Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Ja sam na ovoj berzi odavno,i cijelo vrijeme prilicno aktivno.Za to vrijeme shvatio sam sta radi i sta hoce ova brojna kriminalna druzina.
I osim nekoliko privodjenja i nekoliko istraga nikad okoncanih,nista im se nije dogodilo.Ni njima ni kriminalnim menadjerima koji ih upotrebljavaju,koriste njihive usluge.A oni su uradili mnogo .Nekoliko fondova su potpuno opljackali,nekoliko drustava promjenilo je vlasnike za bagatelnj cijenu,naravno na stetu drzave,fondova i malih dionicara.Rasprodali su uglavnom sve sto vrijedi iz bar sest fondova.I sve ulozili "u turizam",kako je napisala glavna urednica Oslobodjenja.
"Cengicu smeta ulaganje u turizam",isao je podnaslov iznad teksta koji kritikuje Cengicevo ukazivanje na pljacku fondoba.
To se znaci tako zove u krugovima ulagaca u turizam!
Tuzilastva uglavnom nista ne zavrsavaju.
Slozeni predmeti,kazu?.Naravno da je lakse osuditi nekoga kada mu na konjskoj zapregi ili traktoru ufate dva metra kubna drva,
Naravno da ovi ulagaci u turizam ne voze cestom uzete pare kuci.Treba se potruditi pa ih otkriti .Naravno da je moguce.
E sad,ako bi na ttzistu bilo vise ucesnika,mogucnist da ovi ulagaci u turizam kontrolisu sve transakcije bila bi manja.
Mozda bi i vanredni nadzor poslan iz SASE nesto uradio.Ne moze samo ispunjavati zelja claniva Nadzornog odbira i direktora SASE.Konaçno zapallo i M.irsada da malo disciplinira one koji ga ponekad spomenu i na ovom forumu.Pa onda jedan bivsi vlasnik brokerske kuce zatvorene zbog nezakonitog rada,salje drugog bivseg direktira druge brokerske kuce zatvorene iz istog razloga,u vanredni nadzor onom koji im je izgleda jedina opozicija na ovom trzistu.Samo njegove naloge nadziru.I naravno uzaludno.
Dok se ovi ne uklone,dok im se ne zabrani trgovanje i na Markalama,nema nista od ove berze.
Al ipak bujrum.Ja sam tamo!
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

To isto može biti jedan od faktora zbog čega ne bi trebalo imati povjerenja u dionice ali nije previše realan.

Ako je kriminalno preuzeo fond i ako rasprodajom dionica izvlači pare iz fondova, to uopšte nije razlog se te dionice ne pokupuju na berzi jer su prejeftine u odnosu na ono koliko stvarno vrijede. Bar bi tako bilo svuda u svijetu. Dionice fonda se mogu prodati ali naknadna pljačka sredstava ostvarenih od tih prodaja treba da bude problem suvlasnika fonda a ne onih koji su kupili neke dionice iz portfolia fonda. Neka se oni trude da zaštite svoj kapital.

Eto, Džambić je pokupio udio u BH Telecom i dobio izdašnu dividendu. Ahmetlić je kupio udio u Igmanu i natjerao ih da počnu isplaćivati dio dobiti kao dividendu.
Sutra se može pojaviti neko da preuzme i ove preostale udjele u Cementari i Elektroprivredama, iako je trebalo i ranije, pa više neće biti rasprodaja po bagatelnim cijenama.
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sabur2 »

Klinička smrt berze?
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

MLINPEK DD BUGOJNO (simbol: MLPBR) u vrijednosti od 790,00 KM, u sklopu 1 transakcije prometovano je sa 158 dionica.

MLINPEK-ŽITAR DD JAJCE (simbol: MZTJR) u vrijednosti od 395,00 KM, u sklopu 1 transakcije prometovano je sa 79 dionica.
Šta ovi rade godinama sa ovim vanberzanskim kupovinama? Najmanje tri godine skoro svaki dan, odnosno malo je dana da nije bilo transakcija ovim dionicima.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Opet dividenda...
Saziva se I (prva) vanredna Skupština društva Unioninvest d.d. Sarajevo za 22.12.2021. godine (srijeda), početkom u 12,00 sati u prostorijama objekta koji se nalazi na adresi ul. Emerika Bluma 1, Sarajevo.



Za sjednicu Skupštine Društva predlaže se slijedeći Dnevni red:



1. Izbor predsjednika Skupštine i dva ovjerivača zapisnika,

2. Odluka o dopuni Statuta "Unioninvest" d.d. Sarajevo

3.Odluka o isplati dividende dioničarima iz dijela dobiti utvrđene Bilansom uspjeha za 2019. godinu
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

Šta se ovo danas ovoliko trgovalo sa Bosna RE? Ja sam mislio da tu niko sa strane ne može ući...
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Trebalo bi da je Unicredit prodao.


Nego, zanimljiva konstatacija:
Amir Vuk Zec: Kupujte sada, jer cijene stanova će sigurno rasti

Jedan od najboljih bh. arhitekata Amir Zec Vuk trenutno stanje tržišta nekretnina u Sarajevu okarakterisao je kao zbunjujuće.

U razgovoru za N1 najavio je da će cijene stanova sigurno rasti, te da će prostor biti sve cjenjeniji u budućnosti.

- Koncentracija ljudi koji ulaze u grad sve je veća. Mada, sada zabrinjava stanje na tržištu u vezi sa materijalom. Ušli smo u jednu nesigurnu zonu, kada niko ne može tvrditi koja je cijena materijala. I ovi što grade su u dobrom riziku. Moj savjet je da ko ima, neka kupi sada, jer sigurno će se dešavati promjene u budućnosti, naveo je.
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 08 Dec 2021, 10:22 Trebalo bi da je Unicredit prodao.
Odgovara njihovom procentu. Nego me čudi da niko od postojećih dioničara nije to kupio, nego su dopustili da im se pojavi 16 novih dioničara, uz pretpostavku da među ovih 16 transakcija nije bilo kupovina od strane postojećih dioničara s obzirom na količine koje su se kupovale (3, 5, 10 dionica i sl.). Na kraju krajeva, do petka će se znati koliko je novih tu...
belse
Posts: 66
Joined: 09 Dec 2021, 10:06

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by belse »

Danasnjih 100k dionica mostarske elektroprivrede odgovara procentu Prof-Plus-a
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Vidjet ćemo da li to uopšte povezano. Možda je samo neko shvatio da je u doba skupe energije dobro imati suvlasništvu u elektroenergetskoj firmi. Pogotovu naše koje su ultrapodcijenjene.
Post Reply