Sve o investiranju

Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Sve o investiranju

Post by Laufer »

Dobra tema. Dobro bi došla i jedna o investiranju na stranim berzama.
O investiranju na berzi nisam nikad čitao koliko u zadnjih mjesec dana, pa sam se, između ostalog registrovao na investopediji i stockopediji (http://www.investopedia.com - odličan američki sajt za teoretsko znanje, ima rječnik s Bog zna koliko termina i dosta stvari objašnjava slikovotim videima; http://www.stockopedia.com - britanski sajt sa dobrom grafikom (na to uvijek padnem :D ) koji se bavi praćenjem dionica, kvotama itd. ali ima i tu dosta teorije. Juče mi je Stockopedia ponudila džaba knjigu o investiranju u dionice koje nose dividendu. Jedna od glavnih poenti knjige je reintvestiranje dividende, što mali broj investitora radi. Navode primjer da bi 100 funti investiranih u berzu na završetku 2. svjetskog rata 2008. iznosile 5 721 funtu. Sa reinvestiranjem dividende iste godine iznos bi bio 92 460 funti.
Jedan od modela investiranja je da se tog principa drži čak i u vrijeme pada cijena na berzi, jer se kupovinom jeftinih dionica opet povećava udio u vlasništvu. Naravno, sve to važi ako se radi o ozbiljnim dionicama, ne o nekom smeću.
Ljudi u BiH u prosjeku nemaju pojma šta je berza. Mislim da ih 90 posto ne razlikuje certifikate od dionica :( . Investiranje traži mnogo više stpljenja nego što ga je većina sada spremna podnijeti. Načina za brzu zaradu ima, ali nisu ni približno prisutni kao u filmovima sa tematikom berze. Uglavnom, za te stvari se mora brzo reagovati na ukazanu priliku, i dobro poznavati berzu.
Što se tiče ulaganja kod nas u FBiH nema poreza na dividendu (nek' me neko ispravi ako mi je promaklo). U RS ima, ali ne znam kolika je. Čini mi se ima razlike za rezidente i nerezidente. Sistem u Hrvatskoj je nešto kao u RS, ali opet ne znam koliki je porez. U Hrvatskoj mi je privukla pažnju jedna dionica (Ericsson Nikola Tesla) koja ima dividendu 90 kuna godišnje, a njom se trgovalo po cijeni od 1080 do 1439,80 kuna tokom zadnjih godinu dana. Kupovinu dionica izvan BiH radi Raiffeisen (da li radi još neko, nisam saznao; negdje sam pročitao da radi i UniCredit, ali sam ih kontaktirao, ne rade).
Glavni čovjek stockopedije kaže da se najviše može zaraditi na kineskim, ali ne samo na kineskim dionicama. Da bi se trgovalo na stranim berzama Raiffeisen traži od klijenta od 20 do 70 eura po transakciji plus otvaranje skrbničkog računa (neki procenti).
Između ostalog na šta sam naletio čačkajući po internetu je i podatak da Colgate isplaćuje dividendu 4 puta godišnje.
I naravno, Teletrader je odlična stvar. Na mobitelu je, radi svoj pos'o. ;)
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Sve o investiranju

Post by Investitor »

U RS-u je bio porez na dividendu do 2016 pa su ga ukinuli jer je proizveo više štete nego koristi. Dobro je to što čitaš knjige o investiranju, međutim ima dosta faktora koji su bitni da bi zaradio, a kojih nema u knjigama. Moraju se praviti projekcije za budućnost u zavisnosti od oblasti do oblasti. Nove tehnologije, vlasnička struktura, strateški partneri, konkurencija, trendovi, potražnja, politička stabilnost, državni poticaji, te ono najvažnije kada i po kojoj cijeni si kupio, te kada si izašao. Tačno je da se na berzi, ukoliko posjeduješ malo više kapitala, može dobro zaraditi, ali može se i izgubiti jer uvijek postoji mogućnost da nismo uzeti sve faktore u obzir.
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Sve o investiranju

Post by Laufer »

Investitor wrote:U RS-u je bio porez na dividendu do 2016 pa su ga ukinuli jer je proizveo više štete nego koristi. Dobro je to što čitaš knjige o investiranju, međutim ima dosta faktora koji su bitni da bi zaradio, a kojih nema u knjigama. Moraju se praviti projekcije za budućnost u zavisnosti od oblasti do oblasti. Nove tehnologije, vlasnička struktura, strateški partneri, konkurencija, trendovi, potražnja, politička stabilnost, državni poticaji, te ono najvažnije kada i po kojoj cijeni si kupio, te kada si izašao. Tačno je da se na berzi, ukoliko posjeduješ malo više kapitala, može dobro zaraditi, ali može se i izgubiti jer uvijek postoji mogućnost da nismo uzeti sve faktore u obzir.
To mi je promaklo za porez u RS-u. Kakva se dividenda može očekivati na MTEL-ovu dionicu?
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Sve o investiranju

Post by Investitor »

Laufer wrote:
Investitor wrote:U RS-u je bio porez na dividendu do 2016 pa su ga ukinuli jer je proizveo više štete nego koristi. Dobro je to što čitaš knjige o investiranju, međutim ima dosta faktora koji su bitni da bi zaradio, a kojih nema u knjigama. Moraju se praviti projekcije za budućnost u zavisnosti od oblasti do oblasti. Nove tehnologije, vlasnička struktura, strateški partneri, konkurencija, trendovi, potražnja, politička stabilnost, državni poticaji, te ono najvažnije kada i po kojoj cijeni si kupio, te kada si izašao. Tačno je da se na berzi, ukoliko posjeduješ malo više kapitala, može dobro zaraditi, ali može se i izgubiti jer uvijek postoji mogućnost da nismo uzeti sve faktore u obzir.
To mi je promaklo za porez u RS-u. Kakva se dividenda može očekivati na MTEL-ovu dionicu?
Ovdje imaš zvanične podatke za MTEL https://www.blberza.com/Pages/FinRepCom ... ?code=TLKM, mišljenja sam da ti je trenutno daleko pametnije kupovati BHT zbog vanredne i redovne dividende. To ti je skoro 20% po dionici, a ista je na historijskom minimumu
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Sve o investiranju

Post by Laufer »

Investitor wrote:
Laufer wrote:
Investitor wrote:U RS-u je bio porez na dividendu do 2016 pa su ga ukinuli jer je proizveo više štete nego koristi. Dobro je to što čitaš knjige o investiranju, međutim ima dosta faktora koji su bitni da bi zaradio, a kojih nema u knjigama. Moraju se praviti projekcije za budućnost u zavisnosti od oblasti do oblasti. Nove tehnologije, vlasnička struktura, strateški partneri, konkurencija, trendovi, potražnja, politička stabilnost, državni poticaji, te ono najvažnije kada i po kojoj cijeni si kupio, te kada si izašao. Tačno je da se na berzi, ukoliko posjeduješ malo više kapitala, može dobro zaraditi, ali može se i izgubiti jer uvijek postoji mogućnost da nismo uzeti sve faktore u obzir.
To mi je promaklo za porez u RS-u. Kakva se dividenda može očekivati na MTEL-ovu dionicu?
Ovdje imaš zvanične podatke za MTEL https://www.blberza.com/Pages/FinRepCom ... ?code=TLKM, mišljenja sam da ti je trenutno daleko pametnije kupovati BHT zbog vanredne i redovne dividende. To ti je skoro 20% po dionici, a ista je na historijskom minimumu
Gledao sam to. Al' mi nije jasno ovo? Šta je sa tom vanrednom dividendom Telekoma? Do sada je bila samo redovna, je 'l de? I je li sigurno da će biti i vanredna?
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Sve o investiranju

Post by Investitor »

Vlada FBIH povlači 100 miliona iz akumulirane dobiti BH Telecoma za izgradnju brzih cesta. Ova stavka je ušla u budžet za 2018. Čeka se poziv za skupštinu dioničara koji bi prema najavama iz vlade trebala biti uskoro
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Sve o investiranju

Post by Laufer »

Investitor wrote:Vlada FBIH povlači 100 miliona iz akumulirane dobiti BH Telecoma za izgradnju brzih cesta. Ova stavka je ušla u budžet za 2018. Čeka se poziv za skupštinu dioničara koji bi prema najavama iz vlade trebala biti uskoro
Ima li informacija o vanrednoj dividendi tačan izvor, ili je to sve rekla-kazala? Nema mi logike da se isplaćuje vanredna dividenda. Kao da su silno dobro poslovali?! Još i cijena dionice sletila...
hrkljus
Posts: 87
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: Sve o investiranju

Post by hrkljus »

Laufer wrote:
Investitor wrote:Vlada FBIH povlači 100 miliona iz akumulirane dobiti BH Telecoma za izgradnju brzih cesta. Ova stavka je ušla u budžet za 2018. Čeka se poziv za skupštinu dioničara koji bi prema najavama iz vlade trebala biti uskoro
Ima li informacija o vanrednoj dividendi tačan izvor, ili je to sve rekla-kazala? Nema mi logike da se isplaćuje vanredna dividenda. Kao da su silno dobro poslovali?! Još i cijena dionice sletila...
https://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-f ... /171214071
hrkljus
Posts: 87
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: Sve o investiranju

Post by hrkljus »

hrkljus wrote:
Laufer wrote:
Investitor wrote:Vlada FBIH povlači 100 miliona iz akumulirane dobiti BH Telecoma za izgradnju brzih cesta. Ova stavka je ušla u budžet za 2018. Čeka se poziv za skupštinu dioničara koji bi prema najavama iz vlade trebala biti uskoro
Ima li informacija o vanrednoj dividendi tačan izvor, ili je to sve rekla-kazala? Nema mi logike da se isplaćuje vanredna dividenda. Kao da su silno dobro poslovali?! Još i cijena dionice sletila...
https://www.youtube.com/watch?v=-A254yQ7YxY
hrkljus
Posts: 87
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: Sve o investiranju

Post by hrkljus »

Laufer wrote:
Investitor wrote:Vlada FBIH povlači 100 miliona iz akumulirane dobiti BH Telecoma za izgradnju brzih cesta. Ova stavka je ušla u budžet za 2018. Čeka se poziv za skupštinu dioničara koji bi prema najavama iz vlade trebala biti uskoro
Ima li informacija o vanrednoj dividendi tačan izvor, ili je to sve rekla-kazala? Nema mi logike da se isplaćuje vanredna dividenda. Kao da su silno dobro poslovali?! Još i cijena dionice sletila...
https://www.youtube.com/watch?v=-A254yQ7YxY
Post Reply