Vijesti iz ekonomije/privrede

Profesor70
Posts: 84
Joined: 23 Jun 2021, 17:44

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Profesor70 »

Dakle laički, ispravite me ako griješim.
Imaš kroz dionice udio u firmi i njenoj vlasničkoj strukturi. Firma ima profit na koji plaća porez. Znači i ti si ga, kao vlasnik dionice u nekoj mjeri platio. Firma ti da dividendu i ti opet plaćaš porez.
Ili imaš stan, prodaš ga i moraš platiti porez. Onda kupiš drugi stan i opet platiš porez. Ili ostavi ti babo kuću za koju je državi platio razne vrste dažbina. Ako je kupio zemlju na kojoj je napravio kuću, platio je porez. Platio je pdv na sav građevinski materijal, platio je sve dozvole. Onda ti naslijediš tu kuću i uprkos tome što je babo sve uredno izvršio prema državi, ti opet platiš porez, i to 10%.
brzi
Posts: 2488
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

Profesor70 wrote: 12 Nov 2021, 19:06 Dakle laički, ispravite me ako griješim.
Imaš kroz dionice udio u firmi i njenoj vlasničkoj strukturi. Firma ima profit na koji plaća porez. Znači i ti si ga, kao vlasnik dionice u nekoj mjeri platio. Firma ti da dividendu i ti opet plaćaš porez.
Ili imaš stan, prodaš ga i moraš platiti porez. Onda kupiš drugi stan i opet platiš porez. Ili ostavi ti babo kuću za koju je državi platio razne vrste dažbina. Ako je kupio zemlju na kojoj je napravio kuću, platio je porez. Platio je pdv na sav građevinski materijal, platio je sve dozvole. Onda ti naslijediš tu kuću i uprkos tome što je babo sve uredno izvršio prema državi, ti opet platiš porez, i to 10%.
Da,.. plaćaš 10% poreza na dobit i 10% poreza na dividendu.
Kod kupovine stana je po zakonu prodavac taj koji bi trebao platiti porez ali je kod nas ušlo u praksu da porez plati kupac. To se plaća i sad i nije 10% nego nesto manje, plaća se opštini.
Na prihod od najma je i po važećem zakonu o dohotku trebalo plaćati porez ali ga većina najmodavaca izbjegava. Porez na nasljedstvo neće se plaćati za nasljednika prvog reda.
Ako nasljediš od roditelja ne plaćaš,.. ako ti pokloni brat,.. plaćaš..
panzer
Posts: 11894
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

U dosta d.o.o firmi, dobit se kroz isplatu dividende uzima u gotovini i isplaćuje radnicima kao plata odnosno kao razlika dogovorene plate koja je veća od one koja se prijavi.
To je poreska evazija i nastoji se zaustaviti.
Eventalno, ako bi iz ovoga isključili firme koje su d.d bilo bi dobro.
Sabur2
Posts: 1842
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

Kako je rijesen "porez na dionice" kako novinar nemusto prenosi.
Pretpostavljam da je rijec o oporezivanju kapitalne dobiti.
Da li je porez obavezan za svaku transakciju i ko kalkulise razliku, tj dobit?
Da li ima oslobađanja od poreza kod dugoročnog držanja dionica, npr. kod prodaje nakon 5 ili 10 godina?
brzi
Posts: 2488
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

Sabur2 wrote: 12 Nov 2021, 23:18 Kako je rijesen "porez na dionice" kako novinar nemusto prenosi.
Pretpostavljam da je rijec o oporezivanju kapitalne dobiti.
Da li je porez obavezan za svaku transakciju i ko kalkulise razliku, tj dobit?
Da li ima oslobađanja od poreza kod dugoročnog držanja dionica, npr. kod prodaje nakon 5 ili 10 godina?
Koliko se sjećam prijedlog je predviđao da sam praviš prijavu, obračunaš šta trebaš platiti i platiš.
Ako to ne uradiš onda poreska vrši obračun a uzima najnižu cijenu iz prethodne godine kao osnovu za određivanje razlike između kupovne i prodajne cijene.
Sabur2
Posts: 1842
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

Pa cekaj onda ja prijavim najpogodniji kurs i ne platim nista.
brzi
Posts: 2488
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

Našao prijedlog zakona, član 36.
Dosta povoljno izgleda.

"Član 36.
(Utvrđivanje kapitalnog dobitka)
(1)U svrhu utvrđivanja kapitalnog dobitka, u smislu ovog zakona, nabavnom cijenom prava, udjela ili
vrijednosnih papira, smatra se cijena po kojoj je porezni obveznik stekao pravo, udjel ili
vrijednosni papir.

(2) Kod vrijednosnih papira koji su stečeni kupovinom, a kojima se trguje na regulisanom tržištu
kapitala u skladu sa zakonom kojim se uređuje tržište kapitala, nabavnom cijenom smatra se
cijena koju obveznik dokumentuje kao stvarno plaćenu, odnosno, ako to ne učini, najniža
zabilježena cijena po kojoj se trgovalo u periodu od godinu dana od dana koji prethodi prodaji tog
vrijednosnog papira.

(3) Kod vrijednosnih papira i udjela koji su stečeni kupovinom, a kojima se ne trguje na regulisanom
tržištu kapitala u skladu sa zakonom kojim se uređuje tržište kapitala, nabavnom cijenom smatra
se cijena koju obveznik dokumentuje kao stvarno plaćenu, odnosno, ako to ne učini, njena
nominalna vrijednost, a ako je riječ o udjelima ili dionicama bez nominalne vrijednosti, srazmjerni
dio neto imovine društva u momentu sticanja.
(4) Ako je pravo, udio ili vrijednosni papir obveznik stekao poklonom ili nasljeđem, nabavnom
cijenom smatra se cijena po kojoj je poklonodavac, odnosno ostavilac stekao to pravo, udio ili
vrijednosni papir, a ako ne može da se utvrdi ta cijena onda njihova tržišna vrijednost u momentu
sticanja od strane poklonodavca, odnosno ostavioca."
Last edited by brzi on 13 Nov 2021, 10:02, edited 1 time in total.
brzi
Posts: 2488
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

..
montypython
Posts: 3842
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Mnogo je tu nejasnoća. Prvo da li zakon vrijedi retroaktivno npr za dionice koje su kupljene prije donošenja zakona. Ili samo na one koje su i kupljene i prodate nakon zakona? Dalje, ako neko kupi 200 kom dionica po 8 a zatim 200 po 12 a na kraju sve proda za 10-kako se računa; u stvarnosti nema nikave dobiti, računa li se tako. A šta ako ne prodaš sve nego recimo 200 kom po 10 i ostane ti 200. jesi li prodao one kupovane po 8 ili one po 12? Šta ako su neke kupovane 2015 po jednoj cijeni, neke 2018 po drugoj a na kraju prodato 2021 po trećoj. Šta je sa dionicama kupljenim prije više od godine. U mnogim zemljama ako su dionice mirovale neko vrijeme i ne računaju se u kapitalnu dobit pri prodaji. Dalje, šta je se troškovima? U njih ispada da je za investitora prodajna cijena minus kupovna= čista kapitalna dobit, međutim šta je sa troškovima/rashodima. Šta je sa uloženim radom investitora za donošenje investicione odluke, analizama dionice, praćenjem tržišta za kupovinu a onda isto to za prodaju? Šta je sa uloženim vremenom i energijom, Šta je sa rizikom pri ulaganju? Kako se računa gubitak na nekom drugom ulaganju istog investitora? Npr kupim telekom po nekoj cijeni i kupim Bosnalijek. Onda godinu poslije prodam i jedno i drugo pri čemu na Bosnalijeku zaradim 5000 KM a na Telecomu izgubim 10000 KM. Da li ću platiti taj porez na kapitalnu dobit od 5000 iako sam u stvarnosti kao investitor u cjelini izgubio? Ima još, šta je sa inflacijom? Npr uložim 10 hiljada KM u dionicu. I nakon 5 godina prodam dionicu za 12 000 KM. Nominalno izgleda kao da sam zaradio 2000 KM. Međutim recimo da vlada inflacija i da je ona za tih 5 godina 30%. Tih 12 hiljada na kraju meni u stvari vrijedi 8400 KM što je manje nego početnih 10000. Ja sam u stvari izgubio. Da li još moram platiti kapitalnu dobit jer mi nominalno piše veći iznos ili se inflacija uzima u obzir? Slično pitanje za eventualno oporezovanje štednje na banci. Kamata je cca 1 % a inflacija svakako veća, recimo 5% (i biće još mnogo veća), dakle svi koji štede na banci gube jer je realna kamata negativna. Ovo je samo što mi je u startu palo na pamet ima toga još. I kad sam već tu, da dodam. U Njemačkoj npr postoji neoporezivi dio za kapitanu dobit nisam siguran koji je iznos ali je na godinšnjem nivou tako da možeš svake godine prodati neki iznos i ništa ne plaćati. Mislim da ima značaja i kad si kupio i prodao odnosno ako prođe neki rok između kupnje i prodaje ne plaćaš kapitalnu dobit, ali treba i to provjeriti i takve stvari unijeti u zakon.
brzi
Posts: 2488
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

montypython wrote: 13 Nov 2021, 18:46 Mnogo je tu nejasnoća. Prvo da li zakon vrijedi retroaktivno npr za dionice koje su kupljene prije donošenja zakona. Ili samo na one koje su i kupljene i prodate nakon zakona? Dalje, ako neko kupi 200 kom dionica po 8 a zatim 200 po 12 a na kraju sve proda za 10-kako se računa; u stvarnosti nema nikave dobiti, računa li se tako. A šta ako ne prodaš sve nego recimo 200 kom po 10 i ostane ti 200. jesi li prodao one kupovane po 8 ili one po 12? Šta ako su neke kupovane 2015 po jednoj cijeni, neke 2018 po drugoj a na kraju prodato 2021 po trećoj. Šta je sa dionicama kupljenim prije više od godine. U mnogim zemljama ako su dionice mirovale neko vrijeme i ne računaju se u kapitalnu dobit pri prodaji. Dalje, šta je se troškovima? U njih ispada da je za investitora prodajna cijena minus kupovna= čista kapitalna dobit, međutim šta je sa troškovima/rashodima. Šta je sa uloženim radom investitora za donošenje investicione odluke, analizama dionice, praćenjem tržišta za kupovinu a onda isto to za prodaju? Šta je sa uloženim vremenom i energijom, Šta je sa rizikom pri ulaganju? Kako se računa gubitak na nekom drugom ulaganju istog investitora? Npr kupim telekom po nekoj cijeni i kupim Bosnalijek. Onda godinu poslije prodam i jedno i drugo pri čemu na Bosnalijeku zaradim 5000 KM a na Telecomu izgubim 10000 KM. Da li ću platiti taj porez na kapitalnu dobit od 5000 iako sam u stvarnosti kao investitor u cjelini izgubio? Ima još, šta je sa inflacijom? Npr uložim 10 hiljada KM u dionicu. I nakon 5 godina prodam dionicu za 12 000 KM. Nominalno izgleda kao da sam zaradio 2000 KM. Međutim recimo da vlada inflacija i da je ona za tih 5 godina 30%. Tih 12 hiljada na kraju meni u stvari vrijedi 8400 KM što je manje nego početnih 10000. Ja sam u stvari izgubio. Da li još moram platiti kapitalnu dobit jer mi nominalno piše veći iznos ili se inflacija uzima u obzir? Slično pitanje za eventualno oporezovanje štednje na banci. Kamata je cca 1 % a inflacija svakako veća, recimo 5% (i biće još mnogo veća), dakle svi koji štede na banci gube jer je realna kamata negativna. Ovo je samo što mi je u startu palo na pamet ima toga još. I kad sam već tu, da dodam. U Njemačkoj npr postoji neoporezivi dio za kapitanu dobit nisam siguran koji je iznos ali je na godinšnjem nivou tako da možeš svake godine prodati neki iznos i ništa ne plaćati. Mislim da ima značaja i kad si kupio i prodao odnosno ako prođe neki rok između kupnje i prodaje ne plaćaš kapitalnu dobit, ali treba i to provjeriti i takve stvari unijeti u zakon.
Pa evo sve po redu,.

- "Prvo da li zakon vrijedi retroaktivno npr za dionice koje su kupljene prije donošenja zakona. Ili samo na one koje su i kupljene i prodate nakon zakona?"
Zakon vrijedi za svaku trgovinu ( prodaju) koja se obavi od dana stupanja zakona na snagu.

-"Dalje, ako neko kupi 200 kom dionica po 8 a zatim 200 po 12 a na kraju sve proda za 10-kako se računa; u stvarnosti nema nikave dobiti, računa li se tako."

Poreski period je godina dana i sve što se proda u jednoj godini ide u bilans. Od kapitalnih dobitaka se oduzmu kapitalni gubici i plati porez na pozitivnu razliku ukoliko je ima.

-"A šta ako ne prodaš sve nego recimo 200 kom po 10 i ostane ti 200. jesi li prodao one kupovane po 8 ili one po 12'"
Kad se prodaju dionice računa se da prvo prodaješ one koje si prvo kupio.

-"Šta ako su neke kupovane 2015 po jednoj cijeni, neke 2018 po drugoj a na kraju prodato 2021 po trećoj. Šta je sa dionicama kupljenim prije više od godine?"
Obračunavaš kako ti odgovara. Možeš da obračunaš po svakoj kupovini kolilo si platio ili ako ti se bolje isplati da kao nabavnu računaš najnižu cijenu u posljednjih godinu dana od dana prodaje.

Meni ovo ne izgleda uopšte loše.
Npr. kupio si dionice Bosnalijeka 2007 i platio 60 KM po dionici. Prodao negdje u 2023. po 45 KM i ne platiš ništa poreza jer nemaš kapitalne dobiti.
Kupio si dionice Bosnalijeka u nekom trenutku kada su bile 12 KM i prodaš ih 2023. po 45 KM i ne računaš stvarnu nabavnu nego kao nabavnu uzmeš najnižu u 365 dana, npr. 40 KM i na razliku od 5 KM platiš 10% poreza. Odnosno taj dobitak ti ide u bilans za poresku 2023.
Post Reply