Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by indikator »

panzer wrote: 09 Mar 2023, 11:37 Ali je prošla "strašna kriza" koju su nam najavljivali tako da će vjerovatno biti isplata za pretprošlu godina i dio prošle. Ali to neko već zna.
Sve je moguce, ali oni su imali krajem 2021 i pocetkom 2022 godine nekih tehnickih problema za koje su morali izdvojiti dosta novca, to je glavni razlog sto nisu dijelili dividendu, ali to naravno nije plasirano u javnost kao razlog. Nisam siguran da li je to sve rijeseno.
panzer
Posts: 11941
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Nemaju se oni kome pravdati pa da sakrivaju neke razloge. Nisu oni- znamo već ko krije....

Ovo je zvanično i činjenica : Kako bi se osigurala likvidnost u uslovima krize Skupština Društva je donijela odluku da se ne vrši isplata dividendi
Sitna buranija
Posts: 2015
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

indikator wrote: 08 Mar 2023, 19:17 Teletrader je ponovo u funkciji.
Opet ne radi. Nema dubine naloga. Ima samo šta je protrgovano i najbolji kupovni i prodajni...
novi
Posts: 163
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by novi »

Gospodine Key možete li mi objasniti kako je rudnik Ljubija isplatio 30 miliona u 2022. godini (15 miliona kao dobiti od prije do 2020. ''pranje savjesti - dug'' drugih 15 miliona kao dobit iz 2021. pod pritiskom politike), a onda ih prikazao kao dobit na kraju 2022. godine. Mislim kod nas može svašta ali ovo je već mašta. Da slučajnu Indijci nisu prebacili dogovoreno za ovu godinu.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Key »

Arcelor Mittal d.o.o. Prijedor je imao veliku neraspoređenu dobit koja je akumulirana u prethodnim godinama. LJUB je vlasnik 49% te firme, a ostalih 51% je Arcelorova off-shore firma koja je registrovana u Holandskim Antilima. Prvo je u 2021 godini ArcelorMittal d.o.o. Prijedor isplatio 18 miliona dividende, a LJUB je prikazao profit u toj godini od 17 miliona KM. Od te dobiti LJUB je isplatio dividendu 15 miliona KM u 2022. godini (6.4.2022. je bila skupština akcionara).

U prvom polugodištu 2022. godine je Arcelor isplatio novu dividendu od koje je LJUB pripalo 17,1 milion. LJUB je iskazala na polugodišnjem bilansu profit od 16 miliona i odmah su na skupštini 16.8.2022. godine donijeli odluku za isplatu privremene dividende od 15 miliona. Zakonom o privrednim društvima u RS je moguće isplaćivati uslovno rečeno unaprijed dividendu. Npr. ako imaš veliki profit na pola godine za 2022. godini možeš odmah isplatiti akcionraima u istoj godine, bez potrebe da čekaš godišnji bilans i da radiš isplatu u 2023. godinu. Ne koristi se to često. Samo TLKM to redovno radi, a sada je koristila i LJUB. Od ostalih kompanija niko, da je meni poznato.

Nekada super prođu mali akcionari kada većinskom akcionaru hitno treba lova :D
Dejan118
Posts: 241
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Dejan118 »

Veći je promet na gradskoj tržnici nego na obadvije berze zajedno.
Kad se sabere više se prometuje krompira i sira nego dionica.
panzer
Posts: 11941
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Institucionalni investitori su ti koji prave promet. Kako određeni fondovi, tako i banke.
Unutar države nemamo ništa ozbiljno, u Sarajevu je kriminalac upropastio šansu da se od zifova napravi dobar proizvod a banke kao imaju svoje vlastite fondove ali nemaju ljude.
U Banjaluci ima kvalitetnih ljudi ali nema dovoljno ulagačkog potencijala. PREF je na dobrom tragu i rade što mogu.

Strani institucionalni ulagaču bi došli tj ne bi svi otišli da su se uspostavila ozbiljna pravila igre. A pošto su šibicari sjedili, i dalje sjede u upravi berze, ovdje mislim na sarajevsku, ozbiljna pravila se nisu mogla ni očekivati.

Tako da nam ostaje tražiti neka logička rješenja i loviti te prilike u divljem okruženju. Institucionalnim igračima treba velika likvidnost da bi funkcionisali ali nama ne treba.
Naš je potencijal 100.000 do 200.000 KM i sa tim se može solidno baratati.

Da se ovim putem "zahvalim" gorepomenutim "faktorima".
panzer
Posts: 11941
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Promijenilo se stanje, po svemu sudeći.

Već mjesecima nema trgovine ovim zombi firmama. Ni u jednom obliku, ni u jednom emitentu. Još uvijek izgleda da su ih dobro načepili.

Neka je ukupni dnevni promet i 5000 KM ali neka je prava trgovina.
panzer
Posts: 11941
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Majevica dd.
Akumulirana neraspoređena dobit 6,7 miliona KM odnosno 21 KM po dionici. Od toga je Bingo uzeo većinu kao pozajmicu ali će prije ili kasnije morati vratiti. Obzirom da kontroliše skoro 85% firme, neće im biti mrsko isplatiti akumuliranu dobit svim suvlasnicima.
slavuj
Posts: 1938
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

panzer wrote: 14 Mar 2023, 14:42 Promijenilo se stanje, po svemu sudeći.

Već mjesecima nema trgovine ovim zombi firmama. Ni u jednom obliku, ni u jednom emitentu. Još uvijek izgleda da su ih dobro načepili.

Neka je ukupni dnevni promet i 5000 KM ali neka je prava trgovina.
I meni se tako ponekd učini,ali se onda sjetim svega što ukazuje da se ništa nije promjenilo.
Meni i dalje u odgovorima na pismene upite o stanju predmeta,na dvije stranice uspjevaju saopštiti jednu jedinu rečenicu,koju ponavljaju ko papagaj,PREDMET JE U FAZI ISTRAGE.A to znaći sve po starom.
Ja sam davno već napisao da krivično gonjenje pljačkaša Fondova može spriječiti samo korupcija,A para za to ima,davno su izvučene.
I sve dok ne budu procesuirani svi,od ko bajagi investicijskih savjetnika do onih što vozaju lizing automobile na račun brokerskih kuća.Ulagaće u turizam se ne smije ni u kakvoj varijanti zaobići.Da vidimo koga će oni okriviti za sve te silne kradje iz džepova dioničara fondova.I ne samo njih.Iste ruke su u džepovima svih učesnika tržišta vrijednosnim papirima koji nisu sa njima,ili nisu u dovoljnoj mjeri.I sve tako,dok svi mi ne napišemo molbu toj bratiji da nam podigne proviziju za trgovinu,i obore tržišnu vrijednost dionica u koje smo poprilično uložili.Kao što su ih fondovi navodno zamolili .
A do tada,nema ništa od prometa na SASE.
Post Reply