Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

mikriza
Posts: 12
Joined: 21 Oct 2022, 16:38

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by mikriza »

BIPVR mahala kaže raspad sistema.
zzz
Posts: 3
Joined: 03 May 2023, 00:14

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by zzz »

Image

Znam da će mnogi reći da ova berza zbog minimalne likvidnosti nije relevantna za tehničku analizu, ali kad se gleda šira slika može biti korisno za tajming investiranja. Šira slika = cijeli SASX-10 indeks u dužem vremenskom intervalu. Sedmični RSI indikator pokazuje da je indeks trenutno najpotcjenjeniji u zadnjih 10 godina.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

To je teletrader?
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Nažalost, tačno je da je zbog male likvidnosti berza nepogodna za tehničku analizu. Nema u državi kupaca da stanu u jednu ćevabdžinicu bez obzira kako povoljno bilo. To je problem slabe edukacije i znanja a i nepostojanja institucionalnih investitora i pravih fondova a ne kao ovi sad. Nije da para nema, ima par desetina milijardi na bankama ali ljudi se jednostavno ne razumiju a nema ko da im to vodi. Ovo kako je sad je kad bi poredili, kao da neko prodaje kvadrat stana u Sarajevu po 300 KM ali niko za to i ne zna i tako to stoji dok ne naleti neko ko se razumije.
U međuvremenu gledajući ovaj grafik kako sam ja razumio, jeste, relative strength je nikad niži i ispod 30 (dakle vrlo je povoljno) i jeste cijena padajuća ali mislim da fali još jedan elemenat za buy signal a to bi bilo da ovaj donji koji jeste ispod 30 u zelenom okrene prema gore, bar blago. Pretpostavljam da bi to bilo kad bi neko koliko-toliko počeo kupovati. Onda bi jedna linija (cijena) bila još uvijek padajuća a druga donja RSI rastuća i to bi dalo bullish divergence i signal za kupovinu. Mada naravno ko se razumije jasno mu je da je dosta toga već super povoljno ali za promjenu smjera i sentimenta treba to da postane jasno većini.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Da vidimo je ovo iza raiffeisena "problematični" prodavac.
Nema ovo veze sa poslovanjem npr bihaćke pivare. Ovo je svjesno obaranje da se neki udio kupi za dvadesetak hiljada KM a kasnije proda po 1000% skupljoj cijeni.

I na BIPV i na Bosnaautu.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Mujin zombi bosnaauto na stranu.

Ali trenutna berzanska vrijednost bihaćke pivare je 690.000 KM.
Prema izvještaju sa PG 2023. po knjigovodstvena vrijednost po dionici je preko 11 KM.
Da isijeku svu opremu u staro željezo dobili bi više od 2 miliona Km.
Ovdje bi bilo pametno postaviti se na 0,30 KM.
beka26
Posts: 814
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by beka26 »

Trebao si se postaviti na 0.26.. :mrgreen:
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

moguće da je sa obje strane bilo "sve ili ništa"
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

SASE u gubitku, 150.000 KM.
Ne znam da li postoji još neka berza koja posluje sa gubitkom.
Dosad su brokerske kuće svoje gubitke djelimično pokrivale dividendom od SASE, sad šipak, nema više.
Imaju 11 uposlenih i dana bez marke prometa.
beka26
Posts: 814
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by beka26 »

Zlato nezaustavljivo ide gore , ili fiat-enter valute idu dole. Prije ovo drugo.
Uskoro će se otkriti prave vrijednosti svega, a trgovina će ići nešto za nešto ili zlato i srebro. Udaraci entera su gotovi. Sada će doći na red aktivacija kolaterala, tj pretvaranje papira u konkretne stvari, resurse svih vrsta..
Post Reply