Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

MAMUSA8052
Posts: 79
Joined: 14 May 2015, 23:41

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by MAMUSA8052 »

A novci na računu?
panzer
Posts: 11896
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Vratiće ako se zatraži. Ali prvo treba provjeriti šta je u pitanju i da li ovo privremeno. Ako je privremeno ne isplati se prebacivati.
Ataturk
Posts: 17
Joined: 28 May 2020, 12:26

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Ataturk »

Izgleda da je privremenog karaktera, i da bi ih od srijede mogli opet aktivirati za trgovanje. Što se tiče dionica i novaca, dionice se automatski vraćaju na Registar, a novac na račun klijenta.
panzer
Posts: 11896
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

A kako to utiče na na izbacivanje iz sistema RVP. Ako su oni znali da je privremeno zašto su ih izbacili.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Nekad davno ja sam pokusao nesto raditi preko brokerske kuce kojoj je direktor bio sadasnji direktor SASE.Ne sjecam se jesam li napravio i jednu trandakciju prije nego su im obustavili dozvolu.Znam da sam imao problema da prebacim dionice Kovina Visoko na registar.Morao sam njihovog covjeka doslovice odvuci do registra da to uradi.U medjuvremenu su tu dionicu dizali iz nekog razloga,pa sam cak nesto i usicario.
Malo kasnije su tu brokersku kucu trajno zatvorili.I to je bila odskocna daska za sadasnjeg direktora SASE.Nakon sto je pomogao pri unistavanju Vranice zavrsio je na mjestu na kojem je sada.
Nedavno mu se tamo pridruzio jos jedan bivsi direktor brokerske kuce,nakon sto je i ona zatvorena.
A koliko se sjecam i Hasan Celam je dosao iz Travnika sa nekakvom istragom .
Elem izgleda da je uslov za angazovanje u ovoj oblasti da imas iza sebe bar nekoliko afera.
A ovi iz AW brokera su sa zavidnom biografijom.Vecina njih je bar nekoliko puta istrazivana.
Ozbiljno ugrozavaju ove sto su dobro rasporedjeni po trzistu vrijednosnih papira.
panzer
Posts: 11896
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Eto vam sad. Sad nemate prometa. Nema AW-a, nema trgovine.
brzi
Posts: 2488
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

Da,.. ubezobrazili se prodavci,.. hoće čak 14 maraka za dionicu Elektroprivrede.
MAMUSA8052
Posts: 79
Joined: 14 May 2015, 23:41

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by MAMUSA8052 »

Iz Aw brokera kažu da će ih uključiti za dan dva
novi
Posts: 155
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by novi »

Ako je tačna informacija koju je objavio monty za pravičnu cijenu pri istiskivanju biće "jako dobro" za tajkune
montypython
Posts: 3843
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

novi wrote: 20 Apr 2022, 10:33 Ako je tačna informacija koju je objavio monty za pravičnu cijenu pri istiskivanju biće "jako dobro" za tajkune
Mislim (osim ako ne misliš ironično) da će najbolje biti za male dioničare koje oni većinski žele da prevare manipulacijama vještački obarajući cijenu. Ako ništa, neće više moći ispod knjigovodstvene. Mada bi, da im stručan sudski vještak odredi cijenu na osnovu ekonomskih faktora (npr dobiti, P/E i sl) mnogi morali platiti i 2-3 knjigovodstvene). Sjećam se prošlih slučajeva kada je g Smailbegović "svetac zaštitnik privrednika" u funkciji direktora. ne znam više koja je firma (FAD, Prevent, nešto tako), stavio svoj potpis na zahtjev KOMVPu za otkup ili je bilo "mišljenje" ne znam, za cijenu koje je samo djelić realne, da je "pravična". Ne znam šta je dalje bilo tu, nadam se da mu nije uspjelo. Ili npr ovo https://nap.ba/news/35932 sa gđom Kopruner koji mediji jako vole a ona jako voli svoje radnike, mazi ih pazi, vodi na izlete i sl, koja međutim nešto manje voli svoje su-dioničare/udjeličare. Mislim da su onaj zakon koji je bio dosad ( i kojeg nema nigdje na planeti osim u nas; čak je u RSu bio smisleniji) i donijeli/forsirali tajkuni da bi mogli lakše preći u doo i riješti se dosadnih malih za klikere pa im nije dosta što su radili šta su htjeli da dođu do onih 95%, pa bi da oderu male dioničare i za onih 5%. konkretno u Vispaku i ako mali dobiju po knjigovodstvenoj dakle cca 33 KM po dionici opet je to sve zajedno za sve njih (360) (mislim da je cca 75 hiljada dionica ukupno) ni trećina godišnje dobiti. A stvarno pravično bi bilo (vodeći se onim P/E=20) da za tu namjenu ide kompletna godišnja dobit. Tako da će opet tajkuni mnogo bolje proći, ali za nas male ispada "bolje išta nego ništa" odnosno bar je bolje nego prije kad je bilo besmisleno.
Post Reply