Sve o investiranju

ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Sve o investiranju

Post by ummet »

Cijena dionice uopšte ne zavisi od dobiti, kapitala ili bilo čega drugog vezanog za neku kompaniju nego SAMO od ponude i potražnje te iste dionice na tržištima kapitala. Skype je od početka osnivanja poslovao negativno pa se prodao za grne pare (ili je bio Viber, ili je bio Twitter). Znači ako nekako natjeraš ljude da kupuju neku dionicu, cijena će rasti pa makar to bila kompanija za "proizvodnju ničega". Ako ih natjeraš da malo više prodaju, cijena pada. To naravno sve ima smisla na tržištima koja imaju dovoljan stepen likvidnosti. A ovo naše to nije. Zato što 95% trgovine rade Fondovi koji rade (na žalost) u interesu ovih drugih 5% lokalnih tajkuna. Naravno postoje i regulatorna tijela, koja opet rade u interesu ovih 5% lokalnih tajkuna. Dalje naravno postoje i zakonodavci, koji opet rade u interesu ovih 5% lokalnih tajkuna. Onda imaš Sudove i Tužilaštva, koji u stvari ništa i ne rade, pa tako opet rade u interesu ovih 5% lokalnih tajkuna. Tako da bi najbolje sada bilo uložiti u obveznice (kao što je već neko predložio) ili u plemenite metale (čisto da spasiš pare da ih banka i inflacija ne pojedu). Naravno, osim ako nisi jedan od ovih 5%. Onda ti je samo nebo granica, od dogovorenih transakcija, do zloupotrebe glasova dioničara ZIF-ova, preko autentičnih tumačenja premijera, kroz bodenja nožem na skupštini itd. U stvari, najbolje bi ti bilo da pogledaš kako to rade uspješni, npr. uzoriti investitor Jusufranić koji je prodajom zemlje Raiffeisenu zaradio oko 10 Miliona, nakon što je "investirao" u jednu posrnulu BH kompaniju. Čovjek zna znanje, nije bezveze dekan.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Sve o investiranju

Post by slucajni prolaznik »

"We simply attempt to be fearful when others are greedy and to be greedy only when others are fearful." One of the simplest rules of investing is to buy low and sell high--so why is that so difficult? Fear. When the market starts to crash or look a bit shaky, people start to panic. And panicked people do stupid things. Don't act rashly just yet."
…reče ovo nekad jedan jako pametan i uspješan čikica pod imenom Warren Buffet…ništa oduzeti , a Boga mi dodati sve naše specifikume male burze i eto nas gdje smo ...
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sve o investiranju

Post by montypython »

slucajni prolaznik wrote:"We simply attempt to be fearful when others are greedy and to be greedy only when others are fearful." One of the simplest rules of investing is to buy low and sell high--so why is that so difficult? Fear. When the market starts to crash or look a bit shaky, people start to panic. And panicked people do stupid things. Don't act rashly just yet."
…reče ovo nekad jedan jako pametan i uspješan čikica pod imenom Warren Buffet…ništa oduzeti , a Boga mi dodati sve naše specifikume male burze i eto nas gdje smo ...
Pa u biti nije daleko od onog što sam više puta ponovio. Raditi sve suprotno od široke mase. Kad svi pričaju da je katastrofa, da gore ne može, kad je sve na dnu i kad niko i ne pomišlja da išta kupuje, treba kupovati upravo tada i to baš zato što je sve na dnu, makar bio jedini na berzi. Poslije kad se stvari poboljšaju i cijena počne dramatično rasti i kad babe na pijaci počnu govoriti da je berza prava stvar, da je zarada dobra i sigurna i da treba kupovati i kad se počnu uključivati široke mase, upravo tad treba biti oprezan i izlaziti, upravo tad kad svi govore da će rast trajati vječno.
Pravilo je prosto i manje više svi ga znaju ali kad je kriza strah prevlada i svi ga nekako zaborave a kad je Bull market ponese ih pohlepa pa i taj dio da treba prodati zaborave. Sjećam se da je za vrijeme propasti Lehman Brothersa, i onog što je uslijedilo, krize banaka i tržišta, recesije, kad je sve izgledalo katastrofalno i kad većina "običnih" investitora nije smjela ni pogledati u berzu ponavljajući kao papagaji "cash is king" "savjetujući" ostale da ne ulažu u dionice nego da drže keš, ulažu u zlato, obveznice i sl, Buffet najnormalnije, kao jedan od rijetkih kupovao. I kao i uvijek zarađivao
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sve o investiranju

Post by montypython »

U nas nažalost nema Buffeta niti nekog sličnog da poveća likvidnost i pokrene stvar, zasad. Oni koji eventualno i znaju nemaju potreban kapital, a oni koji imaju kapital u njega su uskočili direktno iz opanaka pa nemaju pojma i tako čekamo znanje+kapital. A oni će doći čim neko bude uhapšen za ovo što se radi.
money talks
Posts: 5
Joined: 01 Dec 2015, 13:54

Re: Sve o investiranju

Post by money talks »

Hvala jos jednom svima koji su se javili jer cijenim svacije misljenje.
Vidim da ima razlicitih savjeta i jedan od njih je ulaganje u plemenite metale ali ne znam da li je to sada najbolja opcija. Cijene svih sirovina sada padaju i tendencija je daljeg pada a samim time i plemenitih metala. Tako da ja licno ne bi sada ulagao u to u cilju da zastitim svoje pare.

Jos je neko naveo ono sto se apsolutno slazem a to je da je velika razlika izmedju vrijednosti neke stvari ili produkta i cijene te stvari i produkta. Pratim akcije i da se transakcije odvijaju zasnovane samo na vrijednosti davno bi se nasla formula i ljudi ne bi trebali uopste da se bave time vec kompjuteri i roboti. Ali u procjeni cijene je veliki udio psiha, intuicija , logika a sve se to ne moze simulirati matematicki, zato smatram da je razmjena misljenja i gledanje na situaciju iz vise uglova primarna.

Ako je trziste u BiH tako tesko za procjeniti, ustvari ako je toliki uticaj politicke-ekonomske mafije zasto ne gledate na neka druga trzista ? Cuo sam da je SASE povezana sa Turskom berzom, ima li neko misljenje o ulaganju tu ?
Znam da je cinicno ali sam naucio da je najbolji nacin za ulaganje kada je nestabilnost, ima ona izreka " Kupuj kada je krv na ulicama". Sada je politicka situacija u Turskoj nestabilnija i to sigurno utice na cijene akcija na berzi , da li iko prati kakvo je trziste tu, koje su kompanije u koje bi se moglo da investira dugorocno a cija je cijena pala zbog cjelokupne politicke situacije ? A kako je SASE povezana sa turskom berzom zasto se ne okrenete u tom pravcu ?

Ovo pisem jer sam licno svoje najbolja ulaganja napravio bas u vrijeme krize 2007-2009, sigurno postoji nacin da se to uradi i u vrijeme ove krize.
bankrot1
Posts: 5
Joined: 02 Dec 2015, 15:18

Re: Sve o investiranju

Post by bankrot1 »

Oko Turske.

Erdogan je absolutista. Ali svejedno uloga Turske kao "branitelja Evrope" je tako značajna, da EU je popustila Erdoganu i tako je Turska dugoročno u vrlo dobroj poziciji. I to posredno znači, da se je ojačala i pozicija BIH.
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sve o investiranju

Post by montypython »

Za Tursko tržište mogu reći isto što rekoh za Američko. Dionice motri milon očiju i monitora spremnih da investiraju na svaki nagovještaj potcjenjenosti, tako da sumnjam da mi odavde možemo imati više informacija od 80 miliona Turaka. Svi sve znaju, kalkulacije se stalno rade i po meni ulaganje na velikim tržištima i u poznate firme, plemenite metale, forex, nije ništa drugo nego kocka.Možda se može zaraditi neki postotak ali teško da vrijedi truda. Da se ozbiljnije zaradi trebalo bi potrefiti neku firmu pred uspon, u razvoju novih tehnologija takoreći Microsoft ili Apple iz perioda u garaži a to je nemoguće na daljinu.
S druge strane o domaćem tržištu imamo ipak,kakvo je takvo je mnogo više informacija (uključivo i ovaj portal). I još nešto, iako pod uticajem kriminalnih lobija i povezanih osoba tržište nije nepredvidivo. I dalje je jasno ko dobro a ko loše posluje samo što cijena na tržištu nije realna zasad, ali biće kad tad, ovi što manipulišu zato to i rade da se nakupuju. I nije da nema prilika. SOSOR je npr prije par mjeseci bio oko 4,9 sad je 5,92 porast od cca 20%, a naizgled nije ni mrdnuo. FDS takođe sad je 10 ak% mislim da je išao i 20. Enker od početka godine išao od 4,5 4,6 do 6,5 isto nije ni počeo rasti (nominala mu je oko 34) a u stvari porastao cca 40%. I Vispak je porastao cca 25-30% iako nije ni blizu realne vrijednosti. I sve je to potpuno očekivano i onaj ko je to vidio prije koji mjesec mogao je realno zaraditi tih 20-40 % (kad bi ih prodao što mislim da je ludost). Na zapadu jednostavno nema dionica ni prilika da se može sa velikom sigurnošću garantovati zarada ni od 10 % a kamoli više.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

Turska i BIH nemaju direktne poveznice. Ni stanje u državama, ni ekonomija a pogotovo ni berze iako su turci najveći dioničari SASE.
Postoje neke tješnje diplomatske veze kao i određene ekonomske veze ali to nije presudno u cjelokupnoj situaciji.

Što se tiče ulaganja na tamošnje tržište, ja sam se 2009. omišljao da li da uložim tamo ili na SASE i odlučio sam se za SASE. Po običaju napravio grešku, jednu od milion koje sam napravio i tada je bilo pravo vrijeme za ulaganje tamo.
Sada više ne treba razmišljati o ulaganju tamo jer su sami sebi napravili klopku. Kako ekonomsku,tako i geostratešku. To će im sigurno uticati na ekonomiju jer su totalno ograničili pristup tržištima na kojima su bili neprikosnoveni. Od Libije,Egipta,Sirije, Iraka, pa sve do Rusije a sada su zakucali jak ekser u kovčeg turističkog sektora. Taj sektor će sigurno povući i ostale sektore jer je njegov udio u GDPu oko 11% pa situacije neće biti sjajna.
Eventualno će kao i sve ostale zemlje imati koristi od jeftine nafte ali u sve nestabilnijoj situaciji ulaganje na tamošnju berzu neće biti atraktivno. Pogotovo danas kada su cijene dionica i dalje na najvišim nivoima ikada.
money talks
Posts: 5
Joined: 01 Dec 2015, 13:54

Re: Sve o investiranju

Post by money talks »

@ montey
Kada se ulaze na tja nacin kao sto si ti spomenuo treba se prvo nacin dobar trenutak za kupovinu a poslije toga i za prodaju akcija. Nije se jednom dogodilo da sam kupio ili prodao prebrzo/presporo a citavo to pracenje akcija uzima dosta vremena a i zivaca.
Pracenje vecih kompanija na vecoj berzi meni licno nije kocka jer ja gledam dugorocno, moj je horizont 10-20 godina i ja ne gledam rast akcija vec dividendu. Sam sam prije pokusavo da ulazem kratkorocno, cak sam pokusavao da ulazem u firme u razvoju ali opekao sam se par puta jer od 10 firmi ispadne da su 3 bile ok, ostale su ili otisle u konkurs ili imaju horizontalan razvoj akcija.

Moja strategija je dividenda i diverzifikacija, "kap po kap " od vise izvora i zato i trazim akcije gdje mogu da ulazem na taj nacin. Ne samo zbog neke relativne sigurnosti vec i zbog samog nacina ulaganja, jer na samoj akciji nisi ni dobio a ni izgubio dok je ne prodas ali kada gledam na dividendu ja ne treba da prodajem , samo da kupim u otprilike pravo vrijeme i ostalo ide samo od sebe. Ja nisam profesionalac da mogu da sjedim 8-10 sati na dan i da pratim i analiziram akcije, ja npr imam sada 15-20 akcija , od toga je 80 % one koje daju dividendu i koje vecinom imam vec od 2006 i koje dopunjujem sa vise akcija ili sa drugim slicnim a 20 % su one koje nemaju dividendu vec imaju potencijal ili kojima je niska cijena zbog globalnih ili regionalnih uslova. Tako da bi zelio npr i u BIH da imam neki takav odnos ako je ikako moguce.
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Sve o investiranju

Post by car »

Ne mogu da ne primjetim da na ovome forumu nema previše postova o tržištima van BiH, pri ovome mislim na cijeli svijet.

Čisto onako informativno me zanima koliko i da li itko ulaže na tržištima EU; SAD, Azije ili se još uvijek svi drže svoje avlije?
Post Reply