ZIF-ovi

montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Ne isključujem da se ovako nešto može desiti i u nas u 2015. Bila bi dovoljna i naznaka političke stabilizacije, npr Vlada sa stabilnom većinom i prihvatanje reformskih mjera na kojima insistira međunarodna zajednica. Neću ni pominjati koji bi efekat imala bilo kakva mjera koja bi išla prema sređivanju stanja na berzi, u KOMVP, situacije oko DUFovai sl.
Što se tiče portfelja i imovine, ima fondova koji sami imaju više nego svi makedonski fondovi zbirno. A cijene kompanija/dionica u portfelju zakucane na dno (JPESR 19 nominala 72, ENISR 2,1 nominala mislim 12, SOSOR 5,5, slično BSNL, JPEMR ., namjenska industrija se budi i izvozi u milionima a donedavno (a možda i još uvijek ako još nije bilo trgovine po višim cjenama) su se ta preduzeća u portfeljima vodila maltene kao vrijednost nula...
Lično mislim da je pomenuti rast od min 25 % skoro garantovan jer mi sadašnje cijene dionica iz portfelja liče na nabijenu oprugu, a ako dođe do dekriminalizacije bilo koje vrste mislim da je moguć i mnogo veći rast.
Nevezano za zifove npr gore pomenuta mogućnost smanjenja postotka doprinosa na neto platu (što će se sigurno desiti) direktno će uticati na porast dobiti pogotovu u radnointenzivnim kompanijama (sa velikim brojem zaposlenih, velikim udjelom živog rada u proizvodu i sl).
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Što se tiče tih stvari, slaba je nada da će šta biti od toga. Glavni pokrovitelj kriminala je nagrađen još većim uticajem tako da ekipa ostaje da vrti milione prema svojim džepovima.
Uglavnom ništa dobro.....Čekati jedan februar.
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Ne znam da li ovaj članak spada pod fondove ili banke, uglavnom vrijedi pročitati:

http://www.uaifrs.com/sitni-nestasluci-bobar-banka/
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

Kaže zadnja rečenica koja je sljedeća banka u RS koja će riknuti.
To je možda dobar šlagvort da se nastavi ona priča o visokim kamatama na oročenu štednju u Novoj banci, koju je naveo monthypiton. Nikada nisam vjerovao bankama koje daju tri puta veće kamate na oročenu štednju od prosjeka.
Što se tiče Dodika i ovih stvari (banke, rafinerije) treba čovjeka pusiti da završi započeti posao uništavanja manjeg entiteta, ne talasati previše :D
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

proleter wrote:Kaže zadnja rečenica koja je sljedeća banka u RS koja će riknuti.
To je možda dobar šlagvort da se nastavi ona priča o visokim kamatama na oročenu štednju u Novoj banci, koju je naveo monthypiton. Nikada nisam vjerovao bankama koje daju tri puta veće kamate na oročenu štednju od prosjeka.
Što se tiče Dodika i ovih stvari (banke, rafinerije) treba čovjeka pusiti da završi započeti posao uništavanja manjeg entiteta, ne talasati previše :D
Pa dobro ako je dobar šlagvort da nastavimo. Prvo, cijela priča je počela kad se je ovdje na temi bankarski sektor mislim u septembru, lansirala tvrdnja da kamate na oročenu štednju na godinu dana iznose 0,5 % što je apsolutno netačno, pa onda 0,75 % što je naravno također netačno i to ne malo. Reagovao sam da zaštitim ostale članove na portalu koji možda ne znaju pravu istinu i to zvaničnim informacijama a ta je da su stvarne kamate u više banaka višestruko više od navedenih, te da je u npr Novoj Banci kamata bila i preko 3% a na duže oročenje od godine i 4 %. Uz to bilo je i drugih banaka sa kamatom višom od 2-3 % što je 300% više nego što se tvrdilo. Jasno je da takva dezinformacija može članovima portala koji nisu dovoljno informisani nanijeti ogromnu štetu. Međutim na moje čuđenje i dalje se nastavilo sa relativiziranjem golih i provjerljivih činjenica i to više puta.
Da stvar bude i gora urađeno je i neko poređenje investiranja u obveznice i u oročenu štednju pa je navedeno da se na 100 000 KM uloga na obveznice dobije cca 9700 km za 3 godine, a na 100 000 km uloženih u u oročenu štednju oko 3000 km za 3 godine. I to je čak podvučeno valjda u žarkoj želji da se dokaže da su obveznice bolje. To je naravno katastrofalna greška jer oročenje na bankama ne donosi 3000 km za 3 godine nego 12 000 km prinosa/kamata i to u banci u kojoj su ulozi osigurani kod države. Čak i u nekoliko drugih banaka sa nešto nižim kamatama od te, prihod od kamata bi bio 10 ak hiljada a ne 3. Nažalost umjesto izvinjenja zbog krupne dezinformacije nastavilo se je relativiziranje istine piričom kako je u nekim drugim bankama kamata niža. OK neko ima obveznice i želi da ih populariše i poveća likvidnost tog tržišta, shvatam. Ali istina je samo jedna i plus treba imati i malo mjere.
Evo sad priča da kao nisu pouzdane banke koje imaju 3 puta veće kamate od prosjeka, a prosjek bi trebalo da su one banke koje imaju upravo najniže kamate tako da bi se moglo nastaviti sa pričom kako su obveznice superpovoljne. Ispada nekako ako se činjenice ne slažu s teorijom onda treba malo činjenice obraditi i tesati dok se ne uklope u nju.
U vezi Bobar banke, ne znam kave veze ima ona s ovom pričom, ako je ona propala što ne znam, nije zbog kamata koje je davala nego vjerovatno zbog politike, pogrešnih ulaganja i ko zna čega sve još.
Rotshild
Posts: 34
Joined: 09 Apr 2014, 18:17

Re: ZIF-ovi

Post by Rotshild »

Ja sam pisao o kamatama na štednju i prinosima na obveznice.
U kojem univerzumu kamata na oročenu štednju ima veći prinos od obveznica, pod uslovom da se kupe po dobrom diskontu?
I ko koristi riječ "prinos" kada se radi o fiksnoj kamati na fiksni iznos i fiksni rok oročenja?
Čak i da se godišnje pripisuje kamata na glavnicu, za 3 godine to ne može biti ni pola od 12 % kako si napisao.
Izraz "prinos" se vezuje za obveznice koje su kupljene po nekom diskontu sa određenom kamatom i određenim rokom dospijeća.
Kamata je kamata, a prinos je prinos.
A o bankama koje su navođen pri toj diskousiji koje navodno imaju 2-3 puta veće kamate od evropskih banaka stvarno ne bih raspravljao (Vakufska, Moja banka, Nova, možda je i Bobar imala dobre kamate, kao u Banka srpske, bivša Balkna Investment Bank :P).
A pogotovo ne izvinjavao.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Rotshild wrote:Ja sam pisao o kamatama na štednju i prinosima na obveznice.
U kojem univerzumu kamata na oročenu štednju ima veći prinos od obveznica, pod uslovom da se kupe po dobrom diskontu?
I ko koristi riječ "prinos" kada se radi o fiksnoj kamati na fiksni iznos i fiksni rok oročenja?
Čak i da se godišnje pripisuje kamata na glavnicu, za 3 godine to ne može biti ni pola od 12 % kako si napisao.
Izraz "prinos" se vezuje za obveznice koje su kupljene po nekom diskontu sa određenom kamatom i određenim rokom dospijeća.
Kamata je kamata, a prinos je prinos.
A o bankama koje su navođen pri toj diskousiji koje navodno imaju 2-3 puta veće kamate od evropskih banaka stvarno ne bih raspravljao (Vakufska, Moja banka, Nova, možda je i Bobar imala dobre kamate, kao u Banka srpske, bivša Balkna Investment Bank :P).
A pogotovo ne izvinjavao.
Nisam uopšte tvrdio da te banke imaju 2-3 puta veće kamate nego evropske. Čak nije ni bitno imaju li ili ne. Mnogo šta u nas nije evropsko pa što bi kamate bile. Pretpostavljam i da su kamate pod kojim banke pozajmljuju novac više nego evropske, tj banke puno bolje i lakše zarađuju ovdje, pa što bi onda pasivne kamate bile evropske. Nisam čak ni tvrdio (bar u ovom zadnjem postu) šta je bolje, obveznice ili kamate ili npr dividenda od BHTelecoma. Neka svako izračuna za sebe.
Ne znam što se vezuje Bobar banka uz ovu priču kad nema veze ni sa čime. Banke su osigurane kod Agencije, ulozi garantovani i to do iznosa od 50 hiljada (a ne 30 kako je također bilo rečeno).
Rekoh da je bilo rečeno da kamata na oročenu štednju iznosi 0,5 % pa onda 0,75% a onda se pominje par banaka sa najlošijom kamatom (jer im možda ne treba novca u tom trenutku ne ulazim u to njihova stvar) a ne pominje masa banaka u kojima je kamata 200% viša. Dakle viša od najnižih a ne viša od nekakvog prosjeka. A i da je od prosjeka kakve veze ima? Je li građanin kad kupuje za kuću kilo soli, pa ima u jednoj prodavnici za marku a u drugoj ista so za dvije, kupi onu po dvije? naravno da ne.
Druga tvrdnja je bila da se za 100 000 km oročenih na štednju dobije oko 3000 km za 3 godine. To je naprosto netačno. Naveo sam tad Novu banku i njihovu kamatu. Evo gledam i sad na 12 mjeseci 3,6 %, na 36 mjeseci 4,3 % godišnje. Koliko se dobije sa tom kamatom za 3 godine? Je li oko 3000 km? Je li "ni pola od 12 000"? Ne bih želio da zvučim kao reklama za nekavu banku ali odmah da i to raščistimo, čitam s interneta, aktiva 1,45 miljardi, rast aktive 21 % neto profit u 2013 10,1 milion.
Evo nećemu tu banku, hajde Sberbanka, je li ona dobra? Oročeni depozit na 12 mjeseci 1,95 %, na 13 mjeseci 2,1 % na 36 mjeseci 3,3 %. Koliko se tu dobije za 3 godine? Je li 1,95 veće od 0,5%, je li veće od 0,75%.
Stvarno ne želim da budem cjepidlaka ali ovdje se radi o razlikama u tvrdnjama od 100 i više posto te da je minimum odgovornosti (prema drugim ljudima koji čitaju) ako se neka greška i omakne što je takođe ljudski da se bar ne insistira na njoj kao na istini. Što je najsmješnije ja sam zadnji koji bi se zalagao da ljudi pare drže u bankama (ili bar sve pare) upravo suprotno, što sam napisao više puta. da je manje kriminala oko berze i u ekononiji inače, suludo bi bilo držati 7-8 miljardi u bankama. Da i još nešto, mislim da ti nisi ni napisao ono za kamate od 3000 za 3 godine ali nije ni bitno, nema ovdje ništa lično.
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Prehrana-promet je prodala svoj udio u DUFu Šibar a ne bi iznenadilo da je FDS ovo kupio.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: ZIF-ovi

Post by insider »

U petak je trebala biti sjednica Mi Groupa uz glasanje da se promieni DUF. Znaju li se rezultati?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: ZIF-ovi

Post by insider »

panzer wrote:Prehrana-promet je prodala svoj udio u DUFu Šibar a ne bi iznenadilo da je FDS ovo kupio.
Šabanović Senad je kupac?????? Zna li se ko je?
Post Reply