Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post Reply
Elkombar
Posts: 123
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Elkombar »

I sad je Sloveniji gram zlata Zlatarne Celje 65 eura, dok je Bosni u Zlatarnama Celje daleko skuplji, nisam gledao koliko, ali pretpostavljam oko 160, 170 KM sa PDV-om. . Dok je u EU investicijsko zlato oslobodjeno PDV-a, u BiH to nije slucaj i to je jedan od razloga zasto je skuplje, a i poret toga sto nemaju konkurencije kad je u pitanju investicijsko zlato, osim, olx.ba, na kojem i nisam u zadnje vrijeme nasao da neko prodaje zlatne poluge.

Za 20 god. zlato je imalo rast oko 400 posto, a ja mogu cekati i 20 god. da ga ne diram, a mozda ga prodam ako bas odleti cijena visoko u slucaju nove ekonomske krize, zlatne groznice, tako da da mi neko sad ponudi 4000 KM za to zlato koje sam platio 3300 prije 5 god., ne bih pristao.
A za srebro bas smatram da je potcijenjeno, gledajuci istorijski odnos zlato-srebro, koji je nekad bio 1-7, pa do 1-15, da je mjesecna plata rimskih vojnika bila 3 unce srebra mjesecno, da bi u ovim modernim vremenima fiat valuta, taj odnos zlato - srebro bio 1-90., i zato sam i uzeo pola kg srebra u uncama beckog filharmonicara.
brzi
Posts: 2420
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by brzi »

A zašto bi kupovao na gram po 65 eura kada je u polugicama od 10 grama 52,60 eura po gramu.
https://www.nalozbenozlato.com/si/kovine
U Austriji neznatno jeftinije 51,50 eura po gramu ako se kupuje u polugama od 10 grama.
https://www.muenzeoesterreich.at/produk ... mm-kinebar
Ne isplati se ni dionice kupovati ili prodavati u malim količinama.
Prama carinskoj tarifi carine na investicijsko zlato nema.
Ne bi trebalo biti ni PDV-a ako se ne plaća carina jer se kupuje za vlastite potrebe i nema dodane vrijednosti.
Tu je nešto rečeno ali je pomalo nejasno po pitanju PDV-a.
https://www.klix.ba/biznis/deset-izvrsn ... /170807004
Elkombar
Posts: 123
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Elkombar »

Ja sam kupovao malu gramazu 14x 1, 5x2, 1x5, iz razloga jer sam mislio da se manje gramaze mogu lakse rijesiti.
A na fiskalnim iz Zlatarne Celje, koje i dalje cuvam postoji PDV., a ta firma "Plemenit" sa linka od klix-a, gram prodaje za 130 KM, a otkupljuje za 112KM, to je cijena kad se kune pretvore u KM. Vjerovatno sam pogrijesio, sto nisam uzeo npr. 10 grama, ali eto, i dugorocno, mislim da cu i sa tim polugama od 1 gr. biti na dobitku...
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Jedva pronadoh temu, a aktuelno itekako. Mislim da i dalje nije kasno. Jer ovo zasipanje novcem stvarno nema vise nikakvog smisla.
Elkombar
Posts: 123
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Elkombar »

2k$, granica probijena.
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by ummet »

Sutra bi se o srebru moglo citati u novinama...
Elkombar
Posts: 123
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by Elkombar »

ummet wrote: 31 Jan 2021, 20:46 Sutra bi se o srebru moglo citati u novinama...
Nova meta Reddit Army.
Da prati inflaciju srebro bi trebalo biti 1000 usd za uncu.
carrot
Posts: 106
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by carrot »

Zna li neko da li je tačno da u BiH trenutno uopšte nije regulisano trgovanje zlatnim polugama? Nije mi jasno da li se (i zašto) to razlikuje od trgovanja nakitom.

Dobio sam i informaciju da će navodno u narednih šest mjeseci doći do zakonskih promjena, pa će tada lokalni zlatari početi prodavati plemenite metale u toj formi.

Možda neko ovdje ima više uvida u te stvari?
brzi
Posts: 2420
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by brzi »

Investiciono zlato nije isto sto i nakit.
Carinska tarifa BiH kaže da je carina na investiciono zlato 0%.
Carine nema,.. ali izgleda ima porez, nije mi jasno kakav. .
Valjda će i to regulisati.
Hrvatska, Slovenija a i Srbija su to već regulisali.

"Carinska tarifa BIH je svrstala investijsko zlato kao monetarno u 7108200000, carinska stopa je 0% tako da pri uvozu jedino je Centralna banka BIH oslobođena plaćanja dažbina na PDV dok ostala pravna lica su u obavezi plaćanja PDV dok putnici koji unose investicijsko zlato odnosno zlatne poluge su u obavezi na graničnom prelazu prijaviti ga kao carinsku robu i ukoliko se plaća na CPD vrijednost do 1500 KM tad je carinska stopa 10% + 17% PDV. Ukoliko putnik uvozno carini sa JCI tad je carinska stopa 0 plaća se samo 17% PDV."

Malo mi je smijesno da se plaća porez na dodanu vrijednost..
Jer tu nema nikakve dodane vrijednosti.
Kao da ti kod zamjene valute naplati i 17% PDV-a.
carrot
Posts: 106
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by carrot »

brzi wrote: 16 Feb 2022, 00:29 Investiciono zlato nije isto sto i nakit.
Carinska tarifa BiH kaže da je carina na investiciono zlato 0%.
Carine nema,.. ali izgleda ima porez, nije mi jasno kakav. .
Valjda će i to regulisati.
Hrvatska, Slovenija a i Srbija su to već regulisali.

"Carinska tarifa BIH je svrstala investijsko zlato kao monetarno u 7108200000, carinska stopa je 0% tako da pri uvozu jedino je Centralna banka BIH oslobođena plaćanja dažbina na PDV dok ostala pravna lica su u obavezi plaćanja PDV dok putnici koji unose investicijsko zlato odnosno zlatne poluge su u obavezi na graničnom prelazu prijaviti ga kao carinsku robu i ukoliko se plaća na CPD vrijednost do 1500 KM tad je carinska stopa 10% + 17% PDV. Ukoliko putnik uvozno carini sa JCI tad je carinska stopa 0 plaća se samo 17% PDV."

Malo mi je smijesno da se plaća porez na dodanu vrijednost..
Jer tu nema nikakve dodane vrijednosti.
Kao da ti kod zamjene valute naplati i 17% PDV-a.
Hvala na još jednom dobrom odgovoru. Nadati se da će se uskoro moći kupovati lokalno po normalnim tržišnim cijenama.
Post Reply