Bimal Brčko

Post Reply
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bimal Brčko

Post by montypython »

Malo sam proguglao da vidim kako je vani ovo sa squeeze out. U Hrvatskoj npr vidim da nije regulisano samo Zakonom o preuzimanju DD nego i Zakonom o trgovačkim društvima. Pa tako ovaj drugi zakon uvodi i dodatne kriterije u vidu primjerenosti otpremnine koju mora ispitati jedan ili više vještaka koje imenuje trgovački sud. Uz to ako manjinski dioničar smatra na kraju da iznos otpremnine nije primjeren može na njegov zahtjev tu primjerenost ispitati i nadležni sud. Evo stavio sam dole dio tog članka o squeez outu. Interesuje me postoje li i kod nas ti dodatni kriteriji osim tromjesečne ponderisane cijene i nominalne. Na likvidnim tržištima tržišna ponderisana cijena trebala bi biti prilično realna. Međutim kod nas na nelikvidnom tržištu uz potpuno nerealne cijene lako je moguće da npr prema prihodu, dobiti, dividendi, realna cijena bude npr 30 a da nominalna bude 10, ponderisana tržišna 12 i šta onda ako ti većinski vlasnik ponudi npr 14? Ima li dakle kod nas ovog zadnjeg kriterija, nezavisne procjene primjerenosti cijene npr od strane suda?

...Glavni dioničar mora glavnoj skupštini podnijeti pisano izvješće i u njemu iznijeti pretpostavke za prijenos dionica te obrazložiti primjerenost otpremnine koju mora isplatiti u novcu. Primjerenost otpremnine moraju ispitati jedan ili više vještaka koje na zahtjev glavnog dioničara imenuje trgovački sud na čijem se području nalazi sjedište društva upisano u sudskom registru. Primjerenost otpremnine podliježe, slijedom odredbe članka 481.a ZTD-a pregledu jednog ili više revizora, koje imenuje uprava ovisnoga društva ili na njezin zahtjev sud u čiji je sudski registar ovisno društvo upisano, a oni moraju izraditi pisano izvješće o obavljenoj reviziji.Od dana sazivanja glavne skupštine u poslovnim prostorijama u sjedištu društva moraju se radi slobodnog uvida dioničarima izložiti:

1. prijedlog odluke glavne skupštine o prijenosu dionica

2. godišnja financijska izvješća za tri posljednje godine, a ako je društvo dužno izraditi izvješće o stanju društva, i ta izvješća za isto razdoblje

3. izvješće glavnog dioničara

4. izvješće vještaka.

Svakome se dioničaru na njegov zahtjev mora besplatno i bez odgađanja dati preslike ovih akata, čega se društvo oslobađa ako su isprave bile isto to vrijeme dostupne na internetskoj stranici društva. Na glavnoj skupštini moraju se učiniti dostupnim navedeni akti. Glavnom dioničaru može se omogućiti da na početku raspravljanja usmeno obrazloži prijedlog odluke o prijenosu dionica i primjerenost visine otpremnine koju za to treba platiti. Uprava, odnosno izvršni direktori društva moraju podnijeti prijavu registarskom sudu za upis odluke glavne skupštine o prijenosu dionica u sudski registar. Prijavi se mora priložiti zapisnik s glavne skupštine u kome se navodi odluka o prijenosu dionica i prilozi toj odluci u izvorniku ili u javno ovjerenoj preslici. Uprava, odnosno izvršni direktori u prijavi daju izjavu da odluka glavne skupštine nije pobijana u roku u kome se to moglo učiniti ili da je podignuta tužba za pobijanje pravomoćno odbijena. Upisom odluke o prijenosu dionica u sudski registar sve dionice manjinskih dioničara prenose se glavnom dioničaru.

Dakle, upis odluke o prijenosu dionica manjinskih dioničara glavnom dioničaru u sudski registar konstitutivne je prirode. Ako su za te dionice izdane isprave, u njih se do prijenosa isprava glavnom dioničaru upisuje zahtjev manjinskih dioničara za isplatom otpremnine. Stječe li upisom odluke glavne skupštine o prijenosu dionica sve dionice društva jedan dioničar, zajedno s prijavom za upis odluke glavne skupštine o prijenosu dionica podnosi se i prijava za upis posebnih podataka za fizičku osobu (ime i prezime, osobni identifikacijski broj, prebivalište, a za strance broj i oznaku osobne identifikacijske isprave i državu koja ju je izdala) odnosno za pravnu osobu (tvrtka ili naziv i matični broj subjekta odnosno odgovarajući podaci ako je riječ o stranoj osobi).

Odluka o prijenosu dionica ne može se pobijati tužbom zbog toga što iznos otpremnine koji je odredio glavni dioničar nije primjeren. Ipak, u cilju zaštite manjinskih dioničara predviđeno je sudsko ispitivanje primjerenosti otpremnine. Ako iznos otpremnine nije primjeren, odredit će ga na zahtjev manjinskog dioničara nadležni trgovački sud. Isto vrijedi i ako glavni dioničar ne ponudi iznos otpremnine u novcu ili to ne učini onako kako bi to trebao učiniti, a tužba kojom se pobija donesena odluka nije podignuta ili se to ne učini u za to propisanom roku, a ona bude povučena ili pravomoćno odbijena.

Taj zahtjev može se postaviti sudu samo u roku od dva mjeseca od dana od kada se smatra da je objavljen upis odluke o prijenosu dionica u sudski registar, odnosno od dana kad izađu „Narodne novine“ u kojima je objavljen. Više postupaka koji se vode sud će spojiti. Odredi li sud da iznos otpremnine koji je odredio glavni dioničar nije primjeren i da ju je glavni dioničar dužan platiti u većem iznosu, ili da je glavni dioničar dužan platiti otpremninu koju odredi ako je glavni dioničar nije ponudio ili to nije učinio onako kako je to trebao učiniti, naložit će glavnom dioničaru da dioničarima koji su sudjelovali u postupku nadoknadi troškove potrebne za vođenje postupka. Odluka suda o visini otpremnine djeluje prema svim manjinskim dioničarima neovisno o tome jesu li sudjelovali u postupku u kojemu je određena.

Dakle, ova regulativa osigurava interese glavnog dioničara, dok se u cilju zaštite prava manjinskih dioničara predviđa solidarno jamstvo banke, ispitivanje primjerenosti ponuđene otpremnine od strane revizora, osiguravanje dostupnosti svih potrebnih obavijesti prije i za vrijeme održavanja glavne skupštine, sudsko ispitivanje primjerenosti otpremnine, te mogućnost pobijanja odluke glavne skupštine.
brzi
Posts: 2508
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Bimal Brčko

Post by brzi »

Ranije sam naveo da je zamršena vlasnička struktura Seed oil-a i mislim da je glavno pitanje po kojoj cijeni su dogovorili da plate dionice koje su u vlasništvu Studen&Co, tih 6% da li po fer cijeni ili će biti ustupaka,... e po toj istoj će platiti i dionice malih dioničara. Da li minimalnih 10,00 KM aili maksimalnih ,... nemam pojma,..
A evo sad gledam
Studen Ilija, direktor Bimala ima sa Studen Sašom (vjerovatno sinom ili bratom) 66 % vlasništva u Studen&Co Holdingu
Tako da bi trebalo očekivati dobru cijenu.
Nema mi logike da zbog 3,2 % malih dioničara skoči sam sebi u stomak ( osim ako se i tu ne uzima ispod stola) :lol:
http://www.firmenabc.at/studen-co-holding-gmbh_BMmv
hihihi
Posts: 55
Joined: 21 Aug 2014, 18:21

Re: Bimal Brčko

Post by hihihi »

brzi wrote:Ranije sam naveo da je zamršena vlasnička struktura Seed oil-a i mislim da je glavno pitanje po kojoj cijeni su dogovorili da plate dionice koje su u vlasništvu Studen&Co, tih 6% da li po fer cijeni ili će biti ustupaka,... e po toj istoj će platiti i dionice malih dioničara. Da li minimalnih 10,00 KM aili maksimalnih ,... nemam pojma,..
A evo sad gledam
Studen Ilija, direktor Bimala ima sa Studen Sašom (vjerovatno sinom ili bratom) 66 % vlasništva u Studen&Co Holdingu
Tako da bi trebalo očekivati dobru cijenu.
Nema mi logike da zbog 3,2 % malih dioničara skoči sam sebi u stomak ( osim ako se i tu ne uzima ispod stola) :lol:
http://www.firmenabc.at/studen-co-holding-gmbh_BMmv
Zar obe te firme ne spadaju pod "ponudilac i lica koja sa njim zajednički djeluju "?

U slučaju da ukupan broj deponovanih dionica s pravom glasa, zajedno s ukupnim brojem dionica s pravom glasa koje ponudilac i lica koja sa njim zajednički djeluju već posjeduju, prelazi 95% od ukupnog broja dionica.

Ako jesu, onda ne trebaju preuzimati jedni od drugih. Jer u izvjestaju iz 2009. vlasnistvo je bilo;
1. Seed Oil Holdings GmbH, Wien 94,7893
2. Studen&CO Holding ,Wien 1,4907


Nakon 2009. prvi je smanjio udio, a drugi povecao.


Kljuc je sto je monty naveo a to je "postoje li i kod nas ti dodatni kriteriji", kao u primjeru ovoga zakona o trgovackim drustvima.
brzi
Posts: 2508
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Bimal Brčko

Post by brzi »

Ne znam, ako je tako ne vidim problem da plate 15 KM po dionici i da budu (skoro)svi zadovoljni.
To je ukupno 930.000 KM, 13% od prošlogodišnje dobiti.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bimal Brčko

Post by Investitor »

Pa problem je i da plate po 15 po dionici kad vrijedi puno više. Procjene su da će u narednim godinama prihodi Bimala porasti na 300. mil. Trenutna knjigovodstvena cijena je preko 30 KM. Ja lično ne bi bio zadovoljan ni da mi plate po 15 KM.
Indy
Posts: 42
Joined: 23 Mar 2016, 17:32

Re: Bimal Brčko

Post by Indy »

Koliko ja vidim tu je Studen Ilija alfa i omega. Seed Oil je u 50% vlasnistvu SCO-AREX a isti je u 70% Vlasnistvu Studen Ilije ili firme koja je u vecinski njegovom vlasnistvu, kao i Studen & Co etc etc. To je preslaganje unutar i ne vidim zbog cega bi potrosili i jednu KM vise na ostale dionicare, koji su godinama manje vise bili nezainteresovani.
Na ovoj dionici je definitivno greska sto nije bilo vise potraznje. Sa ovakvim performansama ovo bi trebala biti top dionica.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bimal Brčko

Post by leon »

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... kog+Bimala

Evo i ovdje je objavljeno...
Ovo da će se pridržavati Zakona o preuzimanju dioničarskih društava, može se protumačiti da će raditi baš ono što smo pisali ranije, a to je loše za male dioničare!
brzi
Posts: 2508
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Bimal Brčko

Post by brzi »

leon wrote:http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... kog+Bimala

Evo i ovdje je objavljeno...
Ovo da će se pridržavati Zakona o preuzimanju dioničarskih društava, može se protumačiti da će raditi baš ono što smo pisali ranije, a to je loše za male dioničare!
Neće valjda rastužiti uposlenike, većina njih ima dionice Bimala.
Po ovim blesavim zakonima i Mann-Hummel bi mogao ove godine preuzeti, doduše ne po cijeni nižoj od 30,00 KM jer toliko su plaćali fondovima za njihove udjele al opet,... akumulirane dobiti sa 31.12.2015. skoro 50,00 KM po dionici. :evil:
panzer
Posts: 11935
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bimal Brčko

Post by panzer »

Ali nema mann hummel vise od 95%. a za sada se i ne vidi da bi mogao sabrati. I u vlasništvo su ipak još par uticajnijih koji se ne bi pomirili sa 28-30 KM.
brzi
Posts: 2508
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Bimal Brčko

Post by brzi »

panzer wrote:Ali nema mann hummel vise od 95%. a za sada se i ne vidi da bi mogao sabrati. I u vlasništvo su ipak još par uticajnijih koji se ne bi pomirili sa 28-30 KM.
Nema ali ako im proda ZIF CROBIH imat će, a kako su u fondovima lako podmitljivi sve je moguće.
Post Reply