ZIF-ovi

panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Samo je od FDS 39 miliona KM, Bosnalijek se ne može računati jer ni jedan mali dioničarn nije prodao klonhadenovcima ali povrata na berzu nije bilo. A nije ni bitno.

Makar i ovakava država vlasnik firme je bolja opcija u slučaju Igmana nego u najveći dioničar nekog fonda za koje znamo šta rade. Igman je već isplaćivao dividendu a vjerovatno će opet jer nemaju ozbiljnih planova obnove proizvodne tehnologije(iako rade na starim mašinama) a državi treba novac kako bi finansirala npr Pretis ili Vitezit odnosno ponovo pokrenula proizvodnju raketnog goriva za neke vrste artiljerijskih granata i slično a to mogu uzeti preko dividende od Igmana.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

mendo wrote:plus, niko nije puškom tjerao "jadnje Bosance", da kupuju (tek) 2006. i 2007.godine!
pored toga je i većina Slovenaca i Hrvata kupovala tek 2006. i 2007.godine!

zbog toga so i cijene bile tada najviše - osnovni zakon potražnje i ponude!
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: ZIF-ovi

Post by slucajni prolaznik »

Gospon mendo nemam uopće potrebu komentirati vaš kontrastav jer ćemo daleko otići u analizi ..vama vaše meni moje mišljenje ...jel bajka ili ne uopće je nebitno ..činjenica je da su vrijednosti dionica pojedinih kompanija koje nažalost posljednjih godina čitamo na spiskovima "ili umrlih ili samo što nisu " dosezale astronomske cifre mjerene desetinama / stotinama KM ..ja ću započeti niz sa Vranicom , Hidrogradnjom , FDM ,itd itd ...
ps nikad ni pomislio ni napisao da su bosanci jadnji ... samo sam konstatirao šta se dešavalo ...a za kupovinu od strane slovenaca ili hrvata očito niste dobro informirani ..
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Svako je mogao kupiti te certifikate po 1-2% nije bilo zabranjeno. Trebalo je samo vidjeti da se to isplati. Druga je priča da je bilo pametnjakovića koji su govorili da je to "bezvrijedno" pa kad su poslije vidjeli da nije promijenili su ploču. Također, skoro ista priča da fondovi ne vrijede i da ne dijele dividendu išla je tamo 2005 i 2006 da bi nakon toga mjesecima rasli i narasli za nekoliko stotina posto. Oni koji su ušli na vrijeme ( i izašli na vrijeme) multiplicirali su dobit a nije bilo dividende ni tada. Mit je da je bilo ko nekoga navlačio pa se "istresao". U pitanju je bio standardni vrhunac bull marketa koji se ciklično ponavlja. Viđeno stotinama puta. Ja sam nekim prijateljima tada govorio da je tržište pregrijano i mnoge cijene nerealne i da hitno izlaze (BIG 28, Telecom 90 SOSOR 65 JPESR 200) niko nije htio ni da čuje, kupovali su Hidrogradnju i Enisr po 35 KM (a nisu kad je bila 5-6) a nisu ih tjerali na to nikakvi Slovenci. Stvar se ponavlja ciklično, sad smo na dnu i ima logike da može doći do optimizma i novog ciklusa. Na Zapadu su rekordne vrijednosti na berzama i rastu godinama a u nas ima firmi sa P/E jačim od 1/4 i niko ih i ne glada. Stvar je samo u strahu.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

montypython wrote:Svako je mogao kupiti te certifikate po 1-2% nije bilo zabranjeno. Trebalo je samo vidjeti da se to isplati. Druga je priča da je bilo pametnjakovića koji su govorili da je to "bezvrijedno" pa kad su poslije vidjeli da nije promijenili su ploču. Također, skoro ista priča da fondovi ne vrijede i da ne dijele dividendu išla je tamo 2005 i 2006 da bi nakon toga mjesecima rasli i narasli za nekoliko stotina posto. Oni koji su ušli na vrijeme ( i izašli na vrijeme) multiplicirali su dobit a nije bilo dividende ni tada. Mit je da je bilo ko nekoga navlačio pa se "istresao". U pitanju je bio standardni vrhunac bull marketa koji se ciklično ponavlja. Viđeno stotinama puta. Ja sam nekim prijateljima tada govorio da je tržište pregrijano i mnoge cijene nerealne i da hitno izlaze (BIG 28, Telecom 90 SOSOR 65 JPESR 200) niko nije htio ni da čuje, kupovali su Hidrogradnju i Enisr po 35 KM (a nisu kad je bila 5-6) a nisu ih tjerali na to nikakvi Slovenci. Stvar se ponavlja ciklično, sad smo na dnu i ima logike da može doći do optimizma i novog ciklusa. Na Zapadu su rekordne vrijednosti na berzama i rastu godinama a u nas ima firmi sa P/E jačim od 1/4 i niko ih i ne glada. Stvar je samo u strahu.
veoma dobro napisano! Sve si rekao!
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: ZIF-ovi

Post by slucajni prolaznik »

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... bos+fondom
Pročitah ovu informaciju i čini mi se zanimljivom ali nisam upućen u detalje ...znam da je oko ovoga fonda duže vremena bila borba oko preuzimanja ( vidi se i iz informacije sa linka ) ali ne znam tko je na koncu pobjedio ..ukoliko netko zna više detalja da postira bio bih zahvalan...
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

na zapadu i generalno po svijetu se ogromne količine novca slivaju u potpune gluposti...
A ovdje za samo par 10 mio sve ode u nebo, prije ili posle, samo pitanje vremena :)

Which is why it didn't come as a total shock to see the loss-making photo sharing and messaging app Snapchat list on the market at a whopping valuation of $US24 billion.
https://www.nytimes.com/2017/03/02/busi ... .html?_r=0
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

Madness of crowds; Forget and repeat. Scientific knowledge is cumulative, but financial knowledge is definitely cyclical. Financial history is forgotten and repeated, again and again. Every stock market cycle and every asset class bubble, people get sucked by a good story at the top and sell at the bottom in a panic. It can't be helped. A great read of various bubbles and manias is Charles MacKay's Extraordinary Popular Delusions and The Madness of Crowds. Although someone should revise it and add new chapters on the Nifty Fifty bubble of the 1970s, Japan bubble of the 1980s, Asia financial crisis of 1997, dotcom bubble of 2001 and US housing bubble of 2007. The crisis / bubbles seem to be increasing in frequency over time.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

mendo wrote:Madness of crowds; Forget and repeat. Scientific knowledge is cumulative, but financial knowledge is definitely cyclical. Financial history is forgotten and repeated, again and again. Every stock market cycle and every asset class bubble, people get sucked by a good story at the top and sell at the bottom in a panic. It can't be helped. A great read of various bubbles and manias is Charles MacKay's Extraordinary Popular Delusions and The Madness of Crowds. Although someone should revise it and add new chapters on the Nifty Fifty bubble of the 1970s, Japan bubble of the 1980s, Asia financial crisis of 1997, dotcom bubble of 2001 and US housing bubble of 2007. The crisis / bubbles seem to be increasing in frequency over time.
Ovako to Google translate prevodi na bosanski.
Možete to uraditi i na srpski ili hrvatski :lol:

Ludilo od gužve; Zaboravite i ponoviti. Naučno znanje je kumulativna, ali finansijski znanje je definitivno ciklična. Financijski povijest je zaboravljena i ponavlja, iznova i iznova. Svaki berze ciklus i svaki imovine klase balon, ljudi se usisan od dobre priče na vrhu i prodavati na dnu u panici. To se ne može pomoći. Veliki čitanja različitih mjehurića i Manias je Charles MacKay je izvanredni Popularne zablude i ludilo gužve. Iako neko treba revidirati ga i dodati nova poglavlja o Nifty Pedeset balon od 1970-ih godina, Japan balon od 1980-ih, Aziji finansijske krize iz 1997. godine, dotcom balon od 2001. godine, a balon nekretnina u 2007. Kriza / mjehurići izgleda da se povećava u frekvencije tokom vremena.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Tek je 10 godina prošlo od kako je puno ljudi izgubilo novac na SASE i generalno u regionu a to je kratak period da se zaboravi. Iako se ciklusi skraćuju treba proći minimalno 15 godina da bi se nešto promijenilo. A pošto je ovdje situacije specifična, možda i duže.
Post Reply