Sve o investiranju

Post Reply
Sejdefu Majka
Posts: 31
Joined: 09 Jul 2019, 10:10

Re: Sve o investiranju

Post by Sejdefu Majka »

investitor_ba wrote: 30 Nov 2020, 14:55 Hvala na informacijama. Ima smisla, poslao sam mail Raiffeisenu pa cu vidjeti kako ide dalje.

Nema nekih nadolazecih skupstina do kraja godine? :D
Dakle decko, ako si vaistinu novopeceni investitor, tj tek kreces, ako nejmas pocetni kapital od 5K USD, onda slobodno probaj na SASE ili BLBERZi. Oba ta trzista su nelikvidna, i ne sluze kao dobar primjer pocetniku koji se odlucio ulagati s ciljem povrata veceg od drugih nacina zarade, ali mogu posluziti kao iskustvo.
Ulaganje vani nije komplicirano, a ako se ne spominje u tvom opsegu informiranja broker koji ti nudi mogucnsot ulaganja iz BiH u npr Teslu..to ne znaci da isti ne postoji. Ne postoje barijere u zivotu, osim pocetnog kapitala za mladog "investitora", da ulozi u Tesle, spotify-e, PayPale, put na Mars i drugih milijon prilika. Vrijeme je da se širi krug mladih ljudi i malo starijih (25-40 godina) iz BiH -koji sebi mogu omoguciti izdvajanje u stednju - trgnu, i vide da im prolaze karavane dok mi ( i ja ) psi lajemo na SASE, Muje , Suje, Dinu, AW Broker, poslusnike iz DUF-ova koji nisu ludi da ne dobiju platu, Zije, Hrkače itd. Botom lajn je, da slobodno ulozis svoju stednju na SASE, ali smanji rizik i nestavljaj sve ovdje vec radi disperziju. Vani se ogromne kolicine novca slijevaju u kompanije koje grade buducnost, dok ovdje su listirane samo pojedine firme, zastarjele industrije, niskog ili nikakvog free floata. SASE je dobro zamisljena, ali nije za primjer djaku veseljaku.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

Ovo je tačno. Vrijeme prolazi i predugo čekamo neku promjenu . Nije se baš svaka prilika mogla uloviti. Nečega je i bilo ali je to daleko od kvalitetnog. A bilo bi puno drugačije da je sve kako treba.
Tačno je i da je za manji iznos i ova berza dovoljna ali i strana tržišta imaju svoje zamke.

Sad sam se sjetio jednog slučaja. Prije par godina mi se jedan kolega pohvalio kako je našao nekog stranog brokera i uložio neki iznos, mislim oko 1000 KM, i počeo trgovati sirovinama.
I ponekad se hvalio, ide ovo meni, ne žurim, često imam zarade, 50-100 USD po transakciji. Pa onda opet, skupio sam oko 400-500 dolara zarade. I jednom dođe preznojen. Kaže izgubio sam sve što sam imao.
Nekako mi je sve nemušto objasnio ali sam na kraju shvatio da mu je brokeraj ponudio finansijsku polugu i ovaj je, ne znajući kako to uopšte funkcioniše, prihvatio. Obzirom da je poluga bila velika a pokret cijene vrlo brz, on je to sve izgubio za par sati.
Škola je platio ali je za cijeli život izgubio volju za ulaganjem.
Ne interesuju njega dionice, kao ni većinu iz 2006. Svi hoće adrenalina. I svi to upoređuju sa kladionicama. Bar su tako ovi naši gledali. A primjetimo da se od tada niko novi nije pojavio, a sigurno je finansijska situacija među potencijalnim ulagačima porasla za tri do četiri puta u odnosu na 2006.
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Sve o investiranju

Post by one »

ja sam se sa ove mrtve berze povukao prije 6 godina i nesto prebacio u tada zvane kriptovalute a sadasnji digitalni asset i buduci finansiski network i blokchain
na ovom podforumu sam pokrenuo tada tu temu i to je bilo tada pravo vrijeme i neki su uspjeli pojam POSAO zamjeniti pojmom PENZIJA I HOBI
viewtopic.php?f=3&t=78&sid=6ddcdb40ae12 ... 9&start=10

i danas ima veoma dosta prostora za ulaganje u blockchain, a zatim tu su na pocetku ulaganja u E-sport pa hydrogen uskoro
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sve o investiranju

Post by Sitna buranija »

Ma u principu, i na ovoj mrtvoj i dirigovanoj berzi kao što je naša, uvijek se pojave prilike za dobru zaradu. Ali ih treba znati prepoznati kao prilike.

Tako se mogao kupiti svojevremeno FDS po 40-50 KM, pa sve da se izašlo po 83,5 KM to je dobra zarada, a da ne pričam o sadašnjoj cijeni. Pa se isto tako svojevremeno mogao kupiti SOSOR po 5-6 KM, a kasnije su velike količine kupljene po 13-13,5 KM, a išlo je i do 16 KM. Pa je bio i ŽGP u ponudi za manje od 1 KM, Šipad komerc po 0,3-0,5 KM, Bosnalijek po 10-11 KM, a znamo do koje cijene su se sve te dionice popele.

Sve su to prilike. Ima ljudi koji su ih na vrijeme prepoznali kao takve i zaradili neku lovu na tome. A moglo se uduplati uloženo. Problem naše berze je teška predvidivost roka u kojem se te neke stvari mogu desiti. Tako se lako može desiti da se sada uloži u npr. JPESR koja je trenutno nešto ispod 10 KM, a da se nakon određenog vremena proda po 25 KM. Ali, problem je predvidjeti koliko dugo će se čekati na tako nešto. Godinu ili pet? Moje mišljenje je da se isplati čekati i duži period. Ali ljudi, pogotovo naši, obično nemaju strpljenja da sačekaju plodove da sazriju...
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

Evo, dobro za novo ulaganje:
Skupština akcionara Telekoma Srpske a.d. Banja Luka, na sjednici koja ja zakazana za 4. decembar 2020. godine, planira donijeti odluku o isplati privremene dividende akcionarima od 16,16 miliona KM u novcu, odnosno za svaku akciju 0,03290049 KM.

Predviđeno je da se privrremena dividenda ispalti dioničarima koji su imali taj status na dan 25. decembar 2020. godine, a kao datum početka isplate dividende planira se 31.12.2020. godine. Isplaćena privremena dividenda će biti uzeta u obzir prilikom usvajanja finansijskih izvještaja za 2020. godinu i donošenja Odluke o raspodjeli dobiti za 2020. godinu.
V121
Posts: 1
Joined: 17 Sep 2016, 12:04

Re: Sve o investiranju

Post by V121 »

Pozdrav svima,

Pratim od studentskih dana ovaj forum, pa sad kad sam malo stariji razmisljam i da sam pocnem ulagat.
Koliko sam mogao pronaci za brokere se uglavnom spominju Raiffisen i Eurobroker, i koliko sam pronasao na njihovim stranicama oba omogucuju ulaganje na US trzistu a to je trziste na koje ciljam.

Interesuje me ako, pa molim vas ako bi neko mogao da mi kaze, kako je tretman u pogledu poreza sa nase (FBIH) strane i sa US strane, ako neko ima iskustva?
Pored provizija brokera koji su to jos troskovi na koje bih trebao obratiti paznju?
I za ulaganje od 20k, da li bi preporucili Raiffisen ili Eurobroker ili mozda nekog treceg?
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Sve o investiranju

Post by investitor_ba »

Gdje mozete vidjeti prodajne/kupovne naloge, ima li to gdje na sase.ba?

Osim toga, koristite li kakav drugi izvor poput Teletradera da pratite sama kretanja i slicno na trzistu?
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

Kako kretanja?Grafikone?
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Sve o investiranju

Post by investitor_ba »

Pa da, to i ostale podatke o trgovanju i slicno. Preletio sam dosta ovih stranica, i samo sam tu i na Investing.com nasao ove nase simbole, nisam vidio nijednu drugu stranicu da 'podrzava' nase trziste.
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Sve o investiranju

Post by investitor_ba »

Prilikom izdavanja kupovnih naloga, zasto bi neko pravio naloge sa ogranicenjem ili po trzisnoj cijeni, a ne uvijek diskrecione jer u najgorem slucaju ce platiti cijenu istu kao u ta dva slucaja gore? Ima li kakvih 'minusa' kod izdavanja ovakvih naloga?
Post Reply