ZIF-ovi

panzer
Posts: 11940
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Nadzorni odbor ZIF Fortuna fonda predložio je Marka Koniča za člana Nadzornog odbora ovog fonda.

Konič, kontroverzni investitor na tržitu kapitala u BiH, u ime dioničaa sa preko 5% vlasništva ST HAMMER d.o.o. Ljubljana će biti izabran na Skupštini fonda zakazanoj za 12. decembar ove godine
Jah. On je kontroverzan a Zijad Blekić,upravljači berzom, njegovi puleni i sve ono što su radili nisu kontroverzni.
panzer
Posts: 11940
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Od fondova jedino Prevent i Zepter rade nešto aktivnije, ostali nesto meditiraju i valjda skupljaju pare za DUFove.
Prošli kvartal, izračunato od strane UIAFRS:
Attachments
fon.png
fon.png (36.13 KiB) Viewed 4905 times
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

Dakle, ovi fondovi na SASE me zaista oduševljavaju.

Prevent je prodavao ljetos BH Telecom po 17 KM i kupovao Telekom Srpske, kao i Prof + !
Istovremeno je Prevent malo kupovao ENISR (da održi trgovinu samo?) iako ga ima u značajnom procentu.
Pitam se ako ENISR poraste, hoće li opet Prevent prodavati višak, ovaj puta Energoinvesta pa mu obarati cijenu kad (ako) krene malo gore i opet se pokaže da ga ima viška u portofoliu?

Umjesto da budu generatori trgovanja, fondovi su kod nas generatori obaranja cijena.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

Neko rasprodaje ZIF Naprijed, Selimovići vade keš gdje god mogu ??
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: ZIF-ovi

Post by insider »

Kad fondovi (konkretno MI GROUP koji se visestruko pokazao da ovaj posao zna odlicno) vode firme obicno ovako zavrse:

Skupština dioničara GP Bosna odlučuje o prestanku rada društva

Nadzorni odbor GP Bosna d.d. Sarajevo sazvao je za danas u Sarajevu Skupštinu dioničara tog društva, a na dnevnom redu je donošenje odluke o prestanku rada Društva GP Bosna i prijedlog za pokretanje likvidacionog postupka.
Prošlogodišnji protest radnika GP Bosna (Foto: Arhiv/Klix.ba)"Jednostavno smo imali obavezu da to uputimo jer drugih rješenja nije bilo", izjavio je za Fenu predsjednik Nadzornog odbora ove firme Erol Džebo.

Dodao je da je osnovni zadatak članova Nadzornog odbora, po Zakonu o privrednim društvima, da rade u interesu Društva i dioničara. Po njegovim riječima, Nadzorni odbor i vlasnik već duže vrijeme nastoje sanirati stanje, ali je situacija dodatno usložnjena ukupnim padom u visokogradnji i time što su banke smanjile i pooštrile kreditne okvire.

U GP Bosni je blokiran račun, pokušavali su neke obaveze riješiti i prodajom dijela imovine, ali to, kako je kazao Džebo, jednostavno nije išlo.

"U takvim uslovima možete samo dalje da gubite, jer jednostavno neko od povjerilaca može pokrenuti stečaj. Stečajni postupci traju i po deset godina i ja ne znam niti jedan primjer da je stečaj dosad završen, a pogotovo da je neko iz stečaja dobro prošao", kazao je Džebo.

Trenutno, po njegovim riječima, firma ima više od 22 miliona KM imovine, potraživanja, a oko 13,7 miliona KM obaveza.

"Dakle, još postoji neka razlika u njenoj imovini i obavezama iz koje može ostati jedan dio. Taj dio u principu može biti različit, može se na kraju firma likvidirati, vratiti dioničarima da oni ponovo formiraju neku firmu u manjem obimu i rade. Ima slučajeva u BiH i Federaciji BiH da je nakon uspješnog izmirivanja obaveza prema povjeriocima, sud donio odluku, na prijedlog skupštine dioničara, da firma nastavi raditi s tim što joj je smanjen obim, odnosno kapital i broj radnika sveden na optimalan", dodao je Džebo.

Po njegovim riječima u GP Bosni trenutno radi oko 250 radnika, a njih oko stotinu ili 40 posto imaju dokumentaciju o smanjenoj radnoj sposobnosti.

Predsjednik Glavnog sindikalnog odbora GP Bosna Željko Knežević je Feni kazao da je radnicima osam godina neuvezan staž, da zdravstvene knjižice ne mogu ovjeriti više od godinu dana, kao i da postoji zaostatak sedam plata, te dugovanja za devet mjeseci po osnovu toplog obroka i prijevoza.

Dodao je da jedan broj radnika ne može regulisati penziju, te da je 211 radnika podnijelo tužbe.

"Sve ovo što se dešava u GP Bosni nije slučajno i sumnjamo da iza svega toga postoje neke skrivene namjere", kazao je Knežević.
panzer
Posts: 11940
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Fondovi rasprodaju i udjele u firmi Namještaj dd Gradačac. Još jedan milion KM na raspolaganju za DUFove.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

I ja sam ovo vidio. Prodato 45 % dionica.

IF "BONUS" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 25,00 %
ZIF "EUROFOND-1" d.d. Tuzla TUZLA, BIH 24,99 %
ZIF "NAPRIJED" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 19,84 %

Samo još nije jasno jesu li prodali Bonus i Naprijed ili Eurofond i Naprijed (razlika 0,01 %).
Uglavnom Selimovići i dalje rasprodaju gdje god mogu očigledno.
Ništa od ovoga neće završiti na SASE, samo u džepovima DUF-ova što kaže panzer.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

I ja sam ovo vidio. Prodato oko 45 % dionica.

IF "BONUS" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 25,00 %
ZIF "EUROFOND-1" d.d. Tuzla TUZLA, BIH 24,99 %
ZIF "NAPRIJED" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 19,84 %

Samo još nije jasno jesu li prodali Bonus i Naprijed ili Eurofond i Naprijed (razlika 0,01 %).
Uglavnom Selimovići i dalje rasprodaju gdje god mogu očigledno.
Ništa od ovoga neće završiti na SASE, samo u džepovima DUF-ova što kaže panzer.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

I ZIF Bonus izašao iz Tvornice namještaja Gradačac.
Biće dovoljno da Društvo za upravljanje fondovima "ŠIB-AR INVEST" d.d. Sarajevo isplati upravljačku naknadu , možemo odahnuti :lol:
panzer
Posts: 11940
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Ja očekujem da za koju godinu DUFovi na kućne adrese malih dioničara počnu slati račune za vođenje fonda. Kada izvuku sve što mogu onda će se okrenuti prema dioničarima fondova jer im ovi moraju isplatiti naknadu za njihove "usluge".
Post Reply