Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

brzi
Posts: 2414
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

https://www.klix.ba/biznis/fortenova-gr ... /210329078

Bez gotovine i bez dugova,... kompanija koja ostvaruje prihode od 320 miliona KM i dobit do 50 miliona KM vrijedi više od BH Telekoma i Elektroprivrede skupa.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Ovo zbog cega su podnijeli tuzbu,objavljeno je u tri neovisna medija u protekloj godini.I nisu tuzili.
Moguca su dva razloga .Jedan je da ih je Federalna TV posebno razocarala objavom.Drugi razlog je vjerovatniji.Moguce da znaju da je tuzilacka odluka blizu,ili je vec donesena.
E sad,ako je tuzilastvo odlucilo da procesuira ova "izvlacenja"novca iz Fondova,onda su oni zakljucili da ce ova tuzba bar privremeno stiti lik i djelo ovog tuzioca.Jer proces ce sigurno biti dugotrajan.
A ako Tuzilastvo odustane od dokazivanja ovog "izvlacenja"onda su ovi tuzioci dali autogol.Tuzenog H.C su nagjerali da sam dokazuje tu njihovu rabotu u postupku sto su ga oni zapoceli.
Postoji jos jedan ,najvjerovatniji razlog."Izvlacenje" ce biti procesuirano,a podnosilac tuzbe spasava sebe iz toga.A sa drugim sta bude!
Opet moramo cekati.
brzi
Posts: 2414
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

Ne rekoše da će tužiti za laži nego za klevete.
Definicija klevete:
"Kleveta označava ogovaranje, omalovažavanje, vrijeđanje časti ili davanje izjave u kojima tvrdi neistine iako zna da su neistinite s ciljem stvaranja negativne slike"
Nema tu nikakve neistine ni klevete,.. to ih valjda i brine.
Unioinvestplatika nije izmišljena, Ozon nije izmišljen i trgovina dionicama istih nije izmišljena.
Prijetnja tužbom je samo pokušaj pranja dok sramota ne padne u zaborav,.. ukoliko tužilaštvo ne poduzme ništa.
panzer
Posts: 11804
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

A ako bi tužilaštvo poduzelo nešto onda bi možda bilo bolje da pokrije nekoliko konkretnih i jasnih situacija u kojima bi se jednostavno dokazao kriminal.
Ako bi išli na dokazivanje sveobuhvatnog kriminala onda bi se tu pojavilo puno saučesnika i onda bi počele velike opstrukcije samog predmeta jer bi se uključilo dosta uticajnih ljudi u ovakvom sistemu.
panzer
Posts: 11804
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

brzi wrote: 29 Mar 2021, 14:25 https://www.klix.ba/biznis/fortenova-gr ... /210329078

Bez gotovine i bez dugova,... kompanija koja ostvaruje prihode od 320 miliona KM i dobit do 50 miliona KM vrijedi više od BH Telekoma i Elektroprivrede skupa.
https://www.seebiz.eu/tvrtke/koliko-je- ... ije/254782

Opet Ebitda
brzi
Posts: 2414
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

panzer wrote: 30 Mar 2021, 10:13
brzi wrote: 29 Mar 2021, 14:25 https://www.klix.ba/biznis/fortenova-gr ... /210329078

Bez gotovine i bez dugova,... kompanija koja ostvaruje prihode od 320 miliona KM i dobit do 50 miliona KM vrijedi više od BH Telekoma i Elektroprivrede skupa.
https://www.seebiz.eu/tvrtke/koliko-je- ... ije/254782

Opet Ebitda
Pa onda ako idemo sa tih 10x EBITDA ( što se smatra povoljnim ) BH Telekom vrijedi 1,5 milijardi ili 23 KM po dionici, pa nek je i 7x EBITDA opet je vrijednost veća od milijarde ili 18 KM po dionici i Elektroprivreda vrijedi bar 2 milijarde odnosno 65 KM po dionici.
Ne bi to bilo loše.
Možda bi privatizacija BH Telekoma donijela neki novi vjetar na SASE kad već nije FDS.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Ja sam,izgleda,usamljen u tvrdnji da sredjivanja trzista vrijednosnih pqpira nema sve dok se sa toog trzista ne udalji bar pedeset ucesnika.
I to na nacin na koji su sa tog istog trzista udaljeni dugogodisnjiPREDSJEDNIK NADZORNOG ODBORA Sase i Predsjednik komisije za vrijednosne papire.
Vi koji pratite i neke strane berze molim vas da objavite ovdje jeste li upratili takvu situaciju!
Prvi covjdk berze i prvi covjek drzavnog regulatira u pritvoru.
I opet direktor Sase bezobraznO Tvrdi kako oni rade sve po zakonu.Da podsjetim,to je covjek koji je vodio brokersku kucu
pa je onda od ovog predsjednika NO berze imenovan na celo Vranuce pa kada je nju uspjesno zavrsio ,kao nagradu je dobio mjesto direktora SASE.
Sta onda ocekivati od takvog direktira berze i od takvog Nadzornog odbira ,a pogotovo od Regulatora kojem je sud zabranio rad.
Opet je nuzno strpljenje.Valjda ce se neko sjetiti da ih polako pocinje udaljavati.*

*U nekoliko navrata morao sam napisano ispravljati da ne bih klevetao ove sto su bili u pritvoru ili ,ne daj boze,ove koji ce tek biti.
panzer
Posts: 11804
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Ovi su manje više pomeli iz fondova što mogli pomesti.

I kod BHT i kod EPBiH ostaje ne preveliki iznos za prodati a to se u nekom doglednom roku može riješiti.
Još jedino Sarajevo osiguranje imaju a tu bi sad morali napraviti neku vidljivu operaciju da bi prodalu ASu za bagatelu.
Onda bi svima bilo jasno koliki je kriminal u toku i vjerovatno bi bio okidač da se nešto procesuira. Zato to i ne rade.
panzer
Posts: 11804
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Ubilo je ih u pojam.
Drugi Hidajet proda 3,5% Majevice po 6,5 KM iako firma zarađuje za bar 4 puta veću vrijednost.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Vucicev Mauricijus na mrezni nacin FTV-a,Demanti netacnih i tendencioznih navoda.

Prvi dio gornje recenice je naslov teksta u Oslobodjenju kojim glavna urednica V.S obavjestava svoje citateljstvo da je advokatska kancelarija podnijela tuzbu protiv Federalne TV,njenog urednika i autoricce priloga u emisiji Mreza koji govori o izvlacenju para iz Investicijskih fondova.
Naravno optuzen je i glavni i jedini gost na tu temu,,kako pise V.S,Halil Cengic.
Halil Cengic se predstavlja kao mali dionicar ali veliki tumac krivicnog progona Selimovica,obavjestava nas glavna urednica.
E ovo je vec za mustuluk.Znaci tuzilastvo nesto radi.
Sav tekst u nastavku tog pisaanija jje bezznacajan,,proizvoljan i neargumentiran,za razliku od tv emisije koju je trebao demantirati.I zato se njim necu baviti.
Moju paznju je medjutim privukao nadnaslov.Ispod fotografije predratnog hotela Babanovac i nedavno napravljenog igralista,napisano je:Cengicu smeta ulaganje u turizam.Gore spomenuti naslov je tek ispod ovog,a hotel Babanovac je izgradio joc Borac Travnik osamdesetih godina.
A sada je nekakvim mahinacijama dosao u vlasnistvo fonda.Inace,hotel ne radi vec dugo!
Ja sam glavnoj urednici,a odvojeno i Redakciji,skrenuo paznju da u emisiji niko nije rekao ni rijeci o ulaganjima u turizam i trazio da tu svoju proizvoljnu tvrdnju demantira.Jos sam je poducio da kupovina dionica nekog drustva ne znaci ulaganje u to drustvo,osim ako se diojice kupuju iz javne emisije dionica.
Kao primjer sam joj naveo dokapitalizaciju drustva Sarajevska pivara javnom emisijom dionica,kojom prilikom je iz fondova izvuceno oko 11.miliona km.
Pri tom su fondovi dionice iz emisije placali po 23 km a prilican broj dionica mimo toga su kupili od vecinskog vlasnika i to po 25 km.A oni koji prate znaju koliko je na Sase placana dionica Sarajevske pivare koji mjesec prije nego su je poceli dizati do nove nominalne vrijednosti ,da bi izvukli sto vise para is fondova sa sto manje dionica.
Ova moja poduka o ulaganju u turizam i podsjecanje na ovo izvlacenje vise od deset miliona iz fondova,izgleda je bio razlog da Oslobodjenje ne objavi ovaj demanti,.
Izglada su poceli shvacati da pucaju na vlastiti gol.
Post Reply