Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Oni koji će ovo istraživati treba prvo da odu na SASE, nađu emitent (npr Igman) i odu na trgovina (berzanska vanberzanska i sl) isprintaju sve transakcije unazad koliko mogu. Ograničenje je 2 godine unazad ali sumnjam da tužilac ne može dobiti direktno na izvoru koliko želi. Ovo da se ne bi šta pobrisalo. Evo npr primjer za Igman Konjic jedan od stotina primjera. Sad je cijena 169 KM. Međutim kad odemo na trgovina i pogledemo trgovine unazad 2 godine vidim da je npr 7 10 2019 g cijena dionice bila 180 KM da bi neko 9 10 2019 prodao 5 (pet) dionica po 90 KM tj prepolovio tržišnu cijenu, čime je onda "utro put" nekom da 14 10 kupi 25000 komada po toj povoljnoj, "tržišnoj" cijeni od 91,47 KM dionice firme koje realno vrijede 300 i više. Slično je bilo 7 6 2019 kad je kupljeno 143 hiljade kom za 11,5 miliona a obarano prije toga mjesecima. itd itd. Da se ispravim samo nije ovo obarano na 10 nego na 80-90 (sa 180 KM ili više) a TP DC Sarajevo je srozana na mislim 9-10 KM na na sličan način ne znam sa koliko ali nominala je 100 KM. Vidjeti Pivaru Tz, možda Solanu itd. Može se ući u trag i u arhivi izmjena prvih 10 top dioničara na RVP. Za Vispak vidjeti npr koliko se kupilo vanbezanski po fiksnim cijenama (čak i ovih dana nešto mrljaju po 10) ko zna koliko se daje ispod stola, ko je donio zakon koji omogućuje legalnu pljačku squeeze outom bez procjene sudskog vještaka, ko stopira izmjenu tog člana zakona itd.
Munger99
Posts: 46
Joined: 02 Mar 2021, 12:15

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Munger99 »

Evo jedna stvar za koju smatram da je dosta interesantna. Jedna strana firma u kojoj drzim akcije radi nesto sto bi se moglo objasniti kao online skupstina. Sta mislite kako bi ovo izgledalo kod nas? :D


Image
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Pošto je Bingo navalio na tuzlansku pivaru a mala je šansa da će ovako skupiti još bar 7 % da bi imao 95%, da li bi bilo dobro uzeti određeni udio ovdje.
novi
Posts: 153
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by novi »

Nezvanično kraj je 38, malo keš malo usluga malo preko berze
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Svakako ostaje solidan broj ostalih, da vidimo hoće li u prvom valu prebaciti 90%.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Danas sam saznao kako glavna urednica Oslobodjenja VS,naziva pljacku investicijskih fondova pod nadzorom I u korist Muje Selimovica i druzine.
Naime,ispod fotografije igralista na Vlasicu stoji potpis:Cengicu smeta ulaganje u turizam. A ispod toga je naslov. VUCICEV MAURICIJUS NA MREZNI NACIN FTV.Moram ovdje istaci da ja taj Mauricijus nisam spokenuo,ali eto Vildana to bolje zna.Mozda je to putokaz za one koji budu istrazivali gdje su pare.A prema prijavi protiv gospodina M.Selimovica,koja je dostavljena Tuzilastvu BiH ,i neke medjunarodne agencije se raspituju o nekakvom pranju para.E sad,stvarno ne znam da li je i to vezano za ova ulaganja u turizam.
A onda u nastavku se pokusava demantirati ono o cemu je taj Cengic,govorio u emisiji Mreza FTV prije nekoliko dana.
A u toj emisiji,vise od frtalj sata ,bilo je govora o izvlacenju para iz Zatvorenih investicijskih fondova.
I koliko se sjecam turizam nije nigdje spomenut,pa ni taj na Vlasicu.
Elem sad svi znamo da oni tu pljacku ffondova zovu Ulaganje u turizam!
Iz tog naredjenog teksta jos bih jedino izdvojio potpuno nebulozan pokusaj da se tog istog Cengica optuzi za neimenovanje Komisije za vrijednosne papire,a vlasnika medija,Muju Selimovica,kao vvelikog borca za ta imenovanje.
Previdjeli su cinjenicu da su vecinu tih ULAGANJA U TURIZAM,koja eto smetaju Halilu Cengicu,obavili dok je KOMVP FUNKCIONISALA u punom kvorumu!
I sto je najgore,sto bas smeta tom Halilu Cengicu,je cinjenica da oni ULAZU U TURIZAM i nakon sto je Tuzilastvo kantona upozoreno da bi trebalo mjerama zastite onemoguciti onima koji pljackaju fondove da njima i dalje upravljaju.
Tuzilastvo nije uradilo jos nista oko zastite preostale imovine fondova.Valjda se boje da ih ne optuze da su protiv ulaganja u turizam!
Pa ne bi htjeli da ih ovi pravdoljupci pridruze uredniku FTV,novinarki autorici emisije i Halilu Cengicu,protiv kojih su,kako kazu,vec predali tuzbu zbog klevete!
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Vildana sad već lično mora braniti investitora muju. Njen sin je već izvjesno vrijeme zaposlen u jednom fondu iz kojeg njen gazda krade pare. Pa ako bude hapšenja i on će vjerovatno u istražni zatvor.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Kad bolje razmislim ovom pisanijom u biltenu koji nosi ime nekada jedine BH novine,njegova glavna urednica zapravo nas je obavjestila da je tuzilacka odluka vec gotova ili ce uskoro biti.
Jer koliko se sjecam u toj emisiji Cengic nije govorio ni o kakvom krivicnom progonu a u tom pamfletu pise da se "Cengic predstavlja kao mali dionicar i veliki tumac krivicnog progona Selimovica".!?To bi trebalo da znaci da je pocelo.
Svojevremeno sam jednog poznatog sarajevskog advokata pitao zasto me ovi koje javno sumnjicim ,ne tuze.
E onda bi ti dali priliku da na sudu dokazujes to za sta ih optuzujes,a to bas i ne bi bilo tesko,odgovorio mi je taj advokat.
Sad kada je i tuzba tu,samo je pitanje ko ce morati dokazivati sva ta silna "izvlacenja " iz fondova,tuzilastvo ili Halil Cengic.
Bice tu posla,svakako.Mnogo toga je "izvuceno".
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Upravo sam pročitao "odgovor advokatice" i vidim da je to ono što sam i ranije rekao.

Pojavi se u javnosti tj na TV sa uperem prstom i reci : "ljudi ,ovaj čovjek je kradljivac vaše imovine", odmah je meta na tebi a ne na kradljivcu.
Ti si kriv što to govoriš. Ti si kriv što ne znaš da li ukradeno 50 ili 100 miliona KM. Kriv si što ne znaš koliko offshore firmi preko kojih krade pare iz fondova mujo ima i što nisi nabrojao svaku pojedinačno. A FTV je kriva što se uljudno nije obratila muji.
Zato se mujo izborio za naklonost Oslobođenja pa je Vildani dao izjavu.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Ne rade oni nista novo,nista za sta se nisu pripremali.Jednostavno pored tog ulaganja u turizam,odavno su se odlucili za ulaganje u medije.Ocito su racunali na to da ce im mediji trebati.Prilicno je to heterogena grupa.I uglavnom ovisna o tom njihovom "ulaganju u turizam"
Sve sto rade ja sam i ocekivao.Ali kako bih mogao ista ucinigi ako bih se bojai tih njihivih akcija.A ne mogu da nista ne ucinim.Kako sve to gledati i sutjeti.Kako ne braniti svoje.Dakle odbrana je u pitanju.
Jedan njihov covjek,jedno vrijeme je cak i meni glumio prijatelja,imao je obicaj reci:Ja kod njega cijenim borbu za svoje.
Kasnije mu je ta moja borba zasmetala pa je poceo anonimno da traca.
A ja i dalje ne mogu da shvatim ljude koji se ne brane,koji ne brane svoje.Vjerujem da ce ih,bar neke ,ovo malo pokrenuti.
Cak i ovi mediji iz tog ulaganja u turizam,i sami ce doprinijeti tome.
A sto se tice pravosudja,moram spomenuti i onu vijest iz oktobra o evropskom zahtjevu za pravnu pomoc.Izbleda da nije samo taj H.C protivnik ulaganja u turizam.Svojevremeno smo o tome i ovdje pisali.
Sve u svemu,ja sam tu,branim svoje.Kao 1992.Ni tada a ni sad,nemam namjeru podviiti rep pa u nekakvo inozemstvo.
Post Reply