Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

brzi
Posts: 2412
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

investitor_ba wrote: 01 Jun 2021, 12:46 Ja sam skoro htio raditi na kuci nesto i svaki majstor ima slicnu pricu da je sve uzasno poskupilo. U komsiluku je nego radio ogradu od cigle, zafailo par komada, nije se moglo kupiti jer nigdje nije bilo na stanju, jedva uspio naci.

Sta je razlog svemu ovome? Nije valjda COVID uticao na cijenu stiropora...
Moguće da je došlo da smanjenja proizvodnje jer se nije moglo planirati, što je dovelo do stvaranja nestašice, što opet diže cijene i profitabilnost.
Nijemci se žale da je najam auta u Španiji i do 300 eura po dana, Iznajmljivači su rasprodali dio voznog parka jer su im automobili stajali i gubili na vrijednosti. Sad kada se ponovo sve pokreće, nema dovoljno ponude.
montypython
Posts: 3788
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

investitor_ba wrote: 01 Jun 2021, 12:46 Ja sam skoro htio raditi na kuci nesto i svaki majstor ima slicnu pricu da je sve uzasno poskupilo. U komsiluku je nego radio ogradu od cigle, zafailo par komada, nije se moglo kupiti jer nigdje nije bilo na stanju, jedva uspio naci.

Sta je razlog svemu ovome? Nije valjda COVID uticao na cijenu stiropora...
Pisao sam nedavno o ovome odnosno o "širem planu" na temama vijesti iz ekonomije i privrede i kriptovalute. Da se ne ponavljam, čitav plan je da se izvrši tranizicija na novo društvo tzv The Great Reset. Od transfera sa nacionalnih suverenih država na globalnu svjetsku vladu koja će svima komandovati. Bez nacionalnih istorija, religija, čak polova. Sve će biti digitalno uključivo valute. Dio toga je činjenica da je dolar na umoru, da SAD godinama štampa novac i troši preko svojih granica i zadužuje se preko obveznica koje postaju bezvrijedne a imaju ih mnoge zemlje. Uz to i valute tih zemlja su tzv FIAT, nevezane za zlato odavno. Ti dugovi prijete da zavale čitave države jer su mnogi penzioni fondovi kupci takvih papira. Zato se svjesno ide na uništenje ekonomija posebno zapadnih zemalja da bi se prikrilo višedecenijsko štampanje para posebno dolara. Da bi se slom prikrio, pušten je kreiran je korona virus da se skrene pažnja stada, a usput se koriste lockdowni,maske i vakcine za druge ciljeve koji su još mračniji i o kojma ne bih sad. Da bi se dolar što uspješnije uništio štampaju se i narodu dijele trilioni (po našem bilioni) u vidu "pomoći", svjesno da ništa ne rade i da što više malih i srednjih firmi propadne. Isto se radi u npr Njemačkoj. Ponuda jeftinog naštampanog novca je ogromna pa ljudi troše, a s obzirom da ništa ne rade robe je sve manje, što izaziva poskupljenja i onda inflaciju koja još nije ni počela šta će tek biti. LIčno očekujem hiperinflaciju, slom berze, posebno američke (najduže za pola godine), ogromno slabljenje a možda i nestanak dolara ovakvog kakav je sad i još štošta. Plan je širok i dubok uključeni su svi mediji, printani i elektronski. Ništa nije slučajno ni likovi kao Greta Thunberg, Fauci, Tedros na čelu WHO, Merkel u Njemačkoj itd isl, forsiranje tzv klimatskih promjena, karbonskog otiska (već dolazi do ispada mreže po Evropi a Njemačka je ovisna o uvozu struje i koječemu). Nije slučajno ni zaglavljivanje broda u Sueskom kanalu, ni nestanci struje u Teksasu. Na čelo evropskih država dovedeni su najnesposobniji lideri ikad ali odani i spremni na sve. U Njemačkoj se spremaju da isluženu Merkel zamijene novim još zelenijim i nesposobnijim modelom Baerbock. U Austriji Kurz, u Francuskoj Macron, u UK Johnson, svi su oni davno uzgojeni i odabrani da budu na čelu svojih zemalja upravo da odrade ovo sad. Ne isključujem ni ratove, građanske a ni one među državama. Možda zvuči kao teorija zavjere ali tako bi zvučala i sadašnja realna situacija u svijetu da vam je neko ispričao prije godinu i po.
montypython
Posts: 3788
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Evo npr filma koji objašnjava djelić priče, onaj o dolaru. Priča je naravno mnogo šira i dublja i uključuje vrlo mračne likove poput Klausa Schwaba, Gatesa, Rockefellere i druge, te ideje poput eugenike, transhumanizma i sl. https://www.youtube.com/watch?v=bgPDW0ZpgJU
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Kako reče onaj komandant Pračer 1992.: "jebiga,stari,onda je rat".

Ja to ne mogu prihvatiti i graniči mi sa teorijom zavjere. Uglavnom, za bilo koje dešavanje il događaj ne trebaju planovi "elita" jer su ljudi dovoljno nepismeni i neracionalni da izazovu i krize i ratove.

A pogotovo se ne mogu složiti da Merkel nije bila odlučujući faktor u pozitivnim kretanjima ekonomije(tako sam shvatio).

Ako i dođe do kakvih nemira,doći će radi slabog odgovora ekonomista i vlada i neuspjelih rješenja za ekonomske tokove a ne zato što neko tako planira.

Što se tiče ove inflacije može se reći da se ide u drugi ekstrem valuacija, nakon prošlogodišnjeg negativnog smjera pa se možemo samo nadati da se i kod nas odrazi na cijene dionica.
montypython
Posts: 3788
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

panzer wrote: 01 Jun 2021, 19:21 Kako reče onaj komandant Pračer 1992.: "jebiga,stari,onda je rat".

Ja to ne mogu prihvatiti i graniči mi sa teorijom zavjere. Uglavnom, za bilo koje dešavanje il događaj ne trebaju planovi "elita" jer su ljudi dovoljno nepismeni i neracionalni da izazovu i krize i ratove.

A pogotovo se ne mogu složiti da Merkel nije bila odlučujući faktor u pozitivnim kretanjima ekonomije(tako sam shvatio).

Ako i dođe do kakvih nemira,doći će radi slabog odgovora ekonomista i vlada i neuspjelih rješenja za ekonomske tokove a ne zato što neko tako planira.

Što se tiče ove inflacije može se reći da se ide u drugi ekstrem valuacija, nakon prošlogodišnjeg negativnog smjera pa se možemo samo nadati da se i kod nas odrazi na cijene dionica.
Ljudi jesu dovoljno nepismeni da sami izazovu krize i ratove. Ali ide mnogo brže kad ih se svjesno vodi u tom smjeru. Npr pokreti kao BLM Black Lives Matter nominalno su za rasnu jednakost kao i slični WOKE, ali su namjerno stvoreni kao napadno agresivni da negiraju prava bijelaca i drugih rasa. Ustvari težnja je da se tom agresivnošću navede bijela većina da joj "prekipi" i da započnu masovni pokolji i građanski rat. Trenutno u SAD ako kažeš "Svi su životi vrijedni"-gubiš posao. Ponovo se pregledavaju stari holivudski filmovi i cenzurišu uključivo i crtane.Što se tiče ekonomije veliki gradovi nestaju, ljudi bježe iz Manhattana koji izgleda postapokaliptično, sve su radnje napuštene, svi biznisi propali. Ljudima se šalju čekovi na kućnu adresu da ne rade. Robe se ne proizvode, cijene rastu sve se uvozi. Stanarima je omogućeno da ne plaćaju stanarine, dok vlasnici tih stanova propadaju. Međutim kad se to naglo otpusti dobićeš milione beskućnika koji se već pojavljuju na ulicama npr u Kaliforniji. Uz one koji su imali mali ili srednje biznise kojih više nema i koji su nakon jedne neprimljene plate na granici gladi. Postaviću dole ako nađem link na količinu dolara u opticaju koja je bukvalno eksplodirala štampanjem tzv stimulusa za nerad tokom tzv Covida. Količina se povećala za mislim 40 % za godinu dana. Skok u 2008 izgleda naivno u odnosu na onaj u 2020. Dovoljan je i pogled na taj dijagram da bude jasno da je to put u propast. Međutim ništa nije bolje u Evropi jer sličan je dijagram Eura. Što se tiče Merkel ja ne vidim njene bilo kakve zasluge za bilo šta. Došla je na gotovo, u davno izgrađenu jaku zemlju visokog standarda i jake ekonomije i koju godinu plovila na tom talasu. Sve što je sama uradila je katastofalno. Sva infrastruktura je bila sagrađena prije nje, putevi, mostovi željeznice, aerodromi. Sjećam se i standarda prije rata i u zadnje vrijeme jer sam puno puta putovao tamo. Kupovna moć je mnogo niža sad, cijene su porasle dramatično. Kvadrat stana npr u Minhenu je po 8-10 hiljada Eura, niko ga ne može kupiti bez cjeloživotnog kredita. Čak ni viskoobrazovani teško mogu platiti stanarinu (+1000 Eura) i troškove ako nema bar 2 plate u porodici. Ulice su primjetno prljavije nego prije 20 ak g a kamoli 30, javni transport nije više tako tačan kao nekad itd isl. Merkel je uvezla par miliona tzv izbjeglica (od kojih to većina nije bila) i sad su na teretu poreznih obveznika, kriminal je u porastu. Pod pritiskom šuplje priče oko tzv klimatskih promjena pristala je na zatvaranje termoelektrana i rudnika i forsiranja vjetroelektrana što već izaziva poremećaje u snabdjevanju te padove mreže (u zadnjih 5-6 dana dva veća nestanka struje), i pretvara bivšu najveću silu u Evropi u uvoznika. Struja je među najskupljim u Evropi (zbog nameta za obnovljivu energiju) (4x skuplja od BiH). Sad već stižu glasovi od građana tamo da dalekovodi i razvodna mreža za VE ustvari zauzimaju više plodne zemlje nego TE i ustvari nanosi više štete ekologiji, da ne spominjem da nakon 20 g te VE postaju nerazgradivi toksični otpad. Dalje, ponos Njemačke privrede i ono po čemu su bili top u svijetu je naravno autoindustrija sa klasičnim motorima kioja zapošljava stotine hiljada ljudi sa kooperantima milione. Forsiranjem električnih auta i pričom o fosilnim gorivima i zelenoj energiji faktički je sama uništila svoje brendove i komparativnu prednost i stavila se u ligu sa bezbroj drugih proizvođača električnih vozila gdje će njemački tipovi biti samo jedni od mnogih ali ne više brend i top klasa. Država je postala totalitarna, policija hapsi stare žene po ulici ako nemaju masku, naučnike smjenjuju ako odstupaju od državne agende, još samo fale žute zvijezde na ruci. Vanjska politika, kače se s Rusijom da zadovolje interese SAD a ne više svoje, a u slučaju da stvarno izbije rat kao skoro granična zemlja bili bi prvi na udaru dok je SAD daleko preko okeana. Što se tiče korone, najavila je 60 miliona slučajeva i milione mrtvih i na bazi toga zatvorila državu na godinu i po i uništila nekoliko stotina hijada firmi, sve bazirano na lažnom PCR testu. Vlada joj je puna korumpiranih ministara sa bezbrojnim aferama i sukobima interesa. Možda sam jednostran ali stvarno ja kod Merkel ne vidim svijetle tačke.

https://fred.stlouisfed.org/series/WALCL
https://www.conseq.cz/about-us/news/cha ... high-speed
Sitna buranija
Posts: 1982
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

Znao sam da je ovaj Monty lucidan, ali da je ovoliko :lol: :lol: :lol:
brzi
Posts: 2412
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

Ne vjerujem ni u kakve velike globalne planove.
Teško se u jednoj zemlji postigne dogovor oko bilo čega a kako bi onda neki globalni tajni koji bi svi nijemo slijedili.
Cijene su otišle zbog povećane potražnje kojoj je prethodila smanjena potražnja i smanjena proizvodnja jer nema smisla proizvoditi za punjenje skladišta.
Kapital je jedini i neprikosnoveni vladar svijeta.
Čak i vlasnici koji vjeruju da su gospodari svog kapitala su zapravo samo dobre sluge.
Vlasnik kapitala će sve učiniti da se kapital hrani, da ne "ugine".
Sigurno da postoji prikriveni sukob između kapitala i države kao parazita koji živi na račun kapitala.
Posebno u državama u kojim država ne stvara dobre
uslove za kapital.
I sigurno ovih 2.500 globalnih milijardera ne žele nikakav novi svjetski poredak u kojem bi postali milioneri.
A oni se ponajviše pitaju.
beka26
Posts: 804
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by beka26 »

Apsolutno se slažem s Montijem. Ništa se ne događa slučajno, a situacija je i još gora .
Ne prelaze oni na obnovljive izvore što vole prirodu nego sto moraju.
Nafte i plina je sve manje, a onaj višak vuku najjači. Mnoge zemlje izvoznice postale su uvoznici, a od koga
da uvezu. Rusi će polako da smanjuju svoj izvoz strateških energenata, jer moraju da čuvaju za sebe. One zemlje koje imaju ugalj mogu se smatrati sretnim, jer će imati bar dovoljno struje.
Uranim će koristiti samo odabrani. Jedini pravi obnovljivi izvor je hidroenergija u tu BIH stoji dobro. Uskoro će Njemačka biti prisiljena da počne sa troši svoj ugalj. Samo da osobna vozila pređu na struju oni moraju da uduplaju proizvodnju struje.
Ovom brzinom potrošnje Kina ima uglja za 30- TAK
god. a planiraju da povećaju potrošnju.
Japan i J. Koreja od energenata nemaju ništa.
Ovise o milosti SAD.
Na Balkanu će narednih godina biti povećana proizvodnja struje za duplo, a i troduplo, jer će trebati snadbijevati ove koji nemaju.npr Italija...
Znaci izgradnja termo i hidroelektrana će se ubrzati.
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by one »

by brzi »
I sigurno ovih 2.500 globalnih milijardera ne žele nikakav novi svjetski poredak u kojem bi postali milioneri.
A oni se ponajviše pitaju.

ako se otope kape na polovima dovoljno je da se zemljina osa i putanja pomjere za djelic pa da i ovi gore navedeni i svi mi ostali postanemo dio amiske zajednice

u nekom sljedecem periodu nece se koristit trecina auta od danasnjeg broja jer nece postojat ni trecina radnih mjesta.zato vec pocinju experimenti davanja nekog osnovnog dohotka ljdima koji nebudu radili za osnovne zivotne potrebe
https://www.poslovni.hr/europska-unija/ ... no-4290395
https://www.vecernji.ba/svijet/europska ... ce-1497305
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by investitor_ba »

Universalni osnovni dohodak (UBI) nije radi toga sto nece biti radnih mjesta, nego jednostavno sto je covjecanstvo daleko produktivnije sada i nema potrebe da svi non-stop rade. Prije je familija od 10 obradjivala porodicnu zemlju, sada to moze raditi jedan covjek vjerovatno i bolje sa naprednijim alatom i masinama. Tako da se produktivnost povecava iz godine u godinu, a skoro svi mi radimo 5 dana u sedmici , stoga postoje ovi experimenti da se to postepeno promijeni, sto sa kracim radnim vremenom, sto sa UBI gdje neki ljudi ne bi radili uopste, da se vidi kako ce stvari funkcionisati.

Postoji dosta straha od ljudi koji su u tradicionalnim zanimanjima da ce AI/roboti i slicno preuzeti i da cemo svi ostati bez posla, ali to se dosad nije desilo jer se covjecanstvo moze fokusirati na nesto drugo i raditi produktivnije stvari kao i uvijek do sada. Tako da na sve ove napretke treba gledati kao dodatni alat koji ce nam omoguciti da budemo produktivniji i da za krace vremena odradimo posao za koji je prije trebalo daleko vise vremena.
Post Reply