Sve o investiranju

Post Reply
Sejdefu Majka
Posts: 31
Joined: 09 Jul 2019, 10:10

Re: Sve o investiranju

Post by Sejdefu Majka »

jaruga, pripremi 5K USD, i odi na Eurobroker BL. Kupuj na US marketu. Ak ti batre savjet, tu sam...
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

Zašto US, zašto ne DE?
Sejdefu Majka
Posts: 31
Joined: 09 Jul 2019, 10:10

Re: Sve o investiranju

Post by Sejdefu Majka »

Gdje god tko misli da treba, nego US market rules. Imam fina iskustva, pa samo kazem. Nemora niko niđe. Ništa se ne mora.
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Sve o investiranju

Post by investitor_ba »

Ipak bi htio krenuti sa domacim trzistem, stoga moje prvobitno pitanje i dalje stoji, imate li kakvu preporuku za brokersku kucu? Posto vidim da Raiffeisen ima E-Trading platformu, a nude trgovanje i na stranim trzistima, mozda su dobar izbor ukoliko bi se nekada odlucio na trgovanje vani?

Iako sam svjestan da su ove vanjske berze daleko normalnije, imaju vise aktivnosti, brze reaguju na stanje na trzistu i imaju vise potencijala, cini mi se da je komplikovanije trgovati na njima iz BiH, a i ne vidim puno pomena za Eurobroker na forumu.

Osim ovog, ako sam dobro shvatio, ko god je vlasnik dionica 3 dana prije skupstine na kojoj se odluci o isplati dividende, ima pravo na istu. Ako je ovo tacno, da li postoje neke nadolazece skupstine gdje bi bilo dobro "uletiti" sa kupovinom dionica? :D
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

Nema tu nekog velikog izbora oko brokera. A kako je krenulo ostaće ih samo par. Ja koristim Raiffeisen. Platforma je onako, nije ništa mijenjano na njoj od kako je uvedena ali i ne treba biti komplikovana.
Što se tiče uslova tj cijena i to je sad priča za sebe. Na manjem iznosu cjenovnik je fiksni a već odavno i nema većih kupaca da bi se nešto mijenjalo na cjenovniku.
Ako ništa najmanja je vjerovatnoća da će Raiffeisen ugasiti brokeraj pa tako ne treba razmišljati o eventualnoj papirologiji ako bi se ugasila brokerska kuća.
A to za kupovinu dionica prije skupštine stoji. Može se raditi kada bude prilika.
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Sve o investiranju

Post by investitor_ba »

Hvala na informacijama. Ima smisla, poslao sam mail Raiffeisenu pa cu vidjeti kako ide dalje.

Nema nekih nadolazecih skupstina do kraja godine? :D
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

Završeno je sve ko je mogao dijeliti dividendu. Elektroprivreda BIH vjerovatno neće u ovoj godini odlučiti o raspodjeli dobiti iz 2019. a i ako bude, obzirom na uplatu avansa za B7 za koju mi se čini da su povukli dio akumulirane dobiti, veće isplate svakako neće biti osim one zakonske o 8pf po dionici.
Sitna buranija
Posts: 1982
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sve o investiranju

Post by Sitna buranija »

Zakonska dividenda od 8 pf po dionici? Ili si se samo pogrešno izrazio?
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

Vlada entiteta je već odavno donijela odluku o subvencioniranju plaćanja struje socijalno ugroženim građanima na način da se odriče svog potraživanja tog dijela dobiti od elektroprivrede.
Odnosno EPBiH ne naplaćuje struju(ili dio iznosa) socijalnim kategorijama a na drugoj strani smanjuje obavezu prema vlasniku jer bi vlasnik trebao platiti iz budžeta ako bi stvarno subvencionirao. Ako ne plaća iz budžeta a subvencioniše građane onda se to smatra kao isplata dividende jer firma plaća za vlasnika.

A pošto postoji neki propis da su svi dioničari jednaki ( ovdje se mujo i suljo grohotom smiju) onda preostali dioničari moraju biti namireni u jednakom procentualnom iznosu. Iz tog razloga već duže vrijeme mali dioničari dobijaju tu simboličnu dividendu od oko 8 pf po dionici.
Realno se ne isplati isplaćivati ali propis je takav.
Sitna buranija
Posts: 1982
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sve o investiranju

Post by Sitna buranija »

A na to si mislio. Ok, sad mi je jasno. Nego me zbunilo ono "zakonska". Mislim da je to nekom odlukom vlade tako regulisano u smislu prebijanja subvencije i dividende u istom iznosu, pa se mi mali "ogrebemo". Ali to varira od godine do godine ali je uvijek mislim negdje oko 2,5 mio KM...
Post Reply