ZIF-ovi

panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

A ne ne....

Sad je na ličnoj osnovi u snazi zvanične institucije. Pa da vidimo hoće li tužilaštvo gurnuti u laticu dokumente kao što će uraditi tebi ili meni.

Sad se mora pokrenuti zvanični krivični postupak.

A drugarica iz oslobođenja može nastaviti brojati porcije prstaca koje je pojeo član komisije za VP.
Sitna buranija
Posts: 2012
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: ZIF-ovi

Post by Sitna buranija »

I ja mislim da je ovo malo drugačije, jer je podnosilac nadležni organ. I ovo može biti tek početak. Jer, gdje su Ozoni i desetine sličnih firmi?
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Ovo što je objavila KOMVP zapravo je spisak učesnika u transakcijama dionicama UNPL,kada ih je M.S. prodavao fondovima.
Večinom su to sitni berzanski mešetari koji će reći da su samo htjeli nešto da zarade.Naravno,ima tu i onih sa značajnim učešćem u tom izvlačenju para.Neki od njih su poslužili da pare koje fondovi plate po višestruko većoj cijeni i od nominalne,i od knjigovstvene,dodju do glavnog,u šijem su nominalnom vlasništvu bile te dionice.O nekakvoj tržišnoj cijeni ne može se ovdje govoriti jer su te dionice trgovane samo u krugu organiziranih učesnika.Istoj svrsi su poslužile i neke nekretnine koje su prošle kroz portfolij fondova.
Sve ove podatke,osim kvalifikacija,KOMVP je morala dostaviti Tužilaštvu,ako je tužilaštvo tražilo.
Dakle,ništa posebno.Osim toga,strogo selektirana informacije.Vidi se da se vodilo računa da se ne dotaknu interesa onih koji nisu počeli da ih napadaju.
Tako,recimo nema mešetarenja dionicama Energonove,ili OZONA.A sa tim je zapravo počelo ulaganje u turizam,kako Glavna urednica nazva kupovinu hotela na Vlašiću.
Posljedica toga je i promjena vlasničke strukture Elektroprivrede BiH.
Sve to što nema u ovom saopštenju,ima u Tužilaštvu.Hoće li oni nešto uraditi,vidjet ćemo.
Važno je ovdje istaći ovu procjenu KOMVP da je izvučeno 100 miliona.Oni u emisiji Mreža FTV su spominjali istu cifru,pa su bili tuženi.
Ne znam jel zbog toga na Federalnoj nema ni rijeći o ovoj aktivnosti KOMVP.A troškove spora,nakon odustajanja od tužbe,velilki biznismen još nije platio tuženima,mada je Sud to dosudio.Pa gdje su pare,gdje su milioni...,
brzi
Posts: 2501
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: ZIF-ovi

Post by brzi »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/jos-jed ... /230414038

Bit će izgleda mnogo predmeta.
Al npr. u oba predmeta se spominje Goran Šarić, dakle bit će sigurno i predmet vezan za Ozon, Samo nek Šarić dokaže šta je uradio sa dvadesetak miliona koje je dobio za svoje dionice u Ozonu.
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Mene više zanima kolika je tarifa ovog softića što je trenutno na mujinoj strani. Očito je da je plaćenik.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

panzer wrote: 14 Apr 2023, 09:49 Mene više zanima kolika je tarifa ovog softića što je trenutno na mujinoj strani. Očito je da je plaćenik.
Bravo Kolumbo!Ti baš zapeo za Rizu.A on je zapravo koristan,jer bar malo ujmi od tih opljačkanih para.
Da se mi vratimo pravim učesnicima pljačke.Kao recimo ovaj Goran Šarić.
Njegova uloga je značajna.
Istina,on ove pare koje je dobio za prazne dionice OZONA,nije ni vidio,naravno osim neke nadoknade .
Kada bi te pare legle na racun na ime G.Š.,oni kojih na žalost ovdje nema,izdali bi nalog za kupovinu nekih od dionica iz portfolija M.S.,ili iz kruga interesa te skupine.Tako bi ,na kraju,pare završile tamo gdje su usmjerene.I tek kada sve dodju gdje treba,nestaje G.Š. iz portfolija njima interesantnih emitera.
Pitao sam neke ljude sa Vlašića koji poznaju G.Š.,rekli su mi da on ni po čemu ne slići čovjeku kroz čiji je račun na banci prošlo 15 miliona.
Nekada cijenjena Glavna urednica rasturala je posebno ovu rečenicu iz emisije Mreža.Onako usput,na FTV i dalje ništa o ovome.
Inaće,ovo sa ZGP je dugo trajalo i bilo je vidljivo iz aviona.Ali niko nije reagirao.Mislim da je ru ključan bio ovaj A.B.
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Meni više izgleda da je jedan dio uzeo u gotovini. Jer ako ukradene pare iz fondova proslijedi dalje u mujin sistem tj kupi dionice, onda opet ostaje vlasnik dionica. Osim ako ne proda jeftinije od onog što je kupio.
15-20 miliona KM nije malo da ga ne bi primjetili negdje.
Smije li fizičko lice raditi preko skrbnika?
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Da,on je u glavnom iza skrbnika.
Sitna buranija
Posts: 2012
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: ZIF-ovi

Post by Sitna buranija »

Sitna buranija wrote: 12 Apr 2023, 22:36 I ja mislim da je ovo malo drugačije, jer je podnosilac nadležni organ. I ovo može biti tek početak. Jer, gdje su Ozoni i desetine sličnih firmi?
Kao što rekoh, ovo bi mogao biti samo početak. Ovako mogu svakih nekoliko dana obavijestiti javnost o dostavljenoj prijavi o počinjenju krivičnog djela u nekoj od Mujinih firmi. Samo je pitanje, koliko daleko će se vraćati...
montypython
Posts: 3858
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Jeste zanimljivi su ti iz Ozona, Unionplastika, Energonova i nekada Elektrobosni, čije su bezvrijedne dionice kupovali fondovi, ali po meni to su samo protočni bojleri za rastaljivanje novca, niži izvršioci. GŠ uvijek može reći šta mene briga što je neko lud da moje bezvrijedne dionice kupuje po 10 ili 100 x višoj vrijednosti od realne ali šta ja tu mogu. Mnogo će teže oni iz fondova objasniti zašto su to kupili. A još teže zašto su novac za kupovinu toga dobili prodajom svojih najboljih dionica za bagatelu npr JPESR po 10-15 KM iako mu je knjigovodstvena 95. Ili kako su to prodavali po 10-15 a nisu nekada po 150-200 a mogli su. Treba upratiti kompletan tok novca zašto su iz fondova dobre dionice prodavali u bescijenje, (da li je i to išlo nekim specijalnim privilegovanim kupcima?) a onda kad su kupovane vazduh dionice po napumpanim cijenama, šta su s parama radili vlasnici tih vazduh firmi tj način/načine na koji se ta usluga rastaljivala sa onima koji su im dionice kupili (onima iz fondova). Ili nekim trećim. Dakle kriminal nije bio samo pri kupnji nego i pri prodaji a u centru su fondovi. Mislim da je te tokove novca lako upratiti. Ne treba zaboraviti ni one iz DUFova koji su još uzimali naknadu iz dividende fondova "za dobro upravljanje". Usput ovo je sve davno izloženo pa i na ovom portalu ovdje. Kad se već neko umješao u svoj posao može pogledati i ko to sad prodaje JPESR po 14 (ne kažem da je nelegalno raditi ludosti na svoju štetu ali možda su to još ovi isti likovi). Uz sve može se pogledati kako su i kome prodavani veliki paketi npr IGMANA, i kako je prethodno obarana cijena malim transakcijama na pola od prethodne i niže, kome je to namještano... Ista ili slična stvar za npr DC Sarajevo, ili npr Pivara TZ, itd i sl. Modus operandi je sličan a pljačka skoro pa javna, ne trebaš biti istražilac ni stučnjak pa da vidiš kad neka cijena ide sa npr ionako niskih 160 KM (a realno vrijedi npr 300) transakcijiom od desetak dionica na 120 pa onda na 100... pa na 90 i onda neko kupi paket od nekoliko miliona za npr 80 KM po dionici iliti upola dotadašnje "tržišne" cijene a za četvrtinu realne. Pitanje ko će to i kako vratiti desetine miliona npr dioničarima BIGa čiji je portfolio sad olakšan za najbolje dionice i pun smeća. Gospoda istražni organi i mediji kasne nekih 10 ak godina a pljačka nije baš ni pretjerano sofisticirana nego brutalno očigledna i takoreći javna. Meni nisu sumnjive samo ove sad prodaje JPESR po 14 ili 10 u zadnjih par godina, meni je sumnjiva svaka prodaja ispod knjgovodstvene u zadnjih možda 10 ili više godina dok je npr JPESR slijetao sa 100 na niže a pogotovo ispod 50 pa do sadašnjih 14. Mislim na prodaju od strane fondova, ne pojedinaca koji ne znaju pravu vrijednosti ili im trebaju pare hitno.
Post Reply