Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

carrot
Posts: 116
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by carrot »

panzer wrote: 26 Sep 2022, 13:04
carrot wrote: 26 Sep 2022, 12:59 Mada nikad se ne zna, ljudi s gotovinom najbolje prolaze u krizama…
Je li se moglo smatrati krizom mart 2020. ili kraj februara ove godine?
Mislim da su previše kratko trajale. Covid kriza trajala je npr. par sedmica.
panzer
Posts: 11897
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

To se zna sad. Da su kratko trajale. Uglavnom sve je to sad do lične percepcije. Moguća je recesija, a moguć je i odgovor ekonomija na recesiju. Pa da opet kratko traje.
Kod mene preovladava optimizam, ali isto tako ne bi me iznenadilo da se svi skupa vratimo 50 godina unazad. Toliko je turbulentno vrijeme.
carrot
Posts: 116
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by carrot »

panzer wrote: 26 Sep 2022, 13:22 To se zna sad. Da su kratko trajale. Uglavnom sve je to sad do lične percepcije. Moguća je recesija, a moguć je i odgovor ekonomija na recesiju. Pa da opet kratko traje.
Kod mene preovladava optimizam, ali isto tako ne bi me iznenadilo da se svi skupa vratimo 50 godina unazad. Toliko je turbulentno vrijeme.
Potpuno se slažem. Kao relativan laik nastavljam se držati strategije koja se bazira na mojem tumačenju vrijednosti pojedinačnih kompanija, a ne na kratkoročnim kretanjima ekonomije. Što ne znači da ću se uvijek dobro provesti, ali bolje nego da se igram kratkoročnog trejdanja.
brzi
Posts: 2488
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

carrot wrote: 26 Sep 2022, 13:29
panzer wrote: 26 Sep 2022, 13:22 To se zna sad. Da su kratko trajale. Uglavnom sve je to sad do lične percepcije. Moguća je recesija, a moguć je i odgovor ekonomija na recesiju. Pa da opet kratko traje.
Kod mene preovladava optimizam, ali isto tako ne bi me iznenadilo da se svi skupa vratimo 50 godina unazad. Toliko je turbulentno vrijeme.
Potpuno se slažem. Kao relativan laik nastavljam se držati strategije koja se bazira na mojem tumačenju vrijednosti pojedinačnih kompanija, a ne na kratkoročnim kretanjima ekonomije. Što ne znači da ću se uvijek dobro provesti, ali bolje nego da se igram kratkoročnog trejdanja.
Uvijek mi pada na pamet Buffett,.. kaže kupuj što je podcjenjeno, prodaji što je precjenjeno.
To je sva filozofija. I druga njegova,.. ne kupuj dionice koje ne bi rado imao i za deset godina.
Mislim da se može gledati i odnos vrijednosti jedne dionice u odnosu na drugu.
Kad su BH Telekom i Elektroprivreda BiH bili oko 12 KM, ja sam prodao 2000 dionica BH Telekoma i kupuo 2000 dionica Elektroprivrede.
Kakva god da bude budućnost jednog i drugog emitenta,.. siguran sam da će u nekom trenutku dionica Elektroprivrede BiH vrijediti znato više od dionice BH Telekoma.
montypython
Posts: 3843
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Mislim da nema nikakve veze između tržišta na zapadu i naše berze. Kod njih raste praktićno od sloma 2008 neprekidno. Kod nas u istom periodu pada. Nisam uvidio nikakvu korelaciju, čak je obrnuto. Vani su uglavnom dionice precijenjene pogotovo u SAD i pogotovo tehnološke firme koje su imale i još imaju abnormalno visoke P/E vrijednosti i uglavnom su visoko zbog visokih očekivanja prihoda u budućnosti koji nikada neće doći. Veliki dio rasta je baziran na kreditima i velikoj likvidnosti. Ne samo da su kupovali dionice ili bitcoin napamet, samo iz razloga što sve raste godinama nego su čak kupovali sličlce fudbalera, stare bejzbol kape i sl. Sve je raslo godinama a sad kad ide kriza sve će implodirati ali mnogo brže nego što je raslo. Nasdaq je već pao 30 %, Bitcoin sa 60 na 19, i to će se mislim nastaviti.
U nas ništa nije ni slično, sve je padalo 15 godina, likvidnost nikakva, BHTelecom npr sa 100 na 13, JPESR sa 200 na 10 itd. Zato mislim da pad vani (koji očekujem) neće imati uticaja na SASE. Ovdje treba individualni pristup, analizirati fundamente. Ono što valja sigurno će rasti ako je potcijenjeno, vidjeli smo SOSOR sa 5-6 na 14, FDS sa 40 na 200, BSNL (koji je bio 60 ak 2007 na 12 pa sad na 32 itd. Svaka firma ima svoju priču. Mislim da treba tražiti najpotcjenjenije i one koje daju ili bi mogle davati dividendu (uostalom isto kao na zapadu, neće ni tamo sve tresnuti jednako). Mislim da je kod nas najpotcjenjeniji (apsurdno potcjenjen rekao bih) JPESR (uglavnom zbog forsirane prodaje fondova a i zbog needuciranosti investitora i plitkog tržišta) međutim po iskustvu sve kad tad dođe na svoje.
montypython
Posts: 3843
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

I da, ne spomenuh glavni razlog zašto bi investicija u dionice u BiH mogla biti atraktivna trenutno. Inflacija je kažu 17 %, tako da oni što drže tih 20 ak ili koliko već milijardi oročeno na bankama, neće se dobro provesti ne prebace li to hitno u bilo šta drugo.
carrot
Posts: 116
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by carrot »

montypython wrote: 26 Sep 2022, 17:38 I da, ne spomenuh glavni razlog zašto bi investicija u dionice u BiH mogla biti atraktivna trenutno. Inflacija je kažu 17 %, tako da oni što drže tih 20 ak ili koliko već milijardi oročeno na bankama, neće se dobro provesti ne prebace li to hitno u bilo šta drugo.
Koliko je realno da se to dogodi? I ja sam lično dugo odgadjao lokalno ulaganje zbog skepticizma prema našim tržištima kapitala, a zatim dugo istraživao zbog nepoznavanja materije, prije nego što sam se odlučio na ulaz na tržište. Nemam pristup konkretnim brojkama, ali očekujem da je većina malih investitora davno ušla na tržište, a noviji poput mene su izuzeci.

Inflacija jeste na visokom nivou, i upitno je kada će se smiriti u narednih godinu dana. Ali čini mi se da nema mnogo interesa u javnosti za investiranje u ovu vrstu finansijskih instrumenata. Kad god čitam intervju s nekim profesorom ekonomije, obično spominje plemenite metale i nekretnine. Čini mi se da ni “obrazovani” ljudi u ovoj državi nemaju dovoljno povjerenja (ili znanja) po pitanju dionica.

Interesantno mi je da je panzer spomenuo pregrijanost tržišta prije 15 godina. Šta se promijenilo? Jesu li ti fondovi digli ruke od države? Koliko je likvidnije (ili zdravije) bilo tržište u tom periodu?
one
Posts: 1636
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by one »

tada je bilo para u regiji od prodaje plive a i po prvi put se regija srela sa dionicarskim trgovanjima.cijene su rasle na osnovu stare slave kompanija a koje su u pozadini bile pljackane i unistavane.doslo je kosovo i pare su pobjegle
sada fed i ecb ganjaju inflaciju sa kamatama i to unistava berze.ali pored toga svega ima jedan stari zanimljivi tekst gdje kaze da ce fondovske berze ici ka unistenju.
montypython
Posts: 3843
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Ne "koliko je realno da se to dogodi". Već se događa. Onaj ko je imao npr 100 hiljada eura na računu na banci zadnjih godinu dana može s njima da kupi robe kao da ima 83 hiljade. A za još godinu će im se to istopiti za novih 17%. I to ako inflacija ne nastavi rasti. Što se tiče pregrijanosti tržišta prije 15 g dakle 2007 jest tada se pregrijalo zato je i palo. Prometi su dnevno bili i po nekoliko miliona KM. Dovoljno je reći da je JPESR tada imala dobit prosječno 0-10 miliona a da je dionica vrijedila 200 KM tržišno dok danas vidimo da će s lakoćom preći 100 možda i 200 m dobiti a vrijedi 14 KM. Dakle zarađivaće uskoro 10x više nego tad a tržišno vrijedi 10x manje. Odnosno povoljniji je za kupnju 100x. Samo što to ne vide svi. Što jeste prednost za one koji vide. BSNL je ako se dobro sjećam, tada vrijedio 60ak KM tržišno a dobit mu nije bila ni pola današnje. Likvidnost je trenutno loša ali da nije, ne bi bilo prilike da se kupi po ovim cijenama. Beznačajno je da nema mnogo interesa u javnosti da se investira. Zasad. Doći će. I kupci i likvidnost. Mase obično počnu ulaziti kad je sve preskupo i kad treba izlaziti. Možda za godinu budu kupovali JPESR po 150.
carrot
Posts: 116
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by carrot »

Pod tim “da li je realno” ne mislim na inflaciju, nego na porast ulaganja na našim tržištima. Svi mi ovdje dobro ćemo se provesti ako bude kako se nadaš, mada ja imam skromnija očekivanja, barem u skoroj budućnosti. Teško da će tokom potencijalne recesije svi bježati u dionice…
Post Reply