Vlada FBiH

Sitna buranija
Posts: 2011
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

Sabur2 wrote: 03 Apr 2024, 22:41
Sitna buranija wrote: 03 Apr 2024, 13:19
Sabur2 wrote: 03 Apr 2024, 01:59 Previše ruske propagande i korisnih budala...
Slažem se. Zatrpani smo informacijama i propagandom ruskih medija: N1, Al Jazeera, CNN, BBC, Reuters... plus ovi lokalni "nezavisni" koji se finansiraju iz američkog budžeta i prenose informacije ovih velikih... Uglavnom, Rusi i ruska propaganda...
Ovi koje ja pominjem troše RT, Sputnik, i slične medije.
Forumaš carrot je to fino rezimirao gore.
Ja lično čitam samo ovu zapadnu propagandu, ali nisam glup da ne primjetim rupe, nedosljednosti i dvostruke aršine koji se primjenjuju na gotovo identične situacije. Npr. pristup pitanju Ukrajine i Palestine, odnosno Rusije i Izraela. A forumaš carrot je očito žrtva ove zapadne propagande kojoj smo mi uglavnom izloženi i prema kojoj je istok loš, a zapad moralan, dobar i zapravo onaj koji je promicatelj demokratije, ljudskih prava, pravde, slobode govora, političkog djelovanja i sl.

Pri tome carrot kao argument koristi veto tog istoka na rezoluciju o genocidu koji nije ništa drugo nego politički potez, a u potpunosti zanemaruje činjenicu da je zapravo zapad bio taj koji je svojim nečinjenjem dopustio da se na njihove oči taj genocid uopšte i dogodi (tada se taj istok nije ni za šta pitao niti je imao bilo kakav utjecaj u svijetu ili snagu, iako bi oni i za to vrlo rado optužili istok). Baš kao što i danas zapad ništa ne čini da spriječi genocid u Gazi, nego naprotiv aktivno ga podržava politički, vojno i finansijski. Nažalost, tek je ova situacija u Gazi demaskirala svu pokvarenost tog zapada koja je zapravo konstanta još od sukoba u BiH i ex-Yu, preko Iraka, Afganistana, Libije, Sirije, Jemena... pa sve do ovog što se danas dešava u Palestini. Dakle, nema tu krivice istoka, nego isključivo zapada.

I naravno da ovo sve navedeno ne znači da je ta istočna opcija dobra, divna i krasna, ali je definitivno zapad puno više zla počinio po svijetu, u drugim državama, nego istok. Istok više zla čini u svojim državama, ali je to na kraju krajeva i poštenije nego činiti haos po drugim državama.

Ima u narodu ona "da Bog da se o svom jadu zabavili", a ima i ona Gandijeva "kada vidite da se dva Indijca tuku, samo se dobro osvrnite oko sebe, sigurno je tu iza nekog ćoška Britanac". I otad se nažalost nije puno promijenilo, ali se polako ipak mijenja. Ako ništa, bar odnos snaga...
Elkombar
Posts: 135
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Vlada FBiH

Post by Elkombar »

carrot wrote: 03 Apr 2024, 03:34 Interesantno mi je posezanje za moralnim argumentom da bi se podržala istočna opcija.

Pretpostavljam da se svi ovdje sjećaju koja država je donijela veto u UN-u na rezoluciju o genocidu u Srebrenici. I koja trenutno internira oko milion pripadnika jedne etničke skupine.

Što uopšte nije pokušaj da opravdam postupke bilo koje zapadne zemlje. Ali potpuno izostaviti historiju alternativnih opcija čini moralni argument vrlo oskudnim.

Tvrdnje o nastupajućoj ekonomskoj kataklizmi Zapada ovdje su često diskutovane, pa se njima neću baviti. Ali tvrdnje o moralnoj nadmoći velikih istočnih zemalja su mi potpuno neshvatljive.
" ...U Srebrenici se desio genocid.." ( Lavrov 2008 god., Ministar VP Rusije, Ivancov 2015 god., ambasador Rusije u BiH)

Britanija je kroz vijekove kolonijalizma pocinila na stotine genocida i pobila desetine miliona ljudi, kao i jos neke ostale zemlje Zapada, ali se nikad nije sjetila da podnese rezoluciju o tim genocidima koje je Zapad pocinio sto govori o njihovom licemjerju i skrivenim namjerama. Ruski politicari su priznali genocid u Srebrenici, ali su odbili britansku rezoluciju genocida smatrajuci je politiziranjem i pritom napomenuvsi da se britanci nisu sjetili podnijeti rezoluciju za Vijetnam i Irak.

Ne znam na koju etnicku skupinu u Rusiji mislis?
Pretpostavljam Cecece, njih je milion.
Ceceni su 2002 godine na referendumu vecinom glasova odlucili da Cecenija bude dio Ruske Federacije, a zauzvrat su dobili sve ono sto su trazili - drzavu u drzavi, hidzab u skolama obavezan, posebne sobu za molitvu u skolama, kockarnice zabranjene, alkohol se smije da prodaje samo 2 sata ujutro, kodeks odijevanja na javnom mjestu, LGBT propaganda zabranjena i ostale stvari koje su trazili.
Shvatili su da ih Basajev, koji je javno govorio da ce osvojiti Habarovsk i Vladivostok( udaljeni 10 000 km od Cecenije) i zapadni vehabijski placenici guraju u propast.
carrot
Posts: 117
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Vlada FBiH

Post by carrot »

Ko tvrdi da smatram da je zapad “moralan i dobar” očito nije dobro pročitao moj komentar. Ukazivao sam na to da ne možemo koristiti ovaj argument bez da sagledamo postupke alternativnih opcija koje se nude kao navodno moralno nadmoćne.

Sjećam se intervjua sa ruskim gradjanima koji kažu kako su ih američka dejstva u Beogradu 1999. okrenula protiv zapada i prema podršci Putinu. Ne znam je li isto vrijedi i za forumaše ovdje, ali se onda ne može ujedno optužiti zapad (ili bar SAD) da nije ništa činio da spriječi genocid na ovim prostorima. Ako su i kasnili, barem njihovi gradjani nisu dolazili u dobrovoljnu ispomoć VRS-u.

Pod milion trenutno interniranih pripadnika jedne etničke skupine mislim na one u Kini. Namjerno sam spominjao samo sadašnjost. Ali ako ćemo se već vraćati u historiju pa spominjati britanski imperijalizam ili rat u Vijetnamu (koji su bez sumnje zli), valjda onda ne možemo ignorisati ni Maoizam i Staljinizam. U takvoj vrsti “takmičenja” niko neće izaći čist.

Samim tim odluke o priklanjanju istočnoj strani zasnovano na historijskom moralnom argumentu nemaju snažno uporište. Relevantniji su ekonomski i bezbjedonosni faktori. U ekonomski argument trenutno neću ulaziti, ali onaj ko je svjestan trenutnih zvaničnih stavova ruske države o Srebrenici i ratovima na ovim prostorima (pa ih i sam podržava i protivi se rezolucijama), ne znam kako može očekivati da bismo pod ruskom sferom uticaja dobili bolju zaštitu od agresije komšija nego što smo imali devedesetih.
Elkombar
Posts: 135
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Vlada FBiH

Post by Elkombar »

carrot wrote: 04 Apr 2024, 10:35 Ko tvrdi da smatram da je zapad “moralan i dobar” očito nije dobro pročitao moj komentar. Ukazivao sam na to da ne možemo koristiti ovaj argument bez da sagledamo postupke alternativnih opcija koje se nude kao navodno moralno nadmoćne.

Sjećam se intervjua sa ruskim gradjanima koji kažu kako su ih američka dejstva u Beogradu 1999. okrenula protiv zapada i prema podršci Putinu. Ne znam je li isto vrijedi i za forumaše ovdje, ali se onda ne može ujedno optužiti zapad (ili bar SAD) da nije ništa činio da spriječi genocid na ovim prostorima. Ako su i kasnili, barem njihovi gradjani nisu dolazili u dobrovoljnu ispomoć VRS-u.

Pod milion trenutno interniranih pripadnika jedne etničke skupine mislim na one u Kini. Namjerno sam spominjao samo sadašnjost. Ali ako ćemo se već vraćati u historiju pa spominjati britanski imperijalizam ili rat u Vijetnamu (koji su bez sumnje zli), valjda onda ne možemo ignorisati ni Maoizam i Staljinizam. U takvoj vrsti “takmičenja” niko neće izaći čist.

Samim tim odluke o priklanjanju istočnoj strani zasnovano na historijskom moralnom argumentu nemaju snažno uporište. Relevantniji su ekonomski i bezbjedonosni faktori. U ekonomski argument trenutno neću ulaziti, ali onaj ko smatra da su zvanični stavovi ruske države o Srebrenici i ratovima na ovim prostorima opravdani (pa se i protivi rezolucijama), ne znam kako može očekivati da bismo pod ruskom sferom uticaja dobili bolju zaštitu od agresije komšija nego što smo imali devedesetih.
Gdje su ti dokazi o genocidu na Ujgurima? Video snimci? Jesi li trazio dokaze o milion Ujgura zatvorenih u logore? Otkad je to Zapadu stalo do muslimana pa se brinu za Ujgure. Zasto USA ne pokaze sve te dokaze o genocidu nad Ujgurima koje spominje ili im moramo vjerovati na rijec.

Genocid nad Ujgurima je veca laz od one da je Sadam imao oruzje za masovno unistenje. I ta prica ima toliko rupa, toliko otkrivenih lazi koje svako moze lako naci ko povrsno analizira situaciju.

Kinezi su miroljubiv narod, cak su potrosili toliko vremena, godine da izgrade zid da se zastite od onih koji su ih napadali, mada su lako mogli da se obracunaji sa njima, akinezi nisu takvi, nisu kao cionisti koji rovare po cijelom svijetu i zele pokoriti cijeli svijet. CIA je pokusala da nahuska dzihadiste da objave rat Kini, da proglase svoju drzavu u Kini. E posto nisu uspjeli i kinezi su poceli zatvarati te njihove igrace, uslijedila je kuknjava i optuzbe za genocid. Kinezi nisu prijetnja muslimanima.
carrot
Posts: 117
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Vlada FBiH

Post by carrot »

Pošto si ignorisao ostatak mog komentara, a posebno spomen Maoizma, ne mislim da ćeš prihvatiti bilo kakve linkove ili videozapise koje ja mogu postaviti a koji bi dokazali da nije riječ o nebeskom narodu, jer možeš svaki od tih izvora nazvati lažima i propagandom.

S druge strane, pretpostavljam da ti nekome vjeruješ na riječ kada kažeš:
CIA je pokusala da nahuska dzihadiste da objave rat Kini
Sitna buranija
Posts: 2011
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

carrot wrote: 04 Apr 2024, 10:35 Ko tvrdi da smatram da je zapad “moralan i dobar” očito nije dobro pročitao moj komentar. Ukazivao sam na to da ne možemo koristiti ovaj argument bez da sagledamo postupke alternativnih opcija koje se nude kao navodno moralno nadmoćne.

Sjećam se intervjua sa ruskim gradjanima koji kažu kako su ih američka dejstva u Beogradu 1999. okrenula protiv zapada i prema podršci Putinu. Ne znam je li isto vrijedi i za forumaše ovdje, ali se onda ne može ujedno optužiti zapad (ili bar SAD) da nije ništa činio da spriječi genocid na ovim prostorima. Ako su i kasnili, barem njihovi gradjani nisu dolazili u dobrovoljnu ispomoć VRS-u.

Pod milion trenutno interniranih pripadnika jedne etničke skupine mislim na one u Kini. Namjerno sam spominjao samo sadašnjost. Ali ako ćemo se već vraćati u historiju pa spominjati britanski imperijalizam ili rat u Vijetnamu (koji su bez sumnje zli), valjda onda ne možemo ignorisati ni Maoizam i Staljinizam. U takvoj vrsti “takmičenja” niko neće izaći čist.

Samim tim odluke o priklanjanju istočnoj strani zasnovano na historijskom moralnom argumentu nemaju snažno uporište. Relevantniji su ekonomski i bezbjedonosni faktori. U ekonomski argument trenutno neću ulaziti, ali onaj ko je svjestan trenutnih zvaničnih stavova ruske države o Srebrenici i ratovima na ovim prostorima (pa ih i sam podržava i protivi se rezolucijama), ne znam kako može očekivati da bismo pod ruskom sferom uticaja dobili bolju zaštitu od agresije komšija nego što smo imali devedesetih.
Amerikanci i zapad ništa nisu uradili da spriječe genocid u Srebrenici, a upravo su Holanđani bili tamo na zadatku da zaštite tu demilitarizovanu zonu. Umjesto toga su pili i plesali sa četnicima dok su ovi vršili genocid. Od '92 pa do kraja rata su zapadnjaci faktički samo nama nametnuli embargo (Rusi i Kinezi se tada nisu ništa pitali nego su morali samo klimati glavom), a Klinton je u dva navrata odbio zahtjev američkog kongresa i senata da ukine embargo. Amerikanci su djelovali tek pred predsjedničke izbore kada je to Klintonu odgovaralo kako bi mu doprinijelo pobjedi. Stavljanje '99 u ovaj kontekst je bespredmetno.

Što se tiče Ujgura, upravo je to dokaz kolika si žrtva zapadne propagande, jer ta "zabrinutost" za Ujgure potiče od njihove propagande kojom žele da rovare po Kini, a ne zbog stvarne brige, jer da se oni stvarno brinu za ljude, i muslimane u ovom slučaju, reagovali bi u Gazi protiv Izraela. A oni zapravo podržavaju Izrael u zločinima i genocidu koji provode.

Možemo se složiti da svi u svojoj historiji imaju određenih mrlja, ali što se zapad nauživao zločina i genocida kroz svoju istoriju, tu im niko nije ni do koljena, pa ni Staljin. Na kraju krajeva, od Staljina koji je Gruzin a ne Rus, by the way, su stradali ljudi u SSSR-u (svim republikama, a ne samo u Ukrajini), a od zapadne civilizacije (a i Hitler, između ostalih, spada u tu civilizaciju) su stradavali uglavnom drugi narodi i kulture na svim kontinentima.

Ali zapadna propaganda je toliko jaka i sveprisutna, da ti misliš da je to sve upravo onako kako su oni rekli. Dobro nisi rekao i da je Rusija kriva za Drugi svjetski rat, jer u zapadnim medijima su haman izjednačili komunizam sa fašizmom.
carrot
Posts: 117
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Vlada FBiH

Post by carrot »

Sitna buranija wrote: 04 Apr 2024, 17:04 Amerikanci i zapad ništa nisu uradili da spriječe genocid u Srebrenici, a upravo su Holanđani bili tamo na zadatku da zaštite tu demilitarizovanu zonu. Umjesto toga su pili i plesali sa četnicima dok su ovi vršili genocid. Od '92 pa do kraja rata su zapadnjaci faktički samo nama nametnuli embargo (Rusi i Kinezi se tada nisu ništa pitali nego su morali samo klimati glavom), a Klinton je u dva navrata odbio zahtjev američkog kongresa i senata da ukine embargo. Amerikanci su djelovali tek pred predsjedničke izbore kada je to Klintonu odgovaralo kako bi mu doprinijelo pobjedi. Stavljanje '99 u ovaj kontekst je bespredmetno.

Što se tiče Ujgura, upravo je to dokaz kolika si žrtva zapadne propagande, jer ta "zabrinutost" za Ujgure potiče od njihove propagande kojom žele da rovare po Kini, a ne zbog stvarne brige, jer da se oni stvarno brinu za ljude, i muslimane u ovom slučaju, reagovali bi u Gazi protiv Izraela. A oni zapravo podržavaju Izrael u zločinima i genocidu koji provode.

Možemo se složiti da svi u svojoj historiji imaju određenih mrlja, ali što se zapad nauživao zločina i genocida kroz svoju istoriju, tu im niko nije ni do koljena, pa ni Staljin. Na kraju krajeva, od Staljina koji je Gruzin a ne Rus, by the way, su stradali ljudi u SSSR-u (svim republikama, a ne samo u Ukrajini), a od zapadne civilizacije (a i Hitler, između ostalih, spada u tu civilizaciju) su stradavali uglavnom drugi narodi i kulture na svim kontinentima.

Ali zapadna propaganda je toliko jaka i sveprisutna, da ti misliš da je to sve upravo onako kako su oni rekli. Dobro nisi rekao i da je Rusija kriva za Drugi svjetski rat, jer u zapadnim medijima su haman izjednačili komunizam sa fašizmom.
Dakle ipak su djelovali, pa makar iz političkih razloga. '99. također. Naravno da čelnici tih zemalja ne postupaju iz moralnih pobuda, već kao posljedica ličnih, političkih i strateških planova. Vjerovali ili ne, isto je po pitanju Kine, Rusije... pa i BiH, i Lihtenštajna. Naravno da nije Amerikancima stalo do neke tamo etničke manjine u Istočnoj Aziji. Ali to ne znači da se nad tom manjinom ne čini zlo. Ili dijeliš mišljenje drugog forumaša da je i to zapravo laž, ili krivica zapada?

I da, mislim da je komunizam jedno od najvećih zala u historiji. A od strane Rusa su stradavali i Poljaci, ili smatraš da su i oni dio ruskog svijeta? Slobodno ih možeš pitati da li su sretniji sada u EU, ili bi se radije vratili u rusku interesnu sferu.

Mada to je daleko manje bitno. Argument o tome da li je neko nanio zlo "svojim" ili "tuđim" narodima potpuno je irelevantan sa čisto utilitarnog aspekta. Ako nanosiš određenu količinu patnje, manje je bitno da li je nanosiš osobama koje se nalaze preko neke zamišljene linije razdvajanja država ili kraljevstava ili ne.

Ali posljednji put ću dodati jer se vrtimo u krug, nije poenta da nas Biden više voli nego Putin. Poenta je da je inicijalno ponuđeni argument o moralnosti velikih zemalja istoka potpuno promašen. Kasniji modifikovani argument, koji se sastoji od licitiranja zločina pojedinih velikih carstava i zemalja u namjeri da se demonstrira ko je moralno superioran, čak i kad bi prevagnuo u korist istoka, ničim ne bi pojačao argument da se državi BiH racionalno prikloniti tom bloku.
Sitna buranija
Posts: 2011
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

carrot wrote: 04 Apr 2024, 17:40
Sitna buranija wrote: 04 Apr 2024, 17:04 Amerikanci i zapad ništa nisu uradili da spriječe genocid u Srebrenici, a upravo su Holanđani bili tamo na zadatku da zaštite tu demilitarizovanu zonu. Umjesto toga su pili i plesali sa četnicima dok su ovi vršili genocid. Od '92 pa do kraja rata su zapadnjaci faktički samo nama nametnuli embargo (Rusi i Kinezi se tada nisu ništa pitali nego su morali samo klimati glavom), a Klinton je u dva navrata odbio zahtjev američkog kongresa i senata da ukine embargo. Amerikanci su djelovali tek pred predsjedničke izbore kada je to Klintonu odgovaralo kako bi mu doprinijelo pobjedi. Stavljanje '99 u ovaj kontekst je bespredmetno.

Što se tiče Ujgura, upravo je to dokaz kolika si žrtva zapadne propagande, jer ta "zabrinutost" za Ujgure potiče od njihove propagande kojom žele da rovare po Kini, a ne zbog stvarne brige, jer da se oni stvarno brinu za ljude, i muslimane u ovom slučaju, reagovali bi u Gazi protiv Izraela. A oni zapravo podržavaju Izrael u zločinima i genocidu koji provode.

Možemo se složiti da svi u svojoj historiji imaju određenih mrlja, ali što se zapad nauživao zločina i genocida kroz svoju istoriju, tu im niko nije ni do koljena, pa ni Staljin. Na kraju krajeva, od Staljina koji je Gruzin a ne Rus, by the way, su stradali ljudi u SSSR-u (svim republikama, a ne samo u Ukrajini), a od zapadne civilizacije (a i Hitler, između ostalih, spada u tu civilizaciju) su stradavali uglavnom drugi narodi i kulture na svim kontinentima.

Ali zapadna propaganda je toliko jaka i sveprisutna, da ti misliš da je to sve upravo onako kako su oni rekli. Dobro nisi rekao i da je Rusija kriva za Drugi svjetski rat, jer u zapadnim medijima su haman izjednačili komunizam sa fašizmom.
Dakle ipak su djelovali, pa makar iz političkih razloga. '99. također. Naravno da čelnici tih zemalja ne postupaju iz moralnih pobuda, već kao posljedica ličnih, političkih i strateških planova. Vjerovali ili ne, isto je po pitanju Kine, Rusije... pa i BiH, i Lihtenštajna. Naravno da nije Amerikancima stalo do neke tamo etničke manjine u Istočnoj Aziji. Ali to ne znači da se nad tom manjinom ne čini zlo. Ili dijeliš mišljenje drugog forumaša da je i to zapravo laž, ili krivica zapada?

I da, mislim da je komunizam jedno od najvećih zala u historiji. A od strane Rusa su stradavali i Poljaci, ili smatraš da su i oni dio ruskog svijeta? Slobodno ih možeš pitati da li su sretniji sada u EU, ili bi se radije vratili u rusku interesnu sferu.

Mada to je daleko manje bitno. Argument o tome da li je neko nanio zlo "svojim" ili "tuđim" narodima potpuno je irelevantan sa čisto utilitarnog aspekta. Ako nanosiš određenu količinu patnje, manje je bitno da li je nanosiš osobama koje se nalaze preko neke zamišljene linije razdvajanja država ili kraljevstava ili ne.

Ali posljednji put ću dodati jer se vrtimo u krug, nije poenta da nas Biden više voli nego Putin. Poenta je da je inicijalno ponuđeni argument o moralnosti velikih zemalja istoka potpuno promašen. Kasniji modifikovani argument, koji se sastoji od licitiranja zločina pojedinih velikih carstava i zemalja u namjeri da se demonstrira ko je moralno superioran, čak i kad bi prevagnuo u korist istoka, ničim ne bi pojačao argument da se državi BiH racionalno prikloniti tom bloku.
Ma priča je počela od propagande i pod čijom smo mi propagandom. Neko spomenu ruski utjecaj i rusku propagandu čim ne govoriš u skladu sa "istinom" mainstream medija, a ja pobrojah te "ruske" medije koji vladaju našim medijskim prostorom i vrše utjecaj na nas - CNN, BBC, Reuters, N1, Al Jazeera itd.

A ti si svojim stavovima upravo dokazao ko vrši glavnu propagandu ovdje. Komunizam kao sistem je propao, ali nije on kriv za 2. svjetski rat niti zločine počinjene tada. Kriv je fašizam koji je nastao na zapadu. A taj zapad sad vrši isti revizionizam kao i Srbi i Hrvati sa četnicima i ustašama. Pa i te zločine nad Poljacima bi da pripišu Rusima, iako su zločine nad Poljacima vršili uglavnom Nijemci, ali i Ukrajinci koji su sarađivali sa fašistima (ukrajinske ustaše predvođene Stepanom Banderom). Rusi su krivi Poljacima za izostanak pomoći kada su se ovi pobunili protiv Hitlera, a onda ih je Hitler kaznio nakon što je ugušio pobunu. Ali u zapadnoj propagandi su krivi Rusi i za te pogibije i kažnjavanje Poljaka od strane Nijemaca, a ti si tome očito podlegao.

Da ne bude zabune, svi bi mi voljeli da živimo na zapadu, a ne na istoku, i da uživamo sva prava kao građani zapada. Međutim, što si veći demokrata kod kuće, to si veći autokrata prema vani i obrnuto. E tu dolazimo do onog paradoksa da zapad uglavnom čini zlo drugima, a istok uglavnom svojima. Zapad je prema vani brutalan a kući su demokrate, a istok je kući brutalan, dok je prema vani puno otvoreniji za uvažavanje i tuđih interesa.

Jer, nije Rus ili Kinez "uvodio demokratiju" u arapski svijet nego zapad. Zbog tog zapadnog uvođenja demokratije su izginuli milioni ljudi i ostale su disfunkcionalne mnoge države. I to je isključiva krivica zapada. Istovremeno, taj isti zapad nije uvodio demokratiju u zemlje koje isjeku novinara na komade i istope ga u kiselini kao što je npr. Saudijska Arabija koja je njihov glavni saveznik tamo. Niti je djelovao protiv Izraela koji za 6 mjeseci pobije 35 hiljada civila, ali hoće da djeluje protiv Irana zbog jedne djevojke koja je podlegla povredama usljed policijske brutalnosti.

Znači, po pitanju pokvarenosti i licemjerstva, zapadu nema niko ravan. Ni Rusi, ni Kinezi, ni Iranci, niti bilo ko drugi. Svi su oni moralne vertikale za zapad, i sada i kroz istoriju, iako ni njihovo maslo nije za Ramazana. Ipak, ne postoji njihov zločin uporediv sa zločinima koje je zapadna civilizacija i katolička crkva učinila drugim narodima, od crkvene inkvizicije do arapskih proljeća i šarenih revolucija...

P.S. Nas, Crnogorce, Šiptare, Makedonce su naši saveznici "prodali" Vučiću ne bi li ga pridobili na svoju stranu, iako smo ih svi bespogovorno slušali. Rusi svoje pulene ne prodaju dok god ih ovi slušaju. I tu je razlika između zapada i istoka...
carrot
Posts: 117
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Vlada FBiH

Post by carrot »

Izgleda da su Ukrajinci i Gruzijci “naši” (tj. Rusi) kad ih mi tučemo, a kad gradjani tih zemalja tuku druge, odjednom postanu stranci. Ali namjerno sam originalno htio izostaviti Poljsku iz komentara radi digresije, to je za širu temu.

Kao što već rekoh na drugi način, šamar boli jednako bez obzira da li je od stranca ili komšije, pa smatram da same uporedbe bazirane na granicama država nemaju snažno uporište u argumentu “ko je gori”.

Da je zapad dobar prema svojim gradjanima a loš prema strancima, dok je kod istoka suprotno, i da se zbog toga vrijedi prikloniti istoku, to je bar argument koji poziva na samointeres i bezbjednost a ne na emocije. Ko je bolji je manje bitno od toga s kim nam je bolje.

Ali čak i ako je ta teza o razlici izmedju zapada i istoka istinita, i kada bismo bili unutar ruske interesne sfere, u slučaju ponovne agresije šta misliš na čiju stranu bi Rusija stala? Ne sumnjam da bi uvažila i bila tolerantna prema još jednom genocidu.
Elkombar
Posts: 135
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Vlada FBiH

Post by Elkombar »

carrot wrote: 04 Apr 2024, 16:14 Pošto si ignorisao ostatak mog komentara, a posebno spomen Maoizma, ne mislim da ćeš prihvatiti bilo kakve linkove ili videozapise koje ja mogu postaviti a koji bi dokazali da nije riječ o nebeskom narodu, jer možeš svaki od tih izvora nazvati lažima i propagandom.

S druge strane, pretpostavljam da ti nekome vjeruješ na riječ kada kažeš:
CIA je pokusala da nahuska dzihadiste da objave rat Kini
Sami amerikanci su to priznali na video snimku koji nisu fabrikovani kao oni genocidu nad ujgurima.


Koga zanima istina neka potrazi na YT video u kojem Lawrence Wilkerson, sef osoblja bivseg americkog drzavnog tajnika Colina Powella, drzi govor na washingtonskoj konferenciji Instituta Ron Paul u avgustu 2018. On je tada govorio o 3 svrhe americke vojske stacionirane u Afganistanu. Jedna od navedenih svrha je obuzdavanje Kine. U svom govoru, Wilkerson je priznao da su SAD planirale stvoriti nemire u kineskoj autonomnoj regiji Xinjiang Uygur koristenjem 20 miliona Uygura kako bi gurnuli Han kineze i na kraju urusili zemlju iznutra.

Kome treba jos dokaza nek potrazi video iz 2015 g. Sibel Edmonds, zvizdacice FBI, u kojem govori o naporima SAD da zauzmu Kinu preko Xinjianga zbog njegovog strateskog polozaja i znacaja za kinesku naftnu i plinsku infrastrukturu.
Post Reply