ZIF-ovi

slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Da,i ja sam na Vlasicu cuo da spomenuti potkivac stoji iza kupovine tri hotela na Vlasicu.Covjek valjda nije imao gdje da ulozi sve te milione koje je upljackao iz fondova.Previse je toga da bi se tek tako moglo sakriti sve te puteve upljackanog novca.A mozda je na te akvizicije utjecala i istraga koja se,sada je to potpuno sigurno,ipak vodi!
A za tu priliku da vise i ne zna sta bi s parama,treba prvenstveno zahvaliti vlastima,i to u sva tri stuba.
Zdravom razumu je nepojmljivo da nekotako otvoreno pljacka a da vlast to ne vidi.I ne samo vlast.Ne vidi to ni tzv akademska zajednica,ni sve silne nevladine organizacije koje trose velike domace i medjunarodne pare u nekakvoj navodnoj borbi i protiv korupcije,izmedju ostalog.
U skorom periodu treba pokusat i ovom novom americkom covjeku u ovoj domacoj agenciji za borbu protiv korupcije ,skrenuti paznju na ovu skoro STOTINUMILIONSKU PLJACKU!.Jer samo korupcija,samo veliko mito,mogu zaustaviti ovu zapocetu istragu.
A sto se mene tice,ja cu se i dalje truditi da ovaj potkivac i njegova druzina,nemaju nikakvog razloga da se osjecaju obavezni na bilo kakvo hvala meni!Pri tome sam svakako duboko svjestan na sta su sve spremni ovakvi ljudi!
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

https://interview.ba/vijesti/item/34252 ... vi-fondove

Evo novog istrazivanja.Sve su razumjeli i dobro obradili.
A za mene je posebno interesantna prica Hasana Celama.Covjek se trudi da ni slucajno ne spomene ove svoje saucesnike.Njegova komisija za vrijednosne papire nadzirala je sve ,osim ovih pljackasa.Ovo je zapravo krunski dokaz da je on,Hasan Celam,vazna karika u ovom pljackaskom lancu.
A u ostalom,sada i nema KOMVP pa eto ne mogu da donose odluke.Kao da sve ovo traje tek nekoliko mjeseci!

Sve u svemu,dobar tekst.samo se bojim koliko ce dugo biti dostupan!
panzer
Posts: 11801
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Otvoreni mješoviti investicioni fond Future Fund, jedan od fondova iz portfelja DUIF Kristal Invest a.d. Banja Luka, mijenja investicionu politiku.

Fond, koji je do sada poslovao kao mješoviti fond, prerasta u akcijski fond, što znači i prelazak sa konzervativnije na rizičniju politiku investiranja, izvještava Indikator.ba.

To znači da će fond umjesto dosadašnjeg ulaganja u akcije i obveznice, od sada ulagati pretežno u akcije, a što znači dinamičniju strategiju ulaganja i veću volatilnost.

Saglasno promjeni investicijske politike, Future fund je promijenio naziv u Otvoreni akcijski investicioni fond sa javnom ponudom "Future fund", a za što je dobio saglasnost Komisije za hartije od vrijednosti RS.

Future Fund je jedan od prvih fondova koji su nastali preoblikovanjem zatvorenih investicionih fondova u otvorene fondove. Future Fund i Maximus Fund nastali su izdvajanjem imovine iz nekadašnjeg zatvorenog investicionog fonda Zepter 2017. godine.

U Sarajevu je fondovska strategija vrlo konzervativna, svi rade za mujine nekretnine i pokretnine. Zato ne treba promijeniti propise jer bi to dovelo do propasti fondova.
panzer
Posts: 11801
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Herbos se naprodavao u ovoj godini:
UNIS d.d. SarajevoVGT Broker 25.920 dionica
BH Telecom d.d. SarajevoAW Broker 117.000 dionica
ELEKTROPRIVREDA BiH d.d. Sarajevo AW Broker 9.586 dionica
TELEKOM SRPSKE A.D. BANJA LUKA Monet Broker 1.290.609 dionica

Ali je i kupljeno: U ovom periodu Fond je kupio 456.859,75 udjela u OIF LILIUM GLOBAL za 780.000 KM.

Kupiš udjela u Liliumu a onda Lilium kupi Unioninvestplastike ili Energonove po fiktivno visokim cijenama. Pametno za izvući pare i iz ovog fonda.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Ovaj Lilium Otvoreni fond u nazivu ima ovo OTVORENI samo zbog toga sto otvoreno saradjuje sa ovim pljackasima Zatvorenih investicijskih fondova.Zatvoreni fondovi uloze u njega kada prodaju nesti od likvidnih dionica a on za te pare kupi dionice iz njihovog portfolija i tamo statira dok mu oni ne narede da to proda.To je,na zalost,vidljivo i kod fondova koji jos nisu poceli javno pljackati svoje dionicare.A ako on ne poslusa njihov diktat oni odmah zaprijete izlaskom iz fonda.I te pare,do kojih on i dodje ,svakako idu njima.Znam da se jedan direktor zalio na takva postupanja.Ne znam je li i sada tamo!
Sumnjam da ce se u bilo kakvoj istrazi moci zaobici i njegova uloga u tom kriminalu.
Kada vec spominjem istragu,moram istaci da me iznenadila reakcija pivskih medija na Anonimnu prijavu protiv M.Selimovica.A ona neanonimna stoji u Kantonalnom tuzilastvu vec vise od godinu.Mora da se ozbiljno boje ovih stranackih prepucavanja.Boje se da kod ove tuziteljice na drzavnom nivou nece moci srediti ni Asim!
panzer
Posts: 11801
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Kad smo kod ovoga prebacivanja na fiktivne firme, ne znam da li sam ranije primjetio firmu Whitefield computers doo Sarajevo.

Kaže vlasnik te firme da je kompjuterska budućnost u Kupresu, ali ne kao silicijska dolina nego kao silicijska visoravan, pa je odlučio da kupi po vrlo visokoj cijeni udio u firmi koja je samo na papiru.
panzer
Posts: 11801
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Hoće li će biti kazna od 3000 KM i hoće li banke i dalje pustiti da im ovaj bude predsjedavajući nadzornog odbora.
Kantonalni sud Tuzla potvrdio je optužnicu Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona protiv Ibrahima Brkanića (66) i Zijada Blekića (56), obojica iz Sarajeva, zbog postojanja osnovane sumnje da su kao saizvršioci počinili produženo krivično djelo zloupotreba položaja i ovlašćenja.

Optužnicom se terete da su kao odgovorne osobe u firmi "Remontmontaža“ d.d Tuzla, Brkanić kao direktor, a Blekić kao predsjednik Nadzornog odbora i Skupštine Društva i kao osnivač i suvlasnik Brokerske kuće „Eurohaus“ d.o.o Sarajevo, po prethodnom dogovoru da zajednički djeluju i iskoriste svoj položaj poduzimali niz radnji na štetu "Remontmontaže" Tuzla, a kako bi firmi "Eurohaus" pribavili nepripadajuću imovinsku korist.

U optužnici je navedeno da, suprotno odredbama Pravila upravljanja dioničkim društvima u FBiH i Statutu "Remontmontaže", u periodu od marta 2009. do aprila 2011. godine, nakon što je "Remontmontaža" zaključila namjenski ugovor o kreditu, a novac je trebao biti iskorišten za investiranje u obrtna sredstva, ova sredstva nisu iskorištena u tu namjenu, nego su prenesena na pravno lice "Eurohaus" bez ikakvog pravnog osnova.

Postupajući u namjeri da oštete "Remontmontažu", optuženi su zaključili više ugovora o pozajmici između ova dva pravna lica bez stvarne namjere da se sredstva vrate firmi "Remontmontaža", te pozajmica nije vraćena ni u ugovornom roku a niti kasnije.

Tako su firmi "Eurohaus" pribavili imovinsku korist u iznosu od oko 890.000 KM,a za isti iznos oštetili "Remontmontažu" Tuzla.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Gornji tekst procittao sam juce na klix.ba.Iznad teksta je bila fotografija kao sa sjednice Nadzornog odbora Sarajevske berze.Medju pet ili sest lica sa slike prepoznao sam dvojicu,i oba su clanovi nadzornog odbora.I valjda zbog te neprimjerene fotografije,jutros nema te vijesti na tom portalu.
Neko je nazvao nekoga u klixu i vijest je uklonjena.
Kako su samo jake veze izmedju tih ljudi.Boga mi ko da smo na Siciliji.I to sam iskusio davno,kada su ovdasnji mediji u pitanju.Dobar dio vijesti se ukloni telefonskim pozivom.Sve se rjesava u raji.I opet se svi zaklinju u borbu protiv kriminala i korupcije.Ali samo u Ruandi,recimo.Ne diraj mi moje jarane,ne diraj ni nase.Jer vidis kako su oni jedinstveni.A mi svoje optuzujemo.Cestite ljude,clanove Nadzornih odbora,direktore,politicare,ili ne dao bog ,njihove supruge.
Sjecam se direktora Solane Tuzla,dr Kapetanovica.Nakon sto sam dao izjavu u tamosnjem MUP-u o nekim njegovim mahinacijama,on na Skupstini izjavljuje:Zalosno je da me napada kolega,koji jos nosi i muslimansko ime!
Tako kod nas funkcionise sistem.Svi smo,u glavnom,nasi.U svim kriminalima smo zajedno.U medijima,skupstinama,a sto je najgore,i u pravosudnim institucijama.Sretna nam nova 1992 godina!
panzer
Posts: 11801
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/potvrdj ... /201026084


Nije uklonjeno nego se naslovna stranica brzo mijenja. A sam sudski postupak neće ništa puno promijeniti. Kao ni te neke anonimne i neanonimne prijave.
Upravo to što smo "naši" daje prostora da "patriote" rade šta hoće. Ima jedan patriota koji je odlučio da ima kontrolu nad svim fondovskim udjelima u firmama koje rade oružje i municiju. I on je, prema sadašnjoj garnituri vlasti, sasvim dobar suvlasnik koji se "bori" da neki strani neželjeni faktori budu suvlasnici.
A isti taj patriota nam štampa i glasačke listiće. Sve poluge "naše vlasti" će se svim silama zauzeti da njemu i njegovom poslu niko ništa ne naudi.
Sitna buranija
Posts: 1982
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: ZIF-ovi

Post by Sitna buranija »

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 3350298911
Spominje se i taj patriota indirektno u trećem pasusu...
Post Reply