Bimal Brčko

panzer
Posts: 11927
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bimal Brčko

Post by panzer »

E sad, koliki je "prosjek svih cijena ostvarenih na berzi " u ovom slučaju ako proleter kaže da je po 18 KM prodavao. . .
hihihi
Posts: 55
Joined: 21 Aug 2014, 18:21

Re: Bimal Brčko

Post by hihihi »

panzer wrote:E sad, koliki je "prosjek svih cijena ostvarenih na berzi " u ovom slučaju ako proleter kaže da je po 18 KM prodavao. . .
Jesi siguran da to treba gledati?

Vidi sta pise: Ukoliko je ponudilac, odnosno lice koje sa njim zajednički djeluje, do dana podnošenja zahtjeva manjinskog dioničara sticao dionice emitenta po cijeni koja je veća od cijene iz ponude, obavezan je da od manjinskog dioničara otkupi preostale dionice po toj većoj cijeni.


Po meni ovo kaze ako su oni nekad stekli po 15KM, obvezni su kupiti i od manj.dio. po toj cijenu. Ovo je isplativije od pravične naknade.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bimal Brčko

Post by Investitor »

Evo kako se cijena izračunava!
Član 15
(1) Rok važenja ponude iznosi 30 dana od dana objavljivanja. U slučaju objavljivanja konkurentskih
ponuda za preuzimanje, ponudilac može produžiti taj rok sve do isteka roka važenja konkurentskih
ponuda.
(2) U slučaju objave izmjene ponude za preuzimanje, rok važenja ponude se produžava za deset
dana. S tim da ukupni rok važenja ponude ne može biti duži od 60 dana, osim u slučaju
produženja roka zbog objavljivanja konkurentskih ponuda.
(3) Ponuđena cijena ne može biti niža od najviše cijene po kojoj je ponudilac ili lice koje s njime
zajednički djeluje stekao dionice s pravom glasa u periodu od jedne godine prije dana objavljivanja
ponude za preuzimanje.
(4) Ako je ponuđena cijena iz prethodnog stava ovog člana niža od prosječne cijene ostvarene na
berzi ili drugom uređenom javnom tržištu, ponudilac mora ponuditi najmanje prosječnu cijenu
ostvarenu na berzi ili drugom uređenom javnom tržištu.

(5) Ako ponudilac ili lice s kojim zajednički djeluje nije u periodu od jedne godine prije dana
objavljivanja ponude stekao dionice emitenta koje su predmet ponude, cijena u ponudi ne smije
biti niža od prosječne cijene ostvarene na berzi ili drugom uređenom javnom tržištu.
(6) Ponuđena cijena dionica iz ponude za preuzimanje u članu 4 stavu 6 ne može biti niža od
prosječne cijene ostvarene na berzi ili drugom uređenom tržištu u posljednja tri mjeseca ili niža od
nominalne vrijednosti dionice, ukoliko istim nije ostvaren promet na berzi ili drugom uređenom
tržištu.
(7) Prosječna cijena dionica na berzi ili drugom uređenom tržištu izračunava se kao ponderisana
aritmetička sredina zaključnih cijena u zadnja tri mjeseca, prije nastanka obaveze objavljivanja
ponude za preuzimanje.

http://www.secbdbih.org/files/legislati ... ustava.pdf
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bimal Brčko

Post by leon »

Malo se razlikuje u F BiH i Brčko Distriktu. Kako vidim u F BiH postupak istiskivanja malih dioničara ide nakon ponude za preuzimanje, a u Brčko Distriktu se to radi u okviru i za vrijeme trajanja ponude za preuzimanje. Iz tog pretpostavljam da se radi o cijeni baš iz ponude za preuzimanje.

Onda u nastavku postavljam i odredbu o ponudi za preuzimanje gdje piše kakva može biti cijena u toj ponudi:

Član 15.
(1) Rok važenja ponude iznosi 30 dana od dana objavljivanja. U slučaju objavljivanja konkurentskih ponuda za preuzimanje, ponudilac može produžiti taj rok sve do isteka roka važenja konkurentskih ponuda.
(2) U slučaju objave izmjene ponude za preuzimanje, rok važenja ponude se produžava za deset dana. S tim da ukupni rok važenja ponude ne može biti duži od 60 dana, osim u slučaju produženja roka zbog objavljivanja konkurentskih ponuda.
(3) Ponuđena cijena ne može biti niža od najviše cijene po kojoj je ponudilac ili lice koje s njime zajednički djeluje stekao dionice s pravom glasa u periodu od jedne godine prije dana objavljivanja ponude za preuzimanje.
(4) Ako je ponuđena cijena iz prethodnog stava ovog člana niža od prosječne cijene ostvarene na berzi ili drugom uređenom javnom tržištu, ponudilac mora ponuditi najmanje prosječnu cijenu ostvarenu na berzi ili drugom uređenom javnom tržištu.
(5) Ako ponudilac ili lice s kojim zajednički djeluje nije u periodu od jedne godine prije dana objavljivanja ponude stekao dionice emitenta koje su predmet ponude, cijena u ponudi ne smije biti niža od prosječne cijene ostvarene na berzi ili drugom uređenom javnom tržištu.
(6) Ponuđena cijena dionica iz ponude za preuzimanje u članu 4 stavu 6 ne može biti niža od prosječne cijene ostvarene na berzi ili drugom uređenom tržištu u posljednja tri mjeseca ili niža od nominalne vrijednosti dionice, ukoliko istim nije ostvaren promet na berzi ili drugom uređenom tržištu.
(7) Prosječna cijena dionica na berzi ili drugom uređenom tržištu izračunava se kao ponderisana aritmetička sredina zaključnih cijena u zadnja tri mjeseca, prije nastanka obaveze objavljivanja ponude za preuzimanje.
(8) Rok plaćanja određuje se u danima računajući od dana isteka važenja ponude i ne može biti duži od 14 dana od zadnjeg dana ponude. Ponudilac ne smije plaćati dionice prije isteka roka važenja ponude.
(9) Ponudilac ne može snižavati ponuđenu cijenu niti mijenjati ponudom određen način i rok plaćanja, ali može povećavati ponuđenu cijenu. Za svaku akciju iste klase ponudilac mora platiti istu cijenu.
(10) Ako ponudilac povećava ponuđenu cijenu, mora obezbijediti sredstva za podmirenje u skladu sa odredbama člana 9 ovog zakona.
(11) Dioničar prihvata ponudu tako da do isteka roka važenja ponude dionice koje su predmet ponude za preuzimanje deponuje kod depozitara.
(12) Do isteka važenja ponude ili ako ponudilac ne plati dionice u roku za plaćanje, te u slučaju podnošenja konkurentske ponude za preuzimanje, dioničar može povući deponovane dionice. Povlačenje deponovanih dionica smatra se odustajanjem od prihvatanja ponude, odnosno, raskidom ugovora.
(13) Dioničar ne može raspolagati dionicama koje je deponovao radi prihvatanja ponude.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bimal Brčko

Post by leon »

Uh, poceli smo se duplirati :)
panzer
Posts: 11927
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bimal Brčko

Post by panzer »

Ako sam ja dobro shvatio ukoliko nisu kupovali u zadnjih godinu dana onda ide ovaj prosjek trgovanja u zadnja tri mjeseca tj niža od nominalne vrijednosti što znači da je ovo sad na berzi regularna cijena za preuzimanje.

Ovo sa nominalnom vrijednosti je poprilično pogrešan faktor jer on sam ne znači ništa.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bimal Brčko

Post by Investitor »

Ovo je čista glupost. Sta recimo ja platim dionicu danas 12 km, idući mjesec objavi se ponuda o preuzimanju po 10Km. Po ovome ja moram prodati po cijeni koja je niža od one po kojoj sam ja kupio. Ovdje sve ide u prilog većinskom vlasniku.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bimal Brčko

Post by Investitor »

panzer wrote:Ako sam ja dobro shvatio ukoliko nisu kupovali u zadnjih godinu dana onda ide ovaj prosjek trgovanja u zadnja tri mjeseca tj niža od nominalne vrijednosti što znači da je ovo sad na berzi regularna cijena za preuzimanje.

Ovo sa nominalnom vrijednosti je poprilično pogrešan faktor jer on sam ne znači ništa.
Ne može biti niža od nominalne
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bimal Brčko

Post by Investitor »

Nešto razmišljam, ukoliko se tržište aktivira, vrlo je lako vrtoglavo podići ovaj tromjesečni prosjek! :D
hihihi
Posts: 55
Joined: 21 Aug 2014, 18:21

Re: Bimal Brčko

Post by hihihi »

Investitor wrote:
panzer wrote:Ako sam ja dobro shvatio ukoliko nisu kupovali u zadnjih godinu dana onda ide ovaj prosjek trgovanja u zadnja tri mjeseca tj niža od nominalne vrijednosti što znači da je ovo sad na berzi regularna cijena za preuzimanje.

Ovo sa nominalnom vrijednosti je poprilično pogrešan faktor jer on sam ne znači ništa.
Ne može biti niža od nominalne
ili niža od nominalne vrijednosti dionice, ukoliko istim nije ostvaren promet na berzi

Ovdje pise da moze...


U zadnja tri mjeseca promet je bio 11.218,30 KM, trgovano 1.280 komada, sto kaze da je prosjek oko 8,76.
Prilikom ponude treba se nadati da cijena naraste, jer raste i minimalna, po kojoj mogu kupiti. Kada bi se sutra dogodila trgovina od 1.000 komada po 15,00 KM prosjek leti na 11,50 KM. I tako jos 3 transakcije i napuhat ce se cijena.
Post Reply