Vlada FBiH

Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

brzi wrote: 20 May 2023, 22:25 Nerealan si,..
Kad zavučeš ruku u vreću samo jednom,.. velike su šanse da ćeš izvući što ne treba.
Kad zavučeš ruku u vreću 8 puta,.. imaš dobre šanse da jednom ili dva puta izvučeš i nesto sto vrijedi.
Da li je FBiH imala veći rast BDP-a u posljednjih 8 godina nego Srbija, Albanija, Crna Gora?
Rast izvoza u oba entiteta je bio isti pa je onda i Višković bio isto dobar kao i Novalić.
Hajde ti još jednom uporedi sve ekonomske pokazatelje FBiH i RS, pa se vrati i pogledaj šta si napisao. Nema nikakve potrebe o ovome puno raspravljati.

A inače, kada govorim o Novaliću onda posmatramo FBiH, pa onda njene rezultate možemo porediti sa ostalima. A i sa rezultatima same FBiH kroz različite periode.

Opet, ko zna, možda sam ja napravio post hoc logičku grešku kada sam npr. zaključio da su penzije porasle, a penzioni fond se stabilizovao, zbog reforme zakona o penzionom osiguranju i povećanja broja zaposlenih za gotovo 100 hiljada. Odeš na fzs.ba i pogledaš broj zaposlenih na kraju 2014. i uporediš ga sa brojem zaposlenih u FBiH sa 31.3.2023. godine (za april još nisu izbacili podatke, a do tada je za taj rast "kriv" Novalić i njegova vlada). Ne znam, i zakon o radu se u ovom periodu promijenio, ali vjerovatno ni to nije imalo nikakvog uticaja na povećanje broja zaposlenih nego su "kriva" globalna kretanja.

Jebemumiša, kako uvijek ovi imaju sreće pa dođu na vlast u vakat i imaju vjetar u leđa (čak i 2008., 2020., 2022.!?), a ovi drugi vazda nekako u nevakat? Kako direktne strane investicije baš njima porastu, a ovim drugima se smanje. Ti ulagači vjerovatno svjesno idu u rizike kada su ovi prvi na vlasti, a propuštaju prilike kada su ovi drugi na vlasti, samo da bi ovim drugim otežali posao i napravili ih nesposobnim.

Znam ja da je statistika "tačan skup netačnih podataka", ali je itekako korisna i upotrebljiva onome ko zna čitati podatke i staviti ih u kontekst vremena i tadašnje okolnosti. A bar su ti podaci dostupni svima...
brzi
Posts: 2477
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Vrijeme će pokazati...
Ne tvrdim da će novi biti bolji samo tvrdim da prosli nemaju zasluge za pozitivan trend.
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Evo, nije mi bilo mrsko baciti u excel malo statistike iz godišnjaka federalnog zavoda za statistiku. Ja već na osnovu ove površne analize i pamćenja kornjače znam da će novi biti itekako gori, jer su se već jednom pokazali koliko su nesposobni. A sada imaju i gore kadrove.

Uglavnom, poređenje kraj 2010. i kraj 2014. godine, dakle prije Nikšića i nakon 4 godine Nikšićevog mandata:
broj zaposlenih: 2010.-438.949 i 2014.-443.587 (više za 4.638)
Ovdje treba naglasiti da je javna uprava, obrazovanje i zdravstvo, dakle ono što je na budžetu naraslo za 6.120 radnika (kada se već voli govoriti o uhljebljavanju), što znači da se realni sektor zapravo bio smanjio.
broj nezaposlenih: 2010.-364.929 i 2014.-392.265 (više za 27.336)

A sada podaci za 2018. i 2022. godinu, nakon Novalićevog prvog i drugog (tehničkog) mandata:
broj zaposlenih: 2018.-519.800 (više za 76.213) i 2022.-538.283 (više za 18.483). Ukupno povećanje za 8 godina 94.696.
broj nezaposlenih: 2018.-329.907 (manje za 62.358) i 2022.-285.158 (manje za 44.749). Ukupno smanjenje za 8 godina 107.107.

Svi ovi podaci su dostupni na internetu i lako provjerljivi.

Neto plata 2010. - 804 KM, 2014. - 833 KM, 2018. - 889 KM, 2022. - 1.180 KM (ovu 2022. treba posmatrati kroz prizmu inflacije, ali 2018. možemo komotno porediti sa prethodnim godinama).

P.S. Mrsko mi je bilo tražiti podatke za penzije, ali tu je bila još drastičnija promjena nabolje kod Novalića u odnosu na Nikšića koji je, by the way, zbog svojih populističkih povećanja penzija bez pokrića (u par navrata pred izbore) doveo penzioni fond u deficit, zbog čega su se dizali kredite da se osigura isplata penzija, a sa jednom penzijom su došli i u kašnjenje, ako me ovo moje sjećanje koje je kao kod kornjače dobro služi.

P.P.S. I naravno da su za bolje pokazatelje dijelom zaslužna i globalna kretanja i okolnosti, ali reći da nema nikakve zasluge neka izvršna vlast je kao reći da za rezultat firme nema nikakve zasluge direktor nego da se rezultat sam od sebe napravi.
brzi
Posts: 2477
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Ako je ovo tačno, Vučić je duplo bolji, :D

"poslednjih pet godina, od 2017. zaključno sa 2021. godinom BDP po glavi stanovnika (BDP per kapita – pc) u Srbiji povećan je za 46 odsto, što je najveći petogodišnji rast u regionu.

Malo slabiji rast imala je Albanija (43 odsto). Petogodišnji rast BDP po stanovniku Bugarske iznosio je 39 odsto, a Rumunije 38 odsto. Najsporiji rast imao je BDP po stanovniku BiH i Mađarske, iznosio je po 28 odsto."
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Ma Vučić je najbolji. Van kategorije. Nebeski :D
brzi
Posts: 2477
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vlada FBiH

Post by brzi »

Evo da uporedimo po tebi ključne godine koje bi mogle biti pokazatelj za FBiH i RS.
Navodiš :
"broj zaposlenih: 2010.-438.949 i 2014.-443.587 (više za 4.638)"

U RS-u broj zaposlenih 2010. - 244.453 i 2014. -241.544 ( manje 2.909)
Dakle FBiH je imala rast zaposlenosti od 1% a RS pad od 1,2%

"broj zaposlenih: 2018.-519.800 (više za 76.213) i 2022.-538.283 (više za 18.483). Ukupno povećanje za 8 godina 94.696."

Broj zaposlenih u RS-u 2022. 289.098 što je rast u 8 godina 47.544 ili +19,7% a FBiH +21 %.

"Neto plata 2010. - 804 KM, 2014. - 833 KM, 2018. - 889 KM, 2022. - 1.180 KM"

Neto za RS 2010.-784 KM, 2014.-825 KM, 2018.-857 KM, 2022. -1.217 KM.
Dakle rast plata 2010.-2014. u FBiH 3,6% u RS-u 5,2% i u periodu 2014.-2022. u FBiH rast od 41,6% a u RS-u 47,5%.

Rezime RS u periodu Nikšića imala pad zaposlenosti 1,2 % a Nikšićeva vlada rast od 1%. Plate u RS-u rasle 1,6 % više ( 0,4% godišnje) nego u FBiH u tom periodu a u vrijeme Novalića razlika u rastu plata RS-a 5.9% odnosno 0,73% godišnje.
Pa ti reci ko je kriv ili zaslužan za broj zaposlenih i prosječnu platu.
Najlosiji rast u regionu i losiji rast od RS-a.
I to bi trebalo da se okarakteriše kao najuspjesnija Vlada.
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

E pa jbg. Uzimaš samo ono što misliš da ide u prilog tvojoj tezi, pa si naveo rast plata fokusirajući se na 2022.. Nisam provjeravao ove podatke za RS, a s obzirom da manipulišeš njima možda sam trebao. Ali evo, koristiću ove tvoje cifre.

Prvo, ne uzimaš uopšte u kontekst strukturu rasta tih plata i osnov za njihovo povećanje. Drugo, potpuno ignorišeš činjenicu ili uopšte ne znaš to, ali prosječna plata u FBiH uzima u obzir samo platu, a prosječna plata u RS u sebi uključuje i TO i prevoz i regres, tako da je razlika između FBiH i RS puno veća u korist FBiH. Takođe, rekosmo da 2022. nije relevantna za poređenja zbog inflacije. Prosječna plata za mart u FBiH je recimo 1.265 KM, a decembar 2022. je bila 1.180 KM. Koliko je u RS bila u martu? 1.258 KM, znači manja. Poenta je da su u FBiH u 2021. i 2022. godini rasle plate uglavnom zbog realnog sektora i njihovog povećanja plata, dok oni koji su na budžetima to nisu osjetili. Međutim, u budžetima za 2023. su uglavnom svi već ukalkulisali veće iznose za plate, pa sada imamo veliki rast prosječne plate zbog budžetskih korisnika. Ono što je važno, niko se u FBiH nije zaduživao da bi plate i penzije bile veće.

S druge strane, Dodik je u RS-u već ranije povećao plate onima koji su na budžetu (obično to radi pred neke izbore), a sve to finansira zaduženjima. Baš kao što je i Nikšić u svom mandatu taj neki rast plata i penzija finansirao zaduženjima, pa ostavio dugove i dubioze u budžetima i penzionom fondu. Ko danas priča o MMF-u? Onda su se i Dodik i Nikšić zaduživali kod MMF-a. RS-u je i danas itekako potreban taj aranžman. FBiH apsolutno nije. Na kraju krajeva, gdje se bolje živi u FBiH ili RS?

Ali hajde da pogledamo i uporedimo Novalićev prvi, normalni mandat sa Nikšićevim prvim mandatom. Nije pošteno uzimati u obzir različitu dužinu perioda, pogotovo što su drugi Novalićev mandat obilježile opstrukcije u radu, pandemija, postupak pred sudom i činjenica da se izgubila koordinacija između FBiH i pojedinih kantona (npr. KS gdje su na vlast došli isti ovi diletanti koje je Šmit nametnuo u vlast) pa je tako statistika cijele FBiH dijelom trpila zbog nešto lošije, nego što je uobičajeno, statistike KS.

Rast plata u RS u periodu 2014.-2018. je bio 3,87%, a rast plata u FBiH u istom periodu je bio 6,72% i to na veću osnovicu (kod Nikšića je bio 3,6%). Dakle duplo veći je rast bio kod Novalića nego kod Nikšića ili u RS. To si zaboravio navesti. Za rast broja zaposlenih si i sam rekao da je u FBiH bio veći, ali si zaboravio u analizi uzeti u obzir i potražiti podatak koliko ljudi iz RS-a dolazi na posao u FBiH, a koliko iz FBiH ide u RS. S vremena na vrijeme se i ti podaci objave. A da ih lakše protumačiš, evo pomoći ću ti, pa isto pogledaj koliko Bosanaca ide u Njemačku da radi, a koliko je Nijemaca došlo u BiH. Ali, evo da i tu poredimo rast broja zaposlenih u periodu 2014.-2018. u RS i FBiH. Dakle, u tom periodu rast broja zaposlenih u RS je bio 9,3% a u FBiH 17,2% što je skoro duplo veći rast (za poređenje, kod Nikšića je to bilo skromnih 1%).

P.S. Zanimljivo da nisi poredio i visinu penzija i njihov rast, pa i onih u Srbiji, a ja sam naveo da je tu još drastičnija razlika. Možeš isto tako uporediti i veličinu finansijskog sektora, plasmane i depozite, pa ćeš vidjeti kolika je razlika između FBiH i RS. Ili zaduźenost po glavi stanovnika. Imaš niz pokazatelja koji ti pokazuju razliku koja se u ovih 8 godina popravila u korist FBiH.
Last edited by Sitna buranija on 21 May 2023, 11:19, edited 4 times in total.
brzi
Posts: 2477
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vlada FBiH

Post by brzi »

Hajd fino se ispricasmo,..
:D
Iznosio sam podatke koji su mi odgovarali.
Isto kao i ti. Isto kao sto bi i Novalić ili Niksić.
Poenta je da su Premijer i Vlada samo jedna mala karika u makroekonomskim dešavanjima i da se pad i rast ekonomije i zaposlenosti desavaju vise zbog globalnih kretanja nego rada ili nerada Premijera.
Da ne spominjemo obrazovanje, kulturu rada, inovatinvnosti, usvajanja novih tehnologija i ekonomskih trendova.
Ništa se spektakularno neće desiti sa Nikšićem ni pozitivno ni negativno.
Naš točak će i dalje da se vrti istom brzinom, možda mrvicu sa manjim ili većim ubrzanjem.
Toliko od mene na ovu temu.
Zivi bili i trosili više dividende bez obzira na to ko je premijer!
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

Svakako da naša sudbina ovisi i od globalnih kretanja, to niko nije sporio, ali kako ćemo se mi prilagoditi tim globalnim kretanjima itekako zavisi od vlade i onog ko je vodi. Hoćemo li iskoristiti šanse, odnosno izbjeći opasnosti tj. amortizovati globalne udare itekako zavisi od izvršne vlasti. Uglavnom, Nikšiću je ostavljen dobar zakonski okvir za kontinuiran rast penzija, baza zaposlenih je puno veća, pa prikupljanje poreza ne bi trebalo biti ugroženo. Koliko će on biti sposoban privući investitore i održati ili povećati nivo direktnih stranih investicija, vidjećemo, ja lično mislim da neće kao što već nije bio sposoban.

A i tebi i sebi želim što veće dividende i da podijele zadržanu dobit i iz BHT i iz Elektroprivrede. Doduše, ti si svoj telekom zamijenio za elektroprivredu čini mi se, ali svejedno samo neka je podijele :)
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Vlada FBiH

Post by indikator »

Je li bila sjednica vlade ove sedmice, nema izvjestaja na stranici ?
Post Reply