Vlada FBiH

panzer
Posts: 11902
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Vlada FBiH je na današnjoj sjednici u Sarajevu, na prijedlog Federalnog ministarstva prometa i komunikacija, usvojila Program utroška sredstava "Kapitalni transferi javnim preduzećima - Transfer za izgradnju autocesta, brzih cesta, magistralnih i drugih cesta" u iznosu od 147.600.000 KM, utvrđenih ovogodišnjim Budžetom FBiH ovom ministarstvu.

Dio odobrenih sredstava za ove projekte nalazi se na posebnom računu za finansiranje kapitalnih infrastrukturnih projekata u okviru Jedinstvenog računa Trezora, dok će se ostatak potrebnih sredstava osiguravati sukcesivno u skladu sa potrebama.
Sukcesivno, sukcesivno...
montypython
Posts: 3847
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Da li ovo sukcesivno može značiti iz dividende javnih preduzeća, iz tekuće ili akumulirane dobiti?
panzer
Posts: 11902
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Svašta može da znači. Od dodanih sredstava iz budžeta ako se negdje pojavi višak do tih sredstava javnih preduzeća. Pod uslovom da se baš angažuju da neke projekte pokrenu.
Ovi projekti su samo plan čim nemaju sredstva za sve.
montypython
Posts: 3847
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Pogotovo ako nemaju sredstva za sve, meni izgleda vrlo vjerovatno da isplate baš iz dividende. Ili je to bar ekonomski racionalno. Jer govorio sam, EPBiH drži stotine miliona na računima koje izjeda inflacija od 17 %. Nikakve logike. Kao da si stavio komad leda da se topi na suncu. U uslovima kad je očito zaustavljen blok 7, dok se ne odblokira (ako ikad), jedino razumno rješenje je angažovati ta sredstva (ili bar dio) za nešto korisno i zaštititi vrijednost novca od inflacije a istovremeno ulagati u infrastrukturu, pokrenuti građevinsku industriju, metalsku i sl. Čak i da pokrenu gradnju neke HE ili vjetroparka u međuvremenu opet imaju ogroman i nepotreban višak na računu. Plus nova dobit već stiže, po vrhu te dosadašnje gomile para koja postaje sve veća a stoji bez veze kao mrtvi kapital već godinama i nisu od toga napravili ništa pametno. Moguće da su i izbore izgubili zbog toga. Uz sve podjelom tih para u npr gradnju puteva imaju savršen odgovor na populistička pitanja tipa "a zašto EP ima dobit od, ne znam, 200 ili 300 miliona". Odgovor "ulažemo u infrastrukturu, gradimo puteve i mostove, zapošljavamo" zatvara svaka usta.
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Vlada FBiH

Post by indikator »

Sve dok ne saznamo ko ce biti vladajuca koalicija i ko ce biti premijer sva ova prica je suvisna. Ovi ako ostanu znamo kako ce biti, samo od novih se moze ocekivati promjena kursa.
panzer
Posts: 11902
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Teško da će trenutna imena ostati. A koja će biti nova imena to ćemo tek vidjeti.
montypython
Posts: 3847
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

indikator wrote: 16 Mar 2023, 16:51 Sve dok ne saznamo ko ce biti vladajuca koalicija i ko ce biti premijer sva ova prica je suvisna. Ovi ako ostanu znamo kako ce biti, samo od novih se moze ocekivati promjena kursa.
Promjena kursa može biti i na gore, mada izgleda da od ovih sad gore ne može. Međutim bar su produžili korištenje postojećih blokova TE. Ovi novi su svi igrači WEF uglavnom obučavani i podržani, možda i finansirani izvana, stoje mirno pred opskurnim likovima poput Ursule i pale se na "kandidatski status", Gretu i "ugljični otisak". Možda bi tražili ukidanje TE i zatvaranje rudnika i prije nego ovi sad, ili bi navalili na neisplative obnovljive jer nemaju veze sa ekonomijom i životom ali bi rado da su u trendu. Sumnjam da je iko od njih radio u realnom sektoru sekundu. Jedino sam čuo da je Efendić bio za nastavak bloka 7, ostali su za mene svi "mutanti". Tako da je izbor između lošeg i još goreg. A volio bih da sam u krivu.
montypython
Posts: 3847
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Ne bih o politici ovdje ali ako pod "novi" smatramo npr SDP ono čega se sjećam je da su u EP, kad su bili u vlasti, gurnuli onoga Grabovicu, ne znam treba li dalje šta objašnjavati. A kad ih vidiš sve zajedno na hrpi, ja tu ne vidim struke da upravlja trafikom a ne Elektroprivredom. Doduše ni "stari" se nisu proslavili a najbolji pokazatelj je ova hrpa novca na računima EP koju topi inflacija a s kojom ne znaju šta bi već par godina.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

montypython wrote: 16 Mar 2023, 17:22
indikator wrote: 16 Mar 2023, 16:51 Sve dok ne saznamo ko ce biti vladajuca koalicija i ko ce biti premijer sva ova prica je suvisna. Ovi ako ostanu znamo kako ce biti, samo od novih se moze ocekivati promjena kursa.
Promjena kursa može biti i na gore, mada izgleda da od ovih sad gore ne može. Međutim bar su produžili korištenje postojećih blokova TE. Ovi novi su svi igrači WEF uglavnom obučavani i podržani, možda i finansirani izvana, stoje mirno pred opskurnim likovima poput Ursule i pale se na "kandidatski status", Gretu i "ugljični otisak". Možda bi tražili ukidanje TE i zatvaranje rudnika i prije nego ovi sad, ili bi navalili na neisplative obnovljive jer nemaju veze sa ekonomijom i životom ali bi rado da su u trendu. Sumnjam da je iko od njih radio u realnom sektoru sekundu. Jedino sam čuo da je Efendić bio za nastavak bloka 7, ostali su za mene svi "mutanti". Tako da je izbor između lošeg i još goreg. A volio bih da sam u krivu.
Ponekad si i u krivu,ali ovog puta su ti male šanse za to.Jer,nisu uvijek presudni pojedinci,kod nas je u pitanju spoj nekompetentnosti i kriminala,dakle sistem.Ljudi se jednostavno polugama sistema nadju na istom prostoru,na istim poslovima.Uglavnom u krivo vrijeme i na krivom mjstu.
Pogledajte samo koja je to inpozantna skupina u Nadzornom odboru Elektroprivrede.Imaju više titula nego profesorica,i opet ništa.Više ideja se obbznani ovdje,na ovom forumu,nego od one grupe na jaslama dioničara Elrktroprivrede.
Za mene je ovaj generalni izvan njih.Jedini je recimo,koji smije i hoće ukazati i rudarima na njihove pogreške.A ove vlasti se zapravo boje rudara.Tolerišu im i ono što rudari njima ne bi ,ako im se suprostave.Za sve interesne skupine,koje se kod nas nazivaju strankama,rudari su prvenstveno glasaći,a boga mi i potencijalni rušitelji vlasti,ako dogori do nokata.
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

montypython wrote: 16 Mar 2023, 17:45 Ne bih o politici ovdje ali ako pod "novi" smatramo npr SDP ono čega se sjećam je da su u EP, kad su bili u vlasti, gurnuli onoga Grabovicu, ne znam treba li dalje šta objašnjavati. A kad ih vidiš sve zajedno na hrpi, ja tu ne vidim struke da upravlja trafikom a ne Elektroprivredom. Doduše ni "stari" se nisu proslavili a najbolji pokazatelj je ova hrpa novca na računima EP koju topi inflacija a s kojom ne znaju šta bi već par godina.
Sve se slažem s tobom osim u ovom dijelu. Jer, dobro je sve dok se pravi hrpa novca, pa makar se i topila zbog inflacije. Ovi ako ponovo uzjašu, tu hrpu novca će oni istopiti, a ne inflacija...
Post Reply