Vijesti iz ekonomije/privrede

montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

loženje CNBC publike na Bitcoin: 150 hiljada ove godine a 500 hiljada za 5 godina
https://www.youtube.com/watch?v=kRrnmEivdQA

Voditelj na CNBC prognozira Bitcoin 75 000 gost 150 000 a onda glavni voditelj napada drugog jer nije "dovoljno entuzijastičan"
https://www.youtube.com/watch?v=Prj3ryofYKw
carrot
Posts: 117
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by carrot »

montypython wrote: 26 Feb 2024, 15:38 loženje CNBC publike na Bitcoin: 150 hiljada ove godine a 500 hiljada za 5 godina
https://www.youtube.com/watch?v=kRrnmEivdQA

Voditelj na CNBC prognozira Bitcoin 75 000 gost 150 000 a onda glavni voditelj napada drugog jer nije "dovoljno entuzijastičan"
https://www.youtube.com/watch?v=Prj3ryofYKw
Dakle nakon što sam pretražio članke tri spomenuta medija i demonstrirao zašto nisu ni približno 100% pro-kripto (pogotovo MSNBC), sad moram gledati i videe četvrtog medija.

(Na preskoke sam preletio.)

Prvi video je intervju sa čovjekom koji predvidja rast cijene Bitcoina. Ok, ne sjećam se da sam rekao da ti mediji nikad nemaju takve vijesti ili intervjue.

Na drugom linku dvojica voditelja imaju oprečne stavove o Bitcoinu, a jedan od njih ne da nije entuzijastičan, nego smatra da Bitcoin uopšte nema vrijednost kao valuta. Kako onda da Sorkin još uvijek radi na tom kanalu, ako ne dozvoljavaju takvima da se ikako pojave?

Narator tog drugog videa govori kako je “most media adverse to Bitcoin”, znači da se većina medija protive kriptu. Njegova teorija zavjere dakle izgleda suprotna tvojoj, a to je da novinari ne smiju podržavati kripto. Tako da ne znam da li se slažeš s videom kojeg si upotrijebio kao argument ili ne.
one
Posts: 1644
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

kako pocinje nacionalizacija
prvo evropljani rusima pa onda rusi njima ,pa ce doci ista prica i sa kinezima i sve ce to imati uticaja na berze i ostalo

Očekuje se da će Europska unija pristati zaplijeniti rusku dobit ostvarenu u bloku, što je ključni korak u pružanju potpore Ukrajini koja ne prihvaća pozive na potpunu konfiskaciju imovine, rekao je grčki izaslanik za AFP u ponedjeljak.

Britanija i Sjedinjene Države predvodile su pozive za preuzimanjem milijardi dolara u ruskoj bankarskoj i drugoj imovini, nailazeći na nevoljkost europskih partnera koji strahuju da će takav korak navesti druge zemlje da pobjegnu sa Zapada.

Spiros Lampridis, posebni grčki nacionalni izaslanik za Ukrajinu, rekao je da Europljani dolaze do konsenzusa o "suptilnijem" pristupu zapljene dobiti od ruskih ulaganja i imovine, bilo javne ili privatne, kako bi se uspostavio fond za Ukrajinu.

Europljani će reći Rusiji: "Neću vam dopustiti da zaradite na kapitalu koji ste akumulirali na mom tlu, tako da se dobit od toga može konfiscirati", rekao je Lampridis za AFP tijekom posjeta Washingtonu.
"Upravo ćemo to učiniti. Mislim da je to pitanje mjeseci", rekao je o odluci Europske komisije.

U usporedbi s procijenjenih 500 milijardi eura (540 milijardi dolara) -- ili vjerojatno mnogo više -- potrebnih za obnovu Ukrajine, procijenio je da bi taj potez generirao 50 do 60 milijardi eura.

"To je sitnica, ali ipak, stvarno, to je barem potez da im se pokaže - pogledajte što ste učinili", rekao je.


Lampridis je rekao da je "brutalniji" pristup zapljene ruske imovine "potpuno nezakonit" prema međunarodnom pravu.

"Praktično, pa, postoji mnogo imovine zapadnih kompanija ili zemalja u samoj Rusiji, tako da možete zamisliti što će biti sljedeći korak", rekao je.

Što se tiče otimanja profita, "naravno, Rusi će i na to reagirati", rekao je.
SSenseiSS
Posts: 45
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by SSenseiSS »

SSenseiSS wrote: 26 Feb 2024, 14:07
montypython wrote: 26 Feb 2024, 10:13
SSenseiSS wrote: 26 Feb 2024, 03:27 Preimenujte ovaj forum u "Teorije investicijskih zavjera", bolje će pristajati ;-)
Ne znam na bazi čega ovo? Je li tvrdiš da Coreweave preko posrednika nije dobio kredit od vlasnika Nvidije? Da Blackrock ne posjeduje dionice Nvidije? Da nije zaradio milijarde zbog njenog porasta? Koji dio smatraš da nije tačan? Otprije znam da kad nedostaje argumentacije onda neki jednostavno otpišu činjenice koje im remete zonu komfora tvrdnjama o "zavjeri", "ravnoj zemlji" i sl. A ja pričam o činjenicama a ne o teoriji.
Postoji i pojam round-tripping kao način iskrivljavanja podataka o poslovanju da bi se ono pokazalo boljim nego jeste. Nije to nepoznata stvar. Još je 2008 primjećeno prije velikog sloma u SAD da su se pojačale aktivnosti tog tipa. A priča za koju sam linkove dao se nastavila i osvanula i u mainstream medijima prije koju sedmicu. U donjem videu i drugi pričaju o istom. Obratiti pažnju na npr 5:07 i 6:07 kao i 7:10 u donjem videu. Ja ne dajem nikom savjet da kupi ili ne kupi Nvidiu samo ukazujem na činjenice i da možda nije sve onako kako izgleda na prvu i da treba biti oprezan i sve detaljnije razmotriti. Je li to problem ili treba svi da mislimo i govorimo isto da nas ne bi etiketirao teoretičar NEzavjere? Čemu strah od (novih) činjenica i analize? Mislim ako imaš te dionice ja ih ne mogu oboriti svojim postom, niti želim, ako sam u pravu oboriće se same, a ako nisam neće. Uostalom i ovaj podatak gore od brzog prilično jasno daje sliku o čemu bi se ovdje moglo raditi. Što ne znači da se ludilo neće nastaviti, dan, sedmicu ili mjesecima.
https://www.youtube.com/watch?v=j93wlN-Tf_s
Nisu upitne činjenice, nego njihovo tumačenje. Objasnit ću na šta se odnosi kad uhvatim vremena.
Eh, da odgovorim i na ovo. Možda će zvučati malo kao pametovanje, ali želim da odgovor bude istovremeno i edukativan radi drugih učesnika na forumu.

Prvo, Coreweave posjeduje datacentre sa GPU karticama/čipovima koje iznajmljuje krajnjim korisnicima da na njima vrte razne algoritme i programe za renderovanje grafike. Ovo postaje interesantno i za AI generisanu grafiku kao što je Sora. Istina je da NVidia pomaže Coreweave kroz razne zajmove, ali to može upućivati i na planirani trošak marketinga u svrhu promocije njihovih proizvoda. Ovdje nemamo pouzdane dokaze da je Coreweave kupio čipove koje ne planira koristiti u svojim datacentrima, pa zato smatram da su takve špekulacije u domenu teorija zavjere. Da li je Coreweave precijenio očekivane prihode u budućnosti pa kupuje čipova više nego što će mu trebati, o tome bi se moglo diskutovati. Ako je ovo slučaj, onda je izvjestan njegov bankrot ili akvizicija od neke druge kompanije, možda čak i NVidia-e. I takav scenarij ne bi bio viđen prvi put.

Drugo, navođenje Blackrock-a, Vanguard-a, Fidelity-ja i drugih upravljača najvećim ETF-ovima na tržištima kapitala kao vlasnika pojedinih kompanija je u najmanju ruku nekorektno, jer ne posjeduju oni direktno dionice tih kompanija nego njihovi fondovi. Ova misinterpretacija se često koristi u krugovima zagovornika raznih teorija zavjera i nije prvi put. Najveći fondovi kojima upravljaju Blackrock i drugi su indeksni fondovi, tj. prate strukturom portfelja odgovarajuće indekse kao što su S&P 500. Takvi indeksi su najčešće ponderisani tržišnom vrijednošću kompanije, tako da se broj dionica kompanija koje drže ne mijenja osim u slučajevima izdavanja novih dionica ETF-a ili otkupa dionica ETF-a. U indeksne fondove se najviše ulaže, a ulažu čak i penzioni fondovi (npr. 401k i IRA u SAD-u). Da rezimiram, indirektni vlasnici najvećih svjetskih kompanija su ustvari vlasnici dionica indeksnih ETF-ova, a ne upravljači tim fondovima. Blackrock i drugi su naravno motivisani da se što više ulaže u njihove fondove jer naplaćuju naknade za upravljanje (za S&P 500 je reda 0,03%, a za druge indekse nešto više), ali je to daleko od toga da forsiraju samo jednu kompaniju koja u pojedinim fondovima ne prelazi 4-5% (često i manje od 2%) ukupne imovine.

I treće, ja smatram da je NVidia precijenjena još od kad je prešla 50-100 USD i nisam se usudio ulagati (bolje reći "kockati") ni početkom prošle godine, a kamo li danas. Ove zaključke sam izveo koristeći različite modele procjene kao što su DCF i relativni PE i ni jedan nije generisao, da se izrazim žargonom trejdera, Buy signal. Vrijedi, ali ako pretpostavimo "neograničeni" rast prihoda/zarade u budućnosti, ali to je već naučna fantastika.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Hvala na edukaciji ali ne vidim da je išta demantovano. Ja sam u početku tvrdio da je Nvidia enormno precjenjena (čak i da je ova sad zarada bez "pumpanja", P/E je i dalje apsurdan) i da kad se pogleda "pod haubu" stvari možda i nisu tako bajne. Očigledno se radi o cirkularnom kretanju novca. Potpuno nepoznata firma Coreweave koja se prije bavila rudarenjem Etheriuma (a prije toga trgovinom opcijama na gas) odmah po osnivanju (mislim par sedmica) počinje dobijati stotine miliona kredita "za novi posao" s kojim do tada nije imala nikakve veze. Od vrlo sumnjive firme koja je i prije bila povezivana sa aktivnostima sličnima Ponzi shemi. I na kraju dobije 2,3 milijarde kredita za kupovinu čipova Nvidie, 3 sedmice pred objavu FI izvještaja Nvidie. Nakon objave izvještaja dionica Nvidie naravno zbog hypea enormno poraste (vidi čuda) i donese ogromnu dobit vlasnicima. I onda se još ispostavi da su kredit da se kupe čipovi Nvidije dali (su)vlasnici/upravljači Nvidije. I ti sad kažeš da je čak i objava da to zvuči sumnjivo u domenu teorije zavjere. Kažeš nije dokazano. Pa nisam ni rekao da je dokazano. Nije dokazano ni da su naši fondovi rasprodavali dobre dionice u bescjenje i kupovali junk, nije dokazano ni da su iz Enkera odbili ponudu akvizicije po 700% višoj cijeni od dotadašnje tržišne jer imaju "alternativne načine" da zarade statusum quo. Mnogo toga nije dokazano dakle sve je to teorija zavjere. I kažeš ne bi Coreweave kupio više čipova nego što mu treba jer bi mogao bankrotirati. Da i? Zar nisi pročitao da je samo zarada Blackrocka (ili bar fondova kojima upravlja) na porastu dionica Nvidije višestruko premašila i vrijednost kredita a još više Corewavea. Mogu ga odmah danas zatvoriti i sve čipove baciti, već su zarađene stotine % na operaciji. Što se mene tiče ako nešto hoda kao patka, gače kao patka i leti kao patka imam pravo da mislim da postoji vjerovatnoća od 80% da bi to i mogla biti patka iako nemam dokaz da je DNK pačji. A ti sasvim legitimno možeš misliti da je to moje mišljenje u domeni teorije zavjere.
Što se tiče drugog dijela odgovora da npr BlackRock nije vlasnik nego je upravljač ili slično i da kao takav, navodno, nije zainteresovan za brzu zaradu firme iz portfolia, od nekoliko milijardi, ne znam ima li uopšte smisla diskutovati.
Drago mi je da se slažemo oko trećeg tj da je Nvidia precjenjena i da je neograničen rast prihoda/zarade u budućnosti u domenu naučne fantastike, ali nije jasno ako sam kažeš da je tebi i cijena od 50-100 dolara (a sad je 800) izgledala previsoka, zašto bi onda nečije "virenje pod haubu" da se utvrdi istina bilo teorija zavjere. Jeste, ništa nije dokazano i sve je naizgled "zakonito" ali zašto je problem prezentirati i drugačije mišljenje pa neka svako misli svojom glavom.
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

https://www.index.hr/vijesti/clanak/vri ... 42127.aspx

čak i u maloj Hrvatskoj neko plati članak,..
carrot
Posts: 117
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by carrot »

Zašto bi Hrvatska trebala biti tako mala da kompanije ne bi reklamirale svoje trading aplikacije?

Nvidia je spomenuta jer je trenutno popularna, pa Fortrade time privlači nove korisnike. Kao kad Konzum reklamira ćevape i pljeskavice oko 1. maja.

Vjerovatno tu ima i trik da ljudi koji su kliknuli na vijest o Nvidiji završe kao korisnici Fortrade-a. Više ljudi će kliknuti na tekst o najaktuelnijoj svjetskoj tehnološkoj kompaniji nego na članak o CFD-ovima…
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

https://www.klix.ba/biznis/finansije/fi ... /240227044
Lijepo zvuči neopreznom uhu ali pitanje je šta su namjere, je li goli populizam ili... Usput može li biti da se važniji dio krije u dubinama članka, poput npr ovoga:

Kada je riječ o Zakonu o porezu na dohodak u FBiH, njime će biti propisano oporezivanje prihoda koje pojedinac ostvari kao dohodak, što uključuje prihode od zaposlenja, samostalne djelatnosti, imovine, kapitala i drugih izvora.
Da ne bude smanjićemo vam jedne poreze a nametnuti druge, veće. Hoće li se sad haračem iz drugog zakona pokrivati rupe nastale prvim? "Neš' ti meni i kuću i vikendicu".
one
Posts: 1644
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

Europski i američki kupci agresivno će se natjecati za bliskoistočni aluminij ako Europska unija zabrani ruski metal u nadolazećim mjesecima, što će izazvati rast cijena koji podsjeća na 2018. kada su Rusalu uvedene sankcije.

Utrka za aluminijem iz zemalja Bliskog istoka, uključujući Ujedinjene Arapske Emirate i Bahrein, potaknut će inflaciju za zapadne tvrtke u transportnoj, pakirnoj i građevinskoj industriji - koje se već suočavaju s visokim troškovima sirovina i plaća.


Aluminij je ključni sastojak električnih vozila. Znatno lakši od čelika, sada je metal izbora u širokom rasponu dijelova za električna vozila.
one
Posts: 1644
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

Neki članovi naftnog kartela OPEC, predvođeni Saudijskom Arabijom, i saveznički proizvođači poput Rusije ponovno produbljuju svoje dobrovoljne rezove opskrbe sirovom naftom.

Najave iz nekoliko zemalja OPEC+ proširuju smanjenja od oko 2,2 milijuna barela dnevno, istaknulo je u nedjelju tajništvo te multinacionalne organizacije. Saudijska Arabija predvodila je paket produživši svoje prethodno uvedeno smanjenje od 1 milijun barela dnevno do kraja drugog tromjesečja 2024. godine.

Produljenje, koje je prva objavila državna Saudijska tiskovna agencija pozivajući se na izvor iz Ministarstva energetike, znači da će proizvodnja sirove nafte u kraljevstvu iznositi oko 9 milijuna barela dnevno do kraja lipnja.

Također u nedjelju, Rusija je najavila dodatno dobrovoljno smanjenje od 471.000 barela dnevno za drugo tromjesečje - kroz kombinaciju proizvodnje i izvoza.
Irak, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman također će nastaviti sa redukcijama, prema tajništvu OPEC-a, u manjim iznosima.
Post Reply