Vlada FBiH

carrot
Posts: 117
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Vlada FBiH

Post by carrot »

Elkombar wrote: 04 Apr 2024, 20:15
carrot wrote: 04 Apr 2024, 16:14 Pošto si ignorisao ostatak mog komentara, a posebno spomen Maoizma, ne mislim da ćeš prihvatiti bilo kakve linkove ili videozapise koje ja mogu postaviti a koji bi dokazali da nije riječ o nebeskom narodu, jer možeš svaki od tih izvora nazvati lažima i propagandom.

S druge strane, pretpostavljam da ti nekome vjeruješ na riječ kada kažeš:
CIA je pokusala da nahuska dzihadiste da objave rat Kini
Sami amerikanci su to priznali na video snimku koji nisu fabrikovani kao oni genocidu nad ujgurima.


Koga zanima istina neka potrazi na YT video u kojem Lawrence Wilkerson, sef osoblja bivseg americkog drzavnog tajnika Colina Powella, drzi govor na washingtonskoj konferenciji Instituta Ron Paul u avgustu 2018. On je tada govorio o 3 svrhe americke vojske stacionirane u Afganistanu. Jedna od navedenih svrha je obuzdavanje Kine. U svom govoru, Wilkerson je priznao da su SAD planirale stvoriti nemire u kineskoj autonomnoj regiji Xinjiang Uygur koristenjem 20 miliona Uygura kako bi gurnuli Han kineze i na kraju urusili zemlju iznutra.

Kome treba jos dokaza nek potrazi video iz 2015 g. Sibel Edmonds, zvizdacice FBI, u kojem govori o naporima SAD da zauzmu Kinu preko Xinjianga zbog njegovog strateskog polozaja i znacaja za kinesku naftnu i plinsku infrastrukturu.
Dakle odgovor na moje pitanje je da vjeruješ Amerikancima za koje smatraš da njihove izjave podržavaju tvoju tezu.

Mogao bih reći da je to osoba koja je gotovo dvadeset godina penzionisana i iznosi svoju hipotezu, a ne aktuelnu državnu strategiju. Takodjer tvrdi da će SAD ostati u Afganistanu još 50 godina. (Video je iz 2018.)

Valjda ti je onda jasno zašto smatram da nema smisla da postavljam ikakve linkove kao protuargumente. Valjda su ovo “dokazi”, a sve ostalo je propaganda.
Sitna buranija
Posts: 2011
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

carrot wrote: 04 Apr 2024, 19:19 Izgleda da su Ukrajinci i Gruzijci “naši” (tj. Rusi) kad ih mi tučemo, a kad gradjani tih zemalja tuku druge, odjednom postanu stranci. Ali namjerno sam originalno htio izostaviti Poljsku iz komentara radi digresije, to je za širu temu.

Kao što već rekoh na drugi način, šamar boli jednako bez obzira da li je od stranca ili komšije, pa smatram da same uporedbe bazirane na granicama država nemaju snažno uporište u argumentu “ko je gori”.

Da je zapad dobar prema svojim gradjanima a loš prema strancima, dok je kod istoka suprotno, i da se zbog toga vrijedi prikloniti istoku, to je bar argument koji poziva na samointeres i bezbjednost a ne na emocije. Ko je bolji je manje bitno od toga s kim nam je bolje.

Ali čak i ako je ta teza o razlici izmedju zapada i istoka istinita, i kada bismo bili unutar ruske interesne sfere, u slučaju ponovne agresije šta misliš na čiju stranu bi Rusija stala? Ne sumnjam da bi uvažila i bila tolerantna prema još jednom genocidu.
Nisi ništa shvatio šta sam rekao. Nema veze. Osvrnuću se samo na ovo zadnje.

S obzirom da je Rusija saveznik sa Iranom, a i sve su bliži Turcima nego njihovi saveznici iz NATO, nisam siguran kako bi se karte promiješale u tom nekom scenariju.

S jedne strane imamo otvorene najave pojedinih iz EU da imaju problem sa 2 miliona muslimana, kao i prikriveno djelovanje u tom pravcu nekih drugih iz EU i generalno jedan vrlo neiskren odnos prema nama od strane zapada koji sa vlasti uklanja one koji su sve uradili što su mogli da ubrzaju put BiH prema EU i NATO a u vlast cementira i nameće upravo one snage koje rade sve suprotno od EU i NATO integracija (identično kao u Crnoj Gori), a s druge strane imamo jednu pragmatičnu politiku Rusa koji načelno podržavaju one koji pokušavaju imati s njima što bliže veze, nauštrb onih koji su pokazali da ne žele s Rusima imati bilo kakve veze. Nisam siguran kakav bi Rusi pristup imali ovdje da mi nismo pokazali i dokazali zapadu izrazito antiruski stav. Pogotovo što Rusi u principu nemaju vjerski problem sa islamom za razliku od zapada.

Da ponovimo gradivo, Rusi su u periodu '91-'95 bili zabavljeni raspadom vlastite zemlje (u šta je opet debelo bio uključen zapad) tako da nisu mogli, sve i da su htjeli, utjecati na događaje u ex-Yu, dok je za to vrijeme Amerika radila šta je htjela. Tako da je i genocid izvršen zbog američkog nedjelovanja. A posebno interesantna činjenica je i ta da su Perica Stanišić i Franko Simatović (prvi ljudi SDB-a) prilikom svoje odbrane u Hagu koristili argumente kojima su tvrdili da su u periodu od početka 90-tih do juna '93 sarađivali sa CIA-om, dakle ne sa KGB nego sa CIA.

Višeslojna je ta američka politika. A tek propaganda...
Elkombar
Posts: 135
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Vlada FBiH

Post by Elkombar »

carrot wrote: 04 Apr 2024, 20:35
Elkombar wrote: 04 Apr 2024, 20:15
carrot wrote: 04 Apr 2024, 16:14 Pošto si ignorisao ostatak mog komentara, a posebno spomen Maoizma, ne mislim da ćeš prihvatiti bilo kakve linkove ili videozapise koje ja mogu postaviti a koji bi dokazali da nije riječ o nebeskom narodu, jer možeš svaki od tih izvora nazvati lažima i propagandom.

S druge strane, pretpostavljam da ti nekome vjeruješ na riječ kada kažeš:
Sami amerikanci su to priznali na video snimku koji nisu fabrikovani kao oni genocidu nad ujgurima.


Koga zanima istina neka potrazi na YT video u kojem Lawrence Wilkerson, sef osoblja bivseg americkog drzavnog tajnika Colina Powella, drzi govor na washingtonskoj konferenciji Instituta Ron Paul u avgustu 2018. On je tada govorio o 3 svrhe americke vojske stacionirane u Afganistanu. Jedna od navedenih svrha je obuzdavanje Kine. U svom govoru, Wilkerson je priznao da su SAD planirale stvoriti nemire u kineskoj autonomnoj regiji Xinjiang Uygur koristenjem 20 miliona Uygura kako bi gurnuli Han kineze i na kraju urusili zemlju iznutra.

Kome treba jos dokaza nek potrazi video iz 2015 g. Sibel Edmonds, zvizdacice FBI, u kojem govori o naporima SAD da zauzmu Kinu preko Xinjianga zbog njegovog strateskog polozaja i znacaja za kinesku naftnu i plinsku infrastrukturu.
Dakle odgovor na moje pitanje je da vjeruješ Amerikancima za koje smatraš da njihove izjave podržavaju tvoju tezu.

Mogao bih reći da je to osoba koja je gotovo dvadeset godina penzionisana i iznosi svoju hipotezu, a ne aktuelnu državnu strategiju. Takodjer tvrdi da će SAD ostati u Afganistanu još 50 godina. (Video je iz 2018.)

Valjda ti je onda jasno zašto smatram da nema smisla da postavljam ikakve linkove kao protuargumente. Valjda su ovo “dokazi”, a sve ostalo je propaganda.
Vjerujem Mike Pompeu kada je rekao: "varali smo, lagali smo, krali smo. Isli smo na kurseve za to."
Vjerujem amerikancima kada kazu da su lagali da Sadam ima oruzje za masovno unistenje. Kada svi dokazi, sve analize upucuju da govore istinu onda im treba vjerovati. Kada dokazi upucuju da lazu, onda se njihove tvrdnje odbacuju. Jedna od tih lazi je i o ujgurskom genocidu. Ogranizacija Islamske saradnje OIC koja cini 56 zemalja posjetila je Xinjiang, imali su svu slobodu da se krecu kroz Xinjiang, sami razgovaraju sa lokalnim stanovnistvom i nisu pronasli nikakve znakove ugnjetavanja, te su tvrdnje Zapada proglasili kao lazne. Kina svakome dozvoljava da posjeti Xinjiang i sam se licno uvjeri u stanje na terenu i sljedom toga, nastali su brojni vlogovi koji pokazuju da Zapad laze. U Xinjiangu, u eri mobilnih telefona, nema snimaka mrtvih tijela, izbjeglickih kolona, teroriziranja lokalnog stanovnistva i svega onog sto 76 godina vidimo u Palestini. Al zato imamo na CNN izjave svjedoka koji govore o tacnom vremenu kada su bili u kucnom pritvoru uz istovremenu nelogicnost da je tom svjedoku licna karta izdana za vrijeme dok je bio u kucnom pritvoru i slicne rupe u pricama svjedoka.
carrot
Posts: 117
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Vlada FBiH

Post by carrot »

Sitna buranija wrote: 04 Apr 2024, 22:21 Nisi ništa shvatio šta sam rekao. Nema veze. Osvrnuću se samo na ovo zadnje.

S obzirom da je Rusija saveznik sa Iranom, a i sve su bliži Turcima nego njihovi saveznici iz NATO, nisam siguran kako bi se karte promiješale u tom nekom scenariju.

S jedne strane imamo otvorene najave pojedinih iz EU da imaju problem sa 2 miliona muslimana, kao i prikriveno djelovanje u tom pravcu nekih drugih iz EU i generalno jedan vrlo neiskren odnos prema nama od strane zapada koji sa vlasti uklanja one koji su sve uradili što su mogli da ubrzaju put BiH prema EU i NATO a u vlast cementira i nameće upravo one snage koje rade sve suprotno od EU i NATO integracija (identično kao u Crnoj Gori), a s druge strane imamo jednu pragmatičnu politiku Rusa koji načelno podržavaju one koji pokušavaju imati s njima što bliže veze, nauštrb onih koji su pokazali da ne žele s Rusima imati bilo kakve veze. Nisam siguran kakav bi Rusi pristup imali ovdje da mi nismo pokazali i dokazali zapadu izrazito antiruski stav. Pogotovo što Rusi u principu nemaju vjerski problem sa islamom za razliku od zapada.

Da ponovimo gradivo, Rusi su u periodu '91-'95 bili zabavljeni raspadom vlastite zemlje (u šta je opet debelo bio uključen zapad) tako da nisu mogli, sve i da su htjeli, utjecati na događaje u ex-Yu, dok je za to vrijeme Amerika radila šta je htjela. Tako da je i genocid izvršen zbog američkog nedjelovanja. A posebno interesantna činjenica je i ta da su Perica Stanišić i Franko Simatović (prvi ljudi SDB-a) prilikom svoje odbrane u Hagu koristili argumente kojima su tvrdili da su u periodu od početka 90-tih do juna '93 sarađivali sa CIA-om, dakle ne sa KGB nego sa CIA.

Višeslojna je ta američka politika. A tek propaganda...
Medjutim trenutno ne postoji opcija izbora Rusije iz 1991., pa se moramo zadovoljiti onom iz 2024. A po mom mišljenju, jedina moguća konfiguracija političkih odnosa pri kojoj bismo imali njihovu podršku u slučaju ponovnih sukoba je ona u kojoj su istodobno naše istočne komšije saveznik zapada. Što ne mislim da je nužno naučna fantastika, ali nije ni dokumentarac.

Ako već spominjemo lidere koji otvoreno iskazuju “problem sa 2 miliona muslimana”, treba biti potpun pa reći da je riječ o jednom od najviše proruski naklonjenih lidera u Evropi. U slučaju da Rusija i tu mora birati izmedju dva saveznika, jedan je trostruko veći po populaciji od drugog, a i ima i bolji “track record” podrške. Ja znam uz koga bih bio na mjestu Rusije.

A što se tiče Turske, njihova je trenutna vlast u tolikoj mjeri oportunistička da se bilo kakvom vidu pomoći možemo nadati samo ako od toga imaju dnevnopolitičke poene. Predvidjati da li će se zauzeti za nas možemo samo bacanjem graha.

Što se tiče posljednjeg argumenta, onog da Amerika istodobno nije djelovala i implikacije (ako dobro shvatam) da je čak potencijalno bila nalogodavac Beogradu, mislim da nemamo dovoljno informacija o komunikaciji i saradnji tih zločinaca sa zapadnim obavještajnim službama (osim vrlo sažete izjave jednog svjedoka odbrane) da bismo donijeli takav zaključak.
Last edited by carrot on 05 Apr 2024, 00:03, edited 2 times in total.
Sitna buranija
Posts: 2011
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

Znači, oko Irana se slažemo :lol:
carrot
Posts: 117
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Vlada FBiH

Post by carrot »

Sitna buranija wrote: 05 Apr 2024, 17:38 Znači, oko Irana se slažemo :lol:
Hahaha, fer.
Post Reply