Vlada FBiH

panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Ne znam kako on može zaustaviti prodaju kada je službenik. Ako su dva puta pravili aukciju nije je imao ko zaustaviti.

A ova situacija odgovara novom "vlasniku" Sarajevo osiguranja. AS je kupio nešto sitno vlasništva u Sarajevo osiguranju a vodi ga kao da ima većinsko vlasništvo. Kada kažem sitno, zvanično ima 22% ali podrazumijeva se da je platio onih 15 KM i da mu je obećano da će svi fondovski udjeli biti pod njegovom kontrolom.

Država odnosno entitetska vlada mu je prepustila puno upravljanje. Od postavljanja svih kadrova do poslovnih odluka. Daleko od toga da će voditi loše i sigurno će se voditi puno domaćinskije od načina kako je vodila entitetska tj politička uprava ali ovo otvoreno pokazuje da propisi ne znače ništa odnosno da su "zakoni za budale".

Dali su nešto para za prezimanje punog vlasništva i nemaju obavezu raspisivati tender za preostale dionice. A niko ne zna da su na taj način preuzeli firmu tj. nemaju "pritisak javnosti".
Zanimljivo je da su se asini lavovi ušutili. Ovi su im uzeli plijen ispred nosa a ne smiju talasati jer su i oni ista šema poslovanja.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

Nisam bas siguran da je Novalic trazio 15 km,koliko su sada dobili oni koji su prodali.A to sto ovi navodno upravljaju,opet je do najveceg dionicara,Vlade FBiH,oopet do Novalica.A kako stvari stoje,on bi to davno prodao ali sada vec njegov dvorski kupac nije jedini.A i cijena koju je ventilirajuci premijer obecao sad je tesko izvodljiva.Sve u svemu,izgleda da je ovaj direktor Agencije zasluzio da be dobije placu.Bar sto se Novalica tice.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Meni je najsmješnije (mada je u stvari tragično) da je na Novaliću zvono zbog respiratora, i svi mediji, kritičari, istražni organi bave se samo time, dok je to u stvari najbenignije od svih nedjela za koje je kriv. Desetinama a možda i stotinama puta je veći iznos pljačke na berzi kroz namještanje cijena pri prodaji svojim jatacima preko fondova, poklanjanje Igmana, Pivare Tz, Distributivnog centra i drugih-za bagatelu, oštećivanje desetine hiljada dioničara fondova kroz te prodaje njihovih dionica a onda kupovine smeće dionica za njihove pare, pare malih dioničara fondova, običnih građana i penzionera. S jedne strane se glumi socijalna osjetljivost pa se subvencionira cijena struje za "osjetljive kategorije" sa par KM mjesečno a s druge strane se nekažnjeno provodi direktna pljačka tih istih kroz fondove. Stimuliše se lošim zakonima squeeze out/istiskivanje malih dioničara od strane tajkuna po bagatelnim cijenama formiranim (opet) malverzacijama, loši članovi tog zakona se ne mijenjaju NAMJERNO. Sve to pred očima tzv Komisije za vrijednosne papire, godinama, dok je zadnjih dana i mjeseci pljačka praktično svakodnevna prodajom Telecoma po 8,5 a Elektroprivrede po 10 KM. Najveća firma u zemlji po toj cijeni od 10 ima tržišnu kapitalizaciju od 300 m KM iako joj svaka od hidroelektrana vrijedi toliko a TE bar po miijardu KM. On, Premijer to kao-NE ZNA. Kriv je Novalić u svakom pogledu bilo da je direktni učesnik i/ili naredbodavac direktorima fondova, saučesnik i pokrovitelj Mujama, Hifićima, Bingićima, Hrvićima, Edinama, Ćelamima i sličnim ali je kriv čak i da nije direktni učesnik i naredbodavac. On mora da zna i ako ne zna kriv je što ne zna. On je Premijer, vrh izvršne vlasti u zemlji, ko će znati ako on ne zna da KOMVP djelovanjem ili nedjelovanjem omogućuje teški kriminal. Svaki građanin bez specijalnih znanja može znati, jedan pogled na vanberzanske transakcije Vispaka, na cijenu po kojoj žele da otkupe preostalih 5% (navodno nominalna =10, iako firma i knjigovodstveno vrijedi bar 2-3 x više a realno bar 8 puta više), jedan pogled na paket prodaju Igmana, na prodaje JPESR i BHTSR svaki dan, mjesecima, i laiku je dovoljan. Neću ni da pominjem sitne ribe, Premijer je za to kriv i moraće odgovarati kad tad ako je učestvovao direktno, onda kao saučesnik a ako nije reagovao zato što nije, a ako nije znao (u što sumnjam) zato što nije znao a morao je znati. Ja uopšte neću ni glasati za partiju koja to ne spomene u svom programu a zasad koliko znam ne pominje ni jedna što samo govori o tome u kakvoj vuko.ebini živimo. O tzv novinarima i "istraživačkom novinarstvu", tužiocima i sličnim neću trošiti ni riječi. Za ove zadnje vrijedi isto što rekoh o Novaliću. Samo vi gospodo zabavljajte mase respiratorima fingirajući da radite svoj posao. Nadam se da će se neki drugi tužioci u što skorijoj budućnosti baviti vama.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

Nikako nisam siguran da mi ovaj monty nije ukrao prednji tekst.Istina ja ga nisam jos ni napisao,ali sam imao namjeru,i to bas ovako.A sad vise i ne moram,vec je napisan.I ko zna koliko jos ljudi ima u glavi ovakve tekstove,ovakve stavove.A onda se onaj ridjobradi popne ne vlastitu TV,koju mozete pratiti na kanalu nekadasnje Federalne televizije,i ubjedjuje nas kako premijer Novalic predano radi pa eto ponekad i pogrijesi!I svi ga napadaju samo zato sto je Bosnjak.Ocito da ja njsam Bosnjak iz njegove,Bakirove evidencije!
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Situacija se neće sama promijeniti.
Dok god 100.000 ljudi šuti i ne brani svoje vlasništvo, ovo će biti ovako.
Neki dan neka omladina u Tuzli izašla na ulice da podrži crnce, danas par stotina ljudi izašlo na ulice da podrži nekog hodžu.
Vidi se šta su prioriteti.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vlada FBiH

Post by Sabur2 »

Morate biti svjesni da prosti ljudi dionicare smatraju nekakvim profiterima koji zasluzuju da izgube ukradene pare.
Pljacka dionicara kod nas znaci veci lopov pokrao manjeg. Koga briga?
To je rezultat zatucanosti koju vladajuce stranke njeguju i stite.
Jer sta bi ovdje bilo da su gradjani vecinom pismeni, obrazovani, svjesni i pravilno informisani, kao sto nisu?

Pa ne mozes naci novinara koji moze shvatiti princip i kojem mozes objasniti kako je to lova pokradena preko "trzisnih cijena"?
A o politicarima ne treba trositi rijeci. Oni ce uvijek gledati da zadovolje vecinu biraca, a dionicari nisu vecina. Vecina ima druge prioritete.
Pa ako bi se i nasao koji da bi se zabavio ovim, i njemu treba 6-mjesecni kurs odrzati da shvati i razumije, pa da bi onda mogao svojim rijecima objasniti sta je tu kriminal.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Ovdje nije u pitanju klasicna situacija : mali vs veliki dionicar.

Ovo je projekat podjele drzavne imovine gradjanima u vrijednosti nekoliko stotina miliona KM. U pitanju je javna imovina.

I zato i drzava ima odgovornost. Kada se neko pojavi u medijima kai dionicar niko ga ne shvati ozbiljno jer je "tamo neki".

U javnosti najveci odjek uvijek ima okupljanje gradjana. Po mogucnosti starijih ljudi. I ovdje bi najvise efekta imali da se za pocetak okupi 20-50 penzionera sat dva i da transparentima. Vrijedilo bi im i platiti a neki od njih bi sigurno bilu i dionicari.
Tek onda bi se mediji zainteresovali ko to pljacka imovinu gradjana.
Jer od te pljacke ide pljacka imovine firmi pojedinacno.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

Moje iskustvo je upravo ovako,kao u ova dva posta.I da bi se isprovocirala bilo kakva akkcija. bilo kog stuba vlasti nuzno bi bilo okupiti nekoliko stotina ljudi koji nemaju od cega zivjeti jer su ih pokrali Mujo,Edina ,Bunjo,Dino i slicni.Takvih je medju dioniçarima fondova poprilican broj,ali oni su vec odavno digli ruke od svega.Kad o tim kradjama pricam ili pisem ja,onda je reakcija ovisna o njihovom odnosu prema ovim koje oznacavam kao kriminalce.Kada sam po njihovom pozivu davao iskaz u Ffederalnoj upravi policije u vezi jednig slucaja,imao sam utisak da pokusavaju navi mene negdje u tim mahinacijama.Na kraju sam im to i rekao a oni su na to kazali da su i isli u tom pravcu,ali da sada vide da su radili krivo.
U Tuzli sam jednom davao iskaz povodom nnecije prijave protiv Kapetanovica iz Solane.Na kraju sam tom sluzbeniku rekao da sam siguran da ce on sad pozvat Kapetanovica i ispricati mu sta ja to sve znam,i da mu zbog toga nisam ni rekao sta sve znam.Nekoliko dana kasnije na Skupstini dionicara Solane direktor Kapetanovic kaze da mu je zao sto ga okolo klevece kolega koji jos nosi i muslimansko ime.Mi smo na ime iste struke a i mmoje ime je muslimansko,kako on kaze.
Skoro svi stranacki ljudi ,bas iz svih stranaka sa kojim sam o tome pricao,nastojali su saznati koliki je moj interes u tome.
Cak i iz Centra za istrazivacko novinarstvo ocekuju da ja kod njih dodjem pjesice i u odjeci bar is proslog vijeka.I nije im jjasno kako to ja tvrdim da je ulaganje u Sarajevsku pivaru zapravo pljacka fondova,kad Pivara stalno radi!
Zato mi se cini da je jedini nacin privatna tuzba sa dobrim advokatima!Jedino tako se izgleda moze preskociti ova prepreka koja se zove TUZILASTVO!
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Privatna tuzba obavezno ali i ovo okupljanje isto tako jer se tako privuče pažnja novinarskih kamera.

Vrijedi da i se i plate ti ljudi samo da se okupe sat vremena iako im nije jasno kako mujo uz pomoć SDA krade imovinu stotinu hiljada ljudi.

Jer vrijeme curi, trenutno su zadnji potezi pljačke a SDA je svakako pod pritiskom nekih drugih afera, kao i Novalić koji je dobro upućen u preuzimanje Sarajevo osiguranja.
A mora se insistirati na odgovornosti novalica i SDA posto oni drze sudove i tuziteljstva na nizim nivoima i ako ne budu imali pritiska onda ce lako odbaciti privatnu tuzbu.

A mozda bi ovaj novi "amer" koji planira uci u vlast imao vise sluha.
A tu je i slucaj neimenovanja komisije za vp.
Poklopilo bi se dosta stvari.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... ava-565092

https://avaz.ba/vijesti/bih/576152/dana ... ra-granice

Sad su krenuli frontalno. Samo da se u KOMVP proguraju oni tipovi koji nemaju veze sa ekonomijom ali imaju veze sa političkim sistemom.
Post Reply