ZIF-ovi

slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

slavuj wrote: 07 May 2019, 10:56
slavuj wrote:Održana skupština ZIF BIG.Prisutni punomočnici tzv institucionalnih investitora vlasnika više od 40% dionica i ukupno četiri mala dioničara!Sve je proteklo kao i obično.Jedina razlika u odnosu na neku raniju skupštinu kojoj sam prisustvovao je da od menadžmenta fonda i DUF-a nije prisustvovao niko!Nije bio niko meni poznat ni u ime onog koji kontroliše večinu fondova .Vjerovatno će im diskusiju dvojice malih dioničara prenijeti neko od njih desetak prisutnih koji su glasali za sve.Potpuno mirno,bez čuđenja ili upadanja u priću,saslušali su podatke o tome kao je iz BIG-a izvučeno najmanje 13 miliona km samo k roz tri emitenta,Sarajevsku pivaru,Unioninvestlastiku i Ozon Travnik.
Ne znam koliko su razumjeli ali će stvarnim vlasnicima ovih društava i realno glavnim članovima kriminalne grupe koja realizira Udruženi zločinački poduhvat pljačke investicijskih fondova,upad u platni sistem i uništavanje tržišta vrijednosnih papira,kao jednog neophodnog segmenta privredne i finansijske aktivnosti u modernim ekonomijama.,dostaviti i napisanu i potpisanu diskusiju dvojice malih dioničara.
Disciplina među prisutnim je tolika da niko nije ni riječi rekao ni kada su te njihove vođe eksplicitno naznačeni kao kriminalci,pljačkaši i rušitelji države.Nije ni riječi rekao ni onaj tek na hodniku prisutni investicijski savjetnik na moju konstataciju da bi se u narednom periodu morao desiti probalazak izdašnog izvora nafte u krugu Unioninvest plastike da bi se opravdala preporuka neke budale da fondovi ulože ovoliko u Unioninvest plastiku!Sve u svemu,cilj je bio samo zadovoljiti formu.Da se Hasan slučajno ne bi našao u poziciji da im mora nešto zabraniti u ovom njihovom pljačkaškom pohodu.Ja sam također priložio napisanu i potpisanu diskusiju i zatražuo da se takva unese u zapisnik i da mi se taj zapisnik dostavi!
Nek ostane zapis o tpme za dan kad bude račun sveden,ako bude.Neka mi Meša oprosti na ovako grubom skrnavljenju njegove misli!
A valjda će se,tog jednoga dana kad već fondovi nestanu,neko zapitati :Šta to bi?Tužioci to očito ne mogu shvatiti!
U svoje vrijeme,u onoj pravnoj državi,zbog gore pobrojanih kriminalnih aktivnosti,i to bez dokazanog izvlačenja novca u vlastite džepove,pokrenuta je afera Agrokomerc koja je dovela do nekoliko smrtnih slučajeva! Broj osuđenih bio je impozantan.Istina radilo se odaleko većem ukupnom iznosu,ali ,ponavljam,novac nije izvlačen u privatne džepove.I bez obzira na motiv,tadašnja država je pokazala da u njoj vladaju pravo i pravda.Danas tužilaštva o ovome šute.Šute i ovi na koje se ukazuje kao na izvršioce krivičnih djela.Ne šuti samo Halil Čengić.I ako ništa drugo,ako nikoga drugog,onda bar njega treba uhapsiti i optužiti!dođe mi da ga ja lično prijavim!Ali kome?
Upisem na Googlu "upad u platni sistem" i evo sta mi izbaci!Napisano prije dvije godine!
Posebno je interesantan ovaj poziv na hapsenje H.Cengica.Znaci ovi sto su imenovanog tuzili ovih dana zbog klevete,zapravo odgovaraju na taj poziv.
A ovdje Halil Cengic nekoga ne klevece,ne steti nicijem ugledu.On samo pise o kriminalu!I potpuno svjestan odgovornosti,kao sto se vidi ,vec dugo upozorava na krimknalce koji bezdusno i nadasve drsko,izvlace novac iz fondova.I kao sto se vidi,iz opisa atmosfere na skupstini BIG-a,potpuno su svjesni svog kriminalq jos tada.
A sad eto u svom biltenu ovog malog dionicara nazivaju velikim tumacem krimjnalnog progona Selimovica!Znaci nesto su nanjusili!
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Crobih je imao značajna ulaganja u prvih 6 mjeseci ali tu nema kriminalnih radnji kojima kumuje mujo nego su kupovali dionice telekoma i elektropreduzeća i na sarajevskoj i na banjalučkoj berzi, te dionice Sarajevo osiguranja, solane i bihaćke pivare.
Sejdefu Majka
Posts: 31
Joined: 09 Jul 2019, 10:10

Re: ZIF-ovi

Post by Sejdefu Majka »

Mislim da Crobih kupuje po narudzbi vlasnika fonda, ali njihov DUF ne pristaje na "Mujine extra ideje" niti ih "mujini" pristiscu, nego kad vec moraju slusati vecinskog vlasnika, DUF u ime Crobiha oslobađa mujinim satelitima keš na nacina da kupuje po ok cijenama: Tvornicu cementa, JPESR, BIPVR, ProfPlus ..dakle ta neka imena koje nece kompromitirati upravu DUF-a .
Problem za male akcionare Crobiha, kakav sam isam, je taj sto DUF koji upravlja Crobihom mora to raditi da ne bi zavrsio bez imovine pod upravljanjem. Inace, da zastupaju interes svih a ne samo vecinskog vlasnika, davno bi zaboravili na SASE i ulagali vani...
Sejdefu Majka
Posts: 31
Joined: 09 Jul 2019, 10:10

Re: ZIF-ovi

Post by Sejdefu Majka »

..samo da se ne zaboravi, Crobih je ranije ulozio par miliona u Pretis Vogoscu,,,danas im ona predtsvalja 16% NVI. Nisu u DUF-u sami dosli na tu ideju, vec pos nalogu iz SArajeva. Tu su i ulaganja u otvorene fondove, koji dalje keširaju mujine satelite po potrebi.... Znaci, nisu u DUF-u bas nevini...alse dobro drze ,,,,
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Što se tiče MI Groupa to je to. Pokrali su sve.
Ostalo je još 5% udjela u Sarajevo osiguranju a ostalo je ili u stečaju ili udjeli u daleko precijenjenim mujinim zombi firmama. I taj udio u Sarajevo osiguranju će za izvjesno vrijeme preći na AS i MI Group će imati imovine manje nego Eurofond.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Birvaktile,kad su se u onom jednoumlju gradile i pruge,pa kad je demontirana uskotracna pruga Sarajevo-Ploce,tracnice koje su odlagali na pojedinim mjestima,pocele su da nestaju.Milicija tragom pa do romskih cergi.A tamo,pored cergi,nekoliko tracnica.
Od kuda ovo,pita milicioner.
Ne znam,djeca donijela,kaze vlasnik çerge.
Kakva djeca,pa jedna ova sina je teska 200 kilograma.,zacudjeni ce organ vlasti.
Sta zna djete sta je dvjesto kila,uzme i nosi,kaze domacin mrtav ozbiljan!

Tako otprilike bivsi vlasnici svega u svacega,a sto je sad u vlasnistvu ZIF-ova,objasnjavaju kako oni nemaju nikakve veze sa tim kupoprodajama.
Direktori DUF-ova i njihovi investicijski savjetnici,jednostavno zakljuce da je OZON ili Unioninvestplastika,bas dobra prilika za ulaganje.
Ili da je dokapitalizacija Sarajevske pivare prilika koja se ne smije propustiti.Isplati se platiti te novoemitovane dionice i po cijeni deset puta vecoj od berzanske u tom momentu.Naravno,da bi stekli pravo kupovine tih novoemitiranih diinuca,treba usput kupiti nesto i od vecinskog vlasnika cam i po cijeni vecoj od cijena iz emisije.
A sve je to ,u ostalom,u planu investiranja,odobrenom na Nadzornom odboru i usvojenom na nekoj od skupstina dionicara.Bar takk pise u ko zna kada napisanim Odlukama Skupstina fondova.
E ako im tuzilastvo prihvati ovu nadasve bezobraznu odbranu,onda nemamo nikakvih sansi.
Jer,STA ZNA DIJETE STA JE 200 KILA,UZME I NOSI!
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

I danas su se dobro rastrčali sa ovim firmama koje su u vlasništvu.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

I vrjednija imovina BIGa je manje više pri kraju. Skoro čitav portfolio je skrojen od bezveznih stvari a dobar dio gotovine su prebacili u pomoćnike Liliume koje će to zavrititi tamo negdje.
Ozbiljna je pljačka bila. Trebalo je skrčiti portfolio od 300 miliona KM. I vrijeme je da BIG promijeni ime.
Porucnik
Posts: 68
Joined: 11 Oct 2021, 11:44

Re: ZIF-ovi

Post by Porucnik »

Ima li kakvih naznaka kada bi moglo doći do otvaranja fondova?
potisak
Posts: 88
Joined: 24 Dec 2019, 17:53

Re: ZIF-ovi

Post by potisak »

Porucnik wrote: 04 Nov 2021, 13:02 Ima li kakvih naznaka kada bi moglo doći do otvaranja fondova?
Ma nema šansi, dok je pljačkaška SDA na vlasti, za koju rade Selimovići ...
Post Reply