Vlada FBiH

montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Ova priča o zaštiti prava kroz kantone mi je nategnuta. Ne može se štiti pravo nekog naroda kroz sistem koji je ekonomski neodrživ. Mi govorimo o sistemu od 143 ministra i ministarstva u dijelu države sa populacijom od svega 2,2 m, dakle manje od pola nekog većeg grada u svijetu. Na stranu to da lično ne vidim potrebu ikakvog „štićenja“ naroda. Ako si zaštićen kao građanin u uređenoj državi, zaštićen si automatski kao pripadnik naroda. U 21 vijeku rijetke su države koje nemaju miješano stanovništvo, međutim rijetko koja posebno brani (i stvara posebna pravila i ključeve za pojedine narode). To je potpuni anahronizam. Ko god i pokuša takvo nešto završi u potpunom ćorsokaku.
Ja npr u sredini u kojoj živim imam potpuno drugačije iskustvo. Nema nezaposlenih Hrvata. Prijatelj sam sa mnogima ali konstatujem, svi koje znam su ili u državnoj službi/administraciji/javnim preduzećima/agencijama ili (prijevremenoj) u penziji po nekom osnovu. Dakle, ja da sam Hrvat vjerovatno bih glasao za HDZ jer je on mudro iskorištavajući nesposobnost ostalih, prije svega klana Izetbegović, kreirajući mantru o ugroženosti stvorio banja-državu/entitet za jedan narod. Priča sa Komšićem je samo dio te mantre. U realnom životu građana je beznačajno ko je hrvatski član predsjedništva, kao i bošnjački i bilo koji drugi, kao ima li uopšte predsjedništva. I priča o npr kanalu na hrvatskom je samo spinovanje da bi se održala postojeća mantra o „ugroženosti“ kojom se izvlače ogromne beneficije. Ne kažem da treba redukovati prava naroda na postotak stanovništva nego jednostavno da treba ukinuti štićenja naroda generalno, a fokusirati se na štićenje građana. Npr ako Hrvati smatraju da su zakinuti jer nemaju kanal na hrvatskom to ustvari znači da nemaju IZ BUDŽETA finasirani kanal na hrvatskom. Ne ulazeći u prostu činjenicu da nema kanala ni na bosanskom jer BHT i FTV to nisu, rješenje problema je lako. Treba potpuno ukinuti finansiranje svakog kanala iz budžeta pa neka plaća šta ko voli. Onda se nazire rješenje i za kantone: prepoloviti plate u državnoj službi/administraciji/javnim preduzećima (ili i njih privatizirati) do nivoa da postanu tako neatraktivna da zaposlenje tamo ne bude stranačka nagrada nego kazna ili nužno zlo. Glavni izvor zla i nefunkcionalnosti u ovoj državi je težnja za isisavanjem para iz budžeta i isisavanje imovine stvorene od prethodnog sistema. Međutim stvar je ekonomski neodrživa i džaba je što nekom to trenutno odgovara, resursi su pri kraju a ne može se vječno ni zaduživati. Nema te priče koje će odbraniti 143 ministra i ministarstva na 2 miliona ljudi niti ekonomije koja će to dugoročno preživjeti.
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Vlada FBiH

Post by car »

Monty kako ti fino i utopijski pričaš.
Čuj svi hrvati rade u državnim institucijama:)

Zašto moja sestra nije mogla naći posao, pa je otišla, pa od tatinog brata kćerka sa obitelji, pa od mamine sestre sin i kćerka, a svi sa fakultetom.
Zašto se mojoj mami već četiri godine ne plaćaju doprinosi?
Živiš u sredini gdje je malo Hrvata i onda pričaš bajke.

Evo vidiš ja sam Hrvat i nisam zadovoljan HDZ-om i neću glasati za njih, dok bi ti da si Hrvat vjerovatno glasao(sam tako kažeš), doduše ako te ne bi uhljebili prešaltao bi se na neku drugu stranku, možda Lijanovići?

Ako građaninu nije bitno tko je predsjednik, zašto će onda izbori? Zašto će nam ikako vlast?

Tvoje šuplje priče o mješovitim društvima ne drže vodu, jer takvih društava nema.
U Francuskoj su Francuzi, U Njemačkoj Njemci, u višenacionalnoj Belgiji Belgijanci(Valonci, Flamanci i mala Njemačka manjina koja ima svoju autonomiju) i svi su zaštićeni.
Svi oni koji su doselili u te države po zakonu trebaju poštovati ustav i zakone države domaćina.
Ne znam da li si mikada bio u Francuskoj, Švicarskoj, Italiji, ali ja jesam i vidio sam da ti ljudi vole i drže do svoje nacije i jezika.

Kad pričaš o tv kanalu, nije samo stvar u jeziku već i u uređivačkoj politici.
FTV nije nikad bio naklonjem hrvatskim strankama, ali jest bošnjačkim(sjeti se kako je Lagumdžija diktirao novinarima što da rade).
RTRS je nakolnjen Srbima i tu je sve jasno, a FTV Bošnjacima(SDA ili SDP), samo je pitanje da li će njome upravljat SDA ili SDP.
Slažem se sa tobom da javne servise treba ukinuti, jer svima treba biti jednako, ili pak svakom njegov kanal.

Ja sam uvjeren da će Hrvati prestat glasat za HDZ tek kad se otkloni opasnost od preglasavanja i kad dobiju priliku za politički pluralizam.
Onda neće više biti malo nas je skupimo se oko HDZ-a, već će se gledati šta si uradio
slavuj
Posts: 1938
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

Ova stada će prestati ići za svojim predvodnicima tek kada večina završi na kontejnerima,a nikako prije.A kako stvari stoje ,neće se to zabaviti!
Neću ovdje da se upuštam ni u kakve rasprave carskog tipa,ali bih zamolio ovog cara da mi u bar u nekoliko rečenica napiše šta to Komšić ,u vrijeme dok je bio član predsjedništva,nije uradio za Hrvate a trebao je,ili šta je to uradio na štetu Hrvata.
A volio bih da mi usput napiše šta su to Izetbegović ,ili bilo koji drugi Bošnjak u predsjedništvu,ili Ivanić ili bilo koji drugi Srbin u predsjedništvu,uradili u korist Bošnjaka ili Srba??Naravno mislim na Bošnjake,Srbe i Hrvate izvan njihovih interesnih skupina.
Ma šta su to uopće ovi predstavnici naroda uradili za svoje narode u ovih više od dvadeset godina???
Naravno pri tome u potpunosti odbacujem njihove maxime:Narod,to sam ja!
I baš zbog toga ovu raspravu smatram potpuno promašenom!
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Vlada FBiH

Post by ummet »

Rasprava je itekako promasena, jer na Balkanu izgeda ljudi nikada nece doci do pameti. Pa cak i kad se budu oko kontejnera svadjali, uvijek ces moci do bolje koske doci preko nacionalnih floskula. To je izgleda u zvijezdama zapisano. Svejedno, zacudi kakvi su banditi zasjeli i bez ikakvog otpora zagospodarili apsolutno svim.
MAMUSA8052
Posts: 79
Joined: 14 May 2015, 23:41

Re: Vlada FBiH

Post by MAMUSA8052 »

Nije problem Komšić kao Komšić, već je problem što nije izabran od Hrvatskog naroda. To je isto kao da u nekoj stambenoj zgradi tvoje interese zastupa netko iz drugog stana a ne netko koga je tvoja obitelj izabrala za to. To bi značilo da tvoja obitelj nema nikakvog utjecaja u zgradi, da vam je to pravo netko oduzeo. To je osnov i početak raspetljavanja stvari u BiH
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Opet se zaboravilo o čemo se trebalo pričati. A to je smanjenje bespotrebnih rashoda javnih institucija.
Čovjek je dao prijedlog-projekt u kojem se sasvim sigurno može dodati i to osiguravanje volje jednog od konstitutivnih naroda. To bi trebala biti usputna stvar. Osnova je bolji život građana ali i bolje javne usluge jer se štednja na ministrima i sekretaricama treba prebaciti na zdravsto i ostale usluge.

Što se tiče "slučaja komšić", prvi put kada se kandidovao i ja sam glasao za njega(drugi put već nije imalo smisla). Ne iz neke pakosti nego kao reakcija na poteze građana BIH koji više vole drugu državu nego svoju.

Kako okarakterisati potez člana Konkurencijskog vijeća BIH koji svjesno par puta ne dođe na sjednicu i Agrokoru( u preuzimanju Mercatora) prepusti monopolsku poziciju na maloprodajnom tržištu BIH iako je to protivzakonito?
Svjesno radi za drugu državu protiv svoje.

I onda se pokazalo da je taj drug iz Konkurencijskog vijeća Todoriću stavio omču oko vrata tj pomogao mu da se objesi a Hrvatsku državu doveo u poprilično lošu situaciju. Samo zato što će uraditi sve što mu kažu iz Zagreba pa makar bilo i naopako.

A to je sitnica šta se radilo ranije.

Ali kako rekoh, sigurno treba osigurati da se poštuje volja jednog od konstitutivnih naroda nekim praktičnim rješenjem.
MAMUSA8052
Posts: 79
Joined: 14 May 2015, 23:41

Re: Vlada FBiH

Post by MAMUSA8052 »

Kuća se pravi iz temelja, u ovom slučaju temelj je to da svaki narod izabere sebi predstavnika. Hrvati kada budu sigurni da im drugi neće nametnuti predstavnika, sami će na izborima kazniti svoje ako ne budu radili u njihovu interesu, tako će napraviti i ostala dva naroda. Tako da se predstavnici više neće moći vaditi na ugroženost, već će se morati okrenuti riješavanju ekonomskih pitanja, ako to ne budu radili izgubit će naredne izbore. A to im neće bit u interesu
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Kao i uvijek kad se pomene nešto u vezi nacija, rasprava sa nivoa investicionog portala padne na nivo Klix/facebooka. Problem je bio i ostao neefikasnost države i 143 ministarstva a ne zaštita prava naroda. Je li moguće da je uslov za zaštitu prava naroda neefikasna država, pljačka i nepotizam? Po meni nije. Može se štiti pravo naroda i da se ne mijenja 16 ljetnih i 16 zimskih novih guma na Audiju u 2 godine, (po cca 430 KM komad). Može i bez 48 dana službenih putovanja u Split za godinu, i vikendom. Izbor Komšića ili bilo koga drugog nema veze sa tim da u nekom bezveznom ministarstvu ima 10 auta i vozača, 6 sekretarica, 4 čistačice i 100 zaposlenih a ministarstvo u stvari ne služi ničemu. Evo meni ne treba niko da me predstavlja kao člana naroda, treba mi samo sposoban tehnomenadžer na vrhu, može biti iz Perua što se mene tiče. Ne treba mi niko da štiti moj jezik, gledam tv program koji sam izaberem i platim, čitam novine i knjige koje želim na jeziku koji želim. Ugroženost osjećam uglavnom zbog "mojih" koji me "predstavljaju" i "brane". Jezik i kultura nikad mi nisu bili ugroženiji nego sad kad ima hiljade plaćenih da me brane od ugroženosti.
MAMUSA8052
Posts: 79
Joined: 14 May 2015, 23:41

Re: Vlada FBiH

Post by MAMUSA8052 »

Ja se slažem sa svim tvojim kritikama i iznošenju problema, ali to je priča o krovu a nismo temelje ni započeli. Idemo napravit dobre temelje pa ćemo doć do krova. Političarima i odgovara da mi raspravljamo o krovu, jer tako znaju da nikada nećemo udarit dobre temelje
slavuj
Posts: 1938
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

Svaka zajednica je prvenstveno utemeljena na stvorenim uvjetima za život čovjeka ,njenog pripadnika.A u ovoj zajednici toga nema!I nije to nikakav krov ,nego temelj!A vaša prića o tome kako je to krov je zapravo alibi za one moji su ukrali čak i fundament,temelj,ove zemlje.
Pogledajte malo koje je prvo na spisku ljudskih prava,
Sve drugo je samo stvaranje temelja za pljačku onima koji to rade u naše,zapravo vaše,ime!Pljačkaju u ime naroda!Naravno u svoju korist!
To pravdanje pljački,bilo kojim razlozima,kod mene ne prolazi!
Post Reply