ZIF-ovi

panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

BIG je išao preko 6 KM prije nekoliko mjeseci što je bilo oko 60% u tom periodu. Ali NAV nije nikad predstavljao nešto po čemu se cijena na tržištu ravnala, izgleda da je ovdje u pitanju neka zainteresovana strana. Dobro je da ih ima i na fondovima.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Pa, išao je BIG malo preko 6 KM u Februaru ili Martu o.g., ali tada mu je rastao i portfelj tako da je i NAV bio viši, oko 12 (11,96 u Februaru), tako da to ispada oko 50 ak %.
Što se tiče NAV i ravnanja cijena možda to sada nije slučaj jer je velika nelikvidnost, dionice mnogih fondova se ne prodaju nedaljama ili nekih čak mjesecima pa ih mimoiđu čitavi trendovi i (privremeno) ostanu stare cijene.
Kad je bila velika likvidnost i nije bilo moguće manipulisati na plitkom trzistu, kao sada, cijene fondova su se itekako uravnoteživale prema nekoj vrijednosti NAV. Sjećam se da je čak bilo moguće predviđati rast ili pad cijene neke dionice fonda ako bi se privremeno udaljila od nekog tadašnjeg „prosjeka“ NAV za sve fondove. Npr ako su svi bili oko 55-60% NAV a neki zaostao na recimo 45 % mogao si biti siguran da će vrlo skoro ta dionica porasti. I obrnuto.
Sjećam se da je dugo trajala rasprava izmedju Tadeja i mislim Gustava na forumu mojnovac oko nekog fonda koji je malo odskočio od ostalih, zašto je to tako.
Evo šaljem screenshot iz jednog od detaljnih i vrlo korisnih pregleda fondova koje je TadejK tada objavljivao. Vidi se da se vrijednosti odnosa tržišne cijene i NAV grupisale oko 60% i da su razlike vrlo male.
Sad su odstupanja mozda nešto veća, nisam provjeravao (pretpost da to negdje od 35-50% ) ali sam siguran da će sa porastom likvidnosti i prometa opet doći do uravnoteženja oko neke vriijednosti, npr 45 % i onda kad (ako) se situacija politička, ekonomska, bude popravljala postepeno rasti. U stvari osim pretjerane upravljačke naknade DUFovima nema nikakvog razloga da ovaj postotak ne ide na 70 ili 80 %. Da nema ove naknade ustvari teoretski bi trebalo ići na 100 % pa i više jer neki fondovi imaju imovine u firmama koj nisu dd pa nije ni prikazana u NAV tj vodi se kao nula a realno postoji.
Attachments
fondovi 17 04 2007.jpg
fondovi 17 04 2007.jpg (105.31 KiB) Viewed 8538 times
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Ta nelikvidnost traje toliko dugo da je postala karakteristika tržišta, likvidni period je trajao prekratko pa sam na osnovu toga rekao da je NAV kod ulagačkih odluka pomalo nepouzdan. Ipak svi moramo donositi odluke i vjerujem da nisu bili rijetki koji su kod odnosa cijena/NAV-a 42% ili 45 % odlučivali na kupovinu jer je bilo daleko od ranijih vrijednosti, a na kraju se ispostavilo da je taj omjer padao i do 35% . Kada će likvidnost porasti da se NAV opet postane mjerilo veliko je pitanje a da je do sada bilo nekih konkretnih pomaka u poslovanju ZIFova onda bi možda bilo drugačije i perspektivnije.

Ovako, ostaje samo razočarenje jer su fondovi trebali biti daleko uticajnije institucije i nešto što pozitivno utiče na realnu ekonomiju.Stalno govorimo da su oni svrha samo DUFovima a ne svojim dioničarima. Mali trzaj nabolje sam u prošloj godini primjetio kod Fortune a ove godine nema nekih podataka pa se ne zna da li su tako nastavili. Šteta je što Denis Vengust nije nastavio forumašku karijeru jer bi sigurno imao šta reći i o problemima u poslovanju fondova i njihovim trendovima.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Dakle, onaj veliki rast Bonusa u prethodnim danima nije bio slucajan. Neko je ocigledno nesto znao. Danas prodato 240 000 dionica po 5,40 sto je 52% vise od cijene dionice do prije 10 ak dana. Sa fondovima se nesto dogadja, danas je bilo kupovnih naloga na skoro svima sto se nije dogodilo vec dugo, mislim cak godinama.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Izgleda da ce nakon Crne Gore i u RSu ríjesiti problem na koji smo mi ovdje na forumu davno ukazivali. Ostaje jos samo Federacija.
Evo clanka iz Nezavisnih:


http://www.nezavisne.com/posao/privreda ... 13531.html
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Dug je put do toga a čak i oni koji su dobro upoznati sa segmentom inv.fondova nisu sigurni da će to imati efekta. Opet, daleko je veća vjerovatnoća da će to prije desiti na blse nego na sase. Tamo se puno brže i hrabrije se ulazi u različite oblike finansijskog tržišta nego u sarajevu. Ovi, ako i slijede te korake, onda to samo prekopiraju. Na blse uvode i platformu za repo transakcije ali pitanje je kako će to funkcionisati, ulagačko povjerenje i nije nešto veliko.
Promjena zakona o fondovima-sarajevskim je i dalje misaona imenica. Previše uticajnih ljudi je u suvlasništvu dufova da bi oni pustili da dodje do tih promjena.
Političari su rak rana ove države. Na zapadu je to davno prevaziđeno, privatni sektor je u preozbiljnim poslovima da bi puštao političarima da rade šta hoće.Tamo se na vlast dovodi onaj koji radi u korist privatnog(i privrednog) sektora, a ovdje nekolicina političara koči čitavu državu u svim segmentima. Nadati se je da će vremenom i kod nas doći takvo vrijeme.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

U vezi tih koji su dobro upoznati sa segmentom inv.fondova (mada nisam primjetio da bas obilujemo takvima) a koji nisu sigurni da ce to imati efekta, ne znam na osnovu cega to misle. Prakticnog iskustva nisu imali jer otkad postoje fondovi u nas vrsi se ovo isisavanje od strane DUFovi nikad nije bilo drugacije. Sto se tice teoretske procjene sta bi moglo biti ako se npr drasticno smanji upravljacka, naknada logika, bar meni, kaze ovako:
Fondovima bi godisnje ostalo par miliona KM vise, po prvi put bii mogli podijeliti dividendu dionicarima. Podjelom dividende po prvi put vratilo bi se povjerenje dionicarima u smisao posjedovanja dionica fondova a doslo bi i do priljeva novih investitora, te bi se povecali prometi i likvidnost sto bi automatski dovelo do porasta cijene. Odnos trzisne cijene dionice i Neto vrijednosti fonda po dionici koji je sad 35-40 % mogao bi da ide slobodno na 60-70 % ili vise zavisno od toga koliko bi se smanjila pomenuta upravljacka naknada.
Slicno bi bilo i ako bi se islo na pretvaranje zatvorenih u otvorene fondove (mada ja mislim da je ovo losija varijanta) tj ako bi dionicari koji zele da izadju dobijali fer cijenu za svoje dionice umjesto trzisna. Tad bi skok cijene bio skoro trenutan.
A sto se tice uticajnih ljudi koji su u suvlasnistvu DUFova i koji bi pokusavali da blokiraju ovu transformaciju trebalo bi listu ovih dostaviti medijima da vidimo koje profite ostvaruju od dionicarstva u DUFovima, kako su stekli svoje inicijalne dionice, tj jesu li ih kupili svojim novcem ili su im poklonjene upravo da bi svojom funkcijom blokirali sprecavanje isisavanja i dr. Primjecujem da neki od ovih pomalo nestaju sa spiska dionicara DUFova vjerovatno se bojeci ovoga o cemu govorim. Npr na listi pocetnih dionicara ABDS bila su bar dva covjeka iz samog vrha SDA (unutar top 5 faca ove stranke) a u novijim spiskovima ih vise nema.
U svakom slucaju vidjecemo, ako eventualno izmjene zakona vezi ovog dodju pred parlament slobodno se moze zakljuciti da bilo ko ko bude protiv, direktno ucestvuje u korupciji. I ne samo to, drugovi glavonje koji su se isparili íz dionicarstva DUFova ljuto se varaju ako misle da nisu krivicno odgovorni ako su, dok su bili aktivni politicari primili izvjesne postotke dionica DUFova kao poklon tj dzaba a onda kad je zagustilo prodali te iste dionice (vjerovatno onome koji im ih je i poklonio) za velike iznose, pogotovo ako jos nastave da lobiraju protiv eventualnih izmjena zakona u korist bivsih darodavaca.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Mislio sam na Jandića i Klincova koji su članku dali komentare. Možda su protiv jer bi se i od njih više očekivalo u slučaju reforme zifova pa bi ih to dovelo u tešku situaciju. Više se ne nadam ali ko zna, možda se jednom dočeka da fondovi počnu raditi kao što bi trebali.
fx78
Posts: 35
Joined: 27 Apr 2010, 18:31

Re: ZIF-ovi

Post by fx78 »

hm, zanimljiv prijedlog zaista - transformacija u otvorene fondove? :mrgreen:
uz ovakvu likvidnost na berzi :lol: kako je to izvodivo? :lol:
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Eto, nakon poravnanja u KVP sada FDS ima 19 % vlasništva u Bonusu. Ne bi iznenadilo da nekad dodje do prodaje FDS-ovih dionica iz portfolia nekome iz eurohausovog društva.
Post Reply