Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by investitor_ba »

Za usporedbu, ima li neko pri ruci ove brojeve za BHT, Cementaru, Bosnalijek?
brzi
Posts: 2485
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

Vjerovatno je tu značajno manja amortrizacija nego kod npr. BH Telekoma, manje potrebe za modernizacijom. Al eto BH Telekom će u 2020. Imati EBITDA oko 170 miliona KM. Elektroprivreda 250 do 300 miliona. Pa kad bi to mnozili,. Bili bi to fini iznosi. A realno JUB ima globalnu konkurenciju a BH Telekom i Elektroprivreda ne.
skakavac_33
Posts: 78
Joined: 14 May 2021, 11:21

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by skakavac_33 »

I kad covjek sagleda sve te parametre, uzme sve druge okolnosti u obzir, napravi komparaciju...zapita se kako onda da na berzi Elektroprivreda vrijedi ca.350 miliona, ili je „propali bivsi gigant“ ili nesto tu pofino „smrdi“.
brzi
Posts: 2485
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

Jednostavno štediše nisu upoznate.. Nemaju predstavu o vrijednosti kompanija..
Kupovao sam dionice Mann Hummela po 11 do 20 KM iako su u to vrijeme iskazivali dobit od 4 KM, kasnije je dobit išla i do 8 KM po dionici. Ja sam izišao iz Mann Hummela na cijeni od 48 do 50 KM i fino sam naplatio tih 6 ili 7 godina čekanja a godinu kasnije cijena je dostigla 120 KM.
Dakle neko je prodavao dionice na 10 do 15% stvarne vrijednosti.
Slicno se desilo na FDS-u i na još nekim emitentima.
panzer
Posts: 11890
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

skakavac_33 wrote: 30 Oct 2021, 10:28 I kad covjek sagleda sve te parametre, uzme sve druge okolnosti u obzir, napravi komparaciju...zapita se kako onda da na berzi Elektroprivreda vrijedi ca.350 miliona, ili je „propali bivsi gigant“ ili nesto tu pofino „smrdi“.
Početkom ove godine me pita jedan čovjek šta bi mogao uraditi sa izvjesnom cifrom koju ima na računu. Kao, imam li ja kakvih informacija,prijedloga i sl. I ja mu kažem dionice EPBIH su prejeftine i nisam čestito ni rekao drugu rečenicu, on već govori " ali oni imaju milijardu KM gubitka".
I pokušavam objasniti šta je u pitanju ali vidim da to više nema efekta.

Jednostavno ,u javnosti je percepcija totalno negativna. Poslovnih problema ima ali mediji prave nenormalno negativnu sliku.
Eto taj link što je postavljen za OEIK agenciju. Neko je napisao književno djelo o tome. I niz je takvih " istraživača" što traže administrativne nepravilnosti.
Dok sa druge strane, pozitivna vijest se uglavnom napiše šturo ili se uopšte ne objavi.

Mada, ne treba se brinuti. Ako firma posluje pozitivno, prije ili kasnije to će biti valorizirano na cijenu dionica.

Firme uredno potpisuju ugovore za iduću godinu sa skupljom cijenom struje. Ako npr Mittal vidi da je EPBIH najjeftinija varijanta, onda će EPBIH dodatno inkasirati 70 miliona KM. Samo od jedne firme unutar BIH. A gdje je izvoz. I opet niko se ne usuđuje razmisliti o ulaganju. Odnosno vrlo malo ljudi. Obično je tako, vrlo malo ljudi iskoristi pravu priliku.
Sabur2
Posts: 1842
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sabur2 »

Žalosno je što mnogi ulagači nemaju više mnogo vremena da čekaju. Svašta seizdešavalo za ovih 18 godina postojanja berze. Ali ona nikad do sad nije bila prava i realna valorizacija kompanija koje su izlistane.
Previše prostora za manipulaciju i sa ovim balkanoidnim mentalitetom naravno da se to maksimalno koristi za pljačku.
Ljude nevolja natjera da likvidiraju dionice, pa iako su ih kupili ispod cijene, prodaju ih ispod cijene.
Evo npr. ja sam prodao EP za 24 marke nekad. Neko je to kupio ispod cijene, a ja prodao ispod cijene.
Neko ko je to kupio prije 10 godina još nikad nije vidio haira od toga.
Kad će ga vidjeti?

Ova drzava je sve, samo nije drzava.
brzi
Posts: 2485
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

Ipak ima promjena. Ono što je najbitnije mujini fondovi gube utjecaj i za godinu ili dvije će biti nebitni.
panzer
Posts: 11890
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Nije trebalo da traje 10 godina. Ali poklopilo se više faktora.
Počevši od neracionalnih kupovina dionica što su domaći ljudi masovno radili 2007. Uopšte se nije ulazilo u ozbiljnu finansijsku analizu. Meni je bio šok kada su dionice npr Energoinvesta prešle 16 ili 18 KM a od tad su bile porasle još četiri puta toliko.
A gdje su tek bile cijene ostalih emitenata.
I nakon toga je totalno nestala zainteresovanost domaćih ljudi za dionice.
Pa onda mujo više nije mogao naći nekoga kome će prodati cijele pakete dionica pa je krenulo ovo cigančenje.

Ali stotine miliona KM su i dalje u opticaju za ulaganje. Okrenut će se nekad i prema dionicama. Neće uvijek biti samo stanogradnja aktuelna.
Sitna buranija
Posts: 2009
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 31 Oct 2021, 09:29 Ali stotine miliona KM su i dalje u opticaju za ulaganje. Okrenut će se nekad i prema dionicama. Neće uvijek biti samo stanogradnja aktuelna.
Dok oni što imaju para skontaju da za 100 hiljada KM mogu kupiti dionice koje će mu donijeti godišnje duplo više dividende nego što uzme kirija od rentanja stančića koji može kupiti za te pare. I to bez peglanja sa ljudima. Ali treba vremena za sve, pa i za to...
Sabur2
Posts: 1842
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sabur2 »

8000 dionica telekoma ili elektroprivrede, recimo 3000 dionica cementare...

Telekom ti donese sigurnih oko 5000, mozda i vise. Cementara 7500.
Elektroprivreda mozda nista, mozda 8000, ali evo za jednu sedmicu pozitivnog kretanja donijela bi ti 25-30 hiljada kapitalne dobiti.

Ili u banci 1%, ili od kirija za mali stan oko 4000, plus troskovi odrzavanja i opravki.
Samo sto su ljudi needukovani pa ne znaju ni kako kupiti.
Kao sto ni ja ne znam kako kupiti kripto.
Post Reply