ZIF-ovi

panzer
Posts: 11938
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

MIMS d.o.o. Sarajevo SEMIZOVAC, BIH 23,57
SARAJEVSKA PIVARA d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 14,54
KLAS D.D. SARAJEVO Sarajevo, BIH 8,89
ZIF "BIG-Investiciona grupa" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 5,00
Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina Sarajevo, BIH 4,52
UniCredit Bank d.d. Mostar MOSTAR, BIH 4,19
LIDER PRESS D.O.O. Sarajevo, BIH 1,27
NAPRIJED INVEST d.o.o. Sarajevo Sarajevo, BIH 1,10
Dijamant Sarajevo, BIH 1,04
BIJAČ ZORAN KOPRIVNICA, HRV 0,70
BIG od prodanog udjela u Bosnalijeku kupio ZIF Naprijed. Grupišu se polako. Ovako bi DUFovi mogli biti povezani i jedni drugim čuvati leđa ako dođe do promjena.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

Jesu li ZIF-ovi počeli sa objavljivanjem portofolia, odnosno šta su prodavali i kupovali u zadnjem kvartalu 2012.godine ?
Ko objavljuje onu zbirnu tabelu, ima li neki link?
UAIFRS
Posts: 29
Joined: 24 May 2012, 18:38
Contact:

Re: ZIF-ovi

Post by UAIFRS »

proleter wrote:Jesu li ZIF-ovi počeli sa objavljivanjem portofolia, odnosno šta su prodavali i kupovali u zadnjem kvartalu 2012.godine ?
Ko objavljuje onu zbirnu tabelu, ima li neki link?
to je ovo
http://www.uaifrs.com/aktivnost-drustav ... u-4q-2012/

a za 1Q 2013 biće objavljeno za koji dan
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

Thanks, dude :)
Na brzaka analiza ovoga što sam vidio :
1. Fondovi kupuju jedni druge, što kaže panzer, čuvaju jedni drugima leđa ili tek da se održava privid trgovine?
2. Fondovi puno više prodaju nego što kupuju (na obje berze, šta rade sa novcem, samo isplaćuju DUF-ove??)
3. Fondovi iz FBiH prodaju na SASE i kupuju na Banjalučkoj berzi, većinom Telekom RS i fondove

Biće interesantan i ovaj 1Q 2013.
one
Posts: 1673
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: ZIF-ovi

Post by one »

uzmimo za primjer fds sa kojim se svaki dan trguje a jasno se vidi da nije niti jedan fond kupovao ili prodavao tu dionicu,samo obicne manipulacije.
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

DUF dijeli dividendu, valjda za "uspješno" upravljanje ZIFom koji je nije podijelio nikad i čiju su cijenu upravo tom praksom oborili na dno. Šta se više čeka sa tim izmjenama zakona, da ovi izmuzu sve? Ima više od godine da se je počelo a još ne vidjesmo ni nacrt od toga. Inače to upravljanje se sastoji od toga da ZIF odradi manji broj transakcija na berzi od prosječnog malog ulagača tj fizičke osobe. Ono što mi odradimo u pauzi za doručak, za to oni uzmu milione svake godine. Čitave godine sve što ZIFovi rade ima svrhu praktično samo da namaknu sredstva za svog upravljača i na to potroše praktično svu dividendu. Vlastiti dioničari su im zadnja rupa na svirali. To bi bilo isto kao da je vlasnik npr restorana zakonski prisiljen da daje sve što zaradi svom konobaru dok konobar ne postane multimilioner a vlasnik ne bankrotira. Potpuna besmislica.

http://indikator.ba/ekonomija/34154-abds-dividenda
panzer
Posts: 11938
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Mislio sam pitati zašto se veliki dioničari ne pobune protiv ovoga ali ako se kao primjer uzme fond BIG onda je sve jasno:
Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina Sarajevo, BIH 23,07
MIG AD PODGORICA PODGORICA, MNE 22,55
ZIF "VIB FOND" a.d. Banja Luka BANJA LUKA, BIH 2,99
KD Kapital d.o.o. LJUBLJANA, SVN 1,49
UniCredit Bank d.d. Mostar MOSTAR, BIH 1,43
MEPAS d.o.o. Široki Brijeg ŠIROKI BRIJEG, BIH 1,25
ABDS d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 1,09
NLB Banka d.d., Tuzla TUZLA, BIH 0,99
BALKAN INVESTMENT OPPORTUNITY FUND GRAND CAYMAN, CYM 0,80
FACTOR BANKA D.D.
A vlasnik ABDSa je KD koji je ujedno i vlasnik DUFa MIG fonda i VIB fonda i tako to..

Pojeo vuk magarca. Valjda dok se ne izglasa zakon(kojeg zadugo nećemo vidjeti). Inače mi se fondovi kao ulaganje nimalo ne sviđaju.
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Pa upravo ovo sa Duf ovima odbija ljude. Medjutim potencijal je veliki ako bi se ovo regulisalo. Glavna stvar je upravo velika potcijenjenost. Npr vrijednost imovine/portfelja Biga je po dionici trenutno oko 9,5 KM. I to sa ovakvim mizernim cijenama firmi iz portfelja. Tesko je vjerovati da ce npr Sosor koga Big ima mislim 24 % ostati na ovim vrijednostima ako ga npr Trigkav ili neko drugi pokusa preuzeti. Tako da me ne bi cudilo da vrijednost portfelja ode na 15 ili vise sa prvim poboljsanjem na Sase. S druge strane cijena dionice je trenutno 4. To mi je ipak prevelika potcijenjenost da bi bilo dugorocno odrzivo, cak i uz ovu muznju od DUFova. Dodje li do ovih izmjena zakona moguc je veliki rast, cak veci od ostalih dionica jer bi jedan dio rasta bio zbog rasta portfelja a drugi dio zbog rasta % u odnosu na NAV (na recimo 60-70 %. Tako bi recimo 66% od 15, sto je vrlo realno da ne kazem konzervativno, dalo cijenu dionice od 10 KM a danas je kako rekoh 4.
Last edited by montypython on 05 Apr 2013, 07:43, edited 1 time in total.
fx78
Posts: 35
Joined: 27 Apr 2010, 18:31

Re: ZIF-ovi

Post by fx78 »

one wrote:uzmimo za primjer fds sa kojim se svaki dan trguje a jasno se vidi da nije niti jedan fond kupovao ili prodavao tu dionicu,samo obicne manipulacije.
ne branim nikoga, ali što bi iko kupovao fds?
Post Reply