Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post Reply
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Pozdrav,

Želio bih da započnem temu na ovaj oblik investiranja. Očigledno je kompletna berza i njeni nus-produkti naštimana za odabranu nekolicinu (i par ludih sretnika). Investiranje u plemenite metale je nešto što bih preporučio svima koji žele očuvati svoju ušteđevinu (ako je više iko ima).
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by slucajni prolaznik »

Kratko , jasno & sažeto ...bravo Damirko ... i u ovom segmentu investiranja zlatna vremena su prošlost ....
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Šta je jasno i sažeto? Da je 2013 bila loša za zlato? To niko ne spori. Ali su dionice prošle 10x gore.
Dobro, ja sam upravo suprotnog mišljenja. A to je da je sada pravo vrijeme zlata i ostalih plemenitih metala. Vjerujem da svi znamo da su današnje valute bez ikakvog pokrića i da sve centralne banke štampaju pare kao da je zadnji dan. Uvode se porezi na kapitalnu dobit, uvode se "bail-in"-ovi. Kreditna ekspanzija je došla do kraja, sad ide kontrakcija. Živi bili pa vidjeli!
plavikiosk735
Posts: 18
Joined: 09 Feb 2014, 23:48

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by plavikiosk735 »

ako Vas zanima jedan drukčiji način ulaganja, a koji je profitabilniji od berze, možete doći na besplatni seminar o trgovanju na Forexu.

narednu sedmicu, 3.-7.marta, imate besplatne seminare po vecim gradovima.

Pogledaj link ovdje: http://www.admiralmarkets.ba/company_ne ... skoj-berzi

p.s. platforma omogućuje i ulaganje u srebro (kao i u zlato, naftu, plin, CFD-ove američkih akcija s NYSE i glavne svjetske valute.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Damirko »

Ostao sam dužan odgovor "ummetu", pa i "slučajnom". Da, htio sam jasno i sažeto da kažem kako bilo koje ulaganje nosi sa sobom rizike, i to značajne.
Nema boljeg ili lošijeg, nema manje ili više profitabilnog. Da ima, svi bi se bavili baš tim vidom ulaganja. Nekada su bile obveznice, pa berza, pa zlato, pa evo forex.
Stvar je trenutka, vremenskog raspona u kojem se očekuje povrat, mirko i makro geo-političke situacije i ostalih stvari koje je teško i pretpostaviti.
Moj savjet, u šta god ulažete, dobro se upoznajte sa materijom. Graham, u svom "inteligentnom investitoru", u knjizi koju mnogi osporavaju zbog "neprimjenjivosti" na naša tržišta, jasno kaže:
"Shvatite svoje spoznaje kao krug. Lijepo je kada je velik i treba da se širi, ali mnogo je važnije da poznajete njegove granice, njegovu kružnicu. Da ne iskoračite izvan nje."
Dobro je što su seminari besplatni i sigurno vrijede posjete. Još jedan savjet starijih i mudrijih. Što je derivat-izvednica složeniji, to se potrudite što dalje bježati od njega.
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

@Damirko
Pa nisam lud da ulažem na SASE, gdje je sve namješteno i frizirano za dobrobit pojedinaca. Ovdje je totalno bezakonje i niko ne odgovara nizašta. Tako da se ja držim fizičkog zlata, i to preporučujem svima ko ima više od 5.000 KM. Ko ulaže na SASE po meni je IDIOT.
brzi
Posts: 2412
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by brzi »

ummet wrote:@Damirko
Pa nisam lud da ulažem na SASE, gdje je sve namješteno i frizirano za dobrobit pojedinaca. Ovdje je totalno bezakonje i niko ne odgovara nizašta. Tako da se ja držim fizičkog zlata, i to preporučujem svima ko ima više od 5.000 KM. Ko ulaže na SASE po meni je IDIOT.
Fino se ti razbacuješ epitetima :shock: a sebe smatraš pametnim ?
Po kojoj cijeni si kupovao zlato, po 400 $ ili 800 ili 1800 $ za uncu ?
Ja nikad nisam čuo da se deset grama zlata pretvorilo u jedanaest. Kad se to desi odustat ću od dividende telecoma i cementare Kakanj i sve što imam pretvoriti u zlato. Do tad ću da trošim dividendu i strpljivo čekam. :roll:
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Damirko »

Uhhh, odakle da pocnem? Kao prvo, nisam rekao ni "da" ni "ne", za zlato i/ili berzu. Tema SASE je posebna prica, sa specificnim problemima, ali u prvom postu nije naglasno da se radi o njoj. Previse osoba na ovom forumu investira na SASE da bi ih tako olako kvaliifikovao IDIOTIMA, tako da mislim da nema potrebe za CAPS LOCK i epitetima. Ja, recimo, dio ulaganja imam na BLSE, a imao sam nesto u fondovima u Hrvatskoj. Ako je SASE problematicna, ima berzi u okruzenju. Robe ili commodities su vrsta ulaganja. Zlato takodjer. No, u zadnjem postu si rekao da se drzis fizickog zlata. To je tek posebna tema, po meni jos rizicnija, a za pocetak evo link na firmu koja se bavi takvom prodajom. http://www.zlatnapoluga.eu/
PS Malo bratite paznju na kupoprodajni raspon...
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Nemam namjernu da vrijeđam. Ali ne znam kako drugačije da nazovem čovjeka koji pokušava zaraditi kod šibicara. A to ove naše lokalne berze/burze sigurno jesu. Ljudi misle da će se dividendom obogatiti, a zaboravljaju na Inflaciju, pljačku, lažiranje finansijskih izvještaja i ostale fenomene koji su u ovom regionu praxa. Berza a pogovovo SASE ili BLSE, uopšte ne mogu imati takav epitet, jer su dnevni prometi oko 50.000 KM. Po kojoj god cijeni je neko kupovao zlato, bolje je prošao nego na dionicama (osim ako si baš naletio na 1800). Moj stav je da je budućnost ulaganja u smislu očuvanja vrijednosti štednje zlato. Investicije su za insajdere i velike ribe.
Post Reply