Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

esas
Posts: 32
Joined: 26 Dec 2020, 14:10

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by esas »

Šta mislite o ovim obveznicama? I generalno o obveznicama na domaćem tržištu?
http://www.blberza.com/Pages/DocView.aspx?Id=100594
novi
Posts: 153
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by novi »

Ja licno ne ulazem u vladine papire jer mislim da je bolja zarada na rastu dionica ili dividendi kao penzionom fondu (ipak imam godina)
i mislim da za ovaj moj pristup ima i previse prilika. Tako da zakljucim 2% nije neka varijanta da se otimam, mozda da imam 2 ili 3 miliona i da bas neznam sta sa njima
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sabur2 »

esas wrote: 27 May 2022, 14:59 Šta mislite o ovim obveznicama? I generalno o obveznicama na domaćem tržištu?
http://www.blberza.com/Pages/DocView.aspx?Id=100594
Veca je inflacija.
U ovom vrmenu 2% vrijednosti novac izgubi za mjesec-dva.
To je namjenjeno bankama koje imaju viska neplasirane gotovine. Pa bolje i 2% nego nista.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

panzer wrote: 26 May 2022, 12:534,49% Igmana.
Fondovi su se malo prerasporedili Bonus prodao Mi Groupu i Prof-plusu. Otvorio se prostor da Mi Group sutra proda u pola cijene.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

panzer wrote: 27 May 2022, 10:14 A pitao sam se koji će se skrbnik ili fond pojaviti... Znači ima se iz MI Groupa još para za izvući.
ZIF MI Group došao je do udjela od 8,83 posto u Štampariji Fojnica i postao drugi najveći dioničar ove kompanije.

Dionicama Štamparije trgovano je 24. maja u vrijednosti 291.276,00 KM, kada je protrgovano 46.980 dionica ili 8,83 posto.

Dionice je prodala Šehzija Buljina koja je udio u Štampariji sa 68,2 posto smanjila na 59,7 posto.

Dionicama Štamparije trgovano je i 25. maja u vrijednosti 334.924,00 KM, pri čemu je vlasnika promijenilo 54.020 dionica po kursu od 6,20 KM u 7 transakcija.
I Bonus je našao " perspektivnu" štampariju za uložiti. A MI Group je postao najveći dioničar. Budućnost je u štamparijama. Mogu se glasački listići štampati.
oke123
Posts: 1
Joined: 30 May 2022, 18:45

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by oke123 »

Pozdrav svima i želim vam mnogo sreće u budućem trgovanju i investiranju!

Pošto nisam mogao pronaći odgovor, moram ovdje pitati, sigurno ima neko iskustva s ovim.

Zanima me da li je trgovanje (valuta, dionica, derivata) preko stranih brokera tipa eToro, Admiral Markets, AvaTrade, FXTM, Saxo Bank, itd. legalno za državljane BiH?

Hvala unaprijed!
novi
Posts: 153
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by novi »

Ne znam kako da pocnem pa ukratko:
lomimo se oko bsnl, bh tlekom elp sa i slično a povrat je ništa ili simobolično, kao uspjeh BH telekom 5 ili 6 % kupovne cijene, i ono biće ima perspektivu, povrat ne mtel 11 % redovno, bosna re 8%, i naravno ljudi isplate bez problema a ovdje se lomimo ko biće i promjeniće logiku. Malo je to dasadno, da mi je sa preko 50 godina da nesto bolan zaradi za mene ali ovo sto vi lomite nije to. Zao mi je, nije portal los ali mene bas ne zanima status radnika Bosnalijek, ili misljenje zelenih liberala oko rijeka, dao sam puno para i ocu da se nesto vrati. (sorry for typing) pisem iz broda pa nije bas ono.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

5% povrata na dividendu nije nimalo loše.

A dosadno i daj da se zaradi je bilo ovako, evo od oka u zadnjih šest godina.
FDS, Sarajevo osiguranje, Bosnalijek, Rudnik Soli.

Ako se tu nije zaradilo onda neće nikad.
novi
Posts: 153
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by novi »

Dragi panzer iz istog smo kantuna (ugla) zaradi se i na porastu dionice ali ovo sto je mainstream i o cemuse lomimo je daleko od ulagacke logike (rudnik ljubija 30% ), dajte momci mladji ste od mene dajte ideje novaca se fala Bogu ima (ovo Bogu sam se vratio da popravim), ideja momci to mi treba, stanje o drustvu i kako bi bilo to (jebi ga) haj uzivaj
novi
Posts: 153
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by novi »

Dragi panzer iz istog smo kantuna (ugla) zaradi se i na porastu dionice ali ovo sto je mainstream i o cemuse lomimo je daleko od ulagacke logike (rudnik ljubija 30% ), dajte momci mladji ste od mene dajte ideje novaca se fala Bogu ima (ovo Bogu sam se vratio da popravim), ideja momci to mi treba, stanje o drustvu i kako bi bilo to (jebi ga) haj uzivaj
Post Reply