ZIF-ovi

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

panzer wrote:Tek je 10 godina prošlo od kako je puno ljudi izgubilo novac na SASE i generalno u regionu a to je kratak period da se zaboravi. Iako se ciklusi skraćuju treba proći minimalno 15 godina da bi se nešto promijenilo. A pošto je ovdje situacije specifična, možda i duže.
Mislim da gornji tekst aludira na prenapuhane dionice na svjetskim tržištima i opasnosti da ponovo pukne balon.
Nikakve paralelele sa bilo čime u svijetu se na SASE i BiH ne mogu vršiti.
SASE je vjerovatno jedina berza gdje su cijene niže nego nakon velikog kraha 2008. godine.
slavuj
Posts: 1940
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Upravo tako!Sarajevsko tržište vrijednosnim papirima apsulutno kontroliše kriminalna hobotnica čiji kraci dosežu do vrhova stranaka!
Tome svemu na ruku ide i činjenica da je Ministarstvo finansija FBiH pod kontrolom politike koja radi po principu što gore,to bolje!I zato ništa ne čine na uređenju tržiišta!I predsjednik FBiH je iz iste mpolitike pa već godinama ne imenuje Komisiju za vrijednosne papire.Kriminalni lobiji iz svih politika koriste sve to obilato ,naručito pri pljački Vladine imovine i malih dioničara.Polupismeni parlamentarci o tome jedva da nešto znaju!
Neko ovom svemu konačno mora stati u kraj.A sve je zapravo eskaliralo hadenizacijom Bosnalijeka!Za sve što se poslije dogodilo,krivica je na Tušilaštvima!Apsurno je od kriminalaca oko politike očekivati da nešto dovedu u red!
sase1970
Posts: 23
Joined: 18 Mar 2015, 20:21

Re: ZIF-ovi

Post by sase1970 »

Kod dionica je uvjek tako. Kad je jeftino, niko ne kupuje.
Odnosno kupuju samo pametni. Nije to samo berza, neko i npr. nekretnine.
Ako se ne varam to je i osnovni moto Warrena Buffetta.

Moj stav je takav. Ako misliš, da je nešto jeftino i ako imaš slobodnih para, uloži nešto.
Skoro sigurno ulaganje na SASE na trenutačnim nivoima je bolje nego štednja na banki.

Siječam se kada je u Makedoniji počela, da raste KMB (2005?).
Dvije sedmice sam imao nalog za kupnju, i svaki dan je raslo za 10%, a uspošte nisam mogao kupiti.
Na kraju imao sam profit, ali bio bi više nego dupli, da sam dao nalog koji dan prije.

Problem SASE je mizeran promet i neke bezvezne fluktuacije za +-10% za nekoliko stotina BAM.
Zanimljivo je, da su se prošle godine veliki paketi ZIF-ova (ne na berzi) trgovali po nekoliku puta višoj vrijednosti nego na berzi.
Mislim, da je to dobar orientir o realnoj vrijednosti, koja ne uključuje bonusa koji dolazi, sa oživljavanjem tržišta.

SASE je berza, kako i druge, i prije ili kasnije, če se se nešto dogoditi.
A kad se počinje događati, nije ljepšeg osječaja neko posmatrati događanje i znati, da si bio u pravo.
Nadam se samo, da ču tada biti još uvijek živ. (malo samo ironije ne šteti)
sase1970
Posts: 23
Joined: 18 Mar 2015, 20:21

Re: ZIF-ovi

Post by sase1970 »

Analiza vrijednosti portfolia ZIF-ova i njihove trenutačne berzanske cijene izkazuje, da su najviše podcijenjeni Naprijed (cena na berzi je 13% vrijednosti portfelja), Bonus (18%) Bosfin (21%) i BIG (30%).
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

proleter wrote:
panzer wrote:Tek je 10 godina prošlo od kako je puno ljudi izgubilo novac na SASE i generalno u regionu a to je kratak period da se zaboravi. Iako se ciklusi skraćuju treba proći minimalno 15 godina da bi se nešto promijenilo. A pošto je ovdje situacije specifična, možda i duže.
Mislim da gornji tekst aludira na prenapuhane dionice na svjetskim tržištima i opasnosti da ponovo pukne balon.
Nikakve paralelele sa bilo čime u svijetu se na SASE i BiH ne mogu vršiti.
SASE je vjerovatno jedina berza gdje su cijene niže nego nakon velikog kraha 2008. godine.
ipak više aludira na to, da vjerujem, da će prije ili posle i SASE i druga regionalna tržišta porasti, sa obzirom da globalne berze rastu već od 2009. g.; ali nisam odgovarao, jer se mi ne da prepucavati oko toga; ali velik pesimizam je dobar znak... ;)
za globalne ipak nisam siguran, da će tako brzo doći do kraha (u korekcije ne sumnjam, jer svaka berza fluktuira... :) ) jer je još uvijek previše skeptika i puno najava krah ...
pravi balon će biti, kad će se skeptici utišati i neće više biti (skoro) nikakvih prognoza kraha...
panzer
Posts: 11985
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Sarajevska berza-burza na zahtjev kuće AW Broker d.o.o. Sarajevo zakazala vanrednu aukciju za paket dionica za ZIF „NAPRIJED“ d.d. Sarajevo u vlasništvu Sarajevske pivare.

Na aukciji koja je zakazana za 03.04.2017. godine prodaje se 592.763 dionice ZIF „NAPRIJED“ d.d. Sarajevo (simbol: NPRFRK2) koje su u vlasništvu Sarajevske pivare d.d. Sarajevo.

Cijena ponuđenih dionica iznosi 16,74 KM po dionici.

Metoda prodaje za ovu aukciju je metoda 1(jednokratna aukcija u kojoj u obzir dolaze samo kupovni nalozi za cjelokupnu količinu dionica). Simbol vanredne aukcije je NPRFRK2A.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

koliko % je to?
panzer
Posts: 11985
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

14.5419 %

Skupo ti je to. Nemoj kupovati..
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

znam. hahahaha :-D
šta misliš da je razlog?
panzer
Posts: 11985
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Trebalo bi sačekati da se vidi kupac. Opet mi nešto vuče na neke egzotične destinacije.
Post Reply