Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Farex kupio 3% pivare TZ !'??? Izgleda slijedi neku modu. Kad svi kupuju da se nešto uzme.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by insider »

Tesanj polagano preuzima privredni primat u FBiH, radom i zalaganjem se mnogo moze postici....
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Čovjek bi pomislio da farex ima neka saznanja o pivarskom poslovanju (opravdano sam skeptičan). Ali:
Delegati u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH danas su u Sarajevu usvojili Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o akcizama u BiH, kojim se uvode diferencirane stope akcize za proizvođače piva.
Usvajanjem diferenciranih akciznih stopa u zavisnosti od količine godišnje proizvodnje štite se mali domaći pivari, a procijenjeno je da će imati pozitivne efekte i na budžet BiH
Ovim se navodno daje nešto povoljniji položaj domaćim pivarima. I u ovo sumnjam jer u većini slučajeva nije problem u cijeni piva nego u imenu ali ostaje nam da vidimo.

Dom naroda parlamenta FBIH je donio ovu odluku:
Dom naroda FBiH danas nije usvojio Izmjene zakona o akcizama kojima se uvodi akciza na rezani duhan u BiH, te je tako izbjegnuto drastično povećanje cijene ovih proizvoda na tržištu, javlja bh. novinska agencija Patria (NAP). Povećanje akciza je vraćeno u redovnu proceduri na usaglašavanje.
Predstavnički dom BiH je ranije usvojio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u Bosni i Hercegovini, kojim se uvode specifične akcize za rezane duhane, odnosno cigare i cigarilose.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by proleter »

Nema zakona o akcizama, nema para od MMF-a :
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/21206 ... zmana.html
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slucajni prolaznik »

Ima li netko pametan da mi pokuša objasniti kakve veze ima MMF sa donošenjem bilo kakvoga zakona ,pa i ovoga vezano za akcize ? čemu služe naši parlamentarci ? ako MMF donosi sve ključne zakone za što nam služe paralamentarci ??? biće da se ovim otkrilo da smo bukvalno postali kolonija i ovisni o MMF-u po principu ako ne radite kako mi velimo nema para ...pa neka ih i nema jer uglavnom odlaze na plaće administracije , kupovinu socijalnog mira i predizborno umrtvljavanje naroda ...
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by 7pegaz »

slucajni prolaznik wrote:Ima li netko pametan da mi pokuša objasniti kakve veze ima MMF sa donošenjem bilo kakvoga zakona ,pa i ovoga vezano za akcize ? čemu služe naši parlamentarci ? ako MMF donosi sve ključne zakone za što nam služe paralamentarci ??? biće da se ovim otkrilo da smo bukvalno postali kolonija i ovisni o MMF-u po principu ako ne radite kako mi velimo nema para ...pa neka ih i nema jer uglavnom odlaze na plaće administracije , kupovinu socijalnog mira i predizborno umrtvljavanje naroda ...
A ti si se sam sa sobom zavadio ili da ovo pitanje shvatimo kao neku ironiju?
Znači, po tebi, bi netko trebao samo keširat i da ne pita gdje šta ide i kako se radi.

Uostalom, da znamo sami ne bi nam MMF ni trebao!

"Problem sa socijalizmom je što na koncu potrošiš tuđe pare." Margaret Thtacher
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slucajni prolaznik »

NIsam se uopće zavadio sam sa sobom ..moje pitanje -a djelomično i komentar je bilo nakon posta u kojem je pisalo " Nema zakona o akcizama, nema para od MMF-a "...pa sam upitao šta MMF ima sa donošenjem ovakvih i sličnih zakona ? ..jasno mi je da tko daje novce određuje i pravila ...ali postavlja se pitanje jeli bolje primati takve novce ili polako ,doduše teže , graditi zakone od kojih će država i društvo dugoročno imati neke koristi ? ...znamo da od novca MMF-a živi samo birokracija i politika...
slavuj
Posts: 1935
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Mjere MMF -a prvenstveno su usmjerene na sposobnost države da vrati dob ijena sredstva.Dakle ,sve što MMF traži je zaprav o da Vlada stalno bude sposobna da vrati kredite njima i ostalim međunarodnim povjeriocima.I svi njihovi zahtjevi su usmjereni u tom pravcu!Ne zanima njih neki na kocku ošišani poluinteligentni diorektor neke fabrike u skoro polovičnom drž.avnom vlasništvu,oni se brinu koliko ta fabrika može pridonijeti sposobnosti Vlade da vraća posuđeno.I zato je njihovo prisustvo pozitivno! A država će morati da te i takve makne ako misli da se održi sposobnom da otaljava međunarodne obaveza.
I još nešto za ove što se propituju kod cžsvojih kriminaliziranih mentora o meni:Uzalud am trud sviraći.Oni dobro znaju ko to može ovako da piše o njima.Niasam ja tu nimalo ni slučajni,ni prolazni.Valja se namakad tad opet suočiti!Ponovo!Vi sigurno tada nećete biti tu!
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Trgovci se raspucali:
Kompanija UTD Best Travik raspisala je Tender ponudu za kupovinu dionica Mlinpek d.d. Bugojno.
Temeljni kapital emitenta je podijeljen na 438.228 redovnih dionica klase R, simbol MLPBR nominalne vrijednosti 16,00 KM.
"Ponuđač je vlasnik 156.835 redovitih dionica emitenta, što predstavlja 35,79 od ukupnog broja emitiranih dionica", istaknuto je u tenderu.
Farex d.o.o. Jelah kupio je putem Sarajevske berze dionice Pivare Tuzla, čime je povećao vlasništvo u ovoj kompaniji.
Farex d.o.o. je 25. aprila kupio 87.592 dionice Pivare Tuzla, odnosno 6,25 odsto, čime je procentualno učešće u ovoj kompaniji povećao na 9,59 odsto.
Dionice Pivare Farex je platio 262.776 KM, odnosno 3,00 KM po dionici.
Keš je kod njih i sada vide da se može kupovati dosta firmi za male iznose. Jedino je Bingo tu neaktivan ali vjerovatno će nakon ekspanzije tražiti neke povoljne kupovine.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by proleter »

Jesi li upratio ko je prodao?
Ti Tešanjci su sigurno dodali još par maraka ispod stola, ako već imaju keša.
Neki info imaju, relacija Selimovići (vlasnici pivare)-AS Jelah-Farex...nešto će se tu preslagavati još.
A što se BINGA tiče, sumnjam da će ulaziti u ove kombinacije, ako mu to neće donijeti neko vlasništvo nad parcelom ili objektom, u velikim je investicijama, Bihać, Goražde, Bugojno, farma koka kod Živinica je počela raditi, kapacitet 60.000 kom jaja dnveno, neka fabrika keksa se tu još spominje....a kao kruna priprema se gradnja velikog tržnog cetra u Tuzli sa 20.000 m2 2015. godine.
U kreditima je, EBRD...
Post Reply