Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by leon »

Jedan jako dobar tekst o zlatu koji bi pored svega već navedenog trebalo uzeti u obzir:
http://www.fool.com/investing/general/2 ... -gold.aspx

Ako ipak želite ulagati u zlato, onda je najsigurnije i najbolje to uraditi fizičkom kupovinom zlata,
dok se recimo na forex tržištu za minimalnu proviziju od kuće može "kladiti" na cijenu zlata.

U prvom slučaju preporučam: http://www.muenzeoesterreich.at/eng
a u drugom što manju polugu zbog velike volatilnosti ili ako je moguće čak i bez nje.
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Moj stav je da se ne ulaže u zlato radi zarade, nego radi očuvanja vrijednosti u vremenima inflacije i nesigurnosti (a takvo je upravo sadašnje vrijeme). Znači evo sada ECB priprema 500 Milijardi Eura samo da pusti u opticaj da bi spriječili deflaciju. Kako se zaštiti od ovoga? Jedino kupovinom fizičkog zlata. Nikako u ovo "trusno" vrijeme ne predlažem da se zlatom trguje po modelu LONG, SHORT jer su dnevne (pa skoro i trenutne) fluktuacije reda 20$, što znači da jedan PAD-RAST može "spržiti" veliku količinu novca (stotine i stotine hiljada). Ne savjetujem ni da se sve pare potroše na zlato, ali barem oko 25-30% od ukupnog portofolija. U Evropi dolaze negativne kamatne stope, u stvari već su došle. Što znači da štednjom samo gubiš pare, jer te tjeraju da ulažeš u dionice itd. Kad te "tjeraju" da ulažeš, dešava se da cijena dionica (i svega u što se ulaže) raste, jer raste i potražnja, ali ovo je LAŽNA potražnja. Lažna potražnja uzrokuje neralan rast. To smo na SASE imali od 2005-2007 kada je svaka budala dizala kredite i kupovala dionice. Kad nestane lažne potražnje, cijena tone. Zato su sada i najbolje firme na SASE minimalno 5 puta jeftinije od vrhunca. Sve u svemu, kako se ne isplati štediti u valutama, jedino ostaje štednja u Zlatu. Danas je cijena "mirna", nešto ispod 1280$. Vidjet ćemo šta će ECB odlučiti, a gledamo i u FED. Dalje, ja se slažem da kod nas ima potencijala, ali na žalost mislim da taj potencijal neće biti iskorišten zbog pljačkaša o kojima se bruji po ovim portalima. Kažem opet, ko će kupovati firmu u kojoj minimalno 25% imaju ovi fondovi koji ne vode brigu o svojim dioničarima nego samo šibicare sa vladajućim strujama za koga će glasati kako bi vladao firmom. Jednostavno nema smisla davati pare u nešto što je pod kontrolom Blekića, jednostavno nema. Odnosno, ja tu ne mogu vidjeti neki dobitak. Možda griješim! Ali tako mislim!
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Zlato danas potonulo 40 usd zbog izvjestaja americkog trzista rada. Ceka se podizanje kamata od fed-a. Vidjet cemo hoce li se to dogoditi ili ce izmisliti neki izgovor za qe4.
AgAu999
Posts: 3
Joined: 23 Mar 2015, 11:31

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by AgAu999 »

Da li neko zna gdje u sarajevu ima za kupiti 1oz 999 silver kovanica ili 1/10oz 999 zlata (mislim na moderni bullion, ne starine i numizmatiku), po nekim normalnim cijenama, tipa 45KM za uncu srebra, i 270KM za 1/10oz zlata?
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Imaš Zlatarnu CELJE, ali su cijene katastrofa. Ako ćeš kupovati zlato ili srebro u BiH od lokalnih zlatara, preporučujem ti da kupiš kiseline za testiranje kvaliteta zlata.
AgAu999
Posts: 3
Joined: 23 Mar 2015, 11:31

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by AgAu999 »

Imam kiseline. Hocu da kupim bullion coins, tipa austijski filharmonik, australijski kengur, australijski lunar... u velicinama 1/4 i 1/10 oz, i silver 1oz.... na te sam mislio. ne zelim dukate, lomljeno zlato i slicno,. samo moderne bullion. Ima lo kod nas tako nesto, po normalnim cijenama? Znam gdje ima vani, ali carina ubi.

zlataru celje znam, ali su im cijene smijesne, polocica (no name, nista svjetski brendovi...) 110km gram! (trenutni spot - 1100 eur/oz). - haha
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Osim Celja ne znam da iko u BiH to prodaje. Koliko to zlata kupuješ kad te carina odra? :)
Ništa, čini mi se da ćeš morati u inostranstvo pa u džepove trpat!
Ima zakonska granica za EU koliko možeš zlata iznijet.
Sretno!
AgAu999
Posts: 3
Joined: 23 Mar 2015, 11:31

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by AgAu999 »

Ma ne kupujem zlato trenutno. Nego uzmem 5 unci srebra (5 srebrnjaka) platim carinu 100KM!
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Zlato u 3 dana napravilo skok 40$! Prinosi na obveznice rastu, odnosno cijena obveznica pada. Da li je sceni povratak zlata u velikom stilu? Vidjet ćemo! Treba pratiti.
kapital
Posts: 10
Joined: 14 Apr 2016, 07:10

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by kapital »

Šta će se tokom i nakon udara u Turskoj dešavati sa cijenama zlata, obojenih metala i željeza...
Post Reply