesigurnost. OK.
Ne mogu se međutim složiti sa zaključkom (ili bar jednim zaključkom) izvedenim iz ovih premisa.
Naime sve da je u svijetu sve obični balon i namještaljka to nema nikakve veze sa BiH, jer Sase odnosno stanje berzi u BiH nije ni u kakvoj korelaciji sa stanjem u svijetu. Upravo, i najvećim dijelom zbog pomenute nelikvidnosti uzrokovane strahom i neredom na samoj berzi. Dok je vani zadnjih godina berza normalno funkcionisala tj dizala se i padala ciklično (doduše mnogo više je rasla nego padala) u BH toga nije bilo. Ona je u padu još od 2007 i praktično sve dionice su na ili blizu istorijskog minimuma.
Čak i da u svijetu balon "ispuše" ne vidim neki uticaj na BiH. U nas je davno ispuhalo. Kad je vani intenzivno raslo i puhao se balon u nas nije ni maklo čak je i dalje padalo. Kud će Energoinvest čija je knjigovodstvena vrijednost 12,5 a na tržištu mu je sad vrijednost 2. Teško da može niže. Kud će Sarajevo Osiguranje sa 5,5? Treba li spominjati mnoge manje firme koje su dramatično potcijenjenjene, imaju sjajne poslovne rezultate a nisu ni mrdnule upravo iz pomenutih razloga straha i nesigurnosti, šibicara i time uzrokovane nelikvidnosti. Postoji mogućnost promjene na bolje i to u ovoj godini. najavljene su mnoge reformske mjere, sve idu u smjeru rasterećenja privrede. Također najavljene su istrage protiv mnogih iz šibicarskih krugova. Vidimo da je najvljena i ubrzana privatizacija preostalih firmi sa državnim kapitalom. Rijetko se je i u svijetu dešavalo da dugi period vremena ne dođe do promjene trenda. Dovoljno je da Energonvest poraste sa mizernih 2 na mizernih 4 (u odnosu na knjigovodstvenu vrijednost) pa da mali dioničar ulagač ima zaradu od 100%, a da se naizgled ništa nije dogodilo gledajući sa strane. Teško mi je složiti se tvrdnjom da mali dioničar sitna riba nema ovdje šta da traži dok postoje firme koje da podjele dividendu povrat bi bio 30-40% godišnje. Npr Vispak, mislim da se očekuje dobit od 3,5-4 miliona ili po dionici (ako se dobro sjećam broja dionica) cca 2-2,5 KM godišnje a dionica tržišno 5,5. Ili npr Mann Hummel. Treba li pominjati cijene npr Elektroprivrede ili Bosnalijeka. Ovo nema veze s šibicarima, to je čisti strah a dosta je i neznanja. Evo i da ne raste cijena i godinu ili dvije (mada sumnjam) dovoljno je ovakve držati bilo dividende ili ne bilo. praktično je nemoguće izgubiti. Dakle teško mi je reći da kod nas nema prilika samo zato što je trenutno mrtvilo. Poenta je da i to mrtvilo treba shvatiti kao priliku. To ne znači da ne preporučujem zlato ili srebro ili obveznice ko to voli.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by panzer »

Stanje na domaćoj berzi je takvo kakvo jeste i iako nam je glavni fokus unutar BIH ne treba zanemarati ni ostale alternative. Zlato nije toliko loša varijanta ali treba znati sve oko tog tržišta. Generalno je došlo vrijeme( već odavno) da mu svijet najviše vjeruje. Laik sam oko ovoga pa mislim da su moguće dvije varijante. Ili će trajati ova nestabilnost,blizu hladnog rata, loše monetarne politike svjetskih sila i haosa na bliskom istoku pa će zlato dugorčno rasti . Ili će se sve raspasti pa zlato neće vrijediti ničemu. Ovo drugo znači totalnu propast ali mala je šansa za to. Kao što je mala šansa i da se kratkoročno svjetski odnosi i ekonomska situacija stabilizuju.

Ne znam kako drugi ali meni je teško otvoriti neke račune za trgovanje u inostranstvu kako bih trgovao valutama, zlatom ili dionicama. I dalje se ne bih usudio da to uradim iako je domaće "tržište" očajno. Tek održavam ovo što imam i to je za sada to.
Jedino što me u ovoj godini ohrabruje je značajan pad cijene nafte za šta mislim da će značajno uticati na rasterećenje kućnih budžeta i obaveza kompanija pa će ekonomije slobodnije disati.
Post Reply