ZIF-ovi

Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: ZIF-ovi

Post by Odbrana poste »

Udruzenje Dividenda ce prve pokusaje da se nesto ucini na zastiti dionicara fondova od pljacke DUF-ova usmjeriti prema izmjeni Zakona kojim ce se bitno ograniciti visina takozvane nadoknade za upravljanje fondovima.Svako uzimanje iz fondova mora biti vezano za vrijednost portfolija Fonda.Oni koji imaju namjeru na tome se angazovati,neka se jave!
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Hm, ovo se ne radi ovako.
Ne može se doći na jedan forum i ozbiljnoj angažmanu pristupiti na taj način da se stotinjak ljudi kaže "ko je zainteresovan neka se javi".
U pitanju je izmjena zakona koji je btw već neko predlozio i kojeg treba pogurati.
Onaj ko misli nešto ozbiljno uraditi mora postaviti zvanične ciljeve kao i način dolaska do tih ciljeva ali se treba obratiti javnosti odnosno onih 30.000 koji su dioničari fonda BIG ili 16000 dioničara koji imaju udjele u fondu Prevent i sl.
Njih 40000 sigurno ne dolazi na forum a oni su ciljna skupina i samo ako se privuče njihova pažnja onda će se moći uraditi nešto konkretno.

Ovako gerilski ne ide.

Mislim da bi trebalo, ako ne posavjetovati se sa Božićem iz UAIFRS onda bar učiti na njegovim iskustvima.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: ZIF-ovi

Post by Odbrana poste »

Ljudi,udruzenje Dividenda nije politicka partija I nece trcati za clanovima radi glasova.Nista ne bi znacilo ni 100 000 dionicara koji bi svaki pokusaj da se bilo sta uradi
docekivali na noz.Evidentno je da se nesto pokusava.Ljudi sigurno znaju nesto o ovome ,cim su ulozili I napor I pare da nesto pokrenu.Ako drugi misle da to znaju bolje,neka samo rade.A kontakti postoje.I sa ovog foruma poslali ste nam jednog korisnog saradnika!
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Moje mišljenje je sljedeće.

Neke izmjene zakona su u "proceduri" ali čak i da su te izmjene dobre po male dioničare nema šanse od provedbe zakona bude bilo šta u narednih par godina.

- Nema vlade entiteta niti će je biti (osim ako ne budu vanredni izbori)
Čak i da ima vlade gdje naći sagovornika. Nikšić: kao da mu je bitna priprema tih izmjena pored hiljadu svojih obaveza. Krajina: sve o čemu on razmišlja je pribaviti sredstva za plaćanje obaveza a neki tamo mali dioničari neka misle o sebi

- Nema ozbiljnog rada parlamenta niti će ga biti. Ti ljudi već par godina misle kako namaknuti parlamentarnu većinu a čak i rada normalno nema sile da neko ko predstavlja male dioničare bude uticajniji na eventualno izglasavanje zakona od ljud kojima je stalo da njihovi udjeli u DUFovima budu zaštićeni.

Na osnovu toga jedino što preostaje je okrenuti se malim dioničarima. Bilo bi puno drugačije kada bi predstavnik malih predstavljao 30% ili 35 % vlasništva fonda pa zatražio stavljanje tačke dnevnog reda vezanoj za reviziju sporazuma sa DUFom pa onda izglasao promjene unutar samog fonda što je sasvim moguće jer su kvorumi na skupštinama fondova često ispod 40 % ukupnog broja dioničara.
Ali treba animirati male dioničare i kada se njima jasno i na jednostavan način objasne ciljevi veća je šansa da se od njih dobije podrška i da dođe do promjena bez čekanja političara da nešto urade.

Za ovakav pristup su potrebna određena sredstva jer će troškovi kontakta sa malih dioničarima biti poprilični i ja sam spreman dati 100 KM tom udruženju na ime troškova pošte i telefon-fax kontakata iako imam nešto sitno dionica u Prevent fondu pa me ova problematika direktno ne dotiče.
montypython
Posts: 3856
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Koliko ja znam izmjene su predložene još prije više od godine od KOMVP u saradnji sa Vladom (ne sjećam se više tačno detalja) i to je navodno otišlo u proceduru. Generalno intencija je bila da naknada ubuduće ne zavisi od portfelja nego od rezultata poslovanja tj da se drastično smanji. Medjutim nisam vidio taj nacrt ili prijedlog i uopšte ne znam šta je dalje bilo. Nikakve koristi ne bi bilo da se urade neke kozmetičke izmjene tipa smanjenja zakonskog maximuma sa 3,5 % portfelja na npr 2 ili 1%. Vrijednost tog "upravljanja" bi (po meni) trebala biti koliko je bruto plata 1-2 zaposlenog+ troškovi njegovog putovanja na skupštine + zakupa 1 kancelarije sa komunalijama a to je ispod 100 000 KM a ne milioni kao sad. SIPA i policija se ovdje svakako treba uključiti. Jedan je problem što zakon omogućava tih nerazumnih 3,5 %. Pitanje je kako to da troškovi upravljanja kod većine ZIFova nekom magijom narastu upravo do toliko svake godine, znači napumpavaju se-falsifikuju troškovi, dakle kriminal je u pitanju. Ko to uopšte kontroliše?

Primjetio sam da u medijima (a i generalno) vlada veliko nerazumjevanje u vezi fondova. Npr predstavnici boračkih udruženja, penzionera i sl su više puta izjavljivali na TV da su pokradeni, da su oni imali certifikate a sad ih nema nigdje. Oni u stvari i ne znaju da je većina tih certifikata u fondovima. Dakle desetine hiljada ljudi pojma nema da ima dionice fondova tj da su posredno vlasnici velikih postotaka najboljih firmi i državi. Dovoljno bi bilo uputiti ih preko medija ili slično u tu činjenicu pa neka se onda narodne mase okupljaju pred upravama ZIFova i DUFova Komisije i Vlade. Garantujem da bi samo saznanje desetina hiljada ljudi da su sistematski pljačkani godinama dovelo do preokreta i ubrzanja donošenja ovog zakona. Veličina pljačke i brutalnost kojaom se to radi čini ovo najvećom aferom u BIH trenutno (za koju se trenutno ne zna, osim vrlo uskih krugova, npr nas ovdje ponekoga u KOMVP i naravno samih počinilaca).
Poseban aspekt su vlasnici DUFova. Sumnjam i da se iza nekih od njih kriju pojedinci iz stranaka a možda i čitave stranke. Znam pouzdano da su neki likovi (među top 5 u vrhu) iz jedne stranke još donedavno bili među prvih 10 u vlasništvu ABDSa da su najednom nestali sa liste kad je ovo malo zakuhalo. Možda su još tu preko rodbine ili "punomoćmika" ili su prodali svoje udjele u zamjenu za političku zaštitu (pljačke) sadašnjim vlasnicima. To i objašnjava zašto izmjene ovako teško idu-u pitanju je golemo pranje novca i interesi moćnih ljudi.
Dakle bilo bi bitno da to udruženje uradi oboje, da upozna medije sa ovim (jer ne znaju) možda onako kako to rade u RS u a i da senzibilizira tih desetine hiljada ljudi da se krade njihov novac. Penzioneri traže hljeb po kontejnerima a imaju dionice fondova za koje ne znaju i da ih imaju jer nikad od nih primili dividendu jer je njihov ZIF svake godine sve što primi iz portfelja davao da namiri svoje "upravljače".
Zamislite sad da su ta sredstva od dividende ostala u ZIFu koji bi za njih kupovao na berzi da poboljša portfelj ili da su ta sredstva podijeljena kao dividenda dioničarima ZIFova. Prometi na SASE bi dramatično povećali a povećana likvidnost bi katapultirala uvis praktično sve dionice.
Takva likvidnost bi automatski spriječilla bilo kakva fiksiranja cijena i muljanja jer čim imate više od jednog kupca i veliku likvidnost šibicari kupe svoje prnje i odlaze.
Zato mislim da je ovaj zakon ključan za SASE i on bi riješio više problema odjednom, nešto kao "srebrni metak" za vukodlake.
Last edited by montypython on 05 Apr 2013, 10:03, edited 1 time in total.
montypython
Posts: 3856
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

I ja sam spreman donirati čim primim platu.
Ne bih želio da politizitram, ali ako ovi gore pomenuti (Nikšić, Krajina, parlametarci....) nisu zainteresovani da išta urade za građane i imaju pametnija posla, zašto se ne bi iz udruženja ili privatnim kanalima obratili npr Komšiću? On svakako osniva stranku treba mu i neki program, pa zašto ne bi bio dio tog programa bio zaštita interesa desetina hiljada obaspravljenih građana koje pljačkaju, a nikakve zaštite i pomoći nema jer su u pljačku uključeni svi. Ako ništa, neka sazna za problem.
Ponavljam, to ne znači da se udruženje veže za politiku i političare, znam da ste vi u raznim strankama, ali bogami ako ovi sad neće da reaguju u interesu građana treba vidjeti ko hoće.
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Sarajevska berza-burza je na zahtjev člana Berze VGT Broker d.o.o. Visoko zakazala aukciju za prodaju dionica zatvorenih dioničkih društava za 12. 04. 2013. godine.
Predmet prodaje aukcije su dionice emitenta DUF Šib-ar Invest d.d. Sarajevo, i to: 3.268 dionica u vlasništvu I.J. Nasveti d.d. u stečaju, Ljubljana. Simbol aukcije je SBARRK6A.
Minimalna cijena za ovu aukciju je 113,53 KM, a metoda prodaje je metoda 1. Unos naloga je moguć samo na dan održavanja aukcije.
Ovo može kupiti FDS.Ali vjerovatno preko Zijada Šušića kako bi se dva tri puta isti iznos provrtio i kako bi Eurohaus uzeo svoj dio.
admin
Site Admin
Posts: 22
Joined: 11 Mar 2010, 19:38

Re: ZIF-ovi

Post by admin »

BLUE CHIP wrote:Iznio bih jednu činjenicu što se tiče fondova i društava za upravljanje, već i ptice na grani pjevaju da su dionice BSNLR na burzi kupovane od 12 do 14 km a ostatak se nadoknađuje van burze od 16 pa na više zavisi koje bio posrednik ako to smatra Haden da je za njega bolje da ima bolju poziciju za pregovore s Vladom to je njegova procjena i u to se ne bi miješa, ali me zanimaju ti menadžeri iz fondova što su uzeli razliku u svoj đžep na štetu malih dioničara. TI PARAZITI NISU ZA PRAVOSUĐA NEGO DA SE OBJESE NA STUP SRAMA ZA PRIMJER DA SE STANE PLJAČKATI OVAJ NAROD.
montypython
Posts: 3856
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Odlican clanak u Oslobodjenju (str 22) o isisavanju fondova od Zifova u Crnoj Gori gdje se vidi da je sema pljacke potpuno ista kao kod nas. Samo sto je to kod njih izaslo na vidjelo pa o tome govori i Djukanovic a kod nas muk i tisina.
Post Reply