Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

montypython
Posts: 3840
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

panzer wrote: 06 Jun 2023, 14:29 Hajd znaj šta je u mozgu malih mujića. Evo sarajevska pivara u prvom kvartalu 1,7 miliona KM gubitka. Na računu firme cijeli 12.000 KM. Sad je odlično vrijeme da fondovi kupe dionice te perspektivne firme od gazde ili familije mu. Pa koliku god cijenu da zatraže, mali mujići će to jedva dočekati. A i dalje se može koja dionica elektroprivede prodati da bi se kupilo od te pivare nešto.
Ma da nešto i prodaju ne može to biti ništa dugoročno što se tiče cijene. Dosta je već i prodato, vjerovatno su ti likovi pod prismotrom (ako ne i pod istragom) tako da će se teško odlučiti da nastave. Znam da ja ne bih da sam na njihovom mjestu. Ta priča sa forsiranim prodajama se po meni bliži kraju a priča sa JPESR je tek na početku. I kad se pogleda koliko cijena uopšte može dole (pola marke- marku?) a koliko može gore (50-60 KM ili više?) i koje su vjerovatnoće za pokrete prema gore i dole i gdje će to na kraju završiti, po meni je nekakvo čekanje da cijena padne za neku sitnež samo gubljenje vremena i momentuma. Tako bar ja na to gledam.
panzer
Posts: 11890
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Realno bi tako trebalo, ali svako raspolaže sa svojim kapitalom kako misli da je najbolje. Većina ljudi lakše toleriše gubitak potencijale zarade pa makar bila i 1000% , nego neki gubitak odnosno plaćanje nečega skuplje za 20%
Dejan118
Posts: 235
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Dejan118 »

Mogla bi cijena dionica rasti ako se budu osnovali novi fondovi. Kao sto je ovaj . Novi fondovi do dionica moraju dici kupovinom na trzistu a to znaci povecanju potraznju a sanim tim i cijenu.


https://www.capital.ba/prva-dozvola-u-s ... e-fondove/


Uskoro ce i u FBiH biti registrovani novi fondovi.
Potanje je ko ce biti ulagaci u fondove obzirom da su se svi dosadasnji opekli.
novi
Posts: 155
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by novi »

''Najbolje se putuje kada putujes sam'' tako i sa fondovima, ili sto bi jedan moj drug rek'o ''ja sam sebi ne dam svoje pare''
panzer
Posts: 11890
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Već je sredina ove godine i sada je očito.

Ni jedne transakcije ozonom,energonovom,šipad komercom, igo kupresom, unioninvestplastikama, teledigitalom, bosnaautom, rmk poslovnim sistemima,pa ni sarajevskom pivarom.
Nema više zombi firmi iz austrije i lihtenštajna da mijenjaju vlasništva.

Što znači da su nategnuti.

Ovo što fondovi nešto i prodaju,to je da imaju za hljeba.

Moguće je da su im stali na rep konačno.
Sabur2
Posts: 1842
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sabur2 »

Samo berza reaguje kao da je zatvorena... :lol:
Ni najava fine dividende u Bosnalijeku, niti ocekivanje dividende iz Telekoma, nista ne privlaci novac na berzu.
Tarik i kompanija su joj ebali znanje za sva vremena izgleda.
slavuj
Posts: 1936
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Jedina novost za mene juče na računu.Uplata 1980 km,uplatio M.S,na ime nadoknade sudskih troškova po tužbi protiv FTV i mene ,od koje je nakon nekoliko ročišta odustao.
I to bi mogla biti indikacija da će se nešto desiti,tužilac odustaje od tužbe nakon pet-šest hiljada sudskih troškova.Neko od njegovih u pravosudnom sistemu rekao mu da su mu slabi izgledi da dobije odštetu zbog klevete.
Čuo sam i pricu da se neko iz okruženja Edine Dizdar žalio da imaju problem sa plaćama.
Korporativna novina sa najdužom tradicijom ubrzano piše o NN atentatoru na profesora Živkovića i o radu KOMVP inaće.Bojim se da to nije po sistemu držite lopova.E sad bi se vrla urednica mogla oglasiti naslovom NEKOME SMETA PISANJE O ATENTATU na prof Živkovića.
Kao što je svojevremeno ispod fotografije igrališta na Vlašiću,kao podnaslov tekstu o tužbi za koju sam eto javio da je povućena,pisalo:Č-u. smeta ulaganje u turizam.
A Vlašić kao možebitni cilj para izvučenih iz fondova,j a nisam ni pomenuo.
Vjerujem da će se bjelosvjetske desinacije na koje su izvučene te pare,uskoro identificirati.Ili bi bar tako trebalo biti.
Sitna buranija
Posts: 2009
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

Čuo sam da se objesio izvršni direktor ABDS-a (ne znam koliko je tačno) gdje je Edina Dizdar direktorica. A u prijavi za ŽGP, među prijavljenim licima, imaju inicijali koji odgovaraju i njenim i njegovim?! Slučajnost ili ne?
panzer
Posts: 11890
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Ime je isto a da li je to to, moguće je. Sad , razlog može biti svaki.
beka26
Posts: 814
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by beka26 »

Zamjenik predsjednika Komisije za vrijednosne papire Federacije BiH dr. Matej Živković imao je u sklopu posjete Sjedinjenim Američkim Državama, do koje je došlo na poziv Atlantskog vijeća iz Washingtona, nekoliko važnih sastanaka u američkom Kongresu i Senatu.

Kako je rečeno iz Atlantskog vijeća, Živković se na zatvorenom sastanku održanom u dvorani Atlantskog vijeća sa brojnim zvanicima iz američkog političkog i akademskog života zahvalio na podršci u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala u BiH koje Sjedinjene Američke Države snažno podržavaju, te izrazio nadu i optimizam da će se niz sankcija američkog ministarstva trezora pojedincima koji su dio korumpirane strukture u BiH nastaviti.

Također, pozvao je na podizanje svijesti o javnoj odgovornosti državnih i javnih institucija kao i nadzora nad njima.

– Nemoguće je da članovi komisije, uključujući naravno i mene, ne snose nikakvu zakonsku odgovornost za svoje odluke bile one dokazane na sudu ili ne. Nemoguće je da poslovni subjekti nemaju pravo žalbe na odluku ili mišljenje komisije koje su konačne, niti da članovi komisije ostaju na dužnosti 17 godina, kako je to bio slučaj sa posljednjom – rekao je Živković.

Na sastancima u Kongresu i Senatu, američki zvaničnici su izrazili veliko interesovanje oko neriješenog pokušaja ubistva dr. Živkovića, koji je 2021. godine pogođen s pet metaka.

Živković je američkim dužnosnicima predočio mnoge činjenice i argumente nezakonitih radnji, a oni su poseban interes iskazali za slučaj Bosnalijeka zbog mogućeg utjecaja politike, posebno što je američka kompanija koja je pripremila sveobuhvatan plan razvoja ove kompanije imala interes za preuzimanje. Međutim, kako su istakli, kompanija je na kraju “preuzeta od strane ruskih interesa i to nizom dvojbenih radnji”.

Živković je pozvan da ponovo dođe u Washington u skoroj budućnosti.

Kako je usaglašeno na održanim sastancima, dr. Živković će uputiti i otvoreno pismo državnom sekretaru Antonyju Blinkenu u kojem će i pozvati američku administraciju da zatraži od visokog predstavnika u BiH da hitno izmijeni Zakon o radu komisije za vrijednonosne papire Federacije BiH /quote]
Post Reply