Vlada FBiH

one
Posts: 1674
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vlada FBiH

Post by one »

oni koji su rasprodavali najljepse djelove prirode arapima za vrece bezvrijednih para zasluzuju da hodaju sa kesom na glavi od sramote.
zemlja se nikad ne prodaje a zlato samo kad se u proizvodnju hrane krece.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vlada FBiH

Post by Shahab »

Virus je produkt visoke inteligencije. Prirode ili Boga. Sistem je srušen sa minimalnim utroškom energije. Kapitalizam je srušen jer ne postoji obrt kapitala. Sve stoji bez perspektive pokreta.Bosanci će to zadnji da shvate. Na to upučuje nivo rasprave na temu virusa.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Vlada FBiH

Post by Damirko »

@panzer - "Ili će ta sredstva zanemariti a okrenuti se vanjskom zaduživanju" . Okrenuće se vanjskom zaduzivanju.
Korsnik "one" lijepo piše o ljudskoj pohlepi. Moram naglasiti da je najveći pojedinačni vlasnik IMF vlada SAD. Eh, sad. U SAD je skoro pa tihi rat Trumpa sa FED-om. Ko će tu izvući deblji kraj, vidjećemo.

Da se vratimo na temu "Vlada FBiH", mada ne vidim zašto samo FBiH, i zašto nema teme Vlada RS. Izgleda da ću morati pokrenuti i tu temu, mada sa BL Berzom nisam imao baš nekog odziva. Zaduživanje vlade RS na berzi je prošlo skoro pa neprimjećeno.

Top tri teme na forumu su "Vlada FBiH, Elektroprivreda i BH Telekom". Dakle, vlada i dvije perjanice sa 90% učešća vlade u njima. Premijer bilo koje vlade, bilo koje države, u kriznim situacijama obilazi mjesta kriza, žarišta sukoba. Ovdje, konkretno klastere. Bila fešta u Konjicu, nije se znalo. Nebitno. Sada se ode u Konjic, onako ljudski, ako imaš imalo ljudskosti, u čaršiju i do bolnice. Ne šalješ perače ulica. Da ne bude da kritikujem jednog čovjeka, jednu vladu. Danas (ili jučer) je u svim kantonima usvojen budžet za finansiranje političkih stranki pred izbore.
Neka je dionica EP ili Telekom 1KM, neću kupovati. Ne želim sa takvim ljudima da ulazim u partnerski odnos. I to važi od kada sam počeo sa trogvinom 2005. Grabili su sebi, grabiće i dalje.
Ova zemlja, kakvog god ustrojstvo bilo, će preživjeti. Osakaćeni, osiromašeni, da. Zdravih firmi ima, preživjeće. Nažalost, mnoge koje su zrele za izlazak na berzu to ne čine, a razlog je uglavnom političko stanje, uključujči sarajevsku berzu, fondove, sve silne mahinaciželiš je koje se tamo odvijaju.
Jasno mi je da je ovo forum prevashodno za ekonomiju berzanskog tipa. Međutim, smatram da bi se fokus trebao malo po malo prebacivati na firme koje su doo, pratiti njihova ulaganja, njihov rad. LRC izvještaji (naravno da ima i friziranih) su manje-više dostupni.
Znam da si ti panzer pobornik tehničke analize, a znaš da sam ja funadamentalne. Ovo nije navijanje za bilo koji pristup, ali napomena da je fundamentalna nekad neophodna.

I da iskoristim priliku, još par redaka. Ako ti treba podrška u smislu "rasta" foruma kroz SEO alate, malo osvježenja stranica, uvođenje lajkova na komentare, javi se.
panzer
Posts: 11940
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Meni treba taj link o budžetu za finansiranje stranaka.
Negdje sad vidio da po facebooku lijepili dnevni reda za sjednicu ZDK vlade za 31.03. sa tom nekom tačkom a to uopšte nema u zvaničnim dokumentima tako da ja tim društvenim mrežama i ne vjerujem nešto. Što ne znači da stranke neće biti finansirane. Ako su finansirane zadnjih 25 godina biće i ove. Zašto bi se to sada mijenjalo.
A teška situacija! Svakako te pare ne bi dobio radnik koji par mjeseci neće raditi tako da to nikom ne znači.
Država se hoće zadužiti i to je to što je moralo biti. Nije baš da je Fadil kriv što je čitav svijet morao stati. A sa njim i BH privreda. Pa zadužiti se koliko treba i ako bude trebalo. Svakako je zaduženje u proteklim godinama bilo u stagnaciji. Osim za infrastrukturu.

Što se tiče analiza cijena dionica, logično je da je sa mujom i njegovom ekipom grafikon kretanja cijena dionica postao beskoristan tako da ga ni ja više ne gledam.
I logično da treba gleda finansijske izvještaje jer jedino firme koje godinama dobro zarađuju trebaju imati prednost kod nekoga ko hoće uložiti pare. Dugoročno se mora isplatiti.

Sad, poređenje firmi u državnom vlasništvu i privatnom je priča za sebe. Ne vjerujem ja ni privatnim firmama. Pogotovo ako su ih preuzeli naši "lavovi" koji su poslovnu akademiju završili na arizoni. Šta je dobro imao dioničar FADa. Uništili su svakog malog dioničara odnosno oteli mu dionice. Isto kao i Bimal, isto kao i Vispak.
A nove firme neće izaći na berzu upravo zato što ih vode "lavovi".
Od privatnih firmi izgleda čovjek se može pouzdati samo u cementaru Kakanj i možda taj TGT iz Laktaša. Ostalo je sve poklopljeno.
Državne firme bar nešto isplaćuju kada se entitet odluči povući pare. A bilo je dosta tih situacija.

Zahvaljujem i na toj ponudi ali ovo nije moje( moja je bila samo inicijativa) nego čovjeka koji već duže vrijeme živi u Njemačkoj tako da ništa za sad ne možemo dirati.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Vlada FBiH

Post by Damirko »

@panzer - evo link za KS.

http://www.source.ba/mobile/clanak/Hari ... AKdSU35GTU

Vidi, što se tiče privatnih firmi, isto pravilo. Vidi sa kim ideš u partnerski odnos.
Kad sam vidio šta Pavgord radi, čime se bavi, odmah sam prestao gledati Birač, banku, osiguranje, sve što ima veze sa njima.
Cijena me ne zanima.

Poz
panzer
Posts: 11940
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Nema turista, nema dijaspore, nema izvoza što znači nema likvidnosti i priliva sredstava u naš finansijski sistem. Jedino što preostaje je uzeti to od kreditora da bi se popunila praznina i da bi se ekonomija kasnije vratila u normalne tokove.
I dalje je prednost što će infrastrukturni radovi trajati i u narednom periodu.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vlada FBiH

Post by Shahab »

Vlada nema ni kadrovskih ni finansijskih resursa da interveniše protiv krize ili da organizuje bilo kakvu korisnu akciju. Ovo je obični Novalićev performans za javnost koji ne pije vode jer treba djelovati brzo i konkretno na terenu za šta oni nisu sposobni. Prava slika pokazat će se u julu ili avgustu. Za Ameriku su projekcije 30 %-tna nezaposlenost, šta će biti kod nas niko ne može pretpostaviti.
slavuj
Posts: 1938
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

Halil Čengić
14 h ·
https://www.klix.ba/…/sutra-hitna-sjedn ... /200404135
Jesmo li mi stvarno osudjeni na to da svaka budala,svaki kriminalac,može raditi sa našim novcem šta hoće.Bitno je samo da se stim slaže njegova stranka.Ja ovog Novalića veeć odavno doživljavam samo kao pljačkaša onog svega što je zatekao kada je doveden,ni sam ne znam zaštoPamtimjoš one njegove glupe izjave kaako je Fabriku duhana Sarajevo ufatio u slobodnom padu pa je prodao po 83,5 km po dionici.Jedva smo ga natjerali da cienu podigne bar malo,jer je
nanijetio 60 km.danas se ta dionica trguje po 200km.Ni do danas ga niko nije pitao koliko je dobio od kupaca zbog toga što je Vladu i male dioničare oštetio za oko 100 miliona.Oni za koje radi ovaj prljavi opasao ,planirali su ga ponovo postaviti na mjesto premijera.Bilo bi naivno misliti da se on nešto preračunao i sa prijedlogom ovakve raspodjele samo I petine od onog što je poklonio kupcima FDS.Ne vjerujem da njegova pamet dosežesamo do jedva naućenog stavljanja zaštitne maske.Dobro bi se on ovdje maskirao da mu je ovo prošlo! A ako mu i poslije ovoga nekakvi Sarajlići dodijele mandat za sastav nove Vlade,onda smo svi vjerovatno najebali.A oni sigurno!
panzer
Posts: 11940
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Za 15 dana niko neće pričati o virusu nego će glavna tema biti pare.
I oni koji su na državnoj sisi a i oni koji očekuju da će to biti. Svi će vršiti pritisak na vladu tj entitetskog premijera tako da ti nije zahvalna pozicija.
slavuj
Posts: 1938
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

panzer wrote: 05 Apr 2020, 21:21 Za 15 dana niko neće pričati o virusu nego će glavna tema biti pare.
I oni koji su na državnoj sisi a i oni koji očekuju da će to biti. Svi će vršiti pritisak na vladu tj entitetskog premijera tako da ti nije zahvalna pozicija.
Upravo tako.I to i jest naš najveći problem.Kako uopće naći poštenu vlast koja će raspređivati pare koje će sigurno doći.Pa i ovakvu raspodjelu Novalić je prihvatio između ostalog zbog potrebne pdrške HDZ-a za novi mandat.A ova Jelka mu baš dobro pristaje.U vrlo kratkom vremenu se dva puta iskazala.A onda poslije tvrdi kako ona to nikada ne bi uradila.Pa ko je onda sprečavao uplate naručene medecinske opreme.To je tužilašto,da je kako treba,mirne duše moglo okarakterisati kao pokušaj masovnog ubojstva.Isto kao i ovu sada poništenu raspodjelu.Naravno osim ako neko tvrdi da je za Covid bolnice nužna određena nadmorska visina!
I zato niko ne bi smio glasati za bilo kakvu direktnu pomoć privredi.Jer oni će to sve pokrasti po istom ovom principu.Kao što su uništili Energiinvest,kao što su uništili Aluminij,ili kao što su za svoj račun i za sitne pare prodali Fabriku duhana Sarajevo.I kao što je Novalić htio prodati Sarajevoosiguranje po cijenu koju mu ni tako nisku niko nije htio platiti,a sadašnja cijena,po kojoj je vlasnika promjenila bar trećina dionica,pedeset posto je veća od one koju je on oglasavao!Novalić je slika i prilika ovih kriminalnih organizacija koje su registrovane kao političke stranke.Pa kako to majku mu niko od balija u Vladi se ne zapita zašto Kupresu 140 km po stanovniku!Ma dotle je došlo da ljudi ni na društvenim mrežama ne smiju ni stidljivo da kažu da im se sviđa bilo što,gdje se dira nacionalne svetinje,kako sebe predstavljaju ovi kriminalci!Mujo S.i Edina D.,koji su iz fondova izvukli najmanje 50 miliona ,doimaju se kao dobričine za ove. .Jer da tome nije tako davno bi ih zaustavili.Ali im nikako ne odgovara talasanje.Sada kada su blizu da se dograbe koje milijarde pa da je oni raspoređuju,sreća pa MMF mora štititi interese svjetskih kreditora i neće ni pod kojim uvjetima dozvoliti doštampavanje para,inaće bi i unuci naše djece plačali odavno učinjene troškove na stranačkim feštama!
Post Reply