Vijesti iz ekonomije/privrede

one
Posts: 1641
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

Egipat je potpisao najveći afrički sporazum o stranim ulaganjima.

UAE će izgraditi novi obalni grad vrijedan 150 milijardi dolara pod nazivom Ras El Hekma u Egiptu.

UAE će uložiti 35 milijardi dolara u Egipat za dva mjeseca. UAE će kupiti razvojna prava za 24 milijarde dolara i uložiti 11 milijardi dolara.
one
Posts: 1641
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

Egipat je potpisao najveći afrički sporazum o stranim ulaganjima.

UAE će izgraditi novi obalni grad vrijedan 150 milijardi dolara pod nazivom Ras El Hekma u Egiptu.

UAE će uložiti 35 milijardi dolara u Egipat za dva mjeseca. UAE će kupiti razvojna prava za 24 milijarde dolara i uložiti 11 milijardi dolara.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

one
Posts: 1641
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

$10,000 invested in Nvidia a decade ago is worth roughly $1.7 million today.
one
Posts: 1641
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

one wrote: 25 Feb 2024, 20:55 $10,000 invested in Nvidia a decade ago is worth roughly $1.7 million today.
Nvidia $NVDA Revenue YOY

2012: $3.9 billion
2013: $4.3 billion
2014: $4.1 billion
2015: $4.6 billion
2016: $5.0 billion
2017: $6.9 billion
2018: $9.7 billion
2019: $11.7 billion
2020: $10.9 billion
2021: $16.7 billion
2022: $26.9 billion
2023: $26.9 billion
2024: $60.9 billion
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

U vezi ovog vrtoglavog rasta Nvidie. Kao i obično kad je nešto predobro da bi bilo istina valja pogledati "pod haubu". Tako su neki nezavisni istraživači primjetili vrlo čudan obrazac dešavanja pred Finansijske izvještaje o Nvidijinom poslovanju. Npr nepoznata i mala kompanija Corewaeve dobije ogroman kredit u stotinama miliona a kasnije i par milijardi od Magnatar Capital, Blackstone i Blackrock fondova a onda za te pare kupi čipove od Nvidije, neposredno pred npr kvartalni izvještaj. Izvještaj naravno bude odličan pa tržišna cijena firme skoči enormno, mnogo više nego što je sam rast prodaje i profita. i onda se uoči da je npr Blackrock VLASNIK 182 M dionica Nvidije. Šta je rezultat. Fond koji je vlasnik Nvidije da nekome (Coreweave) novac (preko posrednika) da kupi od Nvidije čipove (koji mu ne trebaju nizašta) pred objavu izvještaja o poslovanju. Jedini smisao ove trgovine je da napumpa prodaju i profit i pojača AI maniju koja će povećati vrijednost dionice, bar nakratko. U ovom konkretnom primjeru Blackrock je porastom Nvidije (za 11%) zaradio čistih 9,7 milijardi na svojim dionicama a u pozajmicu da se kupe čipovi uložio samo 2,3 miljarde. Ispada da vlasnik Nvidije kupuje čipove sam od sebe da bi povećao cifre prihoda i dobiti sa jedinom svrhom da zaradi na donicama. Šta će Corewave sa kupljenim čipovima nakon toga? Pa može ih baciti oni svakako nemaju veze. Poslije se našlo da i druge firme kupuju na isti način tako da sve liči na Ponzi shemu. Još jedan argument za takvu tvrdnju je da je Magnatar radio takve svari i prije 10ak godina kad je prodavao junk dionice naivcima a istovremno ih poslije shortao znajući da u junk. Ovaj nobody special finance snimio je još par videa na tu temu, koga zanima neka istraži.
A propos gore rečenog ovih dana je Nvidija ponovo imala dobre rezultate i skočila enormno mislim 270 miljardi za jedan dan. Još mnogo više nego u gornjim primjerima otprije nekoliko mjeseci. Što bi značilo da bi se nekome ko već posjeduje većinu dionica Nvidije isplatilo da pred fin izvještaj kupi čipova za nekoliko milijardi i čak i da ih odmah baci na smeće zaradiće desetine miljardi samo na rastu dionice zbog manije koju sam potiče. I sve legalno. Do kada će to moći trajati vidjećemo (vjerovatno dok rast od oduševljenja dionicom prestane biti veći od troškova kupovine čipova koji potiču to oduševljenje) ali kad se vlasnici odluče na dump ne bi me čudio brzi pad veći od 50 %. Živi bili pa vidjeli.

https://www.youtube.com/watch?v=K6xALgeaSZM&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=DBT63k6FaK0
https://www.youtube.com/watch?v=5THy1ETSCM4
SSenseiSS
Posts: 45
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by SSenseiSS »

Preimenujte ovaj forum u "Teorije investicijskih zavjera", bolje će pristajati ;-)
brzi
Posts: 2493
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

U zadnje tri godine ukupan prihod ili promet Nvidie oko 65 milijardi dolara a rast trzisne vrijednosti kompanije skoro 1800 milijardi. Matematicki gledano na svaki dolar prihoda rast vrijednosti kompanije za skoro 30 dolara. Svakom od dionicara se isplatilo kupovati proizvod Nvidie i baciti ga u smeće jer bi to bio trošak od samo 3,5% od rasta vrijednosti.
Globalno trziste se izgleda lakse manipulise nego SASE.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

SSenseiSS wrote: 26 Feb 2024, 03:27 Preimenujte ovaj forum u "Teorije investicijskih zavjera", bolje će pristajati ;-)
Ne znam na bazi čega ovo? Je li tvrdiš da Coreweave preko posrednika nije dobio kredit od vlasnika Nvidije? Da Blackrock ne posjeduje dionice Nvidije? Da nije zaradio milijarde zbog njenog porasta? Koji dio smatraš da nije tačan? Otprije znam da kad nedostaje argumentacije onda neki jednostavno otpišu činjenice koje im remete zonu komfora tvrdnjama o "zavjeri", "ravnoj zemlji" i sl. A ja pričam o činjenicama a ne o teoriji.
Postoji i pojam round-tripping kao način iskrivljavanja podataka o poslovanju da bi se ono pokazalo boljim nego jeste. Nije to nepoznata stvar. Još je 2008 primjećeno prije velikog sloma u SAD da su se pojačale aktivnosti tog tipa. A priča za koju sam linkove dao se nastavila i osvanula i u mainstream medijima prije koju sedmicu. U donjem videu i drugi pričaju o istom. Obratiti pažnju na npr 5:07 i 6:07 kao i 7:10 u donjem videu. Ja ne dajem nikom savjet da kupi ili ne kupi Nvidiu samo ukazujem na činjenice i da možda nije sve onako kako izgleda na prvu i da treba biti oprezan i sve detaljnije razmotriti. Je li to problem ili treba svi da mislimo i govorimo isto da nas ne bi etiketirao teoretičar NEzavjere? Čemu strah od (novih) činjenica i analize? Mislim ako imaš te dionice ja ih ne mogu oboriti svojim postom, niti želim, ako sam u pravu oboriće se same, a ako nisam neće. Uostalom i ovaj podatak gore od brzog prilično jasno daje sliku o čemu bi se ovdje moglo raditi. Što ne znači da se ludilo neće nastaviti, dan, sedmicu ili mjesecima.
https://www.youtube.com/watch?v=j93wlN-Tf_s
brzi
Posts: 2493
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

Sve je pod znakom pitanja.
Ako bi sad potražili sve objave raznoraznih globalnih medija na temu Bitcoina,.. došli bi do podatka da je 95 do 98% objava bilo sa nekim dobrim prognozama za rast cijene, često su se spominjali iznosi od par stotina hiljada dolara u narednih godinu dana. Nikad nisu prognoze bile potkrijepljene nekim argumentima, ozbiljinim istraživanjima. Sve se svodilo na " Očekuje se rast,.."
I sad bi trebalo povjerovati da su ti mediji pisali sami od sebe takve prognoze, da nije bilo plaćenih objava koje nisu prikazane kao plaćene. :D
Post Reply