Vijesti iz ekonomije/privrede

montypython
Posts: 3833
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Hvala za odgovor. Kasno je sad pa neću u detalje ali evo samo da pomenem ono prvo, dakle retroaktivnost. Već to mi zvuči nekako nepravedno ako nije i nezakonito. Dakle investitor kupi dionicu i to je nabavna cijena. Pri donošenju te odluke on je vjerovatno izračunao po kojoj cijeni želi da iziđe, koji su mu troškovi i sl. Recimo da zakon još nije donijet u tom trenutku. Investitor onda u trenutku nabave NE ZNA za trošak tog poreza (jer će zakon biti donijet u budučnosti u odnosu na trenutak kupnje) i ne može ga ukalkulisati u svoj proračun koji može biti važan pogotovo ako ne ide na visoku zaradu. Onda se donese zakon koji to propisuje te se primjenjuje na iznos prodajna minus nabavna cijena. Dakle ulazna komponenta za porez zavisi direktno od kupovne cijene koja je fiksirana prije nego je zakon i donijet. Što kupac nije mogao znati u trenutku kupnje te mu može nanijeti štetu. Ono što znam (ili bar mislim da znam) o pravu je da ne možeš primjenjivati zakon retroaktivno na aktivnost učinjenu prije tog zakona. Po sjećanju čak i nekim ratnim zločincima je bila poništena kazna kad se ustanovilo da je primjenjen zakon koga nije bilo u trenutku počinjenja. Možda sam u krivu ali meni bi bilo logičnije da se zakon primjenjuje na slučajeve gdje je i kupnja i prodaja obavljena poslije donošenja zakona a ne samo prodaja. U s suprotnom da je investitor u trenutku kupnje znao za zakon i porez koji slijedi možda bi postupio drugačije, ne bi ni kupio tu dionicu nego neku sa većom potencijalnom zaradom, uložio bi u nešto drugo ili ne bi uložio nikako itd. To mi je da budem plastičan kao da mijenjaš pravila igre na poluvremenu fudbalske utakmice.
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

A šta kad kupiš BSNL po 12, prodaš po 25, pa odmah kupiš JEPS po 9?
Novac nije bio na računu, reinvestiran je.

Po mom mišljenju, ovaj zakon će ulaganje na SASE učiniti još manje atraktivnim.
brzi
Posts: 2472
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

Sabur2 wrote: 14 Nov 2021, 02:48 A šta kad kupiš BSNL po 12, prodaš po 25, pa odmah kupiš JEPS po 9?
Novac nije bio na računu, reinvestiran je.

Po mom mišljenju, ovaj zakon će ulaganje na SASE učiniti još manje atraktivnim.
Računa se kao da si povukao novac na račun i obavio drugu kupovinu. Imaš za 1 trgovinu poreski dobitak ili gubitak.
Vodit ćeš evidenciju svih prodaja u toku kalendarske godine i uparivat ih sa kupovinama i na kraju godine uraditi obračun poreza.
Mislim da tu nema plaćanja poreza po svakoj prodaji nego po poreskom periodu,.. a to je kalendarska godina.
brzi
Posts: 2472
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

@ Monty,..
Zbog tog retroaktivnog ti nudi opciju da računaš samo posljednjih 365 dana a ne stvarnu nabavnu.
Iako kao što rekoh,.. sumnjem da će ovaj porez tako brzo.
Mislim da je ponovno otvaranje ove teme samo skretanje fokusa sa respiratora.
montypython
Posts: 3833
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

brzi wrote: 14 Nov 2021, 09:38 @ Monty,..
Zbog tog retroaktivnog ti nudi opciju da računaš samo posljednjih 365 dana a ne stvarnu nabavnu.
Iako kao što rekoh,.. sumnjem da će ovaj porez tako brzo.
Mislim da je ponovno otvaranje ove teme samo skretanje fokusa sa respiratora.
Vrlo moguće, da ne misle mase kako se samo kralo na tenderima, zarađivalo na strahu i eutanaziralo ljude u bolnicama. Naše vođstvo bavi se eto rasterećenjem privrede. Nije da samo ide po sudovima braneći se za pljačku. Onaj prvi zakon, smanjenje doprinosa, pa ko bi bio protiv toga, međutim morali su da namire manjak u budžetu dodati poreze a tako, realno, neće napuniti budžet, samo će smanjiti broj transakcija i promet. Ima bezbroj drugih načina da napuniš budžet a ovaj je najgori, neće postići svrhu a imaće kontraefekat.
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

Nije problem platiti porez kad se on trosi na prave stvari.
Ali upravo su digli plate 10% svojim uhljebima.
Plate u drzavnim sluzbama moraju biti vezane za plate u realnom sektoru jer je ovo neodrzivo. Vecina plata je u iznosu oko 800 maraka neto sa uracunatim TO.
panzer
Posts: 11866
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Standardno...
Prijedlog Zakona o porezu na dohodak i prijedlog Zakona o doprinosima neće se naći na novembarskoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH.

Ovo je odlučeno na današnjoj sejdnici Kolegija Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, potvrđeno je za Klix.ba. Razlog za ovo je što predlagači ovog zakona ne vjeruju da će imati potrebnu većinu za njegovo usvajanje.
one
Posts: 1618
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

evo jedna zanimljiva stranica gdje mozete iz minute u minutu pratiti po drzavama njihov dug kako raste,rezerve zlata,potrosnju energije i dr..

https://usdebtclock.org/
brzi
Posts: 2472
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... ajnovije_m

Blago nama evo ulaganja..
Kažu već uložili 100 miliona dolara.
Skupo neko bušenje.
beka26
Posts: 811
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by beka26 »

U obraćanju na bankarskoj konferenciji u Frankfurtu, Sewing je govorio o pogoršanju ravnoteže ponude i potražnje u globalnoj trgovini i rastu inflacije, koja je uslijedila porastom potražnje tokom pandemije korona virusa u eurozoni.
Porast inflacije su izazvali cijena energenata, problemi sa snabdijevanjem i pandemija korona virusa.
Zapazite kako se laže. Ne spominje da su oni uzrokovali inflaciju puštajući u opticaj nekoliko
hiljada milijardi eura bez pokrića. 8-) Dok je bilo robe u skladištima moglo se to i prikrivati, ali
će sad da dođe do nestašica i visokih cijena. Da nije ovih zaključavanja koja služe kao amortizer
ko zna šta bi već bilo.
Post Reply