Vlada FBiH

montypython
Posts: 3858
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

http://www.klix.ba/biznis/privreda/ceng ... /151006116
Pitali smo se nedavno zašto se ukida oslobađanje od poreza na dobit za izvoznike. E pa sad je jasno, priznao sam premijer. Na to ih je prisilila EU jer je dosadašnja praksa stimulisala našu i štetila njihovoj ekonomiji. Pa su ga natjerali na "reformsku" mjeru koja će štetiti nama. Sve OK samo nije jasno zašto se mjera zove reformska a ne ANTIreformska. S tim u vezi ne mogu se ne složiti sa člankom (ili bar većinom članka) Eldara D u današnjem Oslobođenju u kojem se dosadašnji reformski (a ja bih rekao kukavički) potezi karakterišu kao obično zamazivanje očiju ( u poređenju npr sa ozbiljnim i hrabrim potezima u Srbiji).
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

Jutros sam nešto napisao na ovoj temi i večeras vidim nema tog posta.ne znam šta je bilo s njim.Zanima me je li to neko uklonio ili ga ja jednostavno nisam poslao.Spominjao sam,između ostalog i kladionice kao nacionalni interes,i još dosta toga što recimo Izetbegović a sigurno i Čović,nebi pustili!Ako je to neko pročitao neka mi se javi,ili ovdje ili privatnom porukom!
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Nije ni postavljen. U to vrijeme je samo proleter postavio.

Što se tiče konkretne teme, odnosno odluka vlade i premijera, ja nikako ne mogu dokučiti šta se u stvari zamislilo. Ako je to nešto čega se treba odreći jer nema velikih rezultata radi nečega što će donijeti velike rezultate onda je u redu.

Ali uraditi to samo radi neke "harmonizacije sa propisima EU" onda je glupost. Imamo milion stvari koje bi mogli "harmonizirati sa EU" počev od potrošnje javne administracije i opterećenja realnog sektora.
montypython
Posts: 3858
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Da, mogao je npr harmonizirati broj zaposlenih u državnoj službi i javnom sektoru koji je nevjerovatnih 30 % od broja zaposlenih, na 10% koliko ih je u Njemačkoj. Samo što bi onda morao otpustiti 2/3 tih zaposlenih. Ovaj u stvari ništa ne radi što bi trebao, sve važne i teške probleme zaobilazi kao mačka oko vruće kaše. Sve nešto kompenzira i boji se da se ko ne naljuti uvrijedi i sl. Sve nekakve socijalne mjere gleda da napuni budžet da ne zafali za socijalu, a socijala nas je i dovela ovdje gdje jesmo. Niko nije otpušten, ni ko je višak, ni oni koji ne znaju i neće da rade, ni oni koji su uhljebljeni ni oni koji kradu iz vlastite firme. Ne znam kome je i smanjena plata nije čak ni tamo gdje su neopravdano visoke. Telecom ne dira, rudnike također, željeznice se raspadaju, vozovi ne idu a zaposlenih kao da je Deutche Bahn. Da nije donijet taj zakon o radu ne bih znao u šta su potrošeni mjeseci. Još ni na vidiku nije smanjenje doprinosa na plate. A evo čak donosi i antireformske mjere poput ove za ukidanje oslobađanja poreza na dobit za izvoznike. Međutim nema ovdje mjere koja će donijeti napretka do radikalnih i bolnih a prije svega otpuštanje u javnom sektoru i smanjenja plata bar 20 %. Sa smanjenjima je trebalo početi davno i to od vrha. Parlamentarci, ministri, pomoćnici. Rasprodati sva skupa auta, voziti se po gradu biciklom ako treba i javnim transportom. Ne zbog neke uštede nego kao čisto simbiločki čin. Ako sebi smanjiš platu za 30% onda ti malo ko može prigovoriti što si njemu za 20%.
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Ok, linija manjeg otpora i ne diraj biračku mašinu. Hajde neka ide tako.

Ali zar jedan Bekto koji izvozi sve nije bitan i zar se njemu može nametnuti porez na dobit samo tako. Bar su oni aktivni u novalićevoj stranci. Prevent sigurno ima uticaja. Je li dobro ne dirati birokratiju a dirati uticajne firme i izgubiti njihovu podršku?
A sad da ne govorimo sve ove inostrane firme. Počev od Arcelora,Sisecama, Natron Hayata, Heidelberga, Mann Hummela. Svi oni će biti oštećeni ovim nametom.

A možda to i jeste cilj. Svakako su stranci pa možemo od njih naplatiti porez.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vlada FBiH

Post by proleter »

Evo makar nešto dobro, prihvaćene samo akcize za gorivo od 10 kf, na pivo i cigarete nisu :
http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... nju+akciza
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

Poštovana,šaljem Vam ovo porodično stablo Feroelktra.Izvor su dvoje sindikalnih rukovodilaca koji su ujedno i mali dioničari Feroelektra.
Ovo sve su spremni izjaviti pod punom odgovornošću!


Majka Damira Hadžića je prva rođaka majci Gorana Stanića.
Supruga Rešada Žutića,koji je prodao Feroelektro Stanićima,je također rođaka majci G.Stanića!
Kćerka Timura Numića je supruga sadačnjeg direktora FE ,kojeg je postavio Stanić.
Sanela Kozadra ,izvršni direktor Feroelektra i direktor BFS of shor kompanije iz Švicarske,kojoj je Stanić prodao svoj udio u FE,je čerka brata Muhameda Kozadre.Zbog toga je ,između ostalog,bez tendera dobila radove na zgradi kantona!Uz to je i rođaka Amira Zukića,SDA.
Goran Stanić je član Općinskog odbora SDP Centar.Glavna veza prema SDP mu je Marin Ivanišević.

Ovo je tekst kojeg sam u maju 2014.god poslao jednom dnevnom listu!Bio sam zaboravio na njega ali sam ga pronašao danas kada su uposlenici Feroelektra nastavili da traže svoja prava.Ova imena objašnjavaju zašto ni do danas,godinu dana nakon presude kojom je raskinut ugovor sa Stanićima,oni i dalje upravljaju Feroelektrom!Sa klupe ih je pojačao Čovićev Vrbić,ili tako nekako,na mjestu vd direktora Federalne agencije za privatizaciju!A osim toga,Feroelektro nije u Agendi!
Ovo bi se u tužilaštvu moralo tretirati kao organizirani kriminal!
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vlada FBiH

Post by Shahab »

Refomska agenda i nova energija koju je unio Novalić počinju da daju rezultate. Bakir Izetbegović je tokom intervjua na Face TV objavio podatak o eksploziji novih radnih mjesta, navodno se radi o deset hiljada radnih mjesta. Izgleda da smo zaustavili trend propadanja i da lagano podižemo ritam. U narednom periodu očekuje nas izgradnja nekoliko termoelektrana čime ćemo definitivno pokrenuti investicijski ciklus i podići domaću građevinsku operativu. To je kraj krize i trijumf bošnjačkog jedinstva. Ti sporadični primjeri korupcije i nepotizma su nebitni ako ih posmatramo u kontekstu opšteg prosperiteta i privrednog rasta koji se upravo dešava. Barem tako kaže Bakir Izetbegović.
montypython
Posts: 3858
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Ne znam bi li se smijao ili plakao. Je li ovo stvarno rekao? Umjetnost je izreći toliko gluposti i laži u jednoj kratkoj izjavi. Čak i za standarde Riđobradog. Reformska agenda daje rezultate? Pa osim zakona o radu nije donijeta nijedna mjera. Prije svega nisu smanjena opterećenja privredi čak su ovim akcizama na cigarete povećana. Nije smanjena administracija da bi se umanjio pritisak na budžet dakle nema ni početnih uslova za smanjenje doprinosa. Najavljen porez na dobit. Pravo stimulativno za privredu. Ne isključujem da nema novog zapošljavanja samo što to nema veze sa tzv reformskom agendom. "očekuje nas izgradnja nekoliko termoelektrana..." Šta reći ? Očekuje nas i hlađenje sunca i implozija u bijelog patuljka samo kad. Drugo, ne spominje da će i termoelektrane biti građene od kredita. Ali najgori dio je ono da su "SPORADIČNI primjeri nepotizma i korupcije NEBITNI..." U zemlji gdje osim nepotizma i korupcije ničeg drugog i nema i sama ova izjava je kriminal. Ovo je mogao izgovoriti samo čovjek duboko odvojen od stvarnosti.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

montypython wrote:Ne znam bi li se smijao ili plakao. Je li ovo stvarno rekao? Umjetnost je izreći toliko gluposti i laži u jednoj kratkoj izjavi. Čak i za standarde Riđobradog. Reformska agenda daje rezultate? Pa osim zakona o radu nije donijeta nijedna mjera. Prije svega nisu smanjena opterećenja privredi čak su ovim akcizama na cigarete povećana. Nije smanjena administracija da bi se umanjio pritisak na budžet dakle nema ni početnih uslova za smanjenje doprinosa. Najavljen porez na dobit. Pravo stimulativno za privredu. Ne isključujem da nema novog zapošljavanja samo što to nema veze sa tzv reformskom agendom. "očekuje nas izgradnja nekoliko termoelektrana..." Šta reći ? Očekuje nas i hlađenje sunca i implozija u bijelog patuljka samo kad. Drugo, ne spominje da će i termoelektrane biti građene od kredita. Ali najgori dio je ono da su "SPORADIČNI primjeri nepotizma i korupcije NEBITNI..." U zemlji gdje osim nepotizma i korupcije ničeg drugog i nema i sama ova izjava je kriminal. Ovo je mogao izgovoriti samo čovjek duboko odvojen od stvarnosti.
Nisam slušao ovo rasipanje pameti,ali ako je tačno da je prvi u Bošnjaka ovo izjavio,onda smo gotovi!Ovaj je sa ovakvom pameti opasniji po ovu zemlju ,posebno po Bošnjake,od svih do sada identificiranih opasnosti.Ako ga nekako ne opametimo,nema nam spasa Je li moguće da to ljudi oko njega ne shvačaju!!!
Post Reply