Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post Reply
carrot
Posts: 115
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by carrot »

Ako može još jedno pojašnjenje u vezi citata odozgo.

Da li ovo znači da fizičko lice mora platiti najmanje 17% PDV na carini prilikom uvoza iz inostranstva? Nisu mi jasni ovi uslovi CPD/JCI.

“putnici koji unose investicijsko zlato odnosno zlatne poluge su u obavezi na graničnom prelazu prijaviti ga kao carinsku robu i ukoliko se plaća na CPD vrijednost do 1500 KM tad je carinska stopa 10% + 17% PDV. Ukoliko putnik uvozno carini sa JCI tad je carinska stopa 0 plaća se samo 17% PDV.”

Hvala unaprijed.
brzi
Posts: 2481
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by brzi »

carrot wrote: 23 Feb 2022, 10:47 Ako može još jedno pojašnjenje u vezi citata odozgo.

Da li ovo znači da fizičko lice mora platiti najmanje 17% PDV na carini prilikom uvoza iz inostranstva? Nisu mi jasni ovi uslovi CPD/JCI.

“putnici koji unose investicijsko zlato odnosno zlatne poluge su u obavezi na graničnom prelazu prijaviti ga kao carinsku robu i ukoliko se plaća na CPD vrijednost do 1500 KM tad je carinska stopa 10% + 17% PDV. Ukoliko putnik uvozno carini sa JCI tad je carinska stopa 0 plaća se samo 17% PDV.”

Hvala unaprijed.
Nikad me niko nije pretresao kad ulazim u BiH.
Ako putuješ sa ženom, djecom, slobodno možeš ponijeti i bez prijave.
Ja ga ne bi ni prijavljivao, ako bi me provalili onda bi rekao da nisam znao da treba prijaviti, da sam našao da je carinska tarifa nula i da se u drugim zemljama tretira kao novac.
Ali radije bi kupio koju dionicu Elektroprivrede nego koji gram zlata..
carrot
Posts: 115
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by carrot »

Svakako, ali dobro je i malo diversificirati, nikad se ne zna…
Elkombar
Posts: 134
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Elkombar »

Izetbegovic prije oko 4 mjeseca pozvao da se vrati zlato u BiH, kao sto to rade i ostale zemlje, Srbija, Turska, Austrija, Madjarska, Bjelorusija...i da se raspravlja o valutnom odboru.
Danas, umjesto da se zlato vrati, da se kupuju nove kolicine, CB prodaje nase zlato, tako da danas imamo oko 1.55 tona zlata. Ovim smo opljackani.
Treba otici u istoriju i vidjeti kako je uopce doslo do toga da papirnati novac zamijeni zlato. Treba se sjetiti i kako su americki gradjani prije oko 100 godina opljackani od strane vlasti, kako im zlato oteto.
Zlato je, kao i srebro, hiljadama godina jedini pravi novac koji cuva vrijednost, za razliku od papirnatog novca kojem se inflacijom smanjuje vrijednost i oni koji stampaju novac, oni koji imaju kontrolu nad stampanjem novca tog novca mogu nastampati koliko zele i kupovati realne vrijednosti. EU i USA mogu stampati novca koliko zele, no mi u BiH nemamo pravo da radimo to sto i oni rada, da npr. odstampamo 10-ak milijardi KM, i podijelimo narodu za subvencije na grijanje kao sto to rade u EU, samo nastampaju eure i dijele novac svom stanivnistvu. Da mi to uradimo, tj. da krenemo stampati novac kao oni, odmah bi nam napali ekonomiju, srozali valutu kao sto su to uradili Venecueli, a mozemo se sjetiti i sudbine Gadafija i Sadama koji su pokusali zaobici dolar u prodaji nafte.

Clan upravnog odbora CB je izjavio da preko 2/3 deviznih rezervi BiH je ulozeno u obveznice. I mislim da ce oni da prodaju i ostatak zlata sto imamo.
Ovu su uradili bez ikakve najave, bez da je javnost znala o tome, i mislim da javnosti trebaju dati odgovore, kome i za koliko su prodali nase zlato.
skakavac_33
Posts: 78
Joined: 14 May 2021, 11:21

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by skakavac_33 »

Moze li se na ovoj temi dobiti informacija gdje se moze kupiti zlato kod nas u BiH?
Elkombar
Posts: 134
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Elkombar »

skakavac_33 wrote: 14 Oct 2022, 17:22 Moze li se na ovoj temi dobiti informacija gdje se moze kupiti zlato kod nas u BiH?
Ima pik-200KM za 1 gram.
Zlatarna celje isto 200 KM za 1 gram, za 5 grama 890.
Tako da bolje da ides vani kupovat, npr u HRV 70 eura za 1 gram, 580 eura 10 grama, sto vise grama uzmes, cijena po gramu niza.
Elkombar
Posts: 134
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Elkombar »

I ovo nije jedina prodaja zlata od strane CB BiH. Sto vise istrazujem, dolazim do novih saznanja. I u martu su prodali 8000 unci zlata, tj. 248 kg zlata i za to su dobili, kako pise 11, 489 hiljada KM. Vjerovatno se tu misli na 11.48 miliona KM. To u objavili u svom redovnom polugodišnjem izvjestaju. I sa ovim podacima ukuono su prodali, u martu i sada, 1554 kg, tako da sada imamo 1307 kg zlata. Zreli su za suda sa optuzbom za izdaju i zaprijecenom smrtnom kaznom. Ovako, pojeo vuk magarca.
Elkombar
Posts: 134
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Elkombar »

11.48 miliona podijelimo sa 8000 unci iznosi 1435 KM po unci.
Pa nisu valjda to zlato prodali po 50 posto spot cijene zlata, daleko ispod trzisne i jos to NAZIVAJU DOBITKOM?
I zato trebaju javno objaviti za koliko su prodali 40 000 unci zlata?
Elkombar
Posts: 134
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Elkombar »

skakavac_33 wrote: 14 Oct 2022, 17:22 Moze li se na ovoj temi dobiti informacija gdje se moze kupiti zlato kod nas u BiH?
Update: Ima u Centralnoj Banci najjeftinije, sudeci po izvjestaju, u martu su gram zlata prodavali po 46 KM😁
skakavac_33
Posts: 78
Joined: 14 May 2021, 11:21

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by skakavac_33 »

Hajmo otici kupiti po „kilu“. Mozda nam daju dodatnog popusta ako nas bude vise. :)
Post Reply