Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Tokom udara cijena je skočila i rasla sa 1323 na 1338 (a prije toga je bila 2-3 dana u padu). I onda je nastupio kraj trgovanja. Ne vjerujem da će ovaj događaj uticati toliko značajno na ponudu i potražnju plemenitih metala. Ali moguće je da će ovaj događaj uticati na nešto drugo, pa onda na treće. Na cijenu plemenitih metala će uticati Hellicopter Money i novi QE program koji se sprema u Americi, i naravno ovaj Evropski QE koji traje do čini mi se 2017g. U ovoj godini Zlato je +30%. Cijena rudnika plemenitih metala skočila je 100%.
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Moja preporuka i moja stipendija za školovanje djece https://finance.yahoo.com/chart/GDX?ltr=1
brzi
Posts: 2418
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by brzi »

Ako posmatramo šta se desilo sa digitalnim valutama u posljednjih godinu dana,.. šta mislite kolika je vjerovatnoća da se u narednih 5 do 10 godina slično desi sa zlatom, jer realno digitalnih valuta se može napraviti milion, a zlata je ipak relativno malo,tek kocka od dvadesetak metara.
Last edited by brzi on 10 Nov 2017, 20:01, edited 1 time in total.
brzi
Posts: 2418
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by brzi »

.
panzer
Posts: 11806
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by panzer »

Zlato,manje vise,ima svoje zakonitosti dok su kriptovalute "pump and dump" stvari.
Puno bolje je imati poziciju u zlatu nego nigdje tj na internetu.
A cim se odredjene drzave i dalje stite zlatom odnosno nastoje ga sakupiti sto vise,to je znak da mu cijena moze rasti.
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Mozemo mi pricati (prvi ja) da su kripto valute hava, i to napuhana. Bilo kako bilo zlato je za oko trećinu ispod maksimuma, dok je kripto na vrhuncu. Itekakvom vrhuncu. Zao mi je sto sam propustio ovaj talas. Ja svakako ocekujem uzlijetanje plemenitih metala i to u tom periodu 10 godina, ali nebi imao nista protiv da sam i ovdje imao nesto ulozeno. Svakako se treba diverzifikovati, pa i u stvari koje mislis da nisu nesto.
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by one »

je li srebro konacno zavrsilo silazni trend i pocinje uspon.

https://pbs.twimg.com/media/DvZPCfWXcAATm7p.jpg
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by one »

sad kad su kinezi sve zivo kopirali i klonirali to su uradili i sa zlatom to jest iz bakra dobili zlato poprilicno slicno osobinama pravog zlata.kako ce to dugorocno uticati na cijenu zlata i sta ce sada biti sigurnosno utociste u ovom sistemu vrijednosti?
Elkombar
Posts: 122
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Elkombar »

AgAu999 wrote: 27 Mar 2015, 13:15 Imam kiseline. Hocu da kupim bullion coins, tipa austijski filharmonik, australijski kengur, australijski lunar... u velicinama 1/4 i 1/10 oz, i silver 1oz.... na te sam mislio. ne zelim dukate, lomljeno zlato i slicno,. samo moderne bullion. Ima lo kod nas tako nesto, po normalnim cijenama? Znam gdje ima vani, ali carina ubi.

zlataru celje znam, ali su im cijene smijesne, polocica (no name, nista svjetski brendovi...) 110km gram! (trenutni spot - 1100 eur/oz). - haha
Pa ja sam bas upravo u Zlatarni Celje prije tacno 5 god., kupio 29 grama zlata u polugicama od 1., 2 i 5 grama(14 kom. po 1 gr., jer lakse prodati) ., bas bas kad je cijena spot grama bila 32 do 34 eura, odnosno, 110 do 124 za gram, sa PDV-om i fiskalnimMislim da me to sve kostalo oko 3300 Km, tih 29 grama. . Znam to sve da je u HR i Austriji jeftinije, ali nisam bio u mogucnosti ici tamo kupiti. Ali, eto, nije mi zao, trenutna cijena spot je 48.70 za gram, i ne mislim to prodavati jos par godina, moze stajati zakopano i 20 god., ako treba, a ako bih prodavao, onda bi to bilo preko pika i niposto zlatarama. Kupio sam istovremeno i pola kg beckog filharmonikena, srebrenjaka, preko pika placajuci 52 KM po unci, smatrajuci da je srebro itekako potcijenjeno u odnosu na zlato.
beka26
Posts: 804
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by beka26 »

Dobro si uradio, jer ce cijene plemenitih metala ići gore, naročito
zlata. Ali ja nešto više vjerujem da ce više otići gore podcjenjene
dionice na SASE naročito EP kada se sada zbog "virusa" zapadne kompanije
otpočnu proizvodnji iz tih regija da prebacuju na nova proizvodna
područja. BiH je tu idealna jer ima jeftini energiju (i dovoljno iste) i dobru
radnu snagu.
Post Reply