Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

fx78
Posts: 35
Joined: 27 Apr 2010, 18:31

Re: Komentari

Post by fx78 »

one wrote:Pa jedan od mogucih scenarija je da doticni sa ekipom recimo nakon ovladavanja herbosom koristi fondov novac i dionice da drzi niske cijene na berzi i u isto vrijeme preuzima druge fondove povoljno.(mislim da je to vec slucaj).Preko APF-a utice na vladu da proda udio od 5% u telekomima i elektroprivredama a u isto vrijeme rasproda tim mogucim kupcima i po ostalih 10% koje fondovi drze u tim kompanijama.Sve te milione bi mogao izvuci sa novim zakonom o fondovima koji se pravi ili ako ne mogne sve odmah povuci, ostalo moze izvuci preko firmi alijas elektrogrup.
mislim da fondovi u bht drže 4-5%, bar je tako na RVPu
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Komentari

Post by Odbrana poste »

U razgovoru sa direktorom APF-a predstvnik udruzenja 'Dividenda' mu je rekao da je prijedlog o prodaji 5 ili 10 % Elektroprivreda i Telekoma potpuno van pameti u ov om trenutku.Doticni se tome nije posebno protivio,rekao je samo da je on to iznio da vidi kakve ce biti reakcije.Medjutim,ipak je taj prijedlog poslao prema vladi FBiH.Gluplje od toga prijedloga je samo onaj stav u prijedlogu novog zakona o privatizaciji kojim se odredjuje rok do kada se nesto mora privatzirati.Nigdje ni rijeci o kvalitetu privatizacije,samo rokovi zavrsetka.Ako predpostavimo da je taj direktir bar donekle upucen u poslove koje radi,opravdanje za ovako pametne prijedloge treba traziti u cetverokutu Vlada-Ivanisevic-Blekic -Hrkac.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Komentari

Post by savjetnik »

McDonald'sov restoran u Mostaru jutros je zatvoren zbog, kako nam je rečeno, pokušaja iznude novca i prijetnji uposlenicima.Kad se ovo dešava ovako poznatoj kompaniji onda samo zamislit možemo šta se sve traži od potecionalnih investitora koji žele da ulažu u BiH.Ako bi smo realno sagledali stanje,onda niko normalan neće da kupi trafiku,a ne neko veće ulaganje.Ja bih zaista volio da mi neko na ovom forumu kaže koji su to investitori koji su se pojavili u zadnjoj godini dana na tržištu kapitala.U razgovoru sa nekim ljudima koji su povezani sa brokerskim kućama kažu mi da Slovenci koji prodaju svoje dionice, 95% ide na isplatu.Ti investitori se više nikada neće vratiti na ovo tržište.Ostalih nema,a nakon ovakvih stvari koje se dešavaju u Mostaru nisam siguran da će se novi pojaviti.
panzer
Posts: 11913
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

U ovom trenutku, slovenački institucionalni ulagači nisu relevantan pokazatelj privlačnosti ili odbojnosti domaćih ekonomskih kretanja. Ljudi imaju svojih problema i njima je svaki keš dobrodošao.
Što se tiče MacD u mostaru to ne treba napuhivati. Trenutno tu situaciju puše bivši avazov novinar hadžiarapović koji je glasnogovornik u franžiznoj McD firmi a koji se sada poziva na odbranu "vitalnih nacionalnih interesa" za nedovoljno poštivanje propisa o sigurnosti hrane od strane svoje firme. Lakše je reći da su drugi krivi.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Komentari

Post by proleter »

@panzer
Ne znam za avaz, ali da se u "zapadnom" Mostaru i Hercegovini ponašaju kao država u državi to je općepoznata stvar.
U ovaj dio priče o reketarenju potpuno vjerujem. Da ne spominjem neplaćanje TV takse, Aluminij, Lijanoviće. Međugorje, porezi se FBiH ne plaćaju gdje god se stigne. Gdje god je HDZ na vlasti.
Iz najpouzadnijih izvora znam da u hotelima i u ugostiteljstvu na crno radi od 70-80 % uposlenih.
Najskuplji i najpoznatiji hotel u Mostaru, 5 *, gdje odsjedaju kraljevi, državnici, biznismeni...od 12 uposlenih 8 radi na crno.
Inspekcije ne zalaze nikada.Sve je uvezano po nacionalnom-HDZ-ugroženo-hrvatskom principu.
Zato apsolutno vjerujem u reketarenje koje spominje Adi Hadžiarapović, pored činjenice da se nisu držali nekih higijensko sanitarnih pravila.
panzer
Posts: 11913
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Kako sati prolaze sve se više otkriva da je kod tog MD u pitanju interni sukob radnika a ne uticaj "herceg bosne" kako to "managEr" juče reče. A što se tiče neplaćanja poreza i svih ostalih nepravilnosti u poslovanju, ni ostali dijelovi države ne zaostaju za Mostarom bez obzira na nacionalni predznak a RTV pretplata, nju bih draga srca prestao plaćati da mi nije mrsko ganjati se oko birokratije.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Komentari

Post by proleter »

Dobro osmišljena posjeta, valjda će nešto konačno biti od ovoga. I mrvice sa stola ovih zalivskih zemalja (Katar, UAE) bile bi veliki zalogaj za naše kompanije :
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/13478 ... tarom.html
montypython
Posts: 3855
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari

Post by montypython »

Iskreno bih zelio da se varam ali meni ovo lici na jos jedan supljak. Avaz daje artiljerijsku potporu Velikom Vodji u vidu patriotskih naslova da domace kompanije mogu ucestvovati u gradnji tamo i uzeti dio kolaca. Mogu, naravno isto kao i ostalih 200 tinjak zemalja na svijetu, ako pobijede na tenderu, budu najjeeftiniji i sl. Za pocetak ce im sama udaljenost tako nabiti pocetne troskove da ce u startu biti znatno skuplji od lokalne i azijske konkurencije. Pogotovo besmisleno jer domace gradjev firme ne mogu same da osvoje ni koridor Vc u vlastitoj zemlji. Dok se ne rijesi kriminal i korupcija u zemlji, enormni doprinosi na plate, dok nema Vlade i operativne vlasti niko s nama nece poslovati niti u nas investirati. Jos jedna turisticka destinacija je osvojena od strane Svjetskog Putnika Lagumdzije a o trosku poreznih obveznika.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Komentari

Post by proleter »

Pa šta je čudno, valja nekako finansirati sve te niskotiražne medije, Dane, Slobodnu Bosnu, Oslobođenje, novinare FTV, političare, podobne sindikalce, neće valjda Selimovići iz svog džepa:

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/radnick ... koj-pivari
Sabur2
Posts: 1844
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Komentari

Post by Sabur2 »

Nije bas samo propaganda. Ima nekih rezultata kako sam nacuo. Cucemo u narednim danima.
Post Reply