Vijesti iz ekonomije/privrede

one
Posts: 1626
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

ECB je podigla kamatnu stopu za 0.75 i najavila daljnje povecanje i pracenje FEDa u tim koracima.
da li ce to izazvati hiperinflaciju ili deflaciju.zanimljivo je pogledati dva suprotna misljenja dvojice koji zastupaju dva razlicita sistema.jednog koji zastupa zlato i stari sistem i drugog koji zastupa novi tehnoloski sistem
https://www.thestreet.com/technology/el ... he-economy

ko ce biti u pravu
montypython
Posts: 3838
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

one wrote: 11 Sep 2022, 12:39 ECB je podigla kamatnu stopu za 0.75 i najavila daljnje povecanje i pracenje FEDa u tim koracima.
da li ce to izazvati hiperinflaciju ili deflaciju.zanimljivo je pogledati dva suprotna misljenja dvojice koji zastupaju dva razlicita sistema.jednog koji zastupa zlato i stari sistem i drugog koji zastupa novi tehnoloski sistem
https://www.thestreet.com/technology/el ... he-economy

ko ce biti u pravu
Samo podizanje stope neće svakako izazvati inflaciju. Ona već postoji i izazvala ju je politika QE tj nultih kamatnih stopa u zadnjih 15 ak godina a pogotovu zadnje dvije. I nezapamćena količina naštampanog novca i u Evropi i u SAD. Podizanjem stope pokušavaju se boriti protiv inflacije koju su sami izazvali. Međutim podizanje od 0,75% je simbolično ako je sama inflacija 9,1 % i to zvanično. U mnogim evropskim zemljama je već dvocifrena a nezvanično još i viša od službenih brojeva. Podizanje stope međutim hoće izazvati potrese na berzi i u ekonomiji, iako je samo simbolično i neće zaustaviti inflaciju. Dalja povećanja mogu izazvati padove na berzi, smanjenje zaposlenosti, pa onda i smanjenje potražnje za robama i uslugama što može nakratko dovesti do pada inflacije ili čak deflacije, ali onda je očekivano da će se pokušati smanjiti posljedice novim štampanjem novca što dovodi do nastavka inflacije ali na povećanom nivou i tako ide "spirala smrti", odnosno ide se prema stagflaciji, najgoroj mogućoj kombinaciji. I ne vidim da se može izbjeći. E sad kad se već ionako lošoj situaciji po tom pitanju doda i energetska kriza (koja u SAD i nije tako izražena) može se pretpostaviti šta bi se moglo desiti u Evropi.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Vanredna situacija u ekonomiji je već dvije i po godine. I nije toliko dramatičan bio kolaps u martu 2020. odnosno nije toliko ostao u sjećanjima.
Od tad se firme bore i traže rješenja.
Naći će se i ovdje razna rješenja.
montypython
Posts: 3838
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Ja očekujem bar privremeno, zaustavljanje pada eura u odnosu na dolar. Privremeno znači do FEDove odluke o daljem povećanju kamatnih stopa u SAD., za par sedmica. Ako to povećanje bude blaže npr 0.5 % dolar će dalje oslabiti a ako bude 0.75 ili više mogao bi rasti. Ne bi me čudilo da evropske berze počnu padati možda već od sutra. Ja mislim da ovde rješenja nema i da je ono što će se desiti Evropi mnogo bliže 2008 ili čak 1929 nego 2020. Zamislimo sada neku njemačku automobilsku kompaniju. Potencijalni kupci zbog inflacije imaju smanjenu kupovinu moć, bore se da plate kiriju i račune za grijanje i stanarinu od recimo 1000 eura. Nema tu mjesta za kupnju novog Mercedesa, ni na kredit. A ima i novi momenat, proizvođač ima povećan račun računn za energente pa ih ugrađuje u cijenu finalnog proizvoda auta. Kojeg ne može prodati ni po staroj cijeni jer nema potražnje. Skladišta se pune, idu otpuštanja, FI pokazuju gubitke. A onda otpušteni nemaju ni za hljeb a kamoli Mercedes. Nemaju ni za ratu za stan kupljen na kredit. Banka ga plijeni... Čitam da se po Evropi masovno zatvaraju čeličane jer je nemoguće poslovati sa ovim cijenama energije. To će se onda prenijeti dalje u svaku industriju. Ja ne vidim izlaz iz toga osim potpunog sloma u roku max pola godine. Mogu odgoditi krah još malo ekstremnim novim štampanje para što će izazvati hiperinflaciju i dolazimo ponovo na isto.
montypython
Posts: 3838
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Evo još jedan podatak onako usput koji mnogo govori. Nafta je bila 120 dolara za barel a sad je pala na 90 ak. To će privremeno uticati na smanjenje inflacije. Ono o čemu se ne priča je da Bidenova administracija troši naftu iz strateških rezervi SAD i da je tako smanjila te rezerve za 200 m barela od aprila. I to će raditi praktično do izbora u oktobru. Tako se naravno vještački obara cijena nafte da bi bar pred izbore populaciji dali šećerlemu. Šta će biti sa cijenom nafte nakon izbora pretpostavite sami.
one
Posts: 1626
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

sad ce zaduzivanje biti po 3...5..7 procenata,a vracanje kredita sve teze.imf ce biti i dalje najpovoljniji ali uz specijalne uslove

po planu i programu sad bi trebali uci u period neotplacivanja drzavnih i korporatnih dugova zbog sve veceg povecanja kamata, a onda dolazi kolaps trzista obveznica.
brzi
Posts: 2481
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

Cijena celika u Mittalu porasla za 30 eura po toni..
To je drugo poskupljenje u posljednje vrijeme.
Prodaja dobro ide, poslije maja i juna koji su bili pesimistični.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

https://ba.bloombergadria.com/ekonomija ... dano/news/

Šta ovaj ima sa poreznom politikom EU?

Mogli ste ga pitati nešto o njegovoj "struci". Ako može preko Blekića i muje.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

brzi wrote: 14 Sep 2022, 17:02 Cijena celika u Mittalu porasla za 30 eura po toni..
To je drugo poskupljenje u posljednje vrijeme.
Prodaja dobro ide, poslije maja i juna koji su bili pesimistični.

Ne vjerujem da će stati ekonomija. Jeste da su svi zabrinuti ali ovo ljeto je bilo žestoko sa potrošnjom. Iako su cijene svih proizvoda značajno podignute, da je to moglo usporiti ekonomske aktivnosti do sada bi se već vidjelo. Potrošnja je bila izvanprosječna.
A to je opet posljedica onog štampanja novca jer ga i dalje ima u izobilju a ljudi se ne ograničavaju da ga potroše. Normalno, nije im baš drago nešto više dati za grijanje i struju ali i to će države rješavati.

Tako da malo šta ograničava ekonomske aktivnosti i bar će ostati na dosadašnjem nivou ako već ne budu rasle. Po ovim ostajanjem na trenutnom nivuo podrazumijevam i plus i minus 1-2%. To je ništa kako se najavljuju neki problemi. Najveći uticaj ima problem koji skoči iza ćoška. Onaj problem koji ti najavljuju da će doći 2023. znači da ga neće ni biti.

I normalno je da će biti smanjene aktivnosti za taj neki procenat zato što su se pokidale veze sa Rusijom ali ne bi trebalo biti nekih velikih recesija i depresija.
montypython
Posts: 3838
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

brzi wrote: 14 Sep 2022, 17:02 Cijena celika u Mittalu porasla za 30 eura po toni..
To je drugo poskupljenje u posljednje vrijeme.
Prodaja dobro ide, poslije maja i juna koji su bili pesimistični.
Mislim da je jedini razlog što prodaja ide dobro to što se ostale čeličane zatvaraju, Ne dakle zato što je potražnja veća nego jer je ponuda manja. Konkurencija se zatvara, uključivo i Mittalove druge fabrike/čeličane. Nemoguće je proizvoditi po Evropi pri ovim cijenama struje pogotovo proizvode gdje je ona glavni faktor u cijeni, poput čelika aluminija i sl. Jedino je moguće tamo gdje su cijene struje smiješne čak i nakon "poskupljenja", a to je npr kod nas. A ovo što kaže Panzer u smislu "da je došlo do usporavanja ekonomskih aktivnosti to bi se već vidjelo", moram se ne složiti. Prvo, već se vidi. Samo zatvaranje čeličana je dokaz a ima ih još. Sticajem okolnosti znam da su mnoge automobilske kompanije u Evropi smanjile proizvodnju, da su čitave smjene na čekanju i vjerovatno im slijedi otkaz. Osim toga mnogi pokazatelji su od onih koji imaju kašnjenje, ne mora se sve vidjeti odjednom. Npr nedostatak mineralnih đubriva u poljoprivedi ne mora se vidjeti uopšte ove sezone jer su proizvodi, voće i povrće od prošlogodišnjeg "đubrenja" a nedostatak đubriva od ove godine biće vidljiv tek sljedeće. Uzmimo npr meso, čitao sam da je u SAD govedina privremeno pojeftinila. Na prvu bi se reklo sve OK super, inflacija pada. A u stvarnosti saznaje se da ljudi ne mogu da hrane stoku zbog podivljalih cijena pa ih masovno kolju prije vremena što znači da će već sljedeće godine biti manjak mesa a cijena otići u nebesa. Hiljade malih biznisa u npr Njemačkoj je otišlo u bankrot, čitavi lanci pekara su pred bankrotom ili već zatvoreni. Spominjao sam i naftu trenutno je pala sa 120 na 90 ak dolara pa inflacija nije nastavila rasti. Ali rekao sam da Bidenova administracija troši njihove strateške rezerve u ritmu milion barela na dan još od aprila da bi do pred izbore u novembru smanjila inflatorni pritisak. Ta su rezerve već dosta iscrpljene a fešta će stati u oktobru. Nakon toga nafta a i inflacija opet ide u nebo.
Ja lično mislim da ne da će biti isto kao dosad ili da će usporavanje u Evropi biti minimalno nego da će doći do tektonskih događaja u evropskoj ne samo ekonomiji nego i standardu i načinu života pojedinaca, potrošnje do transporta. U SAD je prekjučer bio strahoviti pad na bezi npr Nasdaq mislim iznad 5 %, samo zato što je inflacija bila 8,3 % a očekivalo se 8,1. Pa su investitori ukalkulisali da će FED umjesto za 0,75 % dignuti kamatne stope za 1% sljedeće sedmice. Ako takve trivijalnosti mogu toliko poremetiti tržište zamislite šta bi se desilo sa dvocifrenom inflacijom. U Evropi je stanje gore jer Euro nije svjetska rezervna valuta, ne mogu izvoziti svoju inflaciju pa ne mogu ni dizati kamatne stope kao u SAD. Ali zasad su to samo moje riječi, dopuštam i da nisam u pravu, sljedeći mjeseci će pokazati jesam li bio.
Post Reply