Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

brzi
Posts: 2493
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

Znam da se nista promjenilo nije, i da će najdalje za 5 godina cijene biti trzisne za sve. Evo izgleda da zavrsava i ovo kratkotrajno pojeftinjenje energenata, cijene struje, uglja, plina i nafte polako rastu.
Ova Vlast će svojom nesposobnosću ubrzati procese.
Najkasnije u drugoj polovini 2025. će biti u problemima pogotovo ako stupi novi zakon o doprinosima i dohotku.
A kad se dođe u probleme onda pravila igre određuje MMF.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Kao i u zadnjih deset godina poslovanje firme nije toliko vezano za kretanje cijene ovih dionica. Proteklih mjesec dana cijena nije pala zato što je direktor zabrinuti kolega i što se još prolanaze u vođenju firme , nego što je fondove poklopio čovjek koji ne zna dva broja sabrati.
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

Ali, sada se vidi da Mujo ipak nije nesposoban za sve. Bio je vrlo sposoban rasprodati velike količine dionica. Ovi imaju možda nekoliko desetina hiljada ili stotinjak hiljada a strovališe cijenu dok si rekao keks. Mujo je bar puštao lotove po 1500 ili 2000 komada, a ovi odmah stave po 10-12 hiljada :roll:
Last edited by Sitna buranija on 05 Mar 2024, 16:03, edited 1 time in total.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Meni ovo izgleda kao velika predaja/rasprodaja vrijednosti iz jednih u druge ruke. Nešto slično onom što se dešava sa JPESR već godinama Ozoniranjem. Nema logike da sve te firme najednom ne vrijede, eto BSNL najednom pao sa 26 na 19,5 STVARNO? Pala rublja i nikad se neće vratiti?
BH Telecom bio 14,5 prije par mjeseci a danas se prodavac iznenada (pred dividendu i nakon najave profitabilnijeg poslovanja) osjetio ponukanim da baci na prodaju 10 ak hiljada komada po 12,2 KM koje nije prodavao kad su bile 14,5.
Rekoh gore, neko navalio da proda Bihaćku pivaru (73 hiljade kom) po 0,5 a bila 1 prije toga, nominala 10. Ne vidim da je i pokušao prodati po npr 0,9 nego baš odmah upola cijene. Šta je reć' ukida se pivo, zabranjuje se pijenje piva, grom pogodio sva postrojenja i sve spalio, fabriku punionice, izvore, koncesije? Pa vrijedi brend tih 5% nominale po koliko se danas prodaje. Eto neka kaže neko iz Bihaća ako zna šta je sa firmom ima li je, stoji li uzgor?
Pa onda dalje, npr Bosna auto, ne gledam uopšte poslovanje, evo šta je bivalo sa cijenom. I vidim, u martu 2022 bila dionica 43 KM. Da bi prije koji dan 23 02 2024 neko iznenada osjetio potrebu da proda 14 (četrnaest) dionica po -90% čime je cijena oborena na 4,31 KM. Da bi neko danas prodavao 25 hiljada kom po simpatičnih 3,87 KM. Ne kažem uopšte koliko nešto vrijedi ili ne vrijedi samo je vrlo čudno ili što bi narod rekao suspicious i meni izgleda kao sistem.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Sjećam se ovakve iste igre i sa Igmanom, mislim i sa DC Sarajevo, pa onda (ne da mi se sad provjeravati) i sa Tz pivarom da li i Solanom....Glavnina se preuzme nakon što se prethodno mjesecima ili godinama obara na malim prometima i "gadi" ostalim dioničarima. Ali sve je to naravno samo koincidencija, nema tu namjere, samo nespretni menadžeri fondova.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Kako god, ja ovo i dalje vidim kao dobru priliku.
beka26
Posts: 814
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: ASA BANKA

Post by beka26 »

Ko god radi, novac mu nije cilj. Kao da mu je cilj da obori cijenu što više. Možda će uslijediti val privatizacije ili prebacivanja velikih količina?? Najjači udar je na ovih nekoliko najvrjednijih firmi. Čak ni vijesti o odličnom poslovanju, zaradi i dividendi ne dižu cijene dionica.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Prosto je ovo sve. Nemaju ovakvi tipovi ni za hljeba ni za plate. Nema tu skrivenih namjera.
novi
Posts: 157
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by novi »

Nesto mislim, evo i Dodik se fali kako je doprinjeo da nam odobre ulazak u EU ali kad krenu sa ulaskom malo ce poostrit zakone pa ce biti teze raditi mujine carolije, a normalno je da i carobnjacima sto prije treba kes za ''isparavanje'' - cijena sitnica. Koliko imam sada profitirat cu sutra. Sto reko panzer sansa
novi
Posts: 157
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by novi »

Ovo sa Bihackom pivarom mi je skroz mutno, bila je prica da ce Stanic kupit jer mu godi za Sola sokove ali za sad nista, koliko znam Bingo je odbio.
Post Reply